Trwa 626. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 11 listopada 2023 r.
22:10. Rząd zezwolił na demontaż kolejnych pomników związanych z Rosją i ZSRS
Rząd Ukrainy zezwolił na demontaż pomników poety Aleksandra Puszkina, a także innych postaci związanych z Rosją i ZSRS w Kijowie oraz innych miastach kraju - poinformowało ministerstwo kultury Ukrainy.
Zgodnie z decyzją rządu, pomnik Puszkina przy Alei Brzeskiej w Kijowie, pomnik bolszewika Mykoła Szczorsa na bulwarze Tarasa Szewczenki, a także generała armii Nikołaja Watutina w Parku Maryjskim, obok Rady Najwyższej (parlamentu) w stolicy Ukrainy usunięte zostały z państwowego rejestru zabytków o znaczeniu państwowym.
Po wykreśleniu zabytku z rejestru władze lokalne mogą przystąpić do jego rozbiórki.
Z rejestru usunięto także pomniki Puszkina w Żytomierzu, Charkowie i Odessie, księcia Michaiła Woroncowa - w Odessie, dowódcy Aleksandra Suworowa w - Izmailu, admirała Fiodora Uszakowa - w Chersoniu, pomnik „Ukraina - wyzwolicielom” w Użgorodzie oraz pomnik „Bojowników Rewolucji” - w Ługańsku.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmieniają się nazwy osiedli, ulic, placów i parków, usuwane są pomniki i tablice pamiątkowe związane z Rosją i Związkiem Radzieckim. W marcu Rada Najwyższa uchwaliła ustawę, zabraniającą nadawania obiektom geograficznym nazw związanych z Rosją.
21:12. Podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich zawyły syreny alarmu przeciwlotniczego
Obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się w sobotę uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. Podczas składania wieńców na płycie głównej z napisem “Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę” rozległ się alarm przeciwlotniczy.
Jak relacjonuje portal Kuriera Galicyjskiego, uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Metropolitalnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Przewodniczył jej metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
Przeżywamy wojnę na Ukrainie. Wiemy, że o wolność trzeba dbać i trzeba się modlić o nią. W tej chwili na wschodzie odprawiany jest pogrzeb Macieja Bednarskiego - Polaka, który walczył w obronie Ukrainy. Dziękujemy więc Bogu za wolność i niepodległość Polski i prosimy, by Bóg zachował ją od zła. Modlimy się za tych, którzy walczyli w obronie Polski, aby Bóg wynagrodził ich poświęcenie w niebie
— powiedział ks. prałat Jan Nikiel, proboszcz katedry lwowskiej.
Druga część uroczystości miała miejsce na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Przy zbiorowej mogile nieznanych żołnierzy stanęła warta honorowa lwowskich harcerzy oraz poczty sztandarowe polskich towarzystw, organizacji i szkół. Konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsulowie i pracownicy konsulatu, a także delegacje polskich towarzystw i organizacji ze Lwowa i obwodu lwowskiego złożyli biało-czerwone wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie odśpiewano hymn i „Rotę”.
Podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich zawyły syreny alarmu przeciwlotniczego dla Lwowa.
17:07. Rosja ostrzelała centrum Chersonia
W sobotę, w pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersonia spod rosyjskiej okupacji przez armię Ukrainy, rosyjska artyleria ostrzelała centrum miasta - poinformowała w Telegramie prokuratura okręgowa w Chersoniu.
W mieście w wyniku ostrzału uszkodzone zostały domy jednorodzinne i wielopiętrowe, budynki gospodarcze oraz samochody. Na razie nie ma informacji o ofiarach - poinformowała prokuratura.
Agencja Ukrinform podała, że podczas ostatniej doby najeźdźcy wystrzelili w kierunku obwodu chersońskim prawie 700 pocisków, jest dwóch zabitych i ośmiu rannych.
11:55. Prezydent Zełenski w rocznicę wyzwolenia Chersonia: Ukraina zawsze powraca
**Ukraina zawsze powraca – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersonia spod rosyjskiej okupacji. Zapewnił, że „Ukraina nie zapomina o swoich miastach i wsiach, które są zajęte przez wroga”.
Dzisiaj obchodzimy pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersonia spod rosyjskiej okupacji. To miasto-bohater. Miasto-symbol. Miasto naszych ludzi, którzy nie podporządkowali się wrogiej sile przez swój opór byli natchnieniem dla nas i dla całego świata
— powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w sobotę w serwisie X.
Zapewnił, że tak jak wówczas o Chersoniu, tak samo dzisiaj Ukraina „nie zapomina o swoich miastach i wsiach, które są zajęte przez wroga”.
Całe południe Ukrainy przekonało się, że Rosja nigdy nie przychodzi „na zawsze”, choćby wiele razy to powtarzała. Bo Ukraina zawsze powraca, zawsze! Kiedy znamy swój cel. Kiedy mamy wspólny cel i jesteśmy zjednoczeni
— oświadczył Zełenski.
Rocznica wyzwolenia Chersonia, jak podkreślił, „upewnia nas: my możemy!”.
Prezydent Ukrainy dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wyzwolenia Chersonia i dalej walczą, prowadzą „bardzo ciężki i bardzo bolesny maraton do gwarantowanej wolności”.
Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada 2022 r. po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Wojska przeciwnika w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. Prowadzą stamtąd regularny ostrzał miasta i obwodu, w tym celów cywilnych.
10:13. Rosja zaatakowała Kijów rakietą balistyczną
W sobotę rano Rosja zaatakowała Kijów rakietą balistyczną Iskander – powiadomił szef władz miejskich Serhij Popko. To pierwszy atak rakietowy na stolicę od 52 dni.
Po długiej przerwie, trwającej 52 dni, przeciwnik wznowił ataki rakietowe na Kijów. Do Kijowa rakieta nie doleciała, została zestrzelona przez siły obrony powietrznej na podejściu do stolicy
— oświadczył Popko w Telegramie. Wstępnie ustalono, że chodzi o rakietę balistyczną Iskander.
Rano w sobotę media poinformowały o dwóch głośnych eksplozjach, które było słychać w Kijowie. Później mer stolicy Witalij Kliczko powiadomił, że w pobliżu miasta działała obrona powietrzna.
07:50. Eksplozje w Kijowie
W Kijowie rano w sobotę słychać było dwie eksplozje - powiadomił portal Suspilne. Mer stolicy Witalij Kliczko oświadczył, że wybuchy to najprawdopodobniej skutki działania systemów obrony powietrznej.
Według mediów w stolicy najpierw zagrzmiały głośne eksplozje, a dopiero potem włączyły się syreny alarmu przeciwlotniczego.
Na lewym brzegu w stolicy były silne wybuchy. Według wstępnych informacji to obrona przeciwrakietowa zareagowała na rakiety balistyczne. Trwa alarm lotniczy
— napisał mer stolicy.
07:20. W nocnym ataku Rosjanie zastosowali 31 dronów, zestrzelono 19; atakowana była m.in. stolica
W ataku na Ukrainę w nocy z piątku na sobotę rosyjska armia zastosowała 31 dronów, 19 z nich zestrzelono – powiadomiły siły powietrzne. Przeciwnik zastosował także rakiety. Wszystkie drony, które leciały na Kijów, zostały zestrzelone.
Obrona powietrzna zniszczyła w nocy 19 dronów Shahed
— podały w porannym komunikacie Siły Powietrzne Ukrainy. Rosjanie zaatakowali obwody odeski, dniepropietrowski, charkowski, połtawski, sumski, kirowohradzki i kijowski. Oprócz dronów Rosjanie wystrzelili także rakiety, w tym Oniks oraz Ch-31.
Wszystkie drony skierowane na Kijów zostały zastrzelono
— powiadomiły władze miasta. Wstępnie – w stolicy nie ma zniszczeń ani ofiar. W komunikacie zaznaczono, że atakując stolicę wróg najprawdopodobniej testuje ukraińską obronę przeciwlotniczą stolicy.
01:10. Dwa ukraińskie drony zestrzelone w rejonie Moskwy i Smoleńska - rosyjskie min. obrony
Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa ukraińskie drony w rejonie Moskwy i Smoleńska - poinformowało w sobotę po północy na Telegramie, cytowane przez Reutersa, ministerstwo obrony Rosji.
Według popularnej rosyjskiej platformy Baza, mającej - jak zauważa Reuters - bliskie powiązania ze służbami bezpieczeństwa, jeden z dronów został zestrzelony niedaleko zakładów metalurgicznych w mieście Kołomna, położonym w odległości 100 km na południowy wschód od Moskwy.
Na zdjęciach umieszczonych na Telegramie widać z oddali kłęby dymu.
Reuters zastrzega, że informacje Bazy są niemożliwe do zweryfikowania i nie wiadomo czy mają związek z komunikatem ministerstwa obrony.
00:19. Rzecznik Sił Powietrznych: nasi piloci przechodzą szkolenia w powietrzu na samolotach F-16
Ukraińscy piloci szkolą się w powietrzu na myśliwcach F-16 – poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Nie podał szczegółów; zapewnił jedynie, że szkolenie praktyczne przebiega „zgodnie z planem” - podał portal RBK Ukraina.
Proces już się rozpoczął i to jest najważniejsze. Partnerzy niespecjalnie chcą podawać szczegóły procesu szkoleni
— powiedział Ihnat.
Podkreślił, że szkolenie z instruktorami odbywa się już „bezpośrednio w powietrzu”. Zastrzegł, że nie wszyscy piloci, którzy uczą się obsługi F-16, biorą udział w tych lotach.
Amerykański minister obrony Lloyd Austin zapowiadał wcześniej utworzenie koalicji krajów szkolących ukraińskich pilotów i załogi w zakresie obsługi i konserwacji F-16, na czele której staną USA, Dania i Holandia.
Jako pierwsze przekazanie Ukrainie samolotów F-16 zapowiedziały w sierpniu właśnie Dania i Holandia. Później także minister obrony Belgii Ludivine Dedonder podała, że jej kraj będzie od 2025 roku przekazywać Ukrainie te myśliwce.
Portal NV.UA przypomina w piątek, że według zapowiedzi Pentagonu szkolenia na F-16 mogą zająć od pięciu do dziewięciu miesięcy. Myśliwce mogą pojawić się na Ukrainie nie wcześniej niż wiosną 2024 roku.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/670280-relacja-626-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-kijow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.