Trwa 621. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 6 listopada 2023 r.
20:44. Adiutant głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy zginął wskutek wybuchu prezentu urodzinowego
Obchodzący w poniedziałek urodziny, adiutant głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego, major Hennadij Czastiakow, zginął rozpakowując jeden z prezentów - poinformował portal Ukrainska Prawda.
Czuję niewysłowiony ból. To ciężka strata dla Sił Zbrojnych Ukrainy i dla mnie osobiście. Dzisiaj w tragicznych okolicznościach zginął mój asystent i bliski przyjaciel, major Hennadij Czastiakow, w dniu swoich urodzin obchodzonych w kręgu rodzinnym. W jednym z prezentów eksplodował ładunek wybuchowy nieznanego pochodzenia. Hennadij pozostawił żoną i czwórką dzieci. Moje głębokie kondolencje dla rodziny!
— napisał gen. Załużny w jednej z sieci społecznościowych.
Podkreślił, że od początku zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę Czastiakow był dla niego „niezawodną podporą, w pełni poświęcał swoje życie Siłom Zbrojnym Ukrainy i walce z rosyjską agresją”.
Przyczyny i okoliczności ustali śledztwo. Wieczna pamięć!
— dodał Załużny.
18:30. Rosjanie przypuścili atak na wieś Tomyna Bałka w obwodzie chersońskim
Rosjanie uderzyli w dom we wsi Tomyna Bałka w gminie Biłozerka.
Według Administracji Wojskowej Obwodu Chersońskiego w wyniku ataku ranny został mężczyzna.
18:00. USA rozpoczną szkolenie armii ormiańskiej
Dziś w Stuttgarcie spotkali się w tej sprawie pierwszy wiceminister obrony Armenii Edward Asryan i zastępca dowódcy Dowództwa Europejskiego USA (EUCOM) generał porucznik Stephen Basham.
Waszyngton będzie wspierać Erywań we wzmocnieniu podoficerów i modernizacji systemu dowodzenia i kontroli. Amerykańscy specjaliści pomogą także armeńskiej armii w operacjach pokojowych, udoskonalając medycynę wojskową, edukację i szkolenie bojowe – powiedział przedstawiciel EUCOM.
17:30. Ukraińska „armia dronów” uderzyła w zeszłym tygodniu w rekordową liczbę rosyjskich celów
Operatorzy w ramach projektu „Armia Dronów” w ciągu ostatniego tygodnia od 30 października do 6 listopada zniszczyli rekordową liczbęcelów – 335 stanowisk, a także 83 opancerzone wozy bojowe, 72 ciężarówki, 36 czołgów – powiedział wicepremier ds. innowacji. Edukacji, Nauki i Rozwoju Technologii, Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow.
17:15. Premier Słowacji „nie będzie utrudniać”
Premier Republiki Słowackiej Robert Fico, który odmówił udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, obiecuje nie utrudniać słowackim firmom produkcji i dostarczania broni swoim klientom, w tym Ukrainie.
Jeśli firma chce produkować broń i gdzieś ją dostarczać, oczywiście nikt temu nie przeszkodzi – powiedział Fico.
Premier Słowacji obiecał także, że „zrobi wszystko, co możliwe, aby pomóc Ukrainie humanitarnie”.
Myślę, że jedną z tych rzeczy może być rozminowywanie. Istnieje ogromna ilość obszarów zaminowanych i niewybuchów
– powiedział Fico. Zapowiedział także plany zapewnienia opieki medycznej lub pomocy przy remontach obiektów cywilnych.
17:00. Von Der Leyen: Ukraina nie potrzebuje zamrożonego konfliktu
Unia Europejska powinna w dalszym ciągu angażować się w pozyskiwanie coraz większego wsparcia dla ukraińskiej formuły pokojowej ze strony krajów na całym świecie - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas Konferencji Ambasadorów UE w Brukseli
Pierwszym celem musi być dalsza praca na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju, a nie kolejnego zamrożonego konfliktu. Nikt nie pragnie pokoju bardziej niż naród ukraiński. Główną drogą do osiągnięcia tego jest Formuła Pokojowa prezydenta Zełenskiego
— powiedziała von der Leyen.
16:45. Obwód chersoński pod ostrzałem
Wojska rosyjskie ostrzelały Obwód Starostyński Zeleniów we Wspólnocie Terytorialnej Miasta Chersoń z tymczasowo okupowanego lewego brzegu - przekazał szef Administracji Wojskowej Miasta Chersoń Roman Mrochko.
Jak zauważono, obecnie wiadomo o trzech rannych.
16:15. Rosja gromadzi rakiety w oczekiwaniu na mrozy
Rosja „czeka, aż temperatura spadnie poniżej zera”, zanim rozpocznie masowe ataki na ukraiński system energetyczny - powiedział Wadym Skibicki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Uderzenia rozpoczną się „kiedy nasz system energetyczny będzie bardziej obciążony”, kiedy zużycie energii elektrycznej osiągnie szczyt.
W ubiegłym roku Rosja rozpoczęła masowe naloty na ukraiński system energetyczny 10 października i prowadziła ataku aż do wiosny, co doprowadziło sieć ciepłowniczą i energetyczną do niemal całkowitego załamania.
15:40. Słowacki minister spraw zagranicznych nie wierzy w zakończenie wojny na Ukrainie na polu bitwy
„Nie ma militarnego rozwiązania wojny Rosji z Ukrainą, dlatego potrzebne jest polityczne i dyplomatyczne rozwiązanie” - powiedział Juraj Blanar
„Przedłużanie konfliktu nie doprowadzi do jego rozwiązania. Bezsensowna śmierć musi się skończyć” - dodał.
Według ministra, potrzebne są teraz dyskusje polityczne i inicjatywy pokojowe, „niezależnie od tego, skąd pochodzą”.
15:20. Rosja zaczęła budowę kolei na okupowany Krym
Rosyjskie siły okupacyjne zaczęły budowę kolei z Rostowa nad Donem na południu Rosji na okupowany Krymu - informuje serwis Suspilne. Tory mają być ułożone od strony Doniecka, przez okupowaną część obwodu zaporoskiego.
Portal Suspilne powiadomił o tym, powołując się na wyznaczonego przez okupacyjne władze gubernatora obwodu zaporoskiego Jewgienija Balickiego. Projekt zakłada budowę kolei przez okupowany Mariupol i Berdiańsk.
Jak stwierdził, zbudowana kolej ma ochronić ruch kolejowy przed ostrzałami ze strony ukraińskiego wojska. „Gubernator” dodał, że jeżdżenie Mostem Krymskim, łączącym anektowany w 2014 roku półwysep z Rosją, jest obecnie niebezpieczne, i jest to „obiekt podwyższonego ryzyka”.
Strona ukraińska nie skomentowała tych doniesień.
15:00. Marynarka wojenna: Uszkodzony w ataku rosyjski okręt był zupełnie nowy
Rosyjski okręt, który 4 listopada został uszkodzony w ukraińskim ataku na stocznię na okupowanym przez Rosję Krymie, był „zupełnie nowy” - powiedział rzecznik marynarki wojennej Dmytro Plełenczuk. „Askold” nie został jeszcze nawet przyjęty do floty - dodał.
Okręt nie będzie w stanie „pełnić służby bojowej w najbliższej przyszłości” - powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Południowego Dowództwa Operacyjnego.
Okręt został zaprojektowany do przenoszenia pocisków Kalibr, które są często używane do atakowania Ukrainy. Uszkodzenia, jakich doznała jednostka w wyniku ataku, nie zostały jeszcze w pełni ocenione, ale według Humeniuk „cios był potężny”.
14:37. Rosja zgromadziła prawie 900 rakiet
Rosja zgromadziła prawie 900 rakiet - szacuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR). W październiku wyprodukowano 115 pocisków precyzyjnego rażenia - przekazał Wadym Skibicki, przedstawiciel HUR.
Łącznie zapasy Rosji obejmują około 870 pocisków precyzyjnego rażenia - poinformował Skibicki, cytowany przez HUR.
Przedstawiciel wywiadu stwierdził, że Rosjanie mogą zacząć masowo atakować ukraińskie obiekty infrastruktury wraz ze wzrostem obciążenia sieci energetycznej.
„Tak może być, kiedy nadejdą mrozy, kiedy zużycie energii elektrycznej osiągnie szczytowe wskaźniki w okresie jesienno-zimowym. Rosjanie wyczekują, aż temperatura spadnie poniżej zera” - dodał Skibicki.
Jak stwierdził, według oceny HUR „nie będą to takie prymitywne ataki, jak w ubiegłym roku”. „Rosjanom trudno będzie osiągnąć (zadowalający ich) rezultat. My też się przygotowujemy i zdajemy sobie sprawę, jak działa (wróg) i jakie dane zbiera. Zgodnie z tym podejmujemy działania, by chronić nasz system energetyczny” - zapewnił Skibicki.
14:20. Ursula von der Leyen: Celem UE jest sprawiedliwy pokój na Ukrainie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że celem Unii Europejskiej powinien pozostać trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie, a nie kolejny zamrożony konflikt.
Według von er Leyen, głównym sposobem na osiągnięcie tego celu jest „formuła pokojowa” prezydenta Zełenskiego. Wezwała ambasadorów do dalszej pracy nad zbieraniem coraz większego poparcia dla „formuły pokojowej” w krajach na całym świecie.
13:10. Szefowa KE: Putinowi nie udało się zrealizować żadnego ze strategicznych celów na Ukrainie
Rosja nie zrealizowała żadnego z zakładanych strategicznych celów wojny z Ukrainą - oceniła w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wystąpieniu podczas konferencji ambasadorów UE.
„Putinowi nie udało się zrealizować żadnego z jego celów strategicznych. Jego głównym celem była zmiana władzy. Chciał obalić rząd w Kijowie. Ale nie tylko jego ofensywa na stolicę zakończyła się niepowodzeniem. Rząd Ukrainy pozostaje silny, wzmocniony wsparciem wewnętrznym i międzynarodowym”
— powiedziała von der Leyen.
„Rosja chciała wymazać tożsamość narodową Ukrainy. Zamiast tego wojna ukształtowała tożsamość Ukrainy silniejszą niż kiedykolwiek. Rosja chciała osłabić NATO. Zamiast tego NATO zostaje ożywione dzięki dwóm nowym sojusznikom i rosnącym wydatkom na obronę w całej Europie. Armia rosyjska straciła połowę swojego konwencjonalnego sprzętu i poświęciła ponad 100 tys. młodych mężczyzn. Rosyjscy najemnicy zwrócili się przeciwko swoim panom”
— wyliczała przewodnicząca KE.
Zastrzegła jednocześnie, że „porażka Putina nie przełoży się automatycznie na zwycięstwo Ukrainy”.
„W miarę jak wojna się przeciąga i w dalszym ciągu zaspokajamy codzienne potrzeby Ukraińców, musimy także spróbować skupić się na dalszych działaniach i na tym, co to znaczy wspierać Ukrainę +tak długo, jak to konieczne+” - podkreśliła Ursula von der Leyen.
13:00. Rosyjski atak na Pocztę i lotnisko w Modlinie
Powiązani z Moskwą hakerzy z dwóch grup – Cyber Army of Russia oraz NoName057(16) – zaatakowali w ciągu ostatnich dni kolejne strony polskich instytucji.
12:40. Kułeba o niemieckiej odmowie dostarczenia rakiet Taurus
Ukraina przymknie oko na niemiecką odmowę dostarczenia rakiet dalekiego zasięgu Taurus, jeśli Berlin zapewni Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej przed zimą - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Przygotowujemy się do najgorszej zimy w historii. Dlatego przymkniemy oko, jeśli nie otrzymamy pocisków Taurus, ale otrzymamy systemy obrony powietrznej. Staramy się chronić nasze elektrownie najlepiej jak potrafimy, ale Rosjanie się uczą. Po raz kolejny przetestują naszą wytrzymałość swoimi rakietami
— powiedział minister w wywiadzie dla Welt.
12:30. Ukraina rozpoczęła masową produkcję dronów
Ukraina uruchomiła masową produkcję dronów kamikadze o maksymalnym zasięgu 1000 kilometrów - poinformował Herman Smetanin, dyrektor generalny koncernu państwowego Ukroboronprom.
12:00. Pistorius: Pociski Taurus nie zmienią warunków wojny na Ukrainie
Niemcy nadal nie są zdecydowane w kwestii zaopatrzenia Ukrainy w pociski manewrujące Taurus i wątpią, że pociski te mogą radykalnie zmienić sytuację na froncie - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius.
- ATACMS, które przekazały Stany Zjednoczone, mają zasięg 160 km, podczas gdy Taurus ma zasięg 500 km, co jest zupełnie innym systemem - powiedział Pistorius.
Jednocześnie przypomniał, że Niemcy są obecnie drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę po Stanach Zjednoczonych, a niemiecka broń każdego dnia pomaga ratować życie i chronić infrastrukturę na Ukrainie.
11:20. W rosyjskim ataku zginęło 19 ukraińskich żołnierzy
Ukraińska 128. brygada zakarpacka potwierdziła, że w rosyjskim ataku zginęło 19 jej żołnierzy. Według mediów do ataku doszło w piątek w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Wcześniej szacowano, że mogło zginąć 28 wojskowych.
„Atak rakietowy podstępnego wroga pozbawił życia 19 żołnierzy 128. brygady zakarpackiej. Trwa dokładna kontrola wszystkich okoliczności tragedii” - czytamy w komunikacie brygady. Jak stwierdzono, zginęli najlepsi żołnierze tej jednostki. Zagrożono „stukrotną zemstą” za śmierć towarzyszy broni.
W niedzielę deputowany ukraińskiego parlamentu Mychajło Wołyniec poinformował, że w ostrzale poległo 28 żołnierzy, a 53 zostało rannych. Jak dodał, atak przeprowadzono na miejsce, gdzie zorganizowano uroczystość nagradzania wojskowych.
Ukraińskie Siły Zbrojne podały natomiast wcześniej, że do ataku rakietą Iskander-M doszło w piątek, a uroczystość z udziałem żołnierzy zorganizowano z okazji Dnia Wojsk Rakietowych i Artylerii.
W obwodzie zakarpackim ogłoszono trzy dni żałoby z powodu tragedii.
10:45. Rosnąca w Rosji inflacja zwiększy koszty finansowania wojny
Rosnąca w Rosji inflacja, która prawdopodobnie będzie się utrzymywać powyżej celu inflacyjnego przez cały 2024 r., niemal na pewno zwiększy koszty finansowania wojny na Ukrainie - przekazałobrytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że inflacja w Rosji wzrosła we wrześniu do 6 proc. z 5,3 proc. w sierpniu, co było spowodowane wzrostem cen towarów konsumpcyjnych, takich jak żywność i paliwa. Centralny Bank Federacji Rosyjskiej (CB RF) zareagował, podnosząc główną stopę procentową o 2 punkty procentowe, która wynosi obecnie 15 proc., co oznacza najwyższy poziom od maja 2022 roku.
Jak dodano, jest wysoce prawdopodobne, że CB RF utrzyma wysokie stopy procentowe do 2024 roku, a to zwiększy koszty pożyczek dla rosyjskich konsumentów i prawdopodobnie wpłynie również na koszty obsługi zadłużenia rosyjskiego rządu. Ze względu na rosnący popyt, częściowo spowodowany znacznym wzrostem wydatków na obronność, wraz z ciągłą presją zacieśniającego się rynku pracy, rosyjska gospodarka jest prawdopodobnie zagrożona przegrzaniem.
„Jest wysoce prawdopodobne, że inflacja w Rosji w 2024 r. utrzyma się powyżej docelowego poziomu 4 proc. Utrzymująca się wysoka inflacja prawdopodobnie zmniejszy realne wydatki rządowe, szczególnie w obszarach takich jak opieka społeczna, w których wydatki rosną poniżej inflacji. To jeszcze bardziej ilustruje reorientację rosyjskiej gospodarki, aby przede wszystkim napędzać wojnę” - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
10:10. Sztab Generalny podsumował skuteczność obrony powietrznej z ostatniego tygodnia
W ubiegłym tygodniu ukraińska obrona powietrzna strąciła 46 z 64 wysłanych przez Rosję Shahedów i 40 z 85 dronów Lancet.
10:00. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 305 970 żołnierzy, 5 288 czołgów, 9 958 pojazdów opancerzonych, 7 389 zestawów artyleryjskich, 867 wyrzutni rakiet, 570 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5554 bezzałogowe statki powietrzne, 1 556 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, jeden okręt podwodny, 9 744 pojazdy (w tym cysterny) oraz 1 047 jednostek sprzętu specjalnego.
09:55. Kim są rosyjscy „ochotnicy”?
Tylko 7 proc. personelu służącego w rosyjskich pseudo-ochotniczych batalionach „Sudopłatow” i „Margielow” w okupowanych częściach obwodów zaporoskiego i chersońskiego to lokalni mieszkańcy - poinformowało ukraińskie wojskowe Narodowe Centrum Oporu.
09:05. Ukraińska armia publikuje zdjęcia ilustrujące zniszczenia w wyniku ostrzału Odessy
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe” podaje, że Odessa, w tym historyczne centrum miasta, było ostrzeliwane rakietami - prawdopodobnie Iskander i Onyks. W ostrzale uszkodzone zostało m.in. Muzeum Sztuki znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
08:23. Ukraiński ostrzał nie zakłóci działania stoczni Zaliw
Ukraiński ostrzał portu i stoczni Zaliw w Kerczu na okupowanym przez Rosjan Krymie raczej nie zakłóci w dłuższej perspektywie pracy tej stoczni, największej w Europie Wschodniej - prognozuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ośrodek zastrzega, że nie jest jasne, jakie są skutki sobotniego ostrzału. Niemniej, na podstawie dostępnych zdjęć można oceniać, że atak „nie spowodował szkód, które zakłóciłyby działalność (stoczni) w średniej i dłuższej perspektywie”.
ISW wskazuje, że stocznia w Kerczu stała się prawdopodobnie głównym miejscem napraw okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie po tym, jak siły ukraińskie przeprowadziły we wrześniu skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu. Radio Swoboda informowało, że wojska rosyjskie dysponują na okupowanym Krymie trzema działającymi stoczniami.
06:10. Rosjanie grożą deportacją mieszkańcom okupowanego Melitopola
Informacje takie przekazuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow. Według niego od 1 stycznia 2024 roku policja w Melitopolu zacznie karać grzywnami i grozić deportacją mieszkańcom miasta, którzy nie mają rosyjskich paszportów i którzy będą traktowani jak zagraniczni imigranci. Jednocześnie - jak podaje Fedorow - mężczyźni, którzy uzyskują rosyjskie paszporty są natychmiast wzywani przez komisje wojskowe.
06:00. Rosjanie zatrzymali ukraińską kontrofensywę na południu?
Mówiąc o sytuacji w obwodzie zaporoskim Jewgienij Balicki stwierdził, że obecnie niewielkie potyczki toczą się jeszcze w rejonie wsi Robotyne i wsi Szczerbaki.
00:01. Zełenski przyznaje, że postępy na froncie są powolne; „rozważamy zmianę naszej strategii wojennej”
Ukraina rozważa zmianę strategii wojennej, by działać z większym zaskoczeniem – oświadczył w wywiadzie dla NBC prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapewniał też, że sytuacja w wojnie z Rosją nie jest patowa.
Nasi wojskowi wymyślają nowe plany, nowe operacje, by szybciej iść do przodu i niespodziewanie uderzyć w Rosję
— powiedział Zełenski w wywiadzie dla NBC. Fragmenty rozmowy publikuje portal Ukraińska Prawda.
Nie uważam, że sytuacja jest patowa
— przekonywał Zełenski, mówiąc o sytuacji na froncie. Zgodził się, że ukraińskie postępy na froncie są powolne, oraz że w armii panuje „zmęczenie” w związku z tym, że konflikt się przeciąga. Przekonywał jednak, że ukraińscy wojskowi wciąż są bardziej zmotywowani niż przeciwnik.
Prezydent Ukrainy odniósł się także do doniesień o tym, że zachodni i unijni oficjele próbują nakłonić Ukrainę do rozważenia rozmów pokojowych z Rosją. Przekonywał, że Ukraina „nie chce prowadzić żadnych rozmów z terrorystami”.
Jest wiele różnych głosów dookoła. Słyszałem wiele opinii bez żadnych konkretnych propozycji. Ale na dzisiaj nie mam żadnych relacji z Rosją i oni znają moje stanowisko. To jest stanowisko mojego kraju, naszego społeczeństwa – nie chcemy prowadzić żadnego dialogu z terrorystami
— oświadczył Zełenski. Słowo terrorystów „nie jest nic warte”, zapewniał.
Stacja NBC News podała w sobotę, powołując się na urzędników amerykańskich, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Rozmowy miałyby obejmować między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją.
Red/PAP/FB/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/669570-relacja-621-dzien-wojny-na-ukrainie-ostrzal-odessy