Izraelskie samoloty zbombardowały w poniedziałek nad ranem obszary w pobliżu trzech szpitali w Strefie Gazy - podały media palestyńskie. Nie wiadomo jednak, czy same szpitale ucierpiały podczas tych ataków.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
Izraelskie wojsko nie skomentowało do tej pory tych doniesień, z których wynikało, że izraelskie lotnictwo uderzyło w pobliżu szpitali Al-Shifa i Al-Kuds w mieście Gaza oraz w pobliżu Szpitala Indonezyjskiego, na północy enklawy.
Dyrektor tej ostatniej placówki powiedział telewizji Al Dżazira, że izraelskie bombardowania spowodowały „poważne zniszczenia i obrażenia”, nie podając jednak żadnych szczegółów.
Agencji Reutera nie udało się potwierdzić tych doniesień. Nie było też bezpośrednich informacji o zniszczeniach lub poszkodowanych w pozostałych dwóch szpitalach lub w ich pobliżu.
Cele Hezbollahu w Libanie
Izraelskie lotnictwo zaatakowało w poniedziałek nad ranem dwie zlokalizowane w Libanie komórki Hezbollahu, których zadaniem był ostrzał Izraela pociskami przeciwpancernymi i rakietowymi.
Libańska państwowa agencja informacyjna NNA potwierdziła atak Izraela, a źródła w Hezbollahu, unikając szczegółów, dodały, że zginął jeden z ich bojowników - poinformowała agencja Reutera.
Siły Obronne Izraela (IDF) podały, że jedna z zaatakowanych komórek znajdowała się w odległości 13 km od Aitaroun, a druga - na spornym terenie Sheba Farms.
Od 7 października trwa sporadyczna wymiana ognia między IDF, a wspieraną przez Iran terrorystyczną organizacją Hezbollah, która działa z terytorium Libanu. Po stronie izraelskiej w zginęło dotąd co najmniej pięciu żołnierzy i jedna osoba cywilna, po libańskiej - 11 terrorystów i czterech cywilów.
Od czasu ataku Hamasu Izrael ewakuował 42 osiedla, leżące w odległości do 2 km od granicy z Libanem.
Co najmniej trzech Palestyńczyków zginęło w taku na obóz dla uchodźców
Co najmniej trzech Palestyńczyków zginęło, a kilku zostało rannych w wyniku ataku izraelskiego lotnictwa na obóz dla uchodźców w mieście Dżabalija w północnej części Strefy Gazy - podała w niedzielę wieczorem agencja Reutera, powołując się na świadków i palestyńskie służby medyczne.
Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że większość ofiar śmiertelnych izraelskich nalotów przeprowadzonych w ciągu ostatnich 24 godzin znajdowała się w południowej części Strefy Gazy.
Izrael twierdzi, że bierze na cel wyłącznie bojowników, którzy często wykorzystują budynki mieszkalne jako osłonę.
Macron pojedzie we wtorek do Izraela
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpocznie we wtorek dwudniową wizytę w Izraelu - poinformował w niedzielę późnym wieczorem Pałac Elizejski, nie podając żadnych szczegółów.
Z kolei dziennik „Le Parisien” poinformował, powołując się na źródła dyplomatyczne, że jest bardzo prawdopodobne, że podczas tej podróży Macron odwiedzi także Liban i Egipt.
W atakach palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael zginęło 30 obywateli Francji, a siedmiu uznaje się za zaginionych. Część z nich - jak powiadomił francuski MSZ - „najprawdopodobniej jest zakładnikami Hamasu”.
Zachodni przywódcy zapewniają o wsparciu dla Izraela, ale też apelują o ochronę ludności cywilnej
Przywódcy USA, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii zapewnili w niedzielę o swym wsparciu dla Izraela i jego prawie do obrony, ale także wezwali ten kraj do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego oraz ochrony ludności cywilnej.
We wspólnym oświadczeniu wydanym po telefonicznej rozmowie dotyczącej wojny między Izraelem a palestyńskim Hamasem przywódcy z zadowoleniem przyjęli uwolnienie przez to ugrupowanie dwóch zakładników i wezwali do natychmiastowego uwolnienia wszystkich pozostałych.
Prezydent USA Joe Biden, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zobowiązali się do ścisłej współpracy, aby wspierać swoich obywateli w regionie, a zwłaszcza pragnących opuścić Strefę Gazy.
Zachodni przywódcy z zadowoleniem przyjęli dotarcie do Strefy Gazy pierwszych konwojów z pomocą humanitarną i zobowiązali się do kontynuowania współpracy z partnerami regionalnymi w celu zapewnienia mieszkańcom Strefy Gazy „trwałego i bezpiecznego dostępu” do żywności, wody, opieki medycznej i innej pomocy humanitarnej.
Zgodzili się także kontynuować ścisłą współpracę dyplomatyczną, w tym z kluczowymi partnerami w regionie, aby „zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu, zachować stabilność na Bliskim Wschodzie i doprowadzić do rozwiązania politycznego i trwałego pokoju”.
W niedzielę amerykański przywódca rozmawiał też z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu oraz papieżem Franciszkiem.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667841-izraelskie-lotnictwo-przeprowadza-kolejne-ataki