Trwa 629. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 14 listopada 2023 r.
20:20. Minister o śmierci 19 żołnierzy z brygady zakarpackiej: zignorowano wszystkie zasady kamuflażu, winni zostaną ukarani
Winni śmierci 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej, którzy zginęli w rosyjskim ataku z 3 listopada, zostaną ukarani - powiedział we wtorek ukraiński minister obrony Rustem Umierow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Główny Inspektorat Ministerstwa Obrony poinformował mnie o wynikach śledztwa w sprawie okoliczności ataku rakietowego na 128 Samodzielną Brygadę Gwardii. Teraz wiemy minuta po minucie, co się stało i jak do tego doszło. Dowiedzieliśmy się, co doprowadziło do tragedii i jak można było jej uniknąć
— powiedział Umierow.
Z relacji ministra wynika, że żołnierze zostali zgromadzeni na dziedzińcu w celu wręczenia nagród.
Zignorowano wszystkie zasady kamuflażu. W pobliżu zaparkowano ponad dziesięć samochodów. W tym czasie zaobserwowano rosyjski dron zwiadowczy (…). W całym regionie ogłoszono alarm lotniczy. Wojsko zostało ostrzeżone o sektorze, w którym działał wrogi bezzałogowiec (…) Podczas ceremonii wręczenia nagród nie podjęto żadnych scentralizowanych środków bezpieczeństwa
— przekazał Umierow i dodał, że toczy się śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Państwowe Biuro Śledcze.
Wszyscy odpowiedzialni za tę tragedię zostaną ukarani zgodnie z prawem.
Minister zaapelował też do wszystkich dowódców, by nie lekceważyli podstawowych środków bezpieczeństwa.
To niedopuszczalne
— podkreślił.
3 listopada w jednej ze wsi w obwodzie zaporoskim, na linii frontu, odbyło się spotkanie, na którym nagradzano żołnierzy z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii. W rosyjskim ataku zginęło 19 żołnierzy - przypomniała Ukrainska Prawda. Dzień później minister obrony polecił przeprowadzenie pełnego i szczegółowego śledztwa w sprawie tragedii.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że tragedii można było uniknąć. Podkreślił, że trwa dochodzenie, które ma zapewnić rodzinom zmarłych żołnierzy i społeczeństwu udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tragedii i czyje rozkazy były błędne.
18:17. Niemiecka firma Rheinmetall dostarczy Ukrainie 25 czołgów Leopard
Na zlecenie rządu niemieckiego firma zbrojeniowa Rheinmetall dostarczy Ukrainie 25 czołgów typu Leopard 1A5. Ponadto pakiet dla sił zbrojnych Ukrainy obejmuje pięć wozów zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer) i dwa czołgi szkoleniowe, poinformował koncern z Duesseldorfu.
Wartość zamówienia mieści się „w górnym dwucyfrowym przedziale milionów euro i obejmuje również szkolenia, logistykę, części zamienne, naprawy i inne usługi wsparcia” - podano.
Finansowanie ma być zapewnione przez rząd federalny. Czołgi zostaną dostarczone w przyszłym roku.
16:55. Minister obrony Estonii: Jeśli państwa Unii nie mają możliwości wyprodukowania amunicji dla Ukrainy, musimy pozyskać ją z krajów trzecich
„Wspieranie Ukrainy wymaga podejmowania decyzji, a nie tylko omawiania konieczności ich podejmowania” - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur podczas spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. Komentując obietnicę dostarczenia na Ukrainę miliona pocisków, przypomniał, że UE nie udało się spełnić tych oczekiwań.
Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której należy podjąć decyzje, a nie tylko dyskusje na temat niezbędnych decyzji. Estonia wskazuje drogę - w ubiegły piątek rozpoczęliśmy przyspieszoną procedurę przetargową na zakup amunicji kalibru 155 mm za 280 mln euro. W ciągu najbliższych czterech lat zakupimy amunicję o wartości prawie 30 proc. naszego budżetu obronnego. To jasny sygnał dla przemysłu obronnego
— zaznaczył Pevkur.
Komentując obietnicę dostarczenia na Ukrainę miliona pocisków, przypomniał, że UE nie udało się spełnić tych oczekiwań.
Jeśli państwa członkowskie nie są gotowe na dostawy ze swoich zapasów lub nie mają możliwości produkcji, musimy pozyskać amunicję z krajów trzecich. Przestarzała amunicja nie powinna się marnować. Ukraina nie może czekać
— podkreślił estoński polityk.
15:50. Aresztowano deputowanego podejrzanego o zdradę stanu
Deputowany Ołeksandr Dubinski został w poniedziałek tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem o zdradę stanu - poinformowała we wtorek agencja Reutera w oparciu o informacje służb ukraińskich.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), Państwowe Biuro Śledcze (PBŚ) oraz Prokuratura Generalna Ukrainy zebrały - wg oświadczeń opublikowanych przez te służby - dowody na zdradę stanu ukraińskiego deputowanego, który prowadził działalność informacyjną i wywrotową na rzecz Rosji. Miał on działać pod kryptonimem „Pinokio” w ramach struktury utworzonej przez Sztab Generalny Rosyjskich Sił Zbrojnych. Jej głównym zadaniem miało być komplikowanie sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie i dyskredytowanie tego kraju na arenie międzynarodowej.
Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował Dubinskiego na 60 dni. On sam twierdzi, że zarzuty wobec niego są sfabrykowane i „oparte na kłamstwach”.
Dubinski został usunięty z rządzącej partii Sługa Ludu w 2021 r., po tym jak USA umieściły go na liście sankcyjnej w z związku z podejrzeniem o ingerowanie w wybory w tym kraju. Deputowany zaprzeczył tym oskarżeniom i kontynuował pracę w parlamencie - pisze Reuters.
15:21. Szef NATO: Sytuacja na froncie na Ukrainie jest trudna; jeszcze ważniejsze jest jednak utrzymanie i zwiększenie wsparcia dla Kijowa
Na Ukrainie trwają intensywne walki z Rosją, a sytuacja na froncie jest trudna; tym bardziej jednak należy utrzymać i zwiększyć pomoc dla Kijowa - postulował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony UE, w którym wziął udział.
Ukraina musi zwyciężyć jako suwerenny, niezależny naród w Europie. W naszym interesie leży wspieranie Ukrainy
— zadeklarował Stoltenberg.
Odnosząc się do sytuacji militarnej podkreślił, że na froncie trwają intensywne walki.
Sytuacja na polu bitwy jest trudna. To jednak sprawia, że jeszcze ważniejsze jest, abyśmy podtrzymywali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy, ponieważ nie możemy pozwolić na zwycięstwo Putina
— dodał.
Innym tematem omawianym przez ministrów obrony Unii w Brukseli jest bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
Sabotaż rurociągu Nord Stream w ubiegłym roku oraz niedawne uszkodzenia rurociągu i kabli Balticconnector pokazują, że infrastruktura ta jest wystawiona na niebezpieczeństwo. Zagrożenia są realne i stają się coraz bardziej poważne
— podkreślił Stoltenberg.
Od czasu tych incydentów NATO zintensyfikowało patrole powietrzne i morskie oraz zwiększyło obecność na Morzach Bałtyckim i Północnym. Podczas lipcowego szczytu w Wilnie sojusznicy zgodzili się na utworzenie przy Dowództwie Morskim NATO w Wielkiej Brytanii nowego centrum, zajmującego się krytyczną infrastrukturą podmorską. NATO i Unia Europejska powołały także grupę zadaniową ds. odporności infrastruktury krytycznej.
Infrastruktura krytyczna jest ważna. Jest to obszar, w którym po raz kolejny dostrzegamy istotność i wagę współpracy pomiędzy NATO i UE
— podsumował sekretarz generalny Sojuszu.
09:30. Reuters: Trwa budowa rosyjskiej fabryki dronów kamikadze Shahed-136
„W Rosji trwa budowa fabryki, w której mają być produkowane na masową skalę zaprojektowane przez Iran drony kamikadze Shahed-136” - poinformowała wczoraj agencja Reutera. Moskwa ma wykorzystać je przeciwko ukraińskim obiektom energetycznym.
Budowę zakładu potwierdzają zdjęcia satelitarne przeanalizowane w raporcie amerykańskiego Instytutu Nauki i Bezpieczeństwa Narodowego (ISIS). Według think tanku, budynek, który znajduje się 800 km na wschód od Moskwy, w regionie Tatarstanu, zostanie wykorzystany do masowej produkcji Shahed-136.
W raporcie ISIS podkreślono, że ani Stany Zjednoczone, ani ich sojusznicy nie nałożyli sankcji na właściciela fabryki - JSC Alabuga, ani na powiązane z nią spółki. Zaznaczono, że „kluczowym, ale już spóźnionym krokiem”, który powinien wykonać Waszyngton jest nałożenie sankcji na właściciela fabryki oraz powiązane z nią spółki.
Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski mówił w niedzielę, aby Ukraina przygotowała się na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. Zeszłej zimy Rosja regularnie atakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną.
We wrześniu 2022 roku Rosja zaczęła wykorzystywać na froncie na Ukrainie bezzałogowce sprowadzane z Iranu. Drony kamikadze, głównie typu Shahed, mają zasięg do około 1 tys. km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Maszyny te są używane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.
00:01. Biały Dom: spór w Kongresie o środki dla Ukrainy już ma wpływ na naszą pomoc
Opóźnienia w przyjęciu pakietu środków na pomoc dla Ukrainy mają już wpływ na nasze zdolności, by przekazywać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje - powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, sytuacja z każdym tygodniem staje się coraz bardziej poważna.
Z każdym tygodniem, który mija, nasze możliwości, by w pełni finansować to, co uważamy, że jest potrzebne Ukrainie - narzędzia i zdolności, by bronić swojego terytorium i kontynuować swoje postępy - stają się coraz trudniejsze (…) Musimy podejmować decyzje na temat tych pakietów (uzbrojenia), ich rozmiarów. To, co jest wysyłane, opiera się na naszej ocenie kalendarza tego, kiedy zostanie przegłosowana ustawa ze środkami
— powiedział Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu.
Odniósł się w ten sposób do opóźnień i sporów w Kongresie na temat pakietu ponad 60 mld dol. środków na pomoc wojskową i finansową dla Ukrainy. Fundusze, o które zwrócił się Biały Dom, nie znalazły się w zgłoszonym przez spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona nowym prowizorium budżetowym, które musi zostać przyjęte do 17 listopada, a dalszy los pakietu jest niepewny.
Dalsze wsparcie dla Kijowa oraz plany zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury przed zimą były w poniedziałek tematem rozmów szefa administracji prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka i wicepremier Julii Swyrydenko z szefem dyplomacji USA Antony’m Blinkenem. Jak powiedziała po spotkaniu ukraińska wicepremier i minister gospodarki, wsparcie Ameryki jest konieczne dla zapewnienia stabilności kraju.
Ukraina stoi w obliczu pilnej potrzeby wsparcia finansowego, by odpowiedzieć na deficyt budżetowy w przyszłym roku
— napisała urzędniczka na portalu X (d. Twitter). Wsparcie finansowe Waszyngtonu dla Kijowa wygasło wraz z końcem września i by było kontynuowane, konieczne jest uchwalenie środków, o które zwrócił się Biały Dom. Poza rozmowami z Blinkenem ukraińska delegacja odbywa też spotkania z Sullivanem i kongresmenami.
red./wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/670624-relacja-629-dzien-wojny-na-ukrainie