Trwa 637. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 22 listopada 2023 r.
22:29. Trzy ofiary rosyjskich ostrzałów
Dwie osoby cywilne zginęły, a jedna została ranna w środę w wyniku ostrzałów obwodu donieckiego przez wojska rosyjskie – powiadomiła prokuratura generalna. Jest też zabity w obwodzie chersońskim. W miejscowości Sełydowe do trzech wzrosła liczba ataku na szpital.
W ostrzale Awdijiwki poważne rany klatki piersiowej odniósł mieszkaniec tego miasta. W miejscowości Czasiw Jar zginął 59-letni mężczyzna, a także mieszkaniec wsi Piwniczne – powiadomiła prokuratura generalna w komunikacie w środę wieczorem.
W obwodzie chersońskim w wyniku kolejnego ostrzału dzielnic mieszkalnych zginął 42-latek – powiadomiły władze miasta.
W chwili ostrzału mężczyzna znajdował się na podwórku przy wielopiętrowym bloku
— podano w komunikacie.
18:10. USA wraz z sojusznikami udzieliły Ukrainie wsparcia wojskowego o wartości ponad 80 mld dol.
Państwa wspierające Ukrainę zadeklarowały dotąd pomoc wojskową o wartości ponad 80 mld dolarów - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znanej też jako grupa Ramstein. Zapowiedział, że obecnie sojusznicy są skupieni na przygotowaniach zimowych i ochronie ukraińskiej infrastruktury.
Jestem dumny z tego, że ta historyczna gupa kontaktowa zaangażowała już ponad 80 mld dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy odkąd Kreml rozpoczął swoją nieusprawiedliwioną inwazję
— powiedział Austin podczas otwarcia wirtualnego spotkania przedstawicieli resortów obrony z ok. 50 państw.
Nasza jedność śle jasny sygnał Putinowi, że nie może nas przeczekać, ani nas zwyciężyć w walce siły woli
— dodał. Austin docenił m.in. ogłoszony we wtorek przez szefa niemieckiego MON Borisa Pistoriusa podczas wizyty w Kijowie pakiet uzbrojenia warty 1,4 mld euro, zawierający m.in. amunicję artyleryjską i systemy obrony powietrznej Iris-T.
Austin zwrócił też uwagę na rolę, jaką odgrywa Iran, który napędza konflikt zarówno na Ukrainie, zbrojąc Rosję, jak i w Strefie Gazy, zbrojąc Hamas.
Szef Pentagonu zaznaczył też, że obecnym priorytetem partnerów Ukrainy są przygotowania do zimowych walk i ochrony ukraińskiej infrastruktury przed rosyjskimi atakami, zachęcając państwa do dostarczania Kijowowi systemów obrony powietrznej. Ponowił przy tym wielokrotnie powtarzaną deklarację, że Stany Zjednoczone będą wspierały Ukrainę „tak długo, jak to konieczne”.
Środowe dyskusje są już siedemnastym spotkaniem grupy od kiedy została założona w kwietniu 2022 r. w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein w Bawarii. Jej głównym zadaniem jest koordynowanie międzynaordowej pomocy wojskowej dla Kijowa.
16:10. Armia potwierdza odwetowy atak na Rosjan podczas obchodów Dnia Artylerzysty w okupowanym Donbasie
Armia Ukrainy potwierdziła, że „z sukcesem” zaatakowała żołnierzy 810. brygady piechoty morskiej Rosji podczas obchodów rosyjskiego Dnia Artylerzysty w okupowanym Donbasie. Według źródeł zginęło 25 wojskowych, a około stu zostało ciężko rannych.
Wcześniej w ukraińskich sieciach społecznościowych pisano, że atak był zemstą za śmierć 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej Ukrainy, którzy zginęli w rosyjskim ataku 3 listopada.
Siły obrony Ukrainy uzyskały informacje operacyjne na temat miejsca świętowania Rosjan i gorąco ich powitały!
— oświadczyło dowództwo ukraińskich wojsk w środę na Telegramie.
Komandosi 810. brygady piechoty morskiej Rosji stacjonują na stałe w Sewastopolu na okupowanym od 2014 r. Krymie. Zostali zaatakowani przez Ukraińców 19 listopada – informował na Telegramie ukraiński oficer o pseudonimie „Madziar”, mówiąc o 25 zabitych i ponad 100 rannych.
Zemsta. Smaczek: niedziela, 19 listopada, robaki (Rosjanie) obchodzą dzień wojsk rakietowych i artylerii. Odpłata. Bumerang: dwa tygodnie po ataku na 128. (brygadę ukraińską). (…) Bumerang: w chwili nagradzania robaków z okazji święta
— donosił Madziar.
Ukraińskie media przypominają, że w niedzielę 19 listopada rosyjscy korespondenci wojenni rozpowszechnili wideo z nagraniem uroczystego koncertu dla komandosów z Sewastopola w Donbasie.
Na filmie widać spowodowany wybuchem wstrząs w sali pełnej żołnierzy, którzy oglądają występy na scenie. Ich gwiazdą była rosyjska aktorka Polina Mienszych, która zginęła w ataku. Jej śmierć potwierdziła rosyjska agencja RIA Novosti.
15:38. Przekazaliśmy Ukrainie kolejne wsparcie wojskowe
Litwa przekazała ukraińskim siłom zbrojnym 3 mln sztuk amunicji 7,62 x 51 mm, systemy zdalnej detonacji oraz sprzęt przeznaczony na zimę – poinformował w środę litewski resort obrany. Łączna wartość pomocy wojskowej, którą Litwa przekazała już Ukrainie wynosi około pół miliarda euro.
Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy pozostaje niezachwiane
— podkreślił minister obrony Arvydas Anuszauskas, cytowany w komunikacie resortu. Zaznaczył, że Litwa „dostarczając amunicję, systemy zdalnej detonacji i sprzęt na trudne warunki zimowe, w wymierny sposób wzmacnia odporność Ukrainy na rosyjską agresję”.
Nowy pakiet litewskiej pomocy wojskowej dotarł na Ukrainę w środę. Przed ponad tygodniem Ukrainie zostały przekazane zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy systemy wyrzutni rakietowych NASAMS wraz z niezbędnym wyposażeniem, a w ubiegłym tygodniu dostarczono generatory prądu.
Resort obrony przypomina, że oprócz przekazywania sprzętu wojskowego i wyposażenia, Litwa aktywnie szkoli ukraińskich żołnierzy, zapewnia leczenie i rehabilitację rannym Ukraińcom, konsultacje eksperckie oraz przekazuje środki do międzynarodowych funduszy wspierających Ukrainę.
Łączna wartość litewskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wynosi około pół miliarda euro.
14:32. Szefowa komisji obrony ostrzega przed cięciami w obiecanej pomocy dla Ukrainy
Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann ostrzegła przed cięciami wydatków na pomoc dla Ukrainy po orzeczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie budżetu. „Osiem miliardów euro dla Ukrainy nie jest w tym momencie pewne” - powiedziała polityk w środę agencji dpa.
Te środki wymagają oddzielnej procedury, pracujemy nad tym - podkreśliła Strack-Zimmermann.
W ubiegłym tygodniu Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przeniesienie 60 mld euro w budżecie na 2021 rok. Rząd federalny zamierzał wykorzystać te środki, pierwotnie przeznaczone na walkę z pandemią Covid-19, na cele klimatyczne. W konsekwencji ministerstwo finansów zamroziło prawie cały budżet na 2023 r. Partie koalicyjne starają się znaleźć sposób na załatanie luki finansowej.
Niemiecki rząd, złożony z SPD, Zielonych i FDP, ogłosił wcześniej zamiar zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy z czterech do ośmiu miliardów euro w nadchodzącym roku.
Przewodnicząca komisji obrony zwróciła także uwagę, że w odpowiedzi na prośbę Ukraińców o wsparcie „przez miesiące trwały niekończące się dyskusje na temat tego, jaką broń dostarczymy, a jakiej nie”. Rosja miała czas się przygotować - dodała.
Tak stało się z czołgiem Leopard i bojowym wozem piechoty Marder, a teraz dzieje się tak również z pociskiem manewrującym Taurus, który dałby ukraińskim żołnierzom możliwość zakłócania rosyjskich dostaw”. Czynnik czasu odgrywa „istotną rolę”
— powiedziała Marie-Agnes Strack-Zimmermann.
14:30. Prawie 30 tys. polskich książek trafi do końca roku do ukraińskich bibliotek
Dzięki przedstawionemu w środę programowi Instytutu Książki „Polska Półka w Ukrainie” do końca roku do 1420 bibliotek w tym kraju trafi prawie 30 tys. przetłumaczonych na ukraiński polskich książek, m.in. Henryka Sienkiewicza, Józefa Czapskiego, Zbigniewa Herberta, Janusza Korczaka i Doroty Terakowskiej.
Książki są nowe, w ładnej i ciekawej szacie graficznej. Zostały specjalnie wydrukowane na potrzeby realizacji programu.
13:40. Zełenski: głównym źródłem uzupełniania rosyjskich strat na froncie są kryminaliści
Głównym źródłem uzupełniania strat bojowych rosyjskiej armii są kryminaliści – oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie poświęconej sytuacji na linii frontu.
Wysłuchaliśmy informacji od wywiadów na temat niektórych wydarzeń międzynarodowych oraz planów wroga. Na tym etapie armia Federacji Rosyjskiej uczyniła kryminalistów głównym źródłem uzupełniania strat na polu walki
— napisał szef państwa na Telegramie.
Zełenski poinformował, że podczas narady zapoznał się z raportami dotyczącymi dostaw amunicji, sprzętu i wyposażenia żołnierzy oraz ich podziału pomiędzy brygadami. Przedstawiono mu także sytuację na frontach wojny z Rosją.
Zła pogoda, skomplikowana obrona na odcinkach łymańskim, bachmuckim, donieckim i awdijiwskim. Działania ofensywne na południu
— relacjonował.
Prezydentowi przedstawiono także raporty dotyczące likwidacji następstw rosyjskich ostrzałów infrastruktury cywilnej w Chersoniu, Berysławiu i Nikopolu, gdzie przeciwnik uderzył w wodociągi. Zełenski zapewnił, że jego biuro kontroluje naprawę sieci.
Szef państwa pozytywnie ocenił efekty działania ukraińskiego korytarza zbożowego, funkcjonującego na wodach Morza Czarnego.
Ostatnie dni były rekordowe pod względem przewiezionych ładunków
— zauważył.
12:33. Trwają walki wokół Krynek na wschodnim brzegi Dniepru
Na południu Ukrainy kontynuowane są walki z rosyjską armią wokół miejscowości Krynky w pobliżu Chersonia, gdzie ukraińska piechota morska utrzymuje przyczółek na wschodnim brzegu Dniepru - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że walki sił lądowych charakteryzują się bezładną wymianą ognia przez piechotę i artylerię w niełatwym, zalesionym terenie. Ukraina szczególnie efektywnie wykorzystuje małe drony, podczas gdy rosyjskie siły powietrzne przeprowadzają znaczną liczbę lotów, wspierających wojska operujące na lądzie i przeprowadzają ostrzały głównie spoza zasięgu ukraińskiej obrony powietrznej.
Walki wokół Krynek toczą się na mniejszą skalę, niż podczas niektórych głównych bitew tej wojny, ale rosyjskie władze uważają je za bardzo niefortunne. Rosja wycofała się z zachodniego brzegu Dniepru rok temu, prawie na pewno mając na celu utrzymanie sił ukraińskich na zachód od rzeki, zapewnienie spokoju w tym sektorze i uwolnienie sił rosyjskich (na potrzeby działań prowadzonych) w innych miejscach
— oceniono.
12:23. Rada Najwyższa liczy na owocną współpracę z nowym Sejmem i Senatem
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wyraziła nadzieję na kontynuację owocnej współpracy z polskim Sejmem i Senatem nowej kadencji oraz m.in. wspieranie przez Polskę dążeń Kijowa do zbliżenia ze strukturami zachodnimi. Uchwałę w tej sprawie ukraiński parlament przyjął w środę – poinformował deputowany Jarosław Żełezniak.
Ukraina ma nadzieję, że wyłoniony w ostatnich wyborach nowy skład Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej będzie równie (jak poprzedni - PAP) otwarty na wspólną, produktywną współpracę, opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku dla dobra narodów polskiego i ukraińskiego
— głosi dokument, którego fragmenty Żełezniak opublikował na Telegramie.
Ukraińscy deputowani oczekują, że Polska nadal będzie uczestniczyć w technicznym i wojskowym wspieraniu Ukrainy oraz współpracować z nią w kwestiach bezpieczeństwa, a także aktywnie włączy się odbudowę ze zniszczeń wojennych i przyciąganie inwestycji dla ukraińskiej gospodarki.
Liczymy na dalsze wsparcie Sejmu i Senatu RP dla członkostwa Ukrainy w UE oraz promocję interesów Ukrainy na wszystkich forach międzynarodowych
— podkreśliła Rada Najwyższa.
11:50. Rząd Szwajcarii zaakceptował sprzedaż Leopardów do Niemiec; warunek - czołgi nie pojadą na Ukrainę
Władze Szwajcarii poinformowały w środę, że zgodziły się na odkupienie 25 czołgów Leopard przez ich producenta - niemiecką spółkę Rheinmetall, po otrzymaniu zapewnień, że maszyny pozostaną w Niemczech bądź kraju członkowskim należącym do NATO lub Unii Europejskiej.
O odkupienie pewnej liczby Leopardów będących w posiadaniu armii szwajcarskiej Niemcy zwróciły się w marcu br. Zapewniły przy tym, że pojazdy nie trafią na Ukrainę, ale zostaną wykorzystane do wypełnienia luk w zasobach niemieckiej armii powstałych po przekazaniu Leopardów ukraińskim siłom zbrojnym.
Na mocy swoich przepisów o neutralności Szwajcaria nie może wysyłać broni do kraju znajdującego się w stanie wojny. W przeszłości Szwajcaria nie odpowiedziała pozytywnie na prośby wystosowane przez Niemcy, Hiszpanią i Danię, dotyczące zezwolenia na wysłanie na Ukrainę amunicji szwajcarskiej produkcji, którą te trzy kraje wcześniej zakupiły.
10:40. Nocne ataki Rosji; obrona powietrzna zniszczyła 14 dronów
Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie 14 dronów, którymi Rosja zaatakowała ten kraj w nocy z wtorku na środę – poinformowało dowództwo wojskowe w Kijowie. Do ataku użyto także rakiety manewrującej Ch-22, która jednak spadła na ziemię, nie dolatując do celu – przekazano.
Rosyjski atak trwał od godz. 20 we wtorek do godz. 3 w środę nad ranem (odpowiednio godz. 19 i 2 czasu polskiego). Drony uderzeniowe Shahed wystartowały z okolic Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej. Z tego samego kierunku nadleciała odpalona z samolotu Tu-22M3 rakieta Ch-22 – powiadomiono na Telegramie.
Do odparcia ataku powietrznego zaangażowano jednostki mobilnych grup ogniowych, lotnictwo i przeciwlotnicze jednostki rakietowe w obwodach: dniepropietrowskim, zaporoski, kijowskim, żytomierskim, winnickim i chmielnickim
— ogłoszono w komunikacie.
Według dowództwa sił powietrznych Ukrainy rakieta manewrująca Ch-22 nie osiągnęła celu, jednak spadła w obwodzie zaporoskim, a fala uderzeniowa uszkodziła cywilne budynki. Według wstępnych informacji nikt nie ucierpiał.
09:00. Ukraińskie drony zniszczyły rosyjski pojazd
Nowe nagranie w sieci.
00:06. Służby wykryły dwie afery korupcyjne z udziałem deputowanych do parlamentu
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało o wykryciu dwóch afer korupcyjnych z udziałem deputowanych do Rady Najwyższej (parlamentu); w tle afera o wartości 1 mld hrywien.
Deputowany partii „Za przyszłość” Serhij Łabaziuk jest właścicielem dużej firmy działającej w branży budowlanej i rolniczej. W sierpniu 2023 r. zwrócił się do ministra rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa z „prośbą” o przyznanie jego firmie kontraktów na odbudowę obiektów infrastrukturalnych o wartości 1 mld hrywien (ok. 110 mln zł). Obiecał za to stosowną „nagrodę” w wysokości 3-5 proc. od wartości kontraktu. Urzędnicy resortu infrastruktury zawiadomili NABU i postanowili złapać deputowanego na gorącym uczynku.
Po otrzymaniu 50 mln hrywien (ok. 5,5 mln zł) za kontrakt na odbudowę zniszczonego mostu, deputowany Łabaziuk przekazał sygnaliście „należne” odsetki w wysokości 150 tys. dolarów. Przekazanie łapówki odbyło się na parkingu jednego z kijowskich centrów handlowych. Pieniądze znajdowały się w pudełku. Akcja była prowokacją NABU oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Nie poinformowano o konsekwencjach, jakie może ponieść deputowany.
Również we wtorek SAP poinformowała, że inny deputowany, Andrij Odarczenko z rządzącej obecnie na Ukrainie partii Sługa Narodu, próbował przekupić Mustafę Najema, szefa Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury. Deputowany chciał, by z funduszu przeznaczonego na likwidację skutków agresji zbrojnej przeznaczono środki na remont budynków uniwersytetu, w którym Odarczenko zajmował stanowisko rektora (choć formalnie jego kontrakt na tym stanowisku został zawieszony). Deputowany proponował Najemowi 8 proc. „odstępnego”, a „wynagrodzenie” miało być przekazywane w kryptowalucie. Sprawę udało się wykryć dzięki współpracy Mustafy Najema.
W tym przypadku deputowany Odarczenko otrzymał zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewidzianego w Kodeksie karnym Ukrainy. Wiadomo jednak, że chroniony jest immunitetem parlamentarnym.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/671682-relacja-637-dzien-wojny-na-ukrainie