Trwa 625. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 11 listopada 2023 r.
09:10. ISW: Rosjanie przygotowują się do nowej fali ataków przy pomocy dronów
„Prawdopodobnie zmniejszenie liczby ataków na Ukrainę przy użyciu dronów w ostatnich tygodniach jest związane z przygotowaniami do nowej dużej kampanii uderzeń w okresie zimowym” — pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.
Siły rosyjskie stosują drony przeciwko Ukrainie w ostatnim miesiącu znacznie mniej i rzadziej niż w poprzedzających miesiącach, przygotowując się do dużej zimowej kampanii ataków
— pisze ISW.
Think tank zwraca uwagę na wypowiedź rzecznika prasowego Sił Powietrznych Ukrainy, który wskazał, że we wrześniu Rosjanie użyli 500 dronów, a w październiku kilkuset, jednak obecnie stosują te środki z mniejszą intensywnością. Rosyjskie źródła (tzw. blogerzy wojenni) twierdzą, że liczba ataków w ostatnich tygodniach była mniejsza w związku z przygotowaniami do dużej kampanii kombinowanych ataków, która ma być zsynchronizowana „z dużymi operacjami lądowymi”.
ISW odnotowuje również rosyjskie doniesienia o możliwym zajęciu przez wojska przeciwnika okolic miejscowości Stepowe, które znajduje się ok. 3 km na północny zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim. Od kilku tygodni Rosjanie zintensyfikowali ataki na tym odcinku, dążąc do zajęcia Awdijiwki lub jej otoczenia.
Piątek, 10 listopada 2023 r.
20:04. Ukraińskie służby: Zakład odzieżowy na Zakarpaciu szył potajemnie odzież dla rosyjskich sportowców
Ukraińskie służby wykryły nielegalną produkcję w jednym z zakładów odzieżowych w obwodzie zakarpackim: powstawały tam na zamówienie firmy rosyjskiej stroje dla reprezentacji Rosji w dyscyplinie narciarskiej. Właścicielem zakładów jest obywatel Włoch - podał portal Kyiv Post.
Powołując się na oświadczenie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), portal podał, że zakłady zaczęły wykonywać potajemnie to zamówienie na początku br. Zdążyły uszyć i dostarczyć ponad 40 partii kurtek zimowych dla narciarzy z kraju-agresora. Dostawy wysyłano do Rosji przez jeden z krajów europejskich, w którym mieszka właściciel zakładów. SBU nie ujawniła jego narodowości, ale władze obwodu zakarpackiego wyjaśniły, że chodzi o obywatela Włoch.
O procederze oprócz właściciela wiedziała kierowniczka zakładów i pięć zaufanych szwaczek. Zostały one poinstruowane, by nie rozgłaszać wśród znajomych i bliskich informacji o współpracy z Rosjanami.
Teraz sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia na podstawie przepisów mówiących o finansowaniu działań mających na celu zmianę przemocą władzy i przebiegu granic państwowych - podała SBU.
16:33. W poniedziałek otwarcie Europejskiego Centrum Szkoleniowego F-16, m.in. dla ukraińskich pilotów
W poniedziałek w bazie lotniczej w Fetesti odbędzie się ceremonia otwarcia Europejskiego Centrum Szkoleniowego F-16 (EFTC), gdzie obsługi tych maszyn będą się uczyć m.in. piloci z Ukrainy – powiadomiło ministerstwo obrony Rumunii.
Ośrodek szkoleniowy powstał w wyniku współpracy resortów obrony Rumunii i Holandii oraz firmy Lockheed Martin przy wsparciu Danii, która wraz z Holandią koordynuje działania międzynarodowej koalicji F-16 dla Ukrainy.
W ramach tej umowy rumuński resort obrony zapewnia bazę lotniczą, obiekty szkoleniowe i wsparcie państwa-gospodarza, Holandia dostarcza samoloty, a Lockheed Martin - instruktorów i obsługę techniczną.
Będzie to międzynarodowe centrum szkolenia pilotów F-16. Ułatwi ono zwiększenie interoperacyjności między sojusznikami. Jednocześnie przyczyni się do stworzenia wspólnych standardów operacyjnych i wzmocnienia zdolności NATO do sprostania złożonym wyzwaniom w regionie Morza Czarnego i w Europie Wschodniej
— informował wcześniej w komunikacie resort obrony.
Tworząc Europejskie Centrum Szkoleniowe F-16 Rumunia zobowiązała się do zapewnienia wysokiej jakości warunków szkoleniowych z dostępem do najnowocześniejszych zasobów technicznych i know-how nie tylko dla pilotów z Rumunii, ale także z państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Ukrainy
— podkreślano.
W ośrodku będą szkolić się również rumuńscy piloci „w kontekście przygotowań armii rumuńskiej do przyjęcia na uzbrojenie 32 samolotów F-16, zakupionych niedawno od Norwegii”.
Resort obrony zauważył, że „biorąc pod uwagę aktualny kontekst geopolityczny i strategiczne położenie Rumunii w regionie Morza Czarnego, ośrodek ten stanie się niezbędny dla współpracy transgranicznej, wzmacniania bezpieczeństwa i solidarności w ramach NATO”.
Koalicję na rzecz szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach wielozadaniowych F-16 powołano w lipcu br. podczas szczytu NATO w Wilnie z inicjatywy 11 państw – Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jej działanie koordynują Holandia i Dania.
12:30. Ukraińcy uderzyli w dwa rosyjskie okręty desantowe w pobliżu Krymu
Podczas ataku w pobliżu okupowanego Krymu, przeprowadzonego w piątek nad ranem, uderzyliśmy w dwa szybkie okręty desantowe Rosji - potwierdził w rozmowie z portalem Kyiv Independent przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
HUR opublikował nagranie z ataku, pokazując materiał z kamery przedstawiający operację, która wygląda na uderzenie morskiego drona kamikadze w rosyjski okręt.
Okręty przewoziły załogę i pojazdy opancerzone - wyjaśniono. Uszkodzonymi jednostkami były okręty klasy Serna. Jednostki tego modelu wykorzystywano wcześniej m.in. do transportu sprzętu i żołnierzy na okupowaną Wyspę Węży.
Mały okręt desantowy klasy Serna charakteryzuje się dużą prędkością, może pomieścić do 45 ton ładunku i 92 uzbrojonych żołnierzy
— napisano na profilu HUR na Telegramie.
W środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow przyznał, że Ukraina „osiągnęła ogromne postępy w niszczeniu rosyjskich zasobów na okupowanym Krymie”.
12:02. FAZ” o ukraińskiej kontrofensywie: Zachód musi przestać liczyć na cud
Kontrofensywa Ukrainy w rozpętanej przez Rosję wojnie nie przynosi oczekiwanych efektów. Choć głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny nie mówi tego wprost, to jednak jego ostatnie wypowiedzi mogą być potwierdzeniem tego faktu. Prezydent Wołodymyr Zełenski wciąż zaprzecza, bo ma świadomość, że Ukraińcy „powinni wygrać”. Zachodowi nadal brakuje długoterminowej strategii, a zamiast pomocy – trwają dyskusje.
10:15. Rosyjski pocisk zamiast w ukraiński radar trafił w liberyjski statek handlowy
W środę cywilny statek towarowy pod liberyjską banderą, prawdopodobnie Kmax Ruler, został omyłkowo trafiony rosyjskim pociskiem przeciwradarowym w porcie Piwdenny koło Odessy na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ukraińscy eksperci stwierdzili, że był to prawdopodobnie pocisk rakietowy Ch-31 (AS-17 Krypton) odpalany z powietrza. Pilot portowy zginął, a trzech członków załogi i pracownik portu zostało rannych. Ukraiński minister infrastruktury przekazał, że statek ładował rudę żelaza, przeznaczoną dla strategicznego sojusznika Rosji - Chin.
AS-17 był prawdopodobnie używany do namierzania ukraińskich radarów wojskowych w okolicy. Istnieje realna możliwość, że odpalony z powietrza pocisk AS-17, przy braku sygnatury radaru wojskowego, został namierzony przez radar statku cywilnego. Jeśli tak, świadczyłoby to o złej taktyce użycia broni przez rosyjskiego pilota.
10:05. Putin ułaskawił co najmniej 17 skazanych za zabójstwo; wszyscy trafili na wojnę z Ukrainą
Władimir Putin w tym i ubiegłym roku ułaskawił co najmniej 17 osób, skazanych w Rosji za zabójstwo – pisze projekt Agientstwo. We wszystkich przypadkach droga do wolności dla zabójców biegła przez wojnę w Ukrainie.
Niektórzy z ułaskawionych przez Putina zbrodniarzy po znalezieniu się na wolności już popełnili nowe zbrodnie – pisze Agientstwo.
M.in. kilka dni temu na wolności znalazł się Władisław Kanius, mężczyzna skazany na 17 lat więzienia za brutalne zabójstwo swojej byłej partnerki, 23-letniej Wiery Piechtielewej. Mężczyzna przez kilka godzin gwałcił i bił swoją ofiarę, zanim zmarła.
Po wyjeździe na wojnę na Ukrainie w oddziałach Sztorm Z dla zwerbowanych więźniów, Kanius powrócił do kraju i stał się wolnym człowiekiem.
Portal przytacza jeszcze 16 historii skazanych za zabójstwa, którzy zostali ułaskawieni. Artiom Buczyn zgwałcił i zabił kobietę. Wiaczesław Samojłow zamordował swoją partnerkę, a następnie rozczłonkował jej ciało.
Media przypominają, że więźniów do walki na Ukrainie po stronie rosyjskiej zaczęła najpierw rekrutować Grupa Wagnera, a potem inne formacje najemnicze oraz ministerstwo obrony.
10:00. We Lwowie zdemontowano trzy sowieckie pomniki; trafią do muzeum represji
Trzy sowieckie pomniki na Wzgórzu Chwały we Lwowie zostały zdemontowane i trafią do muzeum represji – powiadomiły władze miasta.
Chodzi o pomniki Ojczyzna-Matka, Żołnierz z Sztandarem i Przysięga, które znajdowały się na terytorium kompleksu memorialnego Wzgórze Chwały. Znajdują się tam miejsca pochówku żołnierzy z czasu I wojny światowej oraz z walk o Lwów w 1944 r.
Pomniki zostaną przeniesione do muzeum represji „Terytorium Terroru”.
Oprócz miejsc pochówku były tam (na Wzgórzu Sławy) również trzy radzieckie pomniki. Dzisiaj zostały zdemontowane i zostaną przeniesione do muzeum „Terytorium Terroru”
— powiadomiła urzędniczka władz miejskich Natalija Aleksiejewa.
08:00. Wojska rosyjskie nasilają ataki na Awdijiwkę
Wojska rosyjskie nasilają ataki na miasto Awdijiwka, uważane za bramę do Doniecka - poinformowała w piątek armia ukraińska.
Ołeksandr Borodin, rzecznik prasowy trzeciej oddzielnej brygady szturmowej sił zbrojnych Ukrainy, przekazał, że siły rosyjskie przeprowadzają „szerokie ataki piechoty”, starając się zachować sprzęt nienaruszony.
Borodin powiedział serwisowi informacyjnemu Espreso TV, że ruchy wojsk rosyjskich, „to nie tylko natarcie piechoty, ale także równoległa praca artylerii, dronów i lotnictwa, w tym bombowego”. Jego zdaniem ataki rosyjskie nasiliły się po ataku palestyńskiego terrorystycznego Hamasu na Izrael.
Być może uważają, że to najlepszy czas na taki ruch, ale nie odnieśli żadnych poważnych sukcesów
— oświadczył rzecznik.
Wojska rosyjskie ostrzeliwują Awdijiwkę przez całą dobę, „ale mokra ziemia po kilkudniowych opadach deszczu powstrzymuje ich żołnierzy przed ofensywą. Kiedy ziemia wyschnie, na pewno się rozwiną” - powiedział Witalij Barabasz, szef miejskiej administracji wojskowej.
Cytowany przez agencję Reutera, ukraiński Sztab Generalny podał, że jego siły odparły 11 ataków w pobliżu Awdijiwki, 15 - w pobliskim sektorze Marjinka i 22 - na położony na kierunku północno-wschodnim Bachmut.
01:50. Pentagon: Jesteśmy zmuszeni ograniczać pomoc dla Ukrainy
Jesteśmy ograniczać nasze wsparcie dla Ukrainy ze względu na wyczerpywanie się udostępnionych przez Kongres środków - powiedziała w czwartek zastępczyni rzecznika Pentagonu Sabrina Singh, ponawiając apel do Kongresu o uchwalenie dodatkowego pakietu funduszy. Jak dodała, Pentagon wykorzystał 95 proc. przyznanych środków.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pentagon ogłasza: Jesteśmy zmuszeni ograniczać nasze wsparcie dla Ukrainy. Wyczerpują się środki udostępnione przez Kongres
00:01. Media: w ataku na okupowany Skadowsk zginęli wysocy rangą rosyjscy oficerowie
W wyniku ukraińskiego ataku pociskami HIMARS na okupowany Skadowsk w obwodzie chersońskim zginęli wysoko postawieni oficerowie rosyjscy – informują ukraińskie media, powołując się m.in. na krajowych urzędników oraz na rosyjskie źródła.
Do ataku miało dojść rano w czwartek – w mieście słychać było dwie głośne eksplozje. Portal Ukraińska Prawda podaje, że trafiony został punkt rozmieszczenia oddziałów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Ostrzał rakietowy miasta potwierdził także kolaborujący z Rosjanami szef władz okupacyjnych Wołodymyr Saldo.
Radio Swoboda, powołując się na źródła po stronie ukraińskiej i rosyjskiej, powiadomiło, że atak został przeprowadzony przy użyciu pocisków HIMARS i zginęło w nim kilku wysokich rangą oficerów rosyjskich.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/670139-relacja-625-dzien-wojny-na-ukrainie