Parlament Europejski przyjął mandat do negocjacji z państwami członkowskimi UE w sprawie przeglądu przepisów dotyczących zwalczania handlu ludźmi przed pierwszą rundą rozmów zaplanowaną na listopad. Mandat przygotowany przez komisje wolności obywatelskich i praw kobiet rozszerzyłby zakres obowiązującej dyrektywy o przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję, macierzyństwo zastępcze i lepsze wsparcie dla ofiar.
Europosłowie chcą także, aby ofiary handlu ludźmi, które potrzebują ochrony międzynarodowej, otrzymały odpowiednie wsparcie oraz by szanowano ich prawo do azylu.
Domagają się penalizacji korzystania z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi i zapewnienia, że ofiary nie będą ścigane za czyny przestępcze, do popełnienia których zostały zmuszone, oraz że otrzymają wsparcie niezależnie od tego, czy współpracują w dochodzeniach, czy nie.
PE chce zapewnić wsparcie ofiarom stosując podejście uwzględniające płeć, niepełnosprawność i wiek oraz zagwarantować prawa osób niepełnosprawnych i odpowiednie wsparcie dla dzieci bez opieki.
Mandat do negocjacji bez głosowania
Na posiedzeniu plenarnym PE zatwierdzono mandat do negocjacji bez głosowania. W następnym kroku europarlament rozpocznie negocjacje z Radą UE po tym, jak państwa członkowskie uzgodniły już swoje stanowisko.
Co roku w UE rejestruje się ponad 7000 ofiar handlu ludźmi, chociaż faktyczna liczba może być znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar pozostaje niewykrytych. Większość ofiar to kobiety i dziewczęta. Jednak liczba męskich ofiar rośnie, szczególnie w przypadku pracy przymusowej.
Według ONZ, do głównych przyczyn handlu ludźmi należą nierówności w obrębie krajów i pomiędzy nimi, coraz bardziej restrykcyjna polityka imigracyjna oraz rosnący popyt na tanią siłę roboczą. Prawdopodobieństwo stania się ofiarą handlu ludźmi wzrasta z powodu ubóstwa, przemocy i dyskryminacji.
W 2011 roku posłowie i posłanki do PE przyjęli dyrektywę w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi, aby chronić i wspierać ofiary oraz karać handlarzy. Stwierdza, że ponieważ kobiety i mężczyźni często padają ofiarą handlu ludźmi w różnych celach, środki pomocy i wsparcia powinny uwzględniać aspekt płci.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667421-pe-gotow-do-negocjacji-ws-zmiany-przepisow-o-handlu-ludzmi