Trwa 602. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 18 października 2023 r.
18:20. Awdijiwka stanęła Rosjanom „kością w gardle”
Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy nie odgrywa dla rosyjskiej armii istotnej roli pod kątem wojskowym, ale stanęła rosyjskiemu wojsku „kością w gardle. Natarcie na miasto może być powtórzone - uważa ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksij Hetman.
Awdijiwka to przyczółek, który „stoi kością w gardle” Rosjanom od 2014 roku, bo z tego miejsca Ukraińcy mogą mieć kontrolę ogniową nad Donieckiem - podkreślił ekspert cytowany przez RBK-Ukraina.
Nie robimy tego. Ale Rosjanie chcieliby stworzyć tam pewien przyczółek. Jednak nie mogą. Działania zbrojne trwają tam od dziewięciu lat, próbują nas stopniowo z tego przyczółku wypychać
— dodał.
Rosyjska armia uważa Awdijiwkę za przyczółek do ukraińskiej ofensywy na okupowany Donieck - zaznaczył Hetman.
W związku z zaostrzeniem się sytuacji na linii frontu wokół Awdijiwki wstrzymano dostawy pomocy humanitarnej do miasta - poinformował jego mer Witalij Barabasz, cytowany przez Ukrinform. Według mera zapasy w mieście powinny wystarczyć na trzy miesiące.
Barabasz przekazał, że od kilku dni obserwowany jest „pewien spadek poziomu napięcia wokół Awdijiwki”. Jest mniej ostrzałów i działań szturmowych.
W pewnym sensie można powiedzieć, że siły oporu ustabilizowały sytuację wokół miasta
— ocenił. Jednocześnie według niego Rosjanie będą kontynuować atak na Awdijiwkę i przygotowują w tym celu siły.
Wcześniej Barabasz ocenił, że obecne natarcie rosyjskie na Awdijiwkę jest największe nie tylko od początku obecnej inwazji, ale od wybuchu walk w 2014 roku w Donbasie.
Przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, w Awdijiwce mieszkało niemal 30 tys. osób, a przed rokiem 2014, gdy wybuchł konflikt w Donbasie - prawie 40 tysięcy. Miasto jest niemal doszczętnie zniszczone przez artylerię i lotnictwo agresora. W marcu 2023 roku władze ukraińskie szacowały, że w Awdijiwce pozostało niespełna 2 tys. mieszkańców, i wezwały te osoby do ewakuacji.
18:00. Pięć osób zginęło w rosyjskim ataku na blok w Zaporożu
Pięć osób zginęło i pięć zostało rannych w nocy z wtorku na środę w rosyjskim ataku na blok mieszkalny w Zaporożu - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie Ukrainy Jurij Małaszko.
Nad ranem gubernator informował o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku. W ciągu dnia spod gruzów wydobyto ciała kolejnych trzech ofiar. Do szpitali trafiło pięciu rannych.
14:00. Natarcie Rosjan na Awdijiwkę jest najsilniejsze od 2014 roku
Obecne natarcie rosyjskie na Awdijiwkę jest największe nie tylko od początku obecnej inwazji, ale od wybuchu walk w 2014 roku w Donbasie na wschodzie Ukrainy - ocenił mer tego miasta Witalij Barabasz. Jego zdaniem w najbliższych dniach dojdzie do dalszego zaostrzenia walk.
Mogę z całą pewnością powiedzieć, że jest to najsilniejsze natarcie na Awdijiwkę w ciągu całej tej wojny, poczynając od 2014 roku
— powiedział Barabasz.
Relacjonował, że liczba ostrzałów rosyjskich i działań ofensywnych na terenie całej gminy nieco spadła. Jednak na pozycjach bojowych „nie jest spokojniej”, jest „bardzo gorąco”, trwają całodobowe ostrzały i walki - poinformował mer.
Ocenił, że siły ukraińskie ustabilizowały sytuację na kierunku Awdijiwki, ale wkrótce dojdzie do kolejnego zaostrzenia.
To jeszcze nie koniec tej historii. Wróg się przegrupowuje. Od trzech dni ściąga na tyły ten sprzęt, który tylko może, aby go naprawić
— powiedział Barabasz. W związku z tym - dodał - strona ukraińska spodziewa się kolejnego zaostrzenia walk.
Awdijiwka leży kilka kilometrów od Doniecka, zajętego w 2014 roku przez separatystów wspieranych przez Moskwę. W rezultacie po 2014 roku miasto znalazło się na linii frontu. Było celem licznych ataków i przekształciło się w silnie ufortyfikowany rejon.
Teraz - według ekspertów - Rosjanie stawiają sobie za cel okrążenie i zajęcie Awdijiwki, by odrzucić w ten sposób siły ukraińskie od Doniecka. W tym celu w październiku wzmocnili natarcie; według źródeł cytowanych przez niezależny portal Nowaja Gazieta. Jewropa na początku miesiąca Rosjanie ściągnęli pod Awdijiwkę oddziały liczące kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Żołnierze rzucani są do ataków falami, wprost na pola minowe - powiedział NGJ ukraiński ekspert wojskowy Roman Switan. Źródło NGJ w armii rosyjskiej potwierdza doniesienia o ogromnych stratach w ludziach: szpitale w Doniecku i Gorłówce, okupowanych przez Rosjan, zapełnione są rannymi.
Przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę, w Awdijiwce mieszkało niemal 30 tys. osób, a przed rokiem 2014, gdy wybuchł konflikt w Donbasie - prawie 40 tysięcy. Miasto jest niemal doszczętnie zniszczone przez artylerię i lotnictwo agresora. W marcu 2023 roku władze ukraińskie szacowały, że w Awdijiwce pozostało niespełna 2 tys. mieszkańców i wezwały te osoby do ewakuacji.
12:40. SBU: zaatakowaliśmy dronami rosyjski obóz polowy w obwodzie kurskim; odnotowano 18 eksplozji
Ostatniej nocy zaatakowaliśmy przy pomocy dronów obóz polowy wroga w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim w Rosji; straty przeciwnika mogą być znaczne, ponieważ odnotowano aż 18 eksplozji - poinformowały w środę źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowane przez ukraińskie media.
Celem ostrzału był obóz w miejscowości Postojałyje Dwory, rozmieszczony niedaleko lotniska wojskowego Chalino. Stacjonowało tam do 3 tys. rosyjskich żołnierzy i około 80 jednostek sprzętu.
Mieszkańcy okolicznych wsi przez całą noc przekazywali w mediach społecznościowych, że słyszą odgłosy wybuchów. Stoi to w oczywistej sprzeczności z oficjalnymi komunikatami rosyjskich władz, które uspokajały, że jakoby zestrzelono wszystkie drony - przekazali informatorzy z SBU w rozmowie z agencjami Interfax-Ukraina i UNIAN oraz portalem Ukrainska Prawda.
W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów z użyciem bezzałogowców na rosyjskie obiekty militarne, przemysłowe i technologiczne. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki dronów, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w cele coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Pod koniec sierpnia uderzono m.in. w lotnisko wojskowe w Pskowie, położone około 700 km od granic tego państwa.
Drony stosunkowo często pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami.
W ocenie ukraińskich mediów od początku 2023 roku bezzałogowce zaatakowały Rosję i okupowany Krym już ponad 200 razy.
10:10. Rosja nasiliła działania ofensywne na osi Kupiańsk-Łyman na wschodzie Ukrainy
W ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpił znaczny wzrost rosyjskiej aktywności ofensywnej na osi Kupiańsk-Łyman i jest wysoce prawdopodobne, że jest to część trwającej rosyjskiej ofensywy prowadzonej na wielu osiach we wschodniej Ukrainie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, na osi Kupiańsk-Łyman rosyjski ostrzał nasilił się, a elementy rosyjskich 6. i 25. Armii Ogólnowojskowej oraz 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej przeprowadziły ataki, ale z ograniczonym powodzeniem.
Celem rosyjskich sił lądowych na tej osi jest prawdopodobnie posuwanie się na zachód do rzeki Oskoł, aby stworzyć strefę buforową wokół obwodu ługańskiego.
Dodano, że w ostatnich miesiącach rosyjskie wojska lądowe zwiększyły swoją zdolność bojową na kierunku Kupiańsk-Łyman, jednak siły ukraińskie utrzymują znaczącą obecność obronną na tej osi i jest bardzo mało prawdopodobne, aby Rosjanie osiągnęli znaczący przełom operacyjny.
09:19. Ukraińskie uderzenia pociskami ATACMS zmuszą Rosję do rozproszenia lotnictwa
Uderzenia amerykańskimi pociskami ATACMS, przeprowadzone przez siły ukraińskie, zmuszą rosyjskie dowództwo do rozproszenia zasobów lotnictwa i przeniesienia niektórych samolotów na lotniska położone dalej od linii frontu - ocenia w środę Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Prawdopodobne rozproszenie samolotów rosyjskich pomiędzy lotniska na okupowanych terenach Ukrainy i przeniesienie zasobów lotnictwa dalej od linii frontu zakłóci zapewne wsparcie rosyjskiego lotnictwa” dla działań obronnych i lokalnych działań ofensywnycH
— prognozuje amerykański think tank.
Eksperci wskazują, że przeniesienie samolotów na tyły opóźni czas ich wsparcia operacji wojsk lądowych. Dotyczy to zwłaszcza śmigłowców rosyjskich, które dotąd operowały na niewielkich odcinkach frontu przez długi czas, starając się niszczyć ukraińskie oddziały zmechanizowane.
Rozproszenie zasobów lotnictwa na większą liczbę lotnisk postawi też przed rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi większe wyzwania, jeśli chodzi o ciągłość i koordynację
— dodaje ISW.
Przybycie na Ukrainę pocisków ATACMS stanowi „znaczące zagrożenie dla rosyjskich składów amunicji na tyłach i prawdopodobnie zmusi dowództwo rosyjskie do wyboru pomiędzy fortyfikowaniem istniejących magazynów i dalszym ich rozpraszaniem” - ocenia think tank.
06:42. Wstrząsająca relacja mieszkańców wsi Hroza
Chodź, pokażę ci tych nazistów: ośmioletniego chłopca, kobiety po sześćdziesiątce, 75-letniego dziadka. To ich świeże groby. A tutaj nowe doły, które czekają na kolejne ciała. Razem 59 osób, zabitych jedną rosyjską rakietą – słyszy korespondent PAP na cmentarzu we wsi Hroza w obwodzie charkowskim.
Przez sześć dni kopaliśmy groby. Przedwczoraj mieliśmy 17 pogrzebów. Dzisiaj cztery. Rosjanie powiedzieli w ONZ, że zabili tu nazistów. Chodź, pokażę ci ich zdjęcia na krzyżach. Spójrz na tego nazistę: chłopiec osiem lat. A tutaj dwie kobiety po sześćdziesiątce i dziadek 75 lat. Takich właśnie nazistów znalazła u nas Rosja
— mówi Wołodymyr Szudrawyj, szef miejscowego przedsiębiorstwa komunalnego, który czuwa nad organizacją pochówków.
02:38. Rosyjskie ataki rakietowe na Zaporoże, są ofiary
Dwie osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże na Ukrainie, który miał miejsce w nocy z wtorku na środę - poinformował szef władz obwodowych Jurij Małaszko.
Dziś w nocy w godzinach od 01:33 do 01:48 raszystowskie siły terrorystyczne przeprowadziły sześć ataków rakietowych na terytorium miasta Zaporoże. Trwa ustalanie rodzaju rakiet. Jedna z nich trafiła w wieżowiec w centralnej części miasta
— napisał Małaszko na Telegramie.
Dodał, że w wyniku tego ataku zginęły dwie osoby, a co najmniej jedna została ranna. Uszkodzonych zostało osiem mieszkań.
00:01. Biały Dom potwierdził PAP, że przekazał Ukrainie rakiety ATACMS
Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu do 165 km - potwierdziła PAP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Jak dodała, Biały Dom uważa, że znacząco wzmocni to zdolności bojowe Ukrainy.
Stany Zjednoczone dostarczyły niedawno Ukrainie system ATACMS o zasięgu do 165 km w ramach naszego ciągłego wsparcia dla narodu ukraińskiego w obronie jego terytorium przed brutalną inwazją Rosji. Wierzymy, że zapewni to znaczący wzrost zdolności Ukrainy na polu bitwy, nie narażając przy tym naszej gotowości wojskowej
— powiedziała Watson w odpowiedzi na pytanie PAP.
Jak dodała, rakiety pozwolą Ukrainie razić cele położone głębiej na Ukrainie i nie pozwolić Rosjanom na posiadanie „bezpiecznego schronienia” na okupowanym terytorium.
Jesteśmy zobowiązani nadal zapewniać Ukrainie pomoc wojskową, której potrzebuje, aby odnieść sukces na polu bitwy i walczyć o wolność i niepodległość
— zaznaczyła Watson.
Biały Dom w ten sposób potwierdził wcześniejsze doniesienia „Wall Street Journal” i innych mediów, że Ameryka dostarczyła Ukrainie rakiety, o które ta od dawna zabiegała. Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do ataku na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, zadając poważne zniszczenia rosyjskiemu lotnictwu.
Jeszcze w ubiegłym roku prezydent Joe Biden i jego doradca Jake Sullivan sugerowali, że dostarczenie rakiet może doprowadzić do wywołania III wojny światowej, zaś Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.
ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicje kasetową.
00:00. Amerykanie przekazali Ukrainie 31 obiecanych czołgów Abrams
Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 31 czołgów Abrams; to wszystkie takie pojazdy obiecane przez Waszyngton władzom w Kijowie - powiedział w rozmowie z redakcją Radia Swoboda rzecznik armii USA na Europę i Afrykę pułkownik Martin O’Donnell.
O’Donnell dodał, że wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy szkolili się na Abramsach z siłami USA w Niemczech, wrócili do domu. Kijów otrzymał również amunicję i części zamienne do czołgów.
Dotrzymaliśmy warunków umowy
— oświadczył przedstawiciel armii USA na Europę i Afrykę.
Amerykańscy wojskowi twierdzą, że może minąć trochę czasu, zanim Abramsy zostaną skierowane na pole walki, ponieważ dowódcy muszą zdecydować, gdzie i kiedy użyć pojazdów, aby ich wykorzystanie w bitwach z siłami rosyjskimi było jak najskuteczniejsze.
Czołg Abrams jest cholernie dobrym pojazdem pancernym, ale nie jest panaceum. Ostatecznie liczy się determinacja Ukrainy do osiągnięcia przełomu
— powiedział płk O’Donnell.
Pierwsze Abramsy zostały dostarczone na Ukrainę we wrześniu. Pojazdy te uzupełnią arsenał już posiadanych przez Siły Zbrojne Ukrainy zachodnich czołgów. Ukraińska armia używa już niemieckiego Leoparda-2 i brytyjskiego Challengera-2.
Radio Swoboda przypomniało, że od początku wojny Rosji z Ukrainą, Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi pomoc wartą około 44 mld dolarów. Pentagon dysponuje jeszcze około 5 mld dolarów, przeznaczonych na pomoc Ukrainie, zatwierdzonych przez Kongres.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667199-relacja-602-dzien-wojny-na-ukrainiezaporoze-pod-ostrzalem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.