Trwa 601. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 17 października 2023 r.
21:17. Amerykanie przekazali Ukrainie wszystkie 31 obiecanych czołgów Abrams
Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 31 czołgów Abrams; to wszystkie takie pojazdy obiecane przez Waszyngton władzom w Kijowie - powiedział w rozmowie z redakcją Radia Swoboda rzecznik armii USA na Europę i Afrykę pułkownik Martin O’Donnell.
O’Donnell dodał, że wszyscy ukraińscy żołnierze, którzy szkolili się na Abramsach z siłami USA w Niemczech, wrócili do domu. Kijów otrzymał również amunicję i części zamienne do czołgów.
Dotrzymaliśmy warunków umowy
— oświadczył przedstawiciel armii USA na Europę i Afrykę.
Amerykańscy wojskowi twierdzą, że może minąć trochę czasu, zanim Abramsy zostaną skierowane na pole walki, ponieważ dowódcy muszą zdecydować, gdzie i kiedy użyć pojazdów, aby ich wykorzystanie w bitwach z siłami rosyjskimi było jak najskuteczniejsze.
Czołg Abrams jest cholernie dobrym pojazdem pancernym, ale nie jest panaceum. Ostatecznie liczy się determinacja Ukrainy do osiągnięcia przełomu
— powiedział płk O’Donnell.
Pierwsze Abramsy zostały dostarczone na Ukrainę we wrześniu. Pojazdy te uzupełnią arsenał już posiadanych przez Siły Zbrojne Ukrainy zachodnich czołgów. Ukraińska armia używa już niemieckiego Leoparda-2 i brytyjskiego Challengera-2.
Radio Swoboda przypomniało, że od początku wojny Rosji z Ukrainą, Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi pomoc wartą około 44 mld dolarów. Pentagon dysponuje jeszcze około 5 mld dolarów, przeznaczonych na pomoc Ukrainie, zatwierdzonych przez Kongres.
20:51. Biały Dom potwierdził PAP, że przekazał Ukrainie rakiety ATACMS
Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu do 165 km - potwierdziła PAP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Jak dodała, Biały Dom uważa, że znacząco wzmocni to zdolności bojowe Ukrainy.
Stany Zjednoczone dostarczyły niedawno Ukrainie system ATACMS o zasięgu do 165 km w ramach naszego ciągłego wsparcia dla narodu ukraińskiego w obronie jego terytorium przed brutalną inwazją Rosji. Wierzymy, że zapewni to znaczący wzrost zdolności Ukrainy na polu bitwy, nie narażając przy tym naszej gotowości wojskowej
— powiedziała Watson w odpowiedzi na pytanie PAP.
Jak dodała, rakiety pozwolą Ukrainie razić cele położone głębiej na Ukrainie i nie pozwolić Rosjanom na posiadanie „bezpiecznego schronienia” na okupowanym terytorium.
Jesteśmy zobowiązani nadal zapewniać Ukrainie pomoc wojskową, której potrzebuje, aby odnieść sukces na polu bitwy i walczyć o wolność i niepodległość
— zaznaczyła Watson.
Biały Dom w ten sposób potwierdził wcześniejsze doniesienia „Wall Street Journal” i innych mediów, że Ameryka dostarczyła Ukrainie rakiety, o które ta od dawna zabiegała. Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do ataku na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, zadając poważne zniszczenia rosyjskiemu lotnictwu.
Jeszcze w ubiegłym roku prezydent Joe Biden i jego doradca Jake Sullivan sugerowali, że dostarczenie rakiet może doprowadzić do wywołania III wojny światowej, zaś Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.
ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicje kasetową.
20:30. Cztery osoby ranne w rosyjskich ostrzałach Chersonia
Cztery osoby zostały ranne w wyniku zmasowanego ostrzału artyleryjskiego Chersonia na południu Ukrainy, zaatakowanego przez wojska rosyjskie, stacjonujące na wschodnim brzegu przepływającego przez to miasto Dniepru – poinformowały we wtorek lokalne władze.
Przekazały one, że armia rosyjska uderzyła w dnieprowską i suworowską dzielnicę Chersonia. Według zweryfikowanych informacji czterech mężczyzn zostało rannych.
Wszystkim udzielona została pomoc medyczna
— przekazał na Telegramie szef miejskiej administracji wojskowej Roman Mroczko.
Chersoń, który Rosjanie zajęli na początku marca 2022 r., wojska Ukrainy wyzwoliły w listopadzie tegoż roku.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich, rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile.
Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja 2023 roku, gdy Rosjanie zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46.
18:47. Prezydent Zełenski: nasze siły zbrojne użyły rakiet ATACMS
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził we wtorek użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS. Mówił o tym w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.
Dziś szczególne słowa wdzięczności należą się USA. Nasze uzgodnienia z prezydentem (Joe) Bidenem są realizowane. Są realizowane bardzo dokładnie. ATACMS się zaprezentowały
— powiedział Zełenski
Wcześniej dziennik „Wall Street Journal” podał, powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę, że Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 160 km i Ukraina wystrzeliła pierwsze z nich już we wtorek.
18:25. W Kijowie po raz pierwszy od dwóch tygodni zawyły syreny alarmowe; armia informowała o zagrożeniu z powietrza
W stolicy Ukrainy, Kijowie, we wtorek po południu po raz pierwszy od dwóch tygodni zawyły syreny alarmowe, ostrzegające przed rosyjskim atakiem powietrznym. Alarm trwał niespełna godzinę.
W tym samym czasie o zagrożeniu poinformowała aplikacja telefoniczna „Alert!”, apelując do mieszkańców o ukrycie się w schronach.
Według oficjalnej mapy alarmów przeciwlotniczych niebezpieczeństwo zostało ogłoszone we wschodnich i centralnych obwodach kraju.
Siły powietrzne Ukrainy wyjaśniły, że alarm związany był z zagrożeniem zastosowania przez Rosjan broni balistycznej.
W zeszłym tygodniu brytyjskie ministerstwo obrony podało, że samoloty rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (DA) nie przeprowadziły ataku na Ukrainę od 21 września prawdopodobnie dlatego, że gromadzi ono zapasy pocisków przed wznowieniem uderzeń na Ukrainę w okresie zimowym.
Celem ataków Rosjan ubiegłej jesieni i zimy była cywilna infrastruktura krytyczna: sieci energetyczne, elektrownie oraz elektrociepłownie.
16:38. „WSJ”: USA potajemnie wysłały Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 160 km
Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę pocisków balistycznych ATACMS o zasięgu 160 km - poinformował we wtorek „Wall Street Journal”, powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę. Ukraina wystrzeliła pierwsze z nich już we wtorek.
Doniesienia „WSJ” potwierdzają spekulacje i sugestie ze strony rosyjskich i ukraińskich kanałów na Telegramie, że Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków do uderzenia na bazy lotnicze pod Berdiańskiem i Ługańskiem, podczas którego zniszczono dziewięć śmigłowców.
Wcześniej zdawał się to sugerować również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w oświadczeniu podziękował partnerom Ukrainy za przekazaną „skuteczną broń - tak, jak uzgodniliśmy”.
Ukraina od dawna zabiegała o ATACMS, lecz przez długi czas Biały Dom odmawiał dostaw rakiet. Prezydent Biden i jego doradca Jake Sullivan uzasadniali to w ubiegłym roku obawami o wywołanie III wojny światowej. Pentagon sugerował, że USA ma zbyt mało rakiet w zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach szczytu NATO w Wilnie, zaś według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu.
Choć administracja USA nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień, to prezydent Joe Biden sugerował, że są one prawdziwe.
Rozmawiałem z Zełenskim i wszystko, o co prosił, załatwiliśmy
— powiedział, odnosząc się do pytania na ten temat.
15:11. Siły Operacji Specjalnych zniszczyły dziewięć rosyjskich śmigłowców i specjalistyczny sprzęt lotniczy
Dziewięć rosyjskich śmigłowców, wyrzutnię systemu obrony powietrznej i specjalistyczny sprzęt lotniczy zniszczyły wojska ukraińskie podczas ostrzału lotnisk przeciwnika w pobliżu okupowanego Ługańska i Berdiańska – poinformowały we wtorek Siły Operacji Specjalnych (SSO) armii Ukrainy.
Wynikiem ukraińskich ataków są „dziesiątki zabitych i rannych”, a spod ruin wciąż wydobywane są ciała rosyjskich żołnierzy – podano w komunikacie na Telegramie.
Według ostatnich informacji w Berdiańsku i Ługańsku zniszczono: dziewięć śmigłowców różnych modyfikacji, specjalistyczny sprzęt na lotniskach, wyrzutnię systemu obrony powietrznej, magazyn amunicji oraz uszkodzono pasy startowe lotnisk
— ogłosiły SSO.
W komunikacie ujawniono, że ataki przeprowadzono po potwierdzonej informacji operacyjnej o koncentracji sprzętu lotniczego i zapasów broni na dwóch lotniskach.
Wcześniej armia ukraińska oświadczyła, że przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek ataki na używane przez Rosjan lotniska: pod Ługańskiem (na wschodzie Ukrainy) i pod Berdiańskiem (na południu). Jak przekazano, były to „skuteczne uderzenia” na śmigłowce i wyposażenie.
„W nocy z 16 na 17 października siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły skuteczne uderzenia na śmigłowce i wyposażenie lotnisk” w pobliżu okupowanego Ługańska i Berdiańska - powiadomiło na Telegramie Centrum Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii.
Armia nie podała szczegółów na temat skutków ataku. Natomiast ukraiński Sztab Generalny poinformował w porannym raporcie o ataku dokonanym przez oddziały wojsk rakietowych, którego celem były lądowiska z dwoma śmigłowcami i magazyn amunicji.
Media na Ukrainie przekazały, że mieszkańcy Berdiańska w mediach społecznościowych pisali o wybuchach i detonacji amunicji w pobliżu miejscowego lotniska.
12:46. Odzyskano troje dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję
Troje ukraińskich dzieci udało się odzyskać z terytoriów okupowanych przez Rosję i połączyć z matką, przebywającą na obszarach kontrolowanych przez władze w Kijowie – poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych.
Rosyjskie władze przyznają, że od lutego 2022 roku, kiedy rozpoczęły otwartą inwazję na Ukrainę, „przyjęły” 700 tys. dzieci z tego kraju. Ukraina posiada zweryfikowane informacje o prawie 20 tys. deportowanych lub przymusowo przemieszczonych osobach poniżej 18. roku życia.
Dzieci, które powróciły do domu, to rodzeństwo: 10-letni Ołeksandr, 8-letnia Daryna i 6-letni Jakiw. Gdy Rosjanie wkroczyli wiosną ubiegłego roku do Chersonia, dzieci zostały odesłane do babci na wieś na wschodnim, lewym brzegu Dniepru. Po wyzwoleniu Chersonia przez siły ukraińskie rosyjskie wojska wysadziły most na Dnieprze, w wyniku czego droga powrotu do miasta została odcięta. Dzieci pozostały na terytorium okupowanym.
Dzięki wysiłkom Ukraińskiej Sieci Praw Dziecka i przy pomocy ministerstwa reintegracji dzieci znów są ze swoimi rodzicami
— powiadomiono w komunikacie.
Resort przypomniał, że w ubiegłym tygodniu z terenów okupowanych udało się wydostać jeszcze jedno rodzeństwo: 9-letnią Nadijkę i 14-letniego Mychajła. Ta dwójka przed inwazją Rosji na Ukrainę również pojechała w gości do dziadków.
Obecnie ukraińska rządowa strona Children of War informuje o 19 546 przypadkach deportacji i sprowadzeniu do kraju 386 osób poniżej 18. roku życia. Według tych danych w wyniku rosyjskiej agresji zginęło co najmniej 508 dzieci, a 1136 zostało rannych. 1419 dzieci ukraińska policja uznała za zaginione.
10:58. Brytyjski resort obrony: Rosja podjęła najbardziej znaczącą ofensywę na Ukrainie od stycznia
Rosja z dużym prawdopodobieństwem rozpoczęła skoordynowaną ofensywę na wielu osiach na wschodzie Ukrainy i jest to prawdopodobnie najbardziej znacząca operacja ofensywna podjęta przez nią od co najmniej stycznia 2023 r. - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że siły rosyjskie prowadzą „złożoną ofensywę zbrojną” na mocno bronione miasto Awdijiwka, które znajduje się na linii frontu od 2014 r. i które jest istotną przeszkodą dla rosyjskich sił w realizacji szerszego celu, jakim jest przejęcie kontroli nad obwodem donieckim.
Wskazano, że rosyjski atak jest prawdopodobnie przeprowadzany przy użyciu wielu batalionów pancernych, które próbują otoczyć miasto, ale dobrze okopane ukraińskie wojska jak na razie odpierają rosyjskie ataki, wskutek czego rosyjskie oddziały doznają ciężkich strat osobowych i w sprzęcie.
Powolny postęp oraz duże straty prawdopodobnie spowodowały zmianę przekazu ze strony Rosji, z ofensywy na „aktywną obronę”, jako że skuteczne przejęcie Awdijiwki wydaje się coraz mniej prawdopodobne w perspektywie krótkoterminowej
— napisano.
09:57. Ukraińska armia: ostrzelaliśmy lotniska w pobliżu okupowanego przez Rosjan Ługańska i Berdiańska
Armia ukraińska oświadczyła, że przeprowadziła w nocy z poniedziałku na wtorek ataki na używane przez Rosjan lotniska: pod Ługańskiem (na wschodzie Ukrainy) i pod Berdiańskiem (na południu). Były to „skuteczne uderzenia” na śmigłowce i wyposażenie - podała armia.
„W nocy z 16 na 17 października siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły skuteczne uderzenie na śmigłowce i wyposażenie lotnisk” w pobliżu okupowanego Ługańska i Berdiańska - podano w komunikacie Centrum Komunikacji Strategicznych armii ukraińskiej opublikowanym na serwisie Telegram
Armia nie podała w tym komunikacie szczegółów na temat skutków ataku. Natomiast ukraiński Sztab Generalny poinformował w porannym raporcie o ataku dokonanym przez oddziały wojsk rakietowych, którego celem były lądowiska z dwoma śmigłowcami i magazyn amunicji.
Mieszkańcy Berdiańska w mediach społecznościowych informowali o wybuchach i detonacji amunicji w pobliżu miejscowego lotniska - podał portal RBK-Ukraina.
09:54. ISW: rosyjska rzeczniczka praw dziecka przyznała, że z Ukrainy deportowano 700 tys. dzieci
Rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa przyznała, że Rosja od początku inwazji deportowała miliony Ukraińców, w tym 700 tys. dzieci - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Lwowa-Biełowa stwierdziła, że Rosja „przyjęła” ok. 4,8 mln Ukraińców, w tym 700 tys. dzieci, od lutego 2022 roku. W okresie między kwietniem i październikiem ubiegłego roku 380 dzieci ukraińskich zostało przekazanych pod opiekę zastępczą w Rosji - dodała.
ISW przypomina, że „Washington Post” poinformował o powrocie do kraju z Rosji czworga ukraińskich dzieci przy pośrednictwie Kataru. Źródło przekazało gazecie, że więcej ukraińskich dzieci może wrócić do domów w ramach negocjacji, w których Katar pełni funkcję mediatora. Proces jest jednak utrudniony, ponieważ Moskwa udostępniła listę jedynie setek nazwisk ukraińskich dzieci przebywających w tym kraju, podczas gdy Ukraina zidentyfikowała tysiące deportowanych dzieci.
Eksperci ISW podkreślają, że zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym przymusowe przemieszczenie cywilów na terytorium państwa okupującego to deportacja. ISW ocenia, że rosyjskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię deportacji Ukraińców do Rosji.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Lwowej-Biełowej oraz Władimira Putina w związku z deportacjami dzieci z Ukrainy.
00:01. Zełenski dziękuje żołnierzom
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w wystąpieniu wideo żołnierzom za ich dokonania na froncie.
Dziś podpisałem nowe dekrety w sprawie uhonorowania wojowników odznaczeniami państwowymi. W trakcie tej wojny – wojny na pełną skalę – ponad 60 000 Ukraińców zostało wyróżnionych za udział w walkach o dobro państwa. To jest naprawdę odwaga na pełną skalę. Odwaga, która jest zakorzeniona w charakterze naszego ludu. Charakter, który się nie poddaje. Charakter, który zwycięży. Na pewno
— powiedział Zełenski.
00.00. FSB próbuje budować sieć agentów wpływu na Ukrainie
Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji próbuje budować sieć agentów wpływu na Ukrainie, której zadaniem jest doprowadzenie do destabilizacji sytuacji wewnętrznej – ostrzegł w poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Ołeksij Daniłow.
Zdaniem polityka konflikt w społeczeństwie ukraińskim jest jedyną szansą Rosji na pokonanie Ukrainy.
Wszelkie oznaki wskazują, że rosyjska FSB podejmuje aktywne próby zbudowania nowej sieci agenturalnej, w której pokłada ogromne nadzieje
— napisał na Facebooku.
W perspektywie chodzi o stworzenie projektu politycznego, zorientowanego na pozostałości prorosyjsko nastawionego społeczeństwa
— wyjaśnił. Wraz z towarzyszącą temu projektowi „interwencją informacyjną” Rosjanie starają się wywołać procesy wewnętrznej destabilizacji na Ukrainie – wskazał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/667057-relacja-601-dzien-wojny-ukraina-uzyla-rakiet-atacms
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.