Trwa 611. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 27 czwartek 2023 r.
20:39. Zamach na prorosyjskiego polityka Ołeha Cariowa zorganizowała SBU
Źródło w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiedziało w piątek agencji Interfax-Ukraina, że zamach na prorosyjskiego polityka Ołeha Cariowa był dziełem SBU. Oddano do niego dwa strzały; trafił do szpitala. Według źródła w SBU jego stan jest krytyczny.
Źródło w SBU nazwało Cariowa „legalnym celem” operacji, ponieważ polityk „osobiście przyjechał wraz z czołgami rosyjskimi, by zająć Kijów”.
Stan Cariowa jest krytyczny i „lekarze walczą o jego życie” - dodał rozmówca agencji Interfax-Ukraina.
Według agencji Ukrinform do zamachu na Cariowa doszło na okupowanym przez Rosję Krymie.
Cariow, w przeszłości parlamentarzysta, został skazany zaocznie w maju br. na 12 lat więzienia za publiczne wzywanie w 2014 r. do działań mających na celu zmianę granic państwowych Ukrainy. W marcu 2022 r., gdy trwała inwazja rosyjska na Ukrainę, Cariow przybył do obwodu kijowskiego wraz z żołnierzami rosyjskimi. Wzywał także do poddania okupantom Krzywego Rogu, miasta w obwodzie donieckim.
18:25. Niemcy przekazały Ukrainie trzeci system obrony przeciwlotniczej
Ukraina otrzymała w tym tygodniu od Niemiec trzeci system obrony powietrznej IRIS-T SLM - poinformowało federalne ministerstwo obrony. Dostawa została zrealizowana na podstawie umowy z firmą Diehl Defence - przekazał portal stacji ntv.
„Nawet jeśli sytuacja bezpieczeństwa na świecie nadal się pogarsza, a my z wielkim niepokojem patrzymy w szczególności na Izrael, a tym samym na Bliski Wschód, nie przestaniemy wspierać Ukrainy”
— zadeklarował minister obrony Niemiec Boris Pistorius, cytowany przez ntv.
IRIS-T SLM ma zasięg do 40 km. Może zwalczać cele powietrzne - samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski manewrujące poruszające się na wysokości do 20 km.
17:40. Kobieta i dziecko ranni w rosyjskim ostrzale
Rosjanie ostrzelali Nikopol w obwodzie Dniepropietrowskim. W wyniku ataku żołdaków Putina ranna została kobieta i jej dziecko. Chłopiec ma zaledwie pięć lat.
17:20. Przewodniczący parlamentu Słowacji o zawieszeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy
Przewodniczący parlamentu Słowacji Peter Pellegrini powiedział w Bratysławie, że oczekuje, że zawieszenie przez nowy słowacki rząd pomocy wojskowej dla Ukrainy nie będzie dotyczyć kontraktów handlowych. „To będzie wsparcie dla słowackiego przemysłu” – stwierdził.
Pellegrini odniósł się do oświadczeń premiera Roberta Ficy w Brukseli, że jego gabinet nie będzie już udzielać wojskowego wsparcia Ukrainie. W Brukseli Fico ogłosił też, że Słowacja uzależnia wsparcie finansowe dla Ukrainy od gwarancji, że europejskie pieniądze, w tym słowackie, nie zostaną sprzeniewierzone.
Podczas dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, a także podczas spotkania z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Laeyen Fico podkreślił, że będzie promował słowacką politykę i bronił słowackich interesów na szczytach UE. Premier powtórzył, że Słowacja nie zamierza udzielać Ukrainie pomocy wojskowej.
„Jestem przekonany, że rząd będzie również prowadził politykę, że jeśli ktoś z naszych firm zamówi jakieś systemy i zapłaci za nie, a następnie gdzieś je wykorzysta lub odsprzeda, to jest to wsparcie dla słowackiego przemysłu” – powiedział Pellegrini i dodał, że osobiście opowiada się za tym, aby słowackie firmy, które produkują materiały wojskowem kontynuowały swoje kontrakty.
17:10. Efekt rosyjskiego ataku
W rosyjskim ataku na w okolicach Kupiańska ranna została kobieta. Ma 67-lat.
17:00. Premier Morawiecki: Rosja powinna zapłacić za odbudowę Ukrainy
To jest pytanie o to, kto ma zapłacić za całość odbudowy Ukrainy po tym jak ustanie wojna, a także kto ma zapłacić za wszystkie straty poniesione w różnych miejscach UE. To powinniśmy być my, czy Rosja? Oczywiście że to powinna być Rosja - podkreślił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
W piątek, podczas konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu UE premier był pytany o kwestię zamrożonych aktywów rosyjskich, oraz o stosunek do tej kwestii Węgier i Słowacji.
To jest pytanie o to, kto ma zapłacić za całość odbudowy Ukrainy po tym, jak ustanie wojna, a także kto ma zapłacić za te wszystkie straty poniesione w różnych miejscach Unii Europejskiej, a w szczególności na jej wschodniej flance. To powinniśmy być my, czy Rosja? Oczywiście że to powinna być Rosja
— powiedział Morawiecki.
Według niego, Niemcy i Francja nie wspierają w pełni pomysłu konfiskaty rosyjskich aktywów.
Po raz kolejny sformułowałem to stanowisko bardzo jasno i wyraźnie na forum europejskim mówiąc, że rosyjskie aktywa powinno się skonfiskować. Tu nie chodzi tylko o aktywa rosyjskich oligarchów, ale także o wszystkie aktywa Federacji Rosyjskiej i jej banku centralnego. Węgry i Słowacja nie przedstawiły swojego stanowiska. Mam natomiast takie obawy, że niektóre inne kraje, w tym Niemcy i Francja, nie wspierają, a przynajmniej nie w pełni wspierają ten pomysł. Częściowo popierają, ale jednocześnie nie podejmują kroków, które doprowadziłyby do wprowadzenia przepisów umożliwiających konfiskatę aktywów Rosyjskich
— zaznaczył premier.
16:50. Śmierć białoruskiego ochotnika
Na wojnie na Ukrainie życie stracił białoruski ochotnik. Paweł Gorbacz miał 31 lat.
16:20. Scholz: UE podejmie niezbędne decyzje, aby zapewnić Ukrainie stabilność
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w Brukseli wyraził przekonanie, że UE podejmie niezbędne decyzje, aby zapewnić stabilność na Ukrainie pomimo różnic między niektórymi członkami Wspólnoty.
„Mam wrażenie, że zdecydujemy, co jest konieczne dla stabilności finansowej Ukrainy” – powiedział Scholz. „I nie sądzę, że częściowo odmienne konkretne oceny będą miały na to wpływ” - dodał.
Jak podaje Reuters, premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek węgierskiemu radiu państwowemu, że nie widzi powodu, dla którego Węgry miałyby wysyłać pieniądze swoich podatników na wsparcie Ukrainy.
Komisja Europejska zaproponowała wcześniej, aby 27 krajów bloku przeznaczyło 50 mld euro na wsparcie makroekonomiczne dla Ukrainy do 2027 roku.
16:00. Zełenski: Rosjanie stracili co najmniej brygadę w walkach o Awdijiwkę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, że w walkach o Awdijiwkę w obwodzie donieckim Rosjanie stracili co najmniej brygadę. Zełenski podziękował Sunakowi za wsparcie Londynu dla Ukrainy.
„Rosja nadal będzie starała się przejąć kontrolę nad całym Donbasem. Okupanci podjęli kilka prób okrążenia Awdijiwki, ale za każdym razem nasi żołnierze zatrzymywali ich i odrzucali w tył, zadając im bolesne straty. Podczas tych prób wróg stracił co najmniej brygadę”
— zacytowała słowa Zełenskiego agencja Interfax-Ukraina. Brygada liczy kilka tysięcy żołnierzy.
Zełenski w rozmowie z Sunakiem zapewnił, że mimo wszelkich zagrożeń nadal funkcjonować będzie tymczasowy korytarz dla statków cywilnych, który Ukraina utworzyła na Morzu Czarnym w sierpniu br. Wcześniej pojawiły się pogłoski, zdementowane przez Kijów, że wstrzymano jego funkcjonowanie z powodu zwiększonej aktywności lotnictwa rosyjskiego w tym rejonie.
14:00. 14 lat więzienia dla rosyjskiego pilota za zabójstwo cywila
Na 14 lat więzienia skazał ukraiński sąd rosyjskiego pilota za zabójstwo cywila w Czernihowie na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowało na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
5 marca ubiegłego lotu pilot zestrzelonego rosyjskiego samolotu Aleksandr Krasnojarcew wylądował na podwórku domu w Czernihowie. Usiłował się ukryć, ale znalazł go właściciel budynku, który był w cywilnym ubraniu i nie miał przy sobie broni. Pilot go zastrzelił, po czym został schwytany przez ukraińskich żołnierzy.
Krasnojarcew był jednym z dwóch pilotów strąconego Su-34. Drugi również się katapultował, ale zginął. Obaj piloci uczestniczyli wcześniej w walkach w Syrii.
11:45. Rosyjskie Lotnictwo Dalekiego Zasięgu wstrzymało ataki na Ukrainę
Flota ciężkich bombowców rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (DA) nie przeprowadziła ataków rakietowych na Ukrainę od ponad miesiąca, co jest jedną z najdłuższych przerw w takich atakach od początku konfliktu – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, choć Rosja nadal jest w stanie wykorzystywać inne zdolności uderzeniowe, ataki DA były główną metodą przeprowadzania precyzyjnych uderzeń z dystansu. Rosja prawie na pewno musiała zredukować częstotliwość ataków, aby uzupełnić zmniejszające się zapasy pocisków manewrujących AS-23a (w kodzie NATO: Kodiak).
Rosja prawdopodobnie wykorzysta zapasy niedawno wyprodukowanej dla DA amunicji do uderzenia w ukraińską infrastrukturę energetyczną w okresie zimowym. Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie nadal uzupełniać każdą taką kampanię atakami bezzałogowych statków powietrznych - oceniono.
10:00. Rosyjski atak na remizę strażacką w Iziumie: 8 rannych
Osiem osób odniosło obrażenia na skutek rosyjskiego ataku na remizę strażacką w Iziumie w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko na Telegramie.
Do ataku rakietowego doszło w nocy z czwartku na piątek. „Czterech pracowników przebywa w szpitalu. Jest im udzielana niezbędna pomoc medyczna” – napisał Kłymenko.
Jak dodał, uszkodzona została też sama remiza oraz 13 sztuk sprzętu strażackiego.
08:50. Instytucje rządowe i firmy wydały ponad 11 mln dol. na ochronę przed dronami
Co najmniej miliard rubli (ponad 11 mln dol.) wydały instytucje rządu rosyjskiego oraz firmy państwowe w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku na ochronę przed atakami dronów – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza za opozycyjnym serwisem Agentstwo.
Obiektem, którego ochrona kosztowała państwo jak dotąd najwięcej, jest elektrownia atomowa w Smoleńsku, leżąca około 200 km od granicy z Ukrainą. Firma zależna państwowego koncernu Rosatom wydała 34,7 mln rubli (3,7 mln dol.) na jej ochronę przed dronami.
W sumie rosyjskie firmy wydały już na ochronę przed atakami dronów w ciągu 10 miesięcy tego roku więcej pieniędzy niż w całym ubiegłym roku – informuje Agentstwo.
08:02. Zaczęły się szkolenia ukraińskich pilotów na F-16
Ukraińscy piloci rozpoczęli już szkolenia na myśliwcach F-16 – potwierdziła ambasadorka USA na Ukrainie Bridget A. Brink na komunikatorze X w nocy z czwartku na piątek.
Ukraińscy piloci już przechodzą szkolenie na F-16 w (bazie) Narodowej Gwardii Powietrznej Stanu Arizona. Jest to kluczowy element budowania obrony powietrznej Ukrainy
— oznajmiła Brink.
Jak dodała, dla Stanów Zjednoczonych „jest zaszczytem współpraca z partnerami europejskimi przy wspieraniu Ukrainy w walce z brutalną napaścią Rosji”.
Jako pierwszy o rozpoczęciu szkolenia w amerykańskiej bazie w Arizonie poinformował w czwartek Air&Space Force Magazine, powołując się na rzecznika sił powietrznych USA.
Przekazanie Ukrainie samolotów F-16 zapowiedziały w sierpniu Dania i Holandia. Później także minister obrony Belgii Ludivine Dedonder podała, że jej kraj będzie od 2025 roku przekazywać Ukrainie te myśliwce.
Według szefa Pentagonu F-16 mogą pojawić się na Ukrainie nie wcześniej niż wiosną 2024 roku.
07:40. Straty sprzętu pod Awdijiwką zmniejszą rosyjską zdolność do ofensywy
Poważne straty sprzętu wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zapewne długoterminowo osłabią zdolność sił rosyjskich do prowadzenia ofensywy – ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.
Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego, podał w czwartek, że siły rosyjskie od 10 października straciły koło Awdijiwki i Marjinki 5 tys. żołnierzy i 400 pojazdów opancerzonych. Zdjęcia satelitarne potwierdziły, że rosyjskie wojsko straciło w okolicach Awdijiwki co najmniej 109 wozów bojowych, głównie pojazdów opancerzonych oraz czołgów.
Choć dowództwo rosyjskie wysłało na front koło Awdijiwki dodatkowych żołnierzy, to „będzie prawdopodobnie mieć problemy ze zrekompensowaniem swoich strat, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy opancerzone” – pisze ISW.
Znaczne straty sprzętu i niedobory w siłach rosyjskich w pierwszym roku pełnoskalowej inwazji poważnie ograniczyły możliwości prowadzenia przez Rosję skutecznych manewrów ze sprzętem zmechanizowanym podczas ofensywy sił rosyjskich zimą i wiosną 2023 r., co przyczyniło się do dalszych strat podczas chaotycznych ataków w okolicach Wuhłedaru w obwodzie donieckim w styczniu i lutym 2023 r.
— czytamy.
Według Instytutu znaczne straty pod Wuhłedarem uniemożliwiły rosyjskiemu dowództwu zaangażowanie się w szturmy z użyciem sprzętu zmechanizowanego w innych miejscach Ukrainy podczas późniejszej ofensywy.
ISW zwraca uwagę, że ostatnie straty sił rosyjskich koło Awdijiwki wydają się dużo poważniejsze niż te pod Wuhłedarem, jest jednak niejasne, czy perspektywa dalszych znacznych strat powstrzyma rosyjskie dowództwo przed rozpoczęciem kolejnej serii dużych ataków z użyciem sprzętu zmechanizowanego pod Awdijiwką.
Rosja wprawdzie stopniowo angażuje swój przemysł obronny w uzupełnianie niedoboru sprzętu, ale „na razie w skali, która absolutnie nie wystarcza do zrekompensowania rosyjskich strat sprzętu na Ukrainie” – ocenia Instytut.
Zdaniem ISW ostatnie straty pod Awdijiwką najpewniej doprowadzą do jeszcze większego niedoboru sprzętu i nadszarpną postępy, które wojsko rosyjskie uczyniło w rozwiązywaniu problemu zmniejszonego potencjału prowadzenia manewrów w użyciem sprzętu zmechanizowanego.
00:00. Prezydent Zełenski: Praktycznie wypełniliśmy siedem zaleceń UE
Ukraina praktycznie wypełniła siedem zaleceń, postawionych przez Unię Europejską w celu otwarcia negocjacji o członkostwie i liczy na jedność liderów państw unijnych w sprawie decyzji o rozpoczęciu negocjacji - oświadczył w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ukraina w praktyce zrealizowała siedem zaleceń Komisji Europejskiej - zarówno te prostsze decyzje, jak i te, które dla polityków były trudne. Liczymy w odpowiedzi na waszą jedność, na decyzję o rozpoczęciu negocjacji o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej
— powiedział Zełenski, występując w czwartek na posiedzeniu Rady Europejskiej przez łącze wideo.
Prezydent Ukrainy poinformował, że podpisał niedawno ustawę o osobach zajmujących wysokie stanowiska polityczne. Ocenił, że jest to jeden z najważniejszych aktów prawnych, przyjętych w celu wykonania zaleceń Komisji Europejskiej.
Ustawa ta znacząco wzmacnia monitoring finansowy osób publicznych
— podkreślił.
Przekonywał, że „decyzja o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą w sprawie jej wstąpienia do UE będzie jedną z najważniejszych w tej dekadzie i w znacznym stopniu określi całą dalszą drogę Unii Europejskiej”.
Albo cała nasza Europa - razem z Ukrainą, Mołdawią, a w perspektywie - z Gruzją i Białorusią - zwycięży, albo zwycięży przeszłość. Jestem przekonany, że wszyscy stoicie po stronie współczesnej Europy. Powinniśmy odnieść zwycięstwo
— oświadczył Zełenski.
23 czerwca 2022 roku na posiedzeniu Rady Europejskiej przywódcy UE przyznali Ukrainie status kraju kandydującego. Zwrócili się do Komisji Europejskiej, by przedstawiła Radzie sprawozdanie z realizacji warunków, które KE wskazała w opinii o wniosku Ukrainy o członkostwo. Rada podejmie decyzję o dalszych krokach, gdy wszystkie te warunki zostaną całkowicie spełnione.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/668400-relacja-611-dzien-wojny-na-ukrainie