Trwa 636. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 21 listopada 2023 r.
16:55. Zełenski: Potężni wojownicy wykonują trudne zadania
„Wojownicy, którzy są bardzo potężni i wykonują bardzo trudne zadania. Zawsze w specjalnych obszarach linii frontu, zawsze osiągając szczególnie ważne wyniki dla Ukrainy” - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Jestem wdzięczny za odwagę każdego żołnierza, każdego sierżanta i każdego oficera Sił Powietrzno-Szturmowych. Ukraina jest z Was dumna
— dodał.
16:31. Amerykańskie dostawy dla Ukrainy zmalały o 30 proc.
Od początku wojny w Strefie Gazy amerykańskie dostawy amunicji artyleryjskiej na Ukrainę zmalały o ponad 30 proc. - podała we wtorek telewizja ABC News, powołując się na przedstawiciela władz Ukrainy. Według USA powodem nie są potrzeby Izraela, lecz wyczerpywanie się dostępnych środków zatwierdzonych przez Kongres.
Oni (Amerykanie) powiedzieli nam, że to nie wpłynie na zobowiązania USA, ale wpłynęło
— powiedział telewizji ukraiński oficjel. Według niego od rozpoczęcia wojny Izraela z Hamasem dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155mm spadły o „ponad 30 proc.”.
Ocenił też, że dostawy z USA stanowią dla Ukrainy ok. 60-70 proc. ogólnych zasobów tych pocisków.
Amunicja 155mm jest podstawowym materiałem w wojnie na Ukrainie, w której armie opierają się w przeważającej części na ogniu artyleryjskim. USA przekazały Izraelowi zapasy tej amunicji, w tym - według portalu Politico - ze znajdujących się w Izraelu amerykańskich składów, z których wcześniej czerpano amunicję przekazywaną Ukrainie.
Mimo to cytowany przez ABC przedstawiciel Pentagonu stwierdził że redukcja dostaw nie ma „absolutnie nic wspólnego z tym, co się dzieje w Gazie”, zaś pakiety uzbrojenia przekazywane Ukrainie są przygotowywane z wielotygodniowym wyprzedzeniem.
Pentagon i administracja USA wielokrotnie w ostatnim czasie zwracały jednak uwagę, że są zmuszone ograniczać rozmiar pakietów z powodu wyczerpywania się środków przeznaczonych na ten cel przez Kongres. Amerykański parlament wciąż nie uchwalił nowych środków, a los ustawy w tej sprawie jest niepewny.
16:28. Zieloni przekonają Scholza do przekazania Ukrainie Taurusów?
**Po wizycie w Kijowie politycy z partii rządzących i opozycji wezwali do dalszych wysiłków na rzecz wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Anton Hofreiter (Zieloni), przewodniczący komisji ds. europejskich w Bundestagu, powiedział, że minister obrony RFN Boris Pistorius musi przekonać kanclerza Olafa Scholza do dostarczenia pocisków manewrujących Taurus.
Rozmówcy na miejscu podkreślali, że obecne wsparcie nie wystarczy, aby odeprzeć rosyjskie ataki i wyzwolić okupowane terytoria – powiedział we wtorek po wizycie Anton Hofreiter.
(…) Ukraina szczególnie potrzebuje pocisków manewrujących Taurus, aby odciąć linie zaopatrzenia rosyjskiej armii. Zadaniem ministra obrony (Borisa) Pistoriusa jest przekonanie kanclerza federalnego, aby w końcu dostarczył Taurusy
— podkreślił polityk cytowany przez agencję dpa.
Kanclerz Olaf Scholz zdecydował na początku października, że na razie nie dostarczy Ukrainie pocisków manewrujących Taurus.
Hofreiter podróżował z rzecznikami ds. polityki europejskiej grup parlamentarnych Unii CDU/CSU Guntherem Krichbaumem i FDP Thomasem Hackerem.
W czasie, gdy wojna przeciwko Ukrainie może zostać zepchnięta z porządku dziennego, solidarność nie może osłabnąć”. Ukraina musi nadal otrzymywać wsparcie
— powiedział Krichbaum.
16:24. Ukraińscy partyzanci poczęstowali żołdaków Putina trutką na szczury
Ukraińscy partyzanci otruli rosyjskich żołnierzy trutką na szczury dodaną do zamówionego przez wojskowych z baru jedzenia - poinformował we wtorek Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer okupowanego Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy. Kilku wojskowych zmarło.
Członkowie ukraińskiego ruchu oporu dowiedzieli się, że Rosjanie zamawiają w jednym z miejscowych barów jedzenie i alkohol, po czym do zamówionych porcji dodali trutki na szczury
— pisze RBK-Ukraina.
Według mera pewna liczba żołnierzy sił okupacyjnych zmarła wskutek zatrucia. Rosyjskie media poinformowały o trzech zmarłych i jednym oficerze w stanie ciężkim. RBK-Ukraina podaje, że według mediów rosyjskich zatrute jedzenie otrzymali funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).
Siły okupacyjne próbują obecnie znaleźć dostawcę, który przywiózł zamawiającym jedzenie.
15:14. Szef niemieckiego MON poinformował w Kijowie o nowym pakiecie pomocy wojskowej
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ogłosił w Kijowie nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,3 mld euro. Znajdą się w nim dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM, amunicja i miny przeciwczołgowe - oświadczył.
To dla mnie zaszczyt ogłosić nowy pakiet pomocy podczas mojej wizyty tutaj. Do tego pakietu włączono, oczywiście, kolejne cztery systemy IRIS-T SLM, pociski artyleryjskie kalibru 155 mm oraz miny przeciwczołgowe
— powiedział Pistorius na wspólnym briefingu ze swym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.
Niemiecki minister wyjaśnił, że w ramach nowego pakietu Ukraina otrzyma dodatkowe 20 tys. pocisków, które znajdą się w zapowiedzianej wcześniej puli 140 tys. pocisków, przewidzianej w nadchodzącym roku.
To oznacza i to podkreśla, że jesteśmy z Ukrainą stale i niezawodnie oraz że wspieramy Ukrainę
— wskazał Pistorius.
Minister obrony Niemiec poinformował także dziennikarzy, że nie posiada nowych wiadomości na temat przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus.
Moja odpowiedź jest krótka. Nie mam żadnych nowych informacji o Taurusach
— powiedział Pistorius.
W ubiegłym tygodniu media niemieckie donosiły, że kanclerz Olaf Scholz nie zgodził się na dostawę Taurusów dla Ukrainy. Rakiety te pomogłyby ukraińskiej armii w zakłócaniu rosyjskich dostaw na Krym. Pociski i rakiety manewrujące dostarczyły Ukrainie Francja, Wielka Brytania oraz USA.
14:06. Prezydent Czech: Dostawy broni na Ukrainę wciąż w impasie
Prezydent Czech Petr Pavel na spotkaniu dowódców czeskiej armii powiedział, że dostawy broni na Ukrainę wciąż grzęzną, a ukraińska kontrofensywa nie rozwinęła się tak, jak oczekiwali tego sami Ukraińcy. Zdaniem emerytowanego generała zachodnie wsparcie nie było wystarczająco duże i szybkie.
Dostawy broni, których Ukraina potrzebuje, aby odnieść sukces w wojnie z Rosją, są spóźnione i nie osiągają niezbędnego poziomu
— zaznaczył czeski prezydent.
Pavel, który w przeszłości kierował Komitetem Wojskowym NATO, stwierdził że sami ukraińscy żołnierze czują się nie tylko zmęczeni, ale są coraz bardziej rozczarowani zachodnim wsparciem.
Czują, że zostali pozostawieni sami sobie
— ocenił prezydent.
Jak dodał, Rosja dobrze wykorzystała ostatni czas i wyciągnęła wnioski z przebiegu walk, zwielokrotniła produkcję wojskową i jest w stanie dostarczyć taką samą lub większą ilość sprzętu i amunicji niż ta, którą Zachód może dostarczyć na Ukrainę.
Według Pavla konflikt na Ukrainie niesie ze sobą wielkie ryzyko zmęczenia wojną.
Doprowadzi to do rosnącej presji na zakończenie konfliktu jakimś porozumieniem. Porozumienie, jeśli do niego dojdzie, będzie oczywiście oparte na rzeczywistej sytuacji na polu bitwy
— zaznaczył prezydent.
Przypomniał, że co najmniej jedna trzecia ukraińskiej infrastruktury energetycznej została zniszczona i nie udało się jej naprawić przed zimą. Jego zdaniem wywrze to presję na Ukraińców w zakresie ich dalszej odporności i wsparcia dla sił zbrojnych.
Konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie dostarczają wielu lekcji, jak dostosować nie tylko wojsko, ale także system zarządzania, wywiad i logistykę
— powiedział Pavel.
Prezydent podkreślił też, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie jest ograniczonym konfliktem regionalnym, ale ma ogromny potencjał wybuchowy.
Nie tylko w sensie fizycznym, wywołującym wojnę, być może przez Iran i inne kraje przystępujące do wojny, ale przede wszystkim w sposób, w jaki zaczyna dzielić świat
— wyjaśnił.
Pavel zauważył, że sprzeciw wobec izraelskiego odwetu na atak terrorystyczny Hamasu oraz poparcie dla Palestyńczyków rośnie w różnych krajach, w tym w krajach sojuszniczych.
Jest całkiem jasne, że poparcie społeczne ma kluczowe znaczenie dla każdego sukcesu, nawet w operacji wojskowej
— skomentował były wysoki dowódcza czeskiej armii oraz NATO.
14:02. Ukraina/ Media: 27-letni Ukrainiec zmarł po wielogodzinnym przesłuchiwaniu przez Rosjan
27-letni były ukraiński wojskowy zmarł po przesłuchaniu przez rosyjskich przedstawicieli struktur siłowych w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił rosyjski serwis Astra. Mężczyzna prawdopodobnie został skatowany na śmierć.
Ukrainiec Rusłan Rusniak zmarł 20 listopada w Hornostajiwce w budynku okupacyjnego wydziału MSW Rosji
— podała Astra.
Byłego żołnierza zatrzymano rano tego samego dnia w związku z podejrzeniem o przekazanie armii ukraińskiej informacji dotyczącej lokalizacji budynku MSW, który został 13 listopada zaatakowany przez drony. Astra podkreśliła, że adres obiektu jest dostępny w internecie.
Po wielogodzinnym przesłuchaniu 27-latek zmarł.
Pod koniec września Erik Mose, przewodniczący komisji śledczej ds. Ukrainy, działającej na podstawie mandatu ONZ, poinformował, że jego zespół zgromadził dowody świadczące o tym, że stosowane przez Rosjan metody tortur na okupowanych terytoriach Ukrainy były tak brutalne, że niektóre z ofiar zamęczono na śmierć.
Komisja śledcza odwiedziła części Ukrainy czasowo zajęte od początku wojny przez siły agresora, m.in. obwody chersoński i zaporoski. Ustalono, że tortury stosowano głównie w ośrodkach zatrzymania prowadzonych przez władze rosyjskie. Komisja stwierdziła już wcześniej, że naruszenia dokonywane przez Rosjan na Ukrainie, w tym stosowanie tortur, mogą stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości.
13:00. Szef niemieckiego MON zapozna się w Kijowie ze skutecznością wsparcia udzielanego w związku z wojną
Celem wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa w Kijowie jest zapoznanie się z sytuacją na Ukrainie oraz sprawdzenie skuteczności wsparcia, udzielanego temu państwu w wojnie z Rosją – oświadczył dzisiaj niemiecki resort obrony.
Minister Pistorius udał się na Ukrainę, by osobiście zapoznać się z sytuacją i skutecznością niemieckiego wsparcia. Na początku swojej wizyty złożył w Kijowie kwiaty pod pomnikiem na cześć bohaterów Majdanu
— przekazało ministerstwo na platformie X.
Dzisiaj Ukraina obchodzi Dzień Godności i Wolności, ustanowiony na cześć dwóch prozachodnich rewolucji na Ukrainie. Podczas ostatniej, znanej jako rewolucja godności z przełomu 2013 i 2014 roku, w trakcie walk z milicją i oddziałami specjalnymi zginęło ponad 100 protestujących. Główne wydarzenia dwóch rewolucji rozgrywały się na kijowskim Majdanie Niepodległości.
Wcześniej niemieckie media informowały, że podczas wizyty na Ukrainie Pistorius zaplanował spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz swoim ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.
Dzień wcześniej w Kijowie gościł szef resortu obrony Stanów Zjednoczonych, Lloyd Austin.
12:57. Biełsat: Mieszkaniec Moskwy popełnił samobójstwo na strzelnicy
Mieszkaniec Moskwy popełnił samobójstwo na strzelnicy - nie chciał iść na front - podaje Biełsat na platformie X.
23-letni Mark miał dziś stawić się w wojskowej komisji uzupełnień, zamiast tego poszedł do „Wystrzału” na ulicy Marksistowskiej, gdzie postanowił odebrać sobie życie. Wcześniej powiedział bliskim, że dostał wezwanie do wojska, ale nie chce walczyć. Według informacji kanału 112, jego znajomi próbowali wcześniej uprzedzić pracowników strzelnicy, że chłopak chce się zastrzelić, ale na miejscu uznano to za nieśmieszny żart
— podał w mediach społecznościowych Biełsat.
12:55. Zełenski w „The Sun”: Ludzie Putina próbowali mnie zabić 5-6 razy
Ludzie Władimira Putina próbowali mnie zabić 5-6 razy i nadal nie zrezygnowali z tego, by siłą odsunąć mnie od władzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym dziś wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Sun”.
Zełenski porównał reakcję na próby zabicia go do reakcji na Covid-19 - pierwsza wywołała panikę, jak pojawienie się pandemii, ale każda kolejna była przyjmowana spokojniej.
Pierwsza z nich była bardzo interesująca, tak jak to za pierwszym razem, a potem jest już tylko jak z Covidem. Przede wszystkim ludzie nie wiedzą, co z tym zrobić i wygląda to bardzo przerażająco. A potem po prostu wywiad dzieli się z tobą szczegółami, że jeszcze jedna grupa przybyła po to na Ukrainę
— opisał.
Przyznał, że stracił rachubę, ile razy od czasu inwazji na Ukrainę 24 lutego zeszłego roku ludzie rosyjskiego prezydenta próbowali go zabić.
Powiedział, że Rosja nadal „bardzo chce” odsunąć go od władzy i ujawnił, że zna kryptonim najnowszej misji mającej to na celu, a jej termin upływa z końcem roku.
Nazwa operacji to Majdan 3. Ma ona na celu zmianę prezydenta. Może nie przez zabicie. Mam na myśli zmianę. Użyją wszelkich instrumentów, jakie mają. Więc taki jest pomysł, do końca roku. Nawet nazwali tę operację. Ale jak widzisz, możemy z tym żyć
— mówił.
Odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Ukraina przeprowadziła w odpowiedzi własne zamachy. Wielu prorosyjskich kolaborantów zostało zabitych lub rannych w wyniku eksplozji, które jak się uważa, były przeprowadzone przez ukraińskie siły specjalne.
Nie mogę dyskutować z wami o żadnych specjalnych operacjach ukraińskiego wywiadu lub Służby Bezpieczeństwa Ukrainy lub niektórych sił specjalnych. Są pewne sprawy, o których nie rozmawiamy. Nie tylko wewnątrz Rosji, są rzeczy dotyczące naszych tymczasowo okupowanych terytoriów, o których nie rozmawiamy
— wyjaśnił.
Ale zapytany o to, czy Ukraina skorzystałaby z szansy zabicia Putina, gdyby nadarzyła się okazja, Zełenski odparł: „To jest wojna, a Ukraina ma wszelkie prawa do obrony swojej ziemi”.
Ukraiński prezydent podkreślił, że mimo powolnych postępów na froncie wola narodu, by pokonać Rosję pozostaje silna i choć ludzie są zmęczeni ciągłymi nalotami, ostrzałami, niszczeniem domów i zabijaniem bliskich, morale nie słabnie.
Jeśli zapytacie ich, czy jesteście gotowi oddać Rosji nasze ziemie? Czy jesteście gotowi rozmawiać z Rosjanami o tym, jak to wszystko zakończyć? Czy osobiście jesteście gotowi na kompromis z Putinem i czy jesteście tym zmęczeni? Powiedzą ci, że nie jesteśmy zmęczeni. Jesteśmy gotowi iść dalej
— zapewnił Zełenski.
Dodał, że nie wierzy w jakąkolwiek chęć negocjacji ze strony Rosji.
Nie wierzymy, że Putin czy Rosja chcą zakończyć wojnę. Oni chcą nas zabić. A my chcemy sprawiedliwości. Dlatego też nie mówimy o pokoju za wszelką cenę. Mówimy o sprawiedliwym pokoju, ponieważ jest to bardzo ważne, gdy mówimy o zmęczeniu, skąd się ono bierze. Czy na polu bitwy jest ciężko? Tak. Ale pogodzenie się lub przystąpienie do stołu dyplomatycznego z Rosją? Nie!
— wyjaśnił.
12:52. Interfax-Ukraina: Węgry dostarczyły Ukrainie 100 respiratorów
W poniedziałek Węgry dostarczyły Ukrainie 100 respiratorów - powiadomiła dziś agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje przekazane przez szefa lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksyma Kozyckiego.
Respiratory zostały dostarczone do obwodu lwowskiego i natychmiast rozprowadzone wśród instytucji medycznych w obwodach odeskim, mikołajowskim, chersońskim, charkowskim, dniepropietrowskim, kijowskim, zaporoskim, sumskim, tarnopolskim, iwano-frankowskim, połtawskim, donieckim, a także w Kijowie i Lwowie
— napisał Kozycki na swoim kanale w Telegramie.
Podziękował również rządowi w Budapeszcie za pomoc, która stanowi duże wsparcie dla oddziałów intensywnej terapii na Ukrainie.
W obwodzie lwowskim urządzenie już służy w szpitalu, gdzie zapewnia pomoc żołnierzom, weteranom i cywilom, poszkodowanym w wyniku walk (z Rosjanami)
— powiadomiła Interfax-Ukraina.
Jak podkreślono, koszt jednego respiratora to ponad 30 tys. euro.
11:19. Brytyjskie MON: Rosja chce osłabić obronę powietrzną Ukrainy przed zimą
Rosja prawdopodobnie próbuje osłabić obronę powietrzną Ukrainy przed spodziewaną w zimie skoordynowaną kampanią uderzeń w infrastrukturę energetyczną tego kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w dniach 18-19 listopada Rosja wystrzeliła około 50 zaprojektowanych w Iranie dronów Shahed, głównie w kierunku Kijowa. Zostały one wystrzelone falami na dwóch osiach - z Kurska na wschodzie i z Krasnodaru na południowym wschodzie.
Zaznaczono, że jednym z celów Rosji było prawdopodobnie osłabienie obrony powietrznej Ukrainy, aby ukształtować przestrzeń bojową przed jakąkolwiek skoordynowaną zimową kampanią uderzeń w ukraińską infrastrukturę energetyczną.
Rosja od prawie dwóch miesięcy powstrzymuje się od wystrzeliwania swoich najlepszych pocisków manewrujących odpalanych z powietrza z floty ciężkich bombowców, co prawdopodobnie pozwoliło jej zgromadzić znaczne zapasy tej broni. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja użyje tych pocisków, jeśli powtórzy zeszłoroczne wysiłki mające na celu zniszczenie krytycznej infrastruktury Ukrainy
— oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
11:17. Trzy lata więzienia dla Rosjan za odmowę udziału w wojnie przeciwko Ukrainie
Na trzy lata więzienia skazał żołnierza sąd wojskowy na Sachalinie, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, za odmowę udziału w wojnie na Ukrainie - podał niezależny portal The Moscow Times. To drugi taki wyrok na Sachalinie wydany od początku listopada br.
Wojskowy, o którego skazaniu poinformowano dzisiaj, w lipcu br. odmówił wykonania rozkazu dowódcy jednostki wojskowej i wyjazdu na front. Śledczy utrzymują, że uczynił to w obecności innych żołnierzy, „próbując zyskać ich poparcie”, po czym również oni odmówili wyjazdu.
Analogiczny wyrok zapadł na Sachalinie 9 listopada. Na karę trzech lat kolonii karnej skazany został żołnierz, który odmówił wyjazdu na front, powołując się na stan zdrowia i sytuację rodzinną.
Według danych niezależnego portalu Mediazona w pierwszej połowie br. do sądów w Rosji wpłynęło 2076 spraw karnych dotyczących samowolnego opuszczenia jednostki wojskowej. Liczba ta jest dwukrotnie wyższa niż w 2022 roku. Mediazona szacowała w lipcu br., że skazywanych było - za odmowę wyjazdu bądź powrotu na front - około 100 wojskowych tygodniowo. Komentując te dane wywiad brytyjski oceniał, że odmowa walki jest odzwierciedleniem braku wyszkolenia, motywacji i trudnej sytuacji wojsk rosyjskich na froncie.
W bieżącym roku większość tych, którzy odmawiają wyjazdu stanowią zmobilizowani do armii. Rosja napadła na Ukrainę w lutym 2022 roku, a jesienią ogłosiła mobilizację na front. Od 31 października br. trwa zaś regularny pobór do armii, który ma objąć 130 tysięcy poborowych.
Radio Swoboda podało, że 23-letni mieszkaniec Moskwy popełnił samobójstwo z powodu otrzymania wezwania do wojska. Mężczyzna zastrzelił się w jednej ze strzelnic w Moskwie, a przed śmiercią poinformował przyjaciół, że nie chce dołączać do armii.
08:50. Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Rosjanie rzucają do szturmu więźniów na wszystkich kierunkach na froncie
Rosjanie atakują pozycje oddziałów ukraińskich wszędzie, wysyłając do szturmu oddziały złożone z więźniów; w rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem wojska rosyjskie ponoszą ciężkie straty - poinformował dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski.
Okupanci rosyjscy nadal wykorzystują do szturmów pozycji ukraińskich na wszystkich kierunkach oddziały Sztorm Z i Sztorm V, złożone z więźniów i żołnierzy, którzy dopuścili się wykroczeń
— napisał Syrski na Telegramie. Nazwa „Sztorm”, w połączeniu z propagandowymi symbolami inwazji na Ukrainę, używana jest nieoficjalnie na określenie oddziałów szturmowych złożonych ze zwerbowanych na wojnę więźniów. Jednostki te funkcjonują również jako oddziały karne, do których wcielani są żołnierze łamiący dyscyplinę.
Gen. Syrski dodał, że Rosjanie nadal prowadzą ataki w pobliżu Bachmutu, w szczególności w rejonie Kliszczijiwki. Ukraińcy „trzymają obronę i zadają wielkie straty wojskom rosyjskim, zarówno pod względem sprzętu, jak też siły żywej” - dodał dowódca.
Poinformował, że działania ofensywne Rosjanie prowadzą też na kierunku kupiańskim, w obwodzie charkowskim. W tym celu próbują przebić się do miejscowości Syńkiwka, położonej na północny wschód od Kupiańska
07:03. Minister obrony Niemiec składa wizytę w Kijowie
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przybył z wizytą do Kijowa - poinformowały służby prasowe resortu obrony w Berlinie. Nie podały dalszych szczegółów na temat wizyty. Według dziennika „Zeit” Pistorius spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Minister przeprowadzi w Kijowie rozmowy również ze swym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem - dodał „Zeit”.
Pistorius weźmie w Kijowie udział w obchodach 10. rocznicy rozpoczęcia proeuropejskich protestów na głównym placu stolicy, Majdanie Niepodległości, wywołanych wstrzymaniem przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Był to początek ruchu społecznego znanego jako Euromajdan, który doprowadził do Rewolucji godności i prozachodniego zwrotu w ukraińskiej polityce. Trwające do lutego 2014 r. protesty były brutalnie pacyfikowane przez milicję i służby, zginęło ponad 100 demonstrantów.
Dzień wcześniej, w poniedziałek, Kijów odwiedził szef resortu obrony USA, Lloyd Austin
06:48. Media: producenci butów dla rosyjskiej armii kupili w tym roku produkty z UE za ponad 4 mln dolarów
Tylko w 2023 r. rosyjskie przedsiębiorstwa, wytwarzające obuwie na potrzeby rosyjskiej armii, kupiły bezpośrednio od firm z Unii Europejskiej produkty o wartości ponad 4 miliony dolarów - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Ukrainska Prawda powołała się na dane zebrane przez dziennikarzy ukraińskich portali śledczych, zajmujących się monitorowaniem wydatków publicznych, przeciwdziałaniu korupcji i propagowaniem reform na Ukrainie, a także - od czasu wybuchu wojny w tym kraju - śledzeniem przepływów finansowych pomiędzy Rosją a krajami, które deklaratywnie objęły ją sankcjami gospodarczymi. Jest wśród nich portal trap.org.ua.
Na liście towarów, kupowanych przez rosyjskich producentów w krajach UE znajdują się towary takie jak klej, skóra, części zamienne do maszyn obuwniczych itd. Są wśrod nich m.in. włoskie przedsiębiorstwo Conceria Cervinia Spa, białorusko-niemiecka firma Belintertrans Germany Gnbh i niemiecka Nehaus Gmbh, które w 2023 r. wyeksportowały bezpośrednio do Rosji towary o wartości (odpowiednio) 1,7, 0,9 i 0,7 mln USD.
Towary firmy Conceria Cervinia Spa trafiały do rosyjskiego producenta obuwia Faraday, który tylko w 2022 r. podpisał kontrakty z rosyjskim MSW na łączną kwotę 50 mln USD - napisała Ukrainska Prawda; portal przytacza też inne nazwy rosyjskich i europejskich przedsiębiorstw, których kontrakty opiewały na mniejsze kwoty.
06:46. Rzecznik dowództwa sił lądowych: Rosjanie przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu
Wojska rosyjskie „zebrały odpowiednie rezerwy” i przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu - powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio.
Według rzecznika Rosjanie próbują odzyskać utracone wcześniej pozycje i skupili ataki na Kliszczijiwkę, pobliską wieś na terenach odzyskanych we wrześniu przez siły ukraińskie.
W okolicach Bachmutu sytuacja pozostaje aktywna, wróg od około dwóch tygodni przechodzi z działań defensywnych do działań ofensywnych i próbuje odzyskać utracone wcześniej pozycje
— powiedział Fitio.
W maju 2023 roku Rosjanie zdobyli Bachmut w Donbasie, lecz dokonali tego kosztem gigantycznych strat osobowych, a samo miasto - jak przyznawano nawet w Rosji - nie miało strategicznego znaczenia.
00:00. USA ogłosiły sankcje na dwóch rosyjskich żołnierzy, w tym na „rzeźnika z Buczy”
Departament Stanu USA ogłosił w poniedziałek nałożenie zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla dwóch rosyjskich żołnierzy, zaangażowanych w zbrodnie wojenne na Ukrainie, w tym dla „rzeźnika z Buczy” płk. Azatbeka Omurbekowa.
Jak napisano w oświadczeniu resortu, powodem restrykcji wizowych dla Omurbekowa, dowódcy 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jest jego udział w zabijaniu bezbronnych cywili w Andrijiwce pod Bachmutem. Obok niego zakaz wjazdu do USA otrzymał kapral Daniił Frołkin, również za zamordowanie cywila. Zakazy dotyczą ich samych, jak i ich rodzin.
Jednostka dowodzona przez Omurbekowa jest znana przede wszystkim jako zgrupowanie, które na początku rosyjskiej inwazji okupowało podkijowską Buczę, gdzie jej żołnierze dopuścili się licznych zbrodni na cywilach. Oficer dowodzący, który zyskał przydomek „rzeźnika z Buczy”, jak i sama brygada została później odznaczona przez Władimira Putina.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/671521-relacja-636-dzien-wojny-na-ukrainie