„Priorytetem rządu jest podjęcie trudnych, ale niezbędnych długoterminowych decyzji, aby zmienić ten kraj na lepsze” - powiedział podczas przemowy w brytyjskim parlamencie król Karol III.
Karol III wygłosił w brytyjskim parlamencie przemówienie dotyczące priorytetowych kierunków działań brytyjskiego rządu. To pierwsze tego rodzaju wystąpienie Karola jako monarchy - w 2022 roku wygłosił przemówienie jako książę Walii. To także pierwsze przemówienie króla od 1951 r., chociaż król Jerzy VI był wówczas zbyt chory, aby w nim uczestniczyć, i przemówienie odczytał lord kanclerz .
Brytyjska gospodarka
Na początku swojej przemowy król mówił o przyszłości gospodarki. Podkreślił, że rząd „będzie w dalszym ciągu podejmować działania mające na celu obniżenie inflacji, obniżenie kosztów utrzymania rodzin i pomoc przedsiębiorstwom w finansowaniu nowych miejsc pracy i inwestycji”.
Dodał też, że rząd będzie nadal wspierać Bank Anglii w kontrolowaniu rosnących cen poprzez „podejmowanie odpowiedzialnych decyzji dotyczących wydatków i zaciągania pożyczek”, a decyzje te „pomogą finansom gospodarstw domowych, zmniejszą zadłużenie sektora publicznego i zabezpieczą bezpieczeństwo finansowe kraju”.
Karol III poinformował, że wydane zostaną nowe licencje na wydobycie energii z Morza Północnego dodając, że rząd wprowadzi przepisy mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii.
Zmniejszy to zależność od niestabilnych międzynarodowych rynków energii i wrogich obcych reżimów
— mówił monarcha.
Wskazał, że nowe licencje na pola naftowe i gazowe pozwolą Wielkiej Brytanii przejść na zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 r. „bez dodawania nadmiernych obciążeń dla gospodarstw domowych”.
Ministrowie będą także „starać się przyciągnąć rekordowy poziom inwestycji w odnawialne źródła energii i zreformować połączenia sieciowe”, aby wykorzystać „doświadczenia Wielkiej Brytanii w dekarbonizacji szybszej niż inne gospodarki G7”.
Król mówił również o tym, że planowane są inwestycje mające na celu polepszenie połączeń na Wyspach. Jak wyjaśnił, będzie to inwestycja w „Network North, aby zapewnić szybsze i bardziej niezawodne podróże” dla miast i miasteczek na północy, a priorytetem mają być najczęściej wybierane trasy.
System edukacji
W przemowie król poruszył też kwestie edukacji. Karol III zapowiedział, że rząd planuje wprowadzenie nowej kwalifikacji zwanej „Advanced British Standard” - ma to spowodować „połączenie ścieżek technicznych i akademickich w jedną kwalifikację”.
Król wskazał również, że wprowadzone zostaną plany mające na celu „zmniejszenie liczby młodych ludzi studiujących kiepską jakość studiów uniwersyteckich i zwiększenie liczby podejmujących wysokiej jakości praktyki zawodowe”.
Konkurencyjność gospodarki po brexicie
Brytyjski monarcha odniósł się też do kwestii brexitu i przekazał, że rząd „podejmie kroki, aby uczynić gospodarkę bardziej konkurencyjną”. Wprowadzone zostaną przepisy mające na celu „promowanie handlu i inwestycji z gospodarkami w najszybciej rozwijającym się regionie świata”.
Moi ministrowie będą nadal negocjować umowy handlowe z dynamiczną gospodarką, zapewniając miejsca pracy i wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii
— podkreślił król.
Karol II mówił też o inwestycjach w tzw. branże wschodzące i ustaleniu nowych ram prawnych dla rozwoju rewolucyjnych technologii jak sztuczna inteligencja czy autonomiczne auta.
Surowsze wyroki dla najgroźniejszych przestępców
Karol III mówił też o zaostrzeniu kar dla najgroźniejszych przestępców i uprawnieniu sił policyjnych „do zapobiegania nowym lub złożonym przestępstwom”, takim jak przestępstwa w Internecie i na tle seksualnym.
Wprowadzone zostaną także nowe przepisy chroniące obiekty publiczne. Jak dodał, rząd ma opierać się na zeszłorocznej ustawie o nielegalnej migracji, aby zwalczać „niebezpieczne i nielegalne” przeprawy małymi łodziami po kanale La Manche.
Wsparcie dla Ukrainę i pomoc Strefie Gazy
Król, który służył zarówno w Królewskiej Marynarce Wojennej, jak i w Królewskich Siłach Powietrznych, twierdzi, że rząd zainwestuje w „nasze dzielne siły zbrojne”. Odnosząc się do wojny na Ukrainie i sytuacji w Strefie Gazy dodał, że „ministrowie będą ściśle współpracować z partnerami międzynarodowymi, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać NATO i stawić czoła najpilniejszym wyzwaniom bezpieczeństwa”.
Obejmuje to konsekwencje barbarzyńskich aktów terrorystycznych przeciwko narodowi Izraela, ułatwianie wsparcia humanitarnego dla Gazy i wspieranie sprawy pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie
— wyjaśnił monarcha.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/bbc.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/669761-krol-karol-iii-w-brytyjskim-parlamencie-o-priorytetach-rzadu