Trwa 635. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 20 listopada 2023 r.
20:30. Administracja USA ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, warty 100 mln dolarów
Administracja Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 100 mln dolarów. W jego skład wchodzi nowa wyrzutnia HIMARS oraz amunicja do różnych typów broni.
Jak podał w komunikacie Pentagon, nowy pakiet, będący już 51. transzą pochodzącej z magazynów USA broni dla Ukrainy zawiera m.in. pociski przeciwlotnicze Stinger, dodatkową wyrzutnię HIMARS wraz z amunicją, amunicję do haubic kalibru 105 i 155 mm, pociski i zestawy przeciwpancerne TOW, Javelin i AT-4, a także sprzęt zimowy.
Ogłoszone dzisiaj wsparcie dla Ukrainy pomoże sprostać bezpośrednim potrzebom Ukrainy na polu walki (…) Ale krytyczne jest, by Kongres podjął działania wspierające Ukrainę poprzez przyjęcie wniosku prezydenta o dodatkowe fundusze
— napisał w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Odniósł się on do ponad 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, o które Biały Dom zwrócił się do Kongresu. Los pakietu wydatków, który ma w zamierzeniu umożliwić dalsze wsparcie Kijowa przez kolejny rok, jest niepewny. Według administracji, opóźnienia w tej kwestii już zmuszają Waszyngton do zmniejszania przekazywanej pomocy.
Jak powiedział prezydent Biden, kiedy agresorzy nie płacą ceny za agresję, powodują więcej chaosu, śmierci i destrukcji. Idą dalej, a koszty i zagrożenia dla Ameryki rosną dalej
— stwierdził Blinken.
19:00. Ukraina opracowała drona Backfire odpornego na rosyjską wojnę elektroniczną
Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego informuje, że ze względu na pełną autonomię drona, Rosjanie nie są w stanie obliczyć jego współrzędnych ani zlokalizować naziemnych operatorów.
18:00. Szef Pentagonu w Kijowie: nadal będziemy wspierać Ukrainę
Minister obrony USA Lloyd Austin potwierdził w Kijowie „niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy” oraz zapewnił, że wraz z sojusznikami będą one nadal zaangażowane w pomoc na polu walki i realizację długofalowych ukraińskich potrzeb obronnych w wojnie z Rosją.
Szef Pentagonu złożył to oświadczenie po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty w ukraińskiej stolicy. Przyjazd Austina nie był wcześniej zapowiadany.
„Miałem zaszczyt spotkać się dziś z prezydentem Zełenskim w Kijowie, aby potwierdzić niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. My, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, będziemy w dalszym ciągu wspierać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy oraz długoterminowe wymagania obronne”
– napisał Austin na platformie X.
17:40. Sankcje USA odbiorą Rosji 4 proc. rynku LNG
Amerykańskie sankcje na nowe rosyjskie zakłady produkcji gazu skroplonego Arctic LNG 2 pozbawią Rosję nawet 4 proc. światowego rynku tego surowca.
17.15. Rada Najwyższa Ukrainy proponuje wprowadzenie nowego święta
Międzynarodowy Dzień Mężczyzn byłby obchodzony 19 listopada.
17:00. Turcja, Rumunia i Bułgaria negocjują utworzenie wspólnych sił do rozminowania Morza Czarnego
Turcja, Rumunia i Bułgaria są bliskie zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia wspólnych sił w celu usunięcia min, które trafiają do Morza Czarnego w wyniku agresji Rosji na Ukrainę – podaje Bloomberg, powołując się na własne źródła w rządach tych krajów.
Według raportu szczegóły tego porozumienia zostaną omówione na spotkaniu wiceministrów obrony trzech krajów w Ankarze 22 listopada.
Spotkanie polityków odbędzie się kilka dni po tym, jak naczelny dowódca Marynarki Wojennej Turcji Ercument Tatlioglu wyraził swój sprzeciw wobec obecności Marynarki Wojennej innych sojuszników NATO, w tym Stanów Zjednoczonych, na Morzu Czarnym. Stwierdził, że może to jeszcze bardziej zwiększyć napięcia w regionie.
16:30. Duma Państwowa zaproponowała wprowadzenie w Rosji zakazu adopcji dzieci przez obywateli państw NATO
Rosja może zakazać obywatelom krajów, które dopuszczają zmianę płci, adopcji dzieci. Odpowiedni projekt ustawy przygotował zastępca Dumy Państwowej Wasilij Piskarew. Podkreślił, że w większości krajów NATO zmiana płci jest dozwolona.
- W tym przypadku nie możemy zagwarantować, że dziecko po adopcji nie będzie wychowywane w rodzinie jednopłciowej ze względu na zmianę płci rodziców. Z naszej strony jesteśmy jednak zobowiązani dopilnować, aby dzieci dorastały w normalnym środowisku społecznym i tradycyjnych wartościach rodzinnych – stwierdził.
16:00. Daniłow: Po wyborach prezydenckich w Rosji możliwa powszechna mobilizacja
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow, w przemówieniu przygotowanym na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie przekonuje, że Rosja w swojej „obecnej imperialnej formie, stanowi zagrożenie dla sąsiadów, Europy i całego światowego porządku”. Daniłow w tekście, który można znaleźć na stronie Rady pisze, że gospodarka Rosji przechodzi coraz bardziej w tryb wojenny, a po wyborach prezydenckich w 2024 roku w Rosji możliwa jest powszechna mobilizacja. Daniłow twierdzi też, że celem Rosji pozostaje zniszczenie ukraińskiego państwa.
15:40. Integracja myśliwców F-16 z ukraińską armią
Wiceminister obrony Ukrainy poinformował o stworzeniu specjalnej struktury w resorcie obrony, której celem jest integracja myśliwców F-16 z ukraińską armią.
Jak poinformował gen. Ołeksandr Pawliuk w resorcie obrony Ukrainy ma powstać „Biuro-61”, które ma „organizować kompleksowe wsparcie dla procesu integracji myśliwców wielozadaniowych F-16 z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.
14:00. Estoński dowódca: ukraińskie straty osobowe kilkakrotnie mniejsze od rosyjskich
Straty osobowe ponoszone w obecnej fazie wojny przez Ukrainę są kilkakrotnie mniejsze od strat rosyjskich - poinformował płk Janno Mark, szef planowania w dowództwie Estońskich Sił Obronnych (EDF), cytowany w poniedziałek przez telewizję ERR.
Mark wskazał, że wojska rosyjskie skupiają się na tym, by uniemożliwić Ukrainie przejęcie kontroli nad kolejnymi przyczółkami w okolicy rzeki Dniepr i wykluczyć możliwość sprowadzenia tam dodatkowych żołnierzy. „Straty Rosjan są tam bardzo duże” - podkreślił. „W tym czterotygodniowym okresie szacuje się je na około 3500 żołnierzy, w tym rannych i zabitych. Zmusiło to rosyjskie dowództwo do przekierowania w ten rejon jednostek z innych frontów” - zauważył pułkownik.
Kijów ocenił, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie ponad 300 tys. żołnierzy. „The Economist” oszacował, że w tym czasie zginęło około 70 tys. ukraińskich żołnierzy, a 120 tys. zostało rannych.
„Oczywiście straty po stronie ukraińskiej są duże, ale po stronie rosyjskiej znacznie większe. Największe straty ponosi strona atakująca. I to po części wynika z wyboru taktyki. Siły zbrojne Rosji nie liczą się z życiem ludzkim, podczas gdy dla sił ukraińskich życie ludzkie jest bardzo ważne” - wyjaśnił płk Mark.
13:20. Putin spotka się w Moskwie z prezydentem Tadżykistanu
Spotkanie Putina z Emomalim Rahmonem odbędzie się 21 listopada. Prezydent Tadżykistanu przybędzie do Moskwy z oficjalną wizytą.
12:45. Szef ukraińskiej Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, odwołany ze stanowiska
O dymisji poinformował Taras Melniczuk, przedstawiciel rządu przy Radzie Najwyższej (parlament Ukrainy).
12:35. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 536 samolotów, 254 śmigłowce, 9 045 dronów, 441 zestawów przeciwlotniczych, 13 489 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 138 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 15 422 jednostek specjalnych pojazdów wojskowych.
12:00. Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy
Pierwszy publiczny protest żon rosyjskich żołnierzy, którzy biorą udział w inwazji na Ukrainę, świadczy o tym, że brak rotacji wojskowych na froncie jest coraz częściej postrzegany jako sytuacja niemożliwa do wytrzymania nie tylko przez samych żołnierzy, ale też ich krewnych - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 7 listopada żony rozmieszczonych na Ukrainie rosyjskich żołnierzy przeprowadziły prawdopodobnie pierwszy publiczny protest uliczny w Moskwie od lutego 2022 roku, czyli początku wojny. Protestujące zebrały się na placu Teatralnym i rozwinęły transparenty, domagając się objęcia swoich partnerów rotacją i odesłania ich poza linię frontu przez resort obrony.
11:50. Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego spotkał się z prezesem koncernu Fox
Andrij Yermak przedstawił Murdochowi, który przebywa z wizytą na Ukrainie, informacje na temat aktualnej sytuacji na froncie, mówił też jakie skutki dla cywilów niesie rosyjska agresja na Ukrainę.
11:30. Rosyjskie MSW rozesłało list gończy za krymskotatarską piosenkarką z Ukrainy
Nazwisko Dżamały, czyli Susany Dżamaładinowej, ukraińskiej piosenkarki pochodzenia krymskotatarskiego i zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji w 2016 roku, znalazło się na listach osób poszukiwanych przez MSW Rosji - poinformowali dziennikarze niezależnego rosyjskiego serwisu Mediazona.
Dżamała (Jamala) jest poszukiwana od października, a w listopadzie rosyjski sąd podjął zaocznie decyzję o jej aresztowaniu. Władze na Kremlu zarzucają piosenkarce „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rosyjskiej armii”.
Dżamała to ukraińska piosenkarka, która pochodzi z krymskotatarskiej rodziny, a losom Tatarów Krymskich poświęca dużo uwagi w swojej twórczości. W 2016 roku wygrała Eurowizję z utworem „1944”, traktującym o przymusowej masowej deportacji Tatarów z Krymu przez Stalina w 1944 roku. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie i informowania światowej opinii publicznej o sytuacji Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji.
11:20. Wywiad wojskowy Ukrainy informuje o zniszczeniu dwóch rosyjskich radarów w obwodzie kurskim
Radary miały zostać zniszczone 18 listopada.
11:00. Kreml „nie akceptuje” oskarżeń formułowanych przez fińską straż graniczną
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla nazwał „nieakceptowalnymi” oskarżenia formułowane przez fińską straż graniczną, która twierdzi, że rosyjskie władze pomagają imigrantom dostać się na granicę Finlandii z Rosją, aby wywołać kryzys migracyjny. W związku z taką praktyką, którą Moskwie zarzucają Helsinki, Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne na granicy z Rosją. Pieskow odmówił komentarza na temat oskarżeń i podkreślił, że „z przejść granicznych (po rosyjskiej stronie - red.) korzystają te osoby, które mają do tego prawo”.
10:40. Biełaruskali pozwał Litwę do międzynarodowego arbitrażu
Koncern nawozowy domaga się miliarda euro odszkodowania za uniemożliwienie tranzytu nawozów kolejami litewskimi.
10:20. W ciągu doby Rosjanie stracili 283 żołnierzy na froncie południowym
Informacje takie przekazuje gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” walczącego na południu Ukrainy. Oprócz 283 żołnierzy Rosjanie stracili też osiem jednostek sprzętu. Ukraińcy mieli też zniszczyć skład amunicji.
09:15. Dwie osoby zginęły w rosyjskim ostrzale parkingu w Chersoniu
Dwóch kierowców zginęło w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie parkingu w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Jedna osoba odniosła obrażenia.
Parking należał do prywatnej firmy transportowej. W ataku uszkodzone zostały także samochody i budynek mieszkalny
08:50. Szef Pentagonu w Kijowie: USA będą wspierać Ukrainę w walce z agresją Rosji
Minister obrony USA Lloyd Austin poinformował w poniedziałek na platformie X, że przybył z wizytą do Kijowa. Jej celem - jak podkreślił - jest przekazanie, iż Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę „w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej”.
Przybyłem do Kijowa, by spotkać się z przywódcami Ukrainy. Jestem dziś tutaj, aby przekazać ważne przesłanie: Stany Zjednoczone będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej
— poinformował szef Pentagonu.
Austin nie podał szczegółów na temat planowanych rozmów w Kijowie.
08:31. Armia utrzymuje pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim
Sztab generalny armii ukraińskiej podał w poniedziałek rano, że oddziały walczące na kierunku chersońskim utrzymują pozycje zajęte na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru i prowadzą tam działania przeciwko artylerii rosyjskiej. Ostrzeliwują również tyły wojsk rosyjskich.
Na kierunku chersońskim siły obrony wciąż utrzymują pozycje zajęte na lewym brzegu Dniepru. Nadal prowadzą walkę kontrbateryjną (tj. zwalczają artylerię przeciwnika ogniem artyleryjskim - PAP) i prowadzą ostrzał ogniowy tyłów wroga
— głosi komunikat sztabu na Facebooku.
Jak przekazała wcześniej Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju, armia odepchnęła Rosjan na odległość od 3 do 8 km na wschód od brzegu Dniepru. Tym samym prawy brzeg, będący pod kontrolą Kijowa, już nie znajduje się w zasięgu rosyjskich moździerzy. Na terenach obwodu chersońskiego leżących na lewym brzegu Dniepru Rosja utrzymuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.
07:25. Dwie osoby zginęły w wyniku wybuchu granatu w mieszkaniu w Kijowie
Dwie osoby zginęły w wyniku wybuchu granatu w mieszkaniu w Kijowie; według wstępnych danych ofiary to ukraiński żołnierz i jego żona – poinformowała kijowska policja późnym wieczorem w niedzielę.
Policjanci otrzymali wieczorem zgłoszenie od jednego z mieszkańców, że w sąsiednim mieszkaniu doszło do wybuchu. Po przybyciu na miejsce policjanci znaleźli martwych żołnierza i jego żonę. Brat mężczyzny doznał obrażeń i został przewieziony do szpitala.
Na miejscu tragedii trwają czynności policyjne w celu ustalenia kwalifikacji prawnej zdarzenia
00:06. W Niemczech jest oficjalnie ok. 200 tys. Ukraińców w wieku poborowym, w rzeczywistości może ich być 300 tys.
Na terenie Niemiec mieszka ponad 189 tys. Ukraińców w wieku poborowym – wynika z oficjalnych danych MSW. Nielegalnie może tam przebywać dodatkowe 100 tys. mężczyzn z tej grupy - informuje w niedzielę dziennik „Welt”
Rząd ukraiński nie ma możliwości sprowadzenia z powrotem do kraju potencjalnych żołnierzy, dla Ukrainy odpływ sprawnych, zdolnych do służby wojskowej mężczyzn stanowi w drugim roku wojny ogromny problem - zaznacza gazeta.
Od 24 lutego 2022 roku, czyli rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, do Niemiec przybyło 221 571 Ukraińców w wieku poborowym (18-60 lat). Obecnie przebywa ich tam 189 484 – wynika z danych niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na dzień 31 sierpnia br.
Wielu z tych mężczyzn brało udział w walkach z rosyjskimi wojskami, ale część nie (np. z powodu chorób, opieki nad rodziną lub niechęci do walki) – opisuje „Welt”. Szacuje się, że oprócz oficjalnie odnotowanych 189 tys., w Niemczech nielegalnie przebywa kolejne 100 tys. Ukraińców, którzy nie przekroczyli 60 roku życia - dodaje dziennik.
Rosyjska inwazja wywołała na Ukrainie masowy exodus, szczególnie poza granice kraju. Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) od początku wojny Ukrainę opuściło prawie 6,3 mln osób – głównie kobiety i dzieci, w większości do krajów europejskich.
Z danych Eurostatu wynika, że ponad 650 tys. ukraińskich mężczyzn w wieku 18-64 lat jest zarejestrowanych jako uchodźcy w 27 państwach UE, a także w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. To tysiące potencjalnych żołnierzy – „szczególnie biorąc pod uwagę niedawne oświadczenie nowego ministra obrony Ukrainy Rustema Umierowa, że regularna armia kraju liczy łącznie 800 tys. żołnierzy” – przypomina „Welt”.
„W obliczu strat na froncie, o których rząd w Kijowie nie informuje, a które są oczywiście duże, dla skutecznej obrony kraju kluczowa może okazać się możliwość powołania przynajmniej części tych, którzy uciekli za granicę” – zauważa „Welt”, przyznając, że wielu Ukraińców przebywających za granicą swego kraju może nie nadawać się do służby wojskowej.
Według szacunków Connection e. V., niemieckiego stowarzyszenia wspierającego dezerterów, z Ukrainy od początku wojny przed poborem uciekło co najmniej 175 tys. mężczyzn, część z nich do Niemiec.
Jak podkreśla „Welt”, sytuacja ta wzbudza coraz więcej pytań, także w Niemczech, również dlatego, że Berlin wnosi znaczący wkład we wzmacnianie zdolności obronnych Ukrainy. „Kilka dni temu rząd federalny ogłosił, że chce w przyszłym roku podwoić pomoc wojskową dla rządu w Kijowie do kwoty 8 mld euro. Co jednak ze skutecznością wsparcia Niemiec i Zachodu, jeśli na Ukrainie kończą się żołnierze?” – pisze gazeta.
„Nie rozumiem, dlaczego sprawni fizycznie Ukraińcy przebywają w Niemczech, uchylając się od obrony swojego kraju. Nie każdy musi trafić na front. Można zająć się opieką nad rannymi, działać w służbach ratunkowych lub innych sektorach” – skomentował emerytowany wojskowy i deputowany CDU Roderich Kiesewetter. „Wielu Ukraińców, których u nas widać, sprawia wrażenie silnych” – dodał, oceniając, że tylko z Ukraińców przebywających na terenie Niemiec udałoby się stworzyć „od ośmiu do dziesięciu brakujących dywizji”.
„Welt” zaznacza, że „rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego jest coraz bardziej zaniepokojony sytuacją”. Kijów nie ma wpływu na Ukraińców przebywających poza granicami, a „rząd Zełenskiego nie podjął na razie kroku, wzywającego inne państwa do deportacji ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym” – zauważa „Welt” i dodaje, że „trudno sobie wyobrazić, aby któryś z zachodnich krajów partnerskich spełnił takie żądanie”.
Niemiecki rząd powołuje się obecnie na Europejską konwencję o ekstradycji z 1957 roku, wykluczającej ekstradycję w przypadku dezercji. „O dopuszczalności ekstradycji decydują sądy okręgowe. Rząd federalny szanuje ich niezależność i dlatego nie wypowiada się w tej kwestii” – skomentowało MSW.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/671379-relacja-635-dzien-wojny-na-ukrainie