Prezydent Francji Emmanuel Macron, który dziś w Brukseli bierze udział w szczycie UE, powiedział, że „nie ocenia” kontaktów premiera Węgier Viktora Orbana z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem, ale nie powinny one służyć sprawom, które osłabiają pomoc Unii dla Ukrainy. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz również stwierdził, że UE zrobi wszystko, by pomóc walczącej Ukrainie.
Nie można absolutnie zabraniać szefowi państwa lub rządu spotykania się z takim czy innymi przywódcą. (…) To, o co proszę, to by w sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy w odniesieniu do Rosji, nie wykorzystywano kontaktów bilateralnych do negocjowania spraw (…), które później osłabią naszą jedność wobec Ukrainy
— oznajmił Macron.
17 października Viktor Orban spotkał się w Pekinie z Putinem.
Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, lecz na nawiązaniu bliskich stosunków — oświadczył wtedy węgierski premier, odnosząc się do kontaktów Budapesztu z Moskwą.
„Przerwy humanitarne”
Macron ocenił też podczas swojego dzisiejszego wystąpienia, że w konflikcie Izraela z Hamasem konieczne są „przerwy humanitarne”. Dodał, że kilka krajów europejskich zainteresowanych jest utworzeniem „koalicji humanitarnej” na rzecz Strefy Gazy. Jak powiadomił, prowadzone są w tej sprawie rozmowy z Grecją i Cyprem, który „mógłby posłużyć jako baza dla operacji humanitarnych”.
Macron poinformował również, że Paryż zamierza „niezwłocznie ewakuować” francuskich obywateli ze Strefy Gazy i rozmawia w tej kwestii z władzami palestyńskimi oraz Egiptem.
Wiele krajów europejskich chce zrobić to samo we współpracy z nami
— dodał.
Piątek to drugi dzień szczytu UE, podczas którego unijni przywódcy zajmują się wojną na Ukrainie, sytuacją gospodarczą i migracjami.
Niezbędne decyzje UE
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli wyraził przekonanie, że UE podejmie niezbędne decyzje, aby zapewnić stabilność na Ukrainie pomimo różnic między niektórymi członkami Wspólnoty.
Mam wrażenie, że zdecydujemy, co jest konieczne dla stabilności finansowej Ukrainy
— powiedział Scholz.
I nie sądzę, że częściowo odmienne konkretne oceny będą miały na to wpływ
— dodał.
Jak podaje Reuters, premier Węgier Viktor Orban powiedział węgierskiemu radiu państwowemu, że nie widzi powodu, dla którego Węgry miałyby wysyłać pieniądze swoich podatników na wsparcie Ukrainy.
Komisja Europejska zaproponowała wcześniej, aby 27 krajów bloku przeznaczyło 50 mld euro na wsparcie makroekonomiczne dla Ukrainy do 2027 roku.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/668535-macron-i-scholz-solidarnie-wystepuja-przeciw-polityce-orbana
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.