Izraelskie Ministerstwo Wywiadu zaleca przymusowe i trwałe przeniesienie 2,2 miliona Palestyńczyków ze Strefy Gazy na półwysep Synaj w Egipcie - wynika z dokumentu ujawnionego przez izraelskie media. Jak wskazano, dokument ten jest traktowany przez Kancelarię Premiera jako „hipotetyczny i niewiążący”, ale Netanjahu już lobbuje wśród rządów państw UE, by wywrzeć presję na Egipt w kwestii przyjęcia uchodźców.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
Plan przesiedlenia Palestyńczyków
Dokument, liczący 10 stron, datowany jest na 13 października 2023 roku i opatrzony logiem Ministerstwa Wywiadu. Zawarto w nim trzy opcje dotyczące przyszłości Palestyńczyków w Strefie Gazy i jako działanie preferowane zaleca pełne przesiedlenie ludności.
W dokumencie wezwano Izrael do działań mających na celu pozyskanie dla tego przedsięwzięcia międzynarodowego wsparcia. Autentyczność dokumentu potwierdziło ministerstwo.
Zapisy w nim zawarte mówią o przesiedlenia mieszkańców Strefy Gazy na Synaj po obaleniu Hamasu w enklawie.
Palestyńczycy najpierw mieliby być „ewakuowani” do „miast namiotowych”, a następnie do utworzonych na Synaju „miast stałych”.
Miałaby też powstać „specjalna strefa buforowa”, uniemożliwiająca powrót mieszkańców w pobliże izraelskiej granicy.
Urzędnik zaangażowany w powstanie dokumentu stwierdził, że „rząd nie będzie omawiał jego przyjęcia”. Dodał, że chociaż pomysł ten może być krytykowany na arenie międzynarodowej, będzie reklamowany jako „sposób na pomoc uchodźcom w ucieczce przed wojną”.
Egipt wielokrotnie odmawiał zezwolenia na przesiedlenie Palestyńczyków na swoje terytorium.
Próba wywarcia presji na Egipt
„Financial Times” poinformował, że premier Netanjahu próbował przekonać europejskich przywódców, aby wywarli presję na Egipt, aby przyjął uchodźców. Czescy i Austriaccy urzędnicy przedstawili ten pomysł podczas spotkania przywódców europejskich, ale urzędnicy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii szybko odrzucili tę propozycję jako nierealistyczną, biorąc pod uwagę sprzeciw społeczeństwa Egiptu wobec przyjmowania uchodźców.
Z kolei egipski dyplomata w rozmowie z „The Times of Israel” podkreślił, że Izrael odmówił publicznej obietnicy, że uchodźcy zostaną wpuszczeni z powrotem do Gazy, jeśli ją opuszczą, co zaostrza stanowisko Kairu wobec tego pomysłu.
Władze Izraela ogłosiły oblężenie Strefy Gazy 7 października w odpowiedzi na brutalny atak kontrolującej to terytorium palestyńskiej organizacji Hamas, w którym zginęło ponad 1400 osób, a ponad 200 zostało uprowadzonych. Według podległego Hamasowi ministerstwa zdrowia od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 8,3 tys. Palestyńczyków. Dane te jednak traktowane są z rezerwą - wątpi w nie m.in. prezydent USA Joe Biden, który wyraził wątpliwości co do ich rzetelności.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/www.972mag.com/www.middleeastmonitor.com/www.timesofisrael.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/668963-izrael-planuje-wysiedlenie-mieszkancow-strefy-gazy-na-synaj