„Shani Louk, młoda kobieta z podwójnym, niemieckim i izraelskim obywatelstwem, znana z opublikowanego przez Hamas nagrania nie żyje” — podała rodzina zamordowanej, powołując się na oficjalną informację, przekazaną przez armię izraelską. Izraelska policja podała, że udało się dotychczas zidentyfikować ciała 823 cywilów zamordowanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.
22-letnia Louk była jedną z osób uprowadzonych z festiwalu muzycznego, który odbywał się 7 października na wolnym powietrzu przy granicy ze Strefą Gazy. Palestyński Hamas sforsował granicę i zaatakował zbrojnie cywilów. Wielu uczestników festiwalu zostało zabitych na miejscu, niektórych uprowadzono.
Kobieta została rozpoznana na nagraniu, umieszczonym przez terrorystów w mediach społecznościowych. Sekwencja, dzięki której rodzina rozpoznała Shani, pokazuje częściowo obnażoną kobietę o charakterystycznej fryzurze, leżącą na terenówce z twarzą zwróconą w dół. Wśród okrzyków „Allahu Akbar” mężczyźni depczą po jej ciele, jeden szarpie ją za włosy, inny pluje. Ujęcie kończyło się odjazdem jeepa.
Materiał propagandowy
Było to jedno z nagrań, rozpowszechnianych przez palestyńską organizację. Agencja AFP, cytując ekspertów od spraw bezpieczeństwa wyjaśniała, że publikacja tych drastycznych materiałów jest celowym zabiegiem propagandowym terrorystów, który ma wzmocnić korzystną dla Hamasu narrację wśród zwolenników i zastraszyć jego przeciwników.
Mimo nagrań rodzina porwanej wierzyła, że Shani żyje, choć została poważnie ranna: ze źródeł palestyńskich dotarła do nich wiadomość, że młoda kobieta jest leczona w szpitalu w Strefie Gazy.
W poniedziałek rodzina potwierdziła, że została oficjalnie powiadomiona o śmierci Shani Louk
— podał portal Jerusalem Post.
Zamordowani cywile
Izraelska policja podała, że udało się dotychczas zidentyfikować ciała 823 cywilów zamordowanych przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas.
Oznacza to, że zidentyfikowano już 85 proc. ofiar napaści Hamasu z 7 października - poinformował portal dziennika „Haarec”. Wśród rozpoznanych ofiar byli uczestnicy festiwalu muzycznego oraz mieszkańcy osiedli i wiosek, do których wdarły się siły Hamasu.
Szef instytutu medycyny sądowej Izraela Chen Kugel uprzedzał wcześniej, że wobec faktu, iż wiele ofiar spłonęło, identyfikacje zabitych mogą się przeciągnąć, a niektórych może w ogóle nie udać się przeprowadzić. Przedział wiekowy zamordowanych wynosi od 3 miesięcy do ponad 80 lat.
edy/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/668846-wladze-izraela-zidentyfikowaly-ciala-823-cywilow