Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał w poniedziałek do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO - poinformowały dziś w krótkiej wiadomości w serwisie X służby prasowe szefa państwa tureckiego.
Protokół w sprawie przyjęcia Szwecji do NATO został podpisany 23 października 2023 roku przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i przesłany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji (jednoizbowego parlamentu)
— głosi komunikat prezydenckich służb.
Nie podano żadnych dodatkowych informacji w sprawie ewentualnego terminu głosowania na tym wnioskiem. W ubiegłym tygodniu turecki portal Duvar podał, że Ankara jest gotowa wstrzymać się w tym miesiącu z formalnym zaaprobowaniem akcesji Szwecji do NATO do otrzymania sygnału poparcia USA dla jej wniosku o zakup samolotów F-16.
Erdogan, który zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, wczoraj rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.
Turcja blokowała wcześniej możliwość przyjęcia Szwecji do NATO, podkreślając, że władze w Sztokholmie powinny robić więcej w walce z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego.
Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.
Reakcja Sztokholmu
To wspaniała wiadomość, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał tureckiemu parlamentowi wniosek o ratyfikację wniosku Szwecji o wejście do NATO
— oświadczył premier Szwecji Ulf Kristersson.
Teraz pozostaje, aby sprawą zajął się parlament Turcji. Nie możemy doczekać się członkostwa w NATO” - podkreślił Kristersson na platformie X (dawniej Twitter).
To jest krok w dobrym kierunku
— skomentował minister obrony Szwecji Pal Jonson.
Z kolei minister pracy Johan Pehrson zauważył, że szwedzkie wstąpienie do NATO jest „decydujące dla pokoju w Szwecji i Europie”.
Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, ale nie jest jasne, kiedy dojdzie do głosowania.
Turcja jest ostatnim obok Węgier państwem NATO, które nie ratyfikowało przyjęcia Szwecji do Sojuszu. Do akcesji potrzebna jest zgoda wszystkich sojuszników.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667936-szwecja-w-nato-erdogan-przeslal-wniosek-o-ratyfikacje