Liczba antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad czterokrotnie od czasu ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael – podała w czwartek organizacja charytatywna, która pomaga Żydom w Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
Community Security Trust (CST) odnotowała 89 przypadków „antyżydowskiej nienawiści” w okresie od 7 do 10 października. Oznacza to ponad czterokrotny wzrost w stosunku do 21 antysemickich incydentów odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lider Hamasu wzywa muzułmanów do globalnego dżihadu 13X! „Do wszystkich, którzy nauczają i uczą się, jest to moment na jego realizację”
Olbrzymia skala antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii
CST sprecyzowała, że sześć z 89 odnotowanych incydentów to napaści, trzy dotyczyły zniszczenia mienia żydowskiego, a 66 było związanych z obrażaniem Żydów, z czego 22 miały miejsce w internecie.
Organizacja wymieniła kilka przykładów, np. w niedzielę rano Żyd idący do synagogi w Londynie został nazwany „brudnym Żydem” przez nieznajomego, który powiedział „nic dziwnego, że wszyscy jesteście gwałceni”. Również w Londynie samochód zwolnił przed synagogą, po czym jego pasażerowie krzyczeli „Zabij Żydów” i „Śmierć Izraelowi”, machając palestyńską flagą.
Nie popełnijcie błędu: są to antyżydowskie incydenty rasistowskie i przestępstwa z nienawiści, w których żydowskie osoby, mienie i instytucje są obiektem nienawiści, w tym gróźb śmierci i obrażania. W wielu przypadkach sprawcy tych haniebnych incydentów używają symboli i języka propalestyńskiej polityki jako retorycznej broni, za pomocą której grożą i obrażają Żydów
— oświadczyła CST.
Wiceminister bezpieczeństwa Tom Tugendhat oświadczył, że traktuje wzrost antysemityzmu w Wielkiej Brytanii „niezwykle poważnie” i wezwał do rozprawienia się z szerzeniem nienawiści. Porównał ideologię Hamasu do ideologii niemieckich nazistów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku.
To, co robili naziści, jest dokładnie tym, co Hamas robi dzisiaj. Szerzy krwawe oszczerstwa, głosi nienawiść do Żydów i głosi nienawiść, która rozciąga się na cały świat
— powiedział Tugendhat w stacji Sky News.
Scholz zapewnia Izrael o solidarności
Podczas czwartkowego oświadczenia w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapewnił Izrael o pełnej solidarności Niemiec. Rząd wyciągnął też wnioski z ataku Hamasu: kanclerz ogłosił zakaz działalności tej organizacji na terenie Niemiec. Podobne plany są również wobec palestyńskiej sieci Samidoun – dowiedział się portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
Rząd Scholza wyciąga z terrorystycznego ataku Hamasu na Izrael także konsekwencje dla dalszej współpracy Niemiec z Palestyną – stwierdził FAZ.
Jak podkreślił Scholz w czwartek w Bundestagu, zabrakło do tej pory jednoznacznego potępienia aktów terrorystycznej przemocy przez władze Palestyny, w tym jej prezydenta Mahmuda Abbasa.
Wasze milczenie jest haniebne
— stwierdził Scholz.
Kanclerz oświadczył ponadto, że cała współpraca rozwojowa z terytoriami palestyńskimi jest aktualnie poddawana weryfikacji.
Naszym punktem odniesienia będzie to, czy i w jaki sposób nasze projekty wspierają pokój w regionie i jak służą bezpieczeństwu Izraela
— wyjaśnił, dodając, że rząd niemiecki „nie zapewnia żadnego nowego finansowania współpracy rozwojowej do czasu zakończenia obecnego przeglądu”.
Nasza pomoc humanitarna zapewnia ponad połowie populacji, szczególnie w Strefie Gazy, najbardziej podstawowe rzeczy potrzebne do przetrwania: żywność i podstawową opiekę zdrowotną.
Jak dodał, cierpienie i brak bezpieczeństwa ludności cywilnej w Strefie Gazy będą nadal rosły.
To Hamas ponosi za to odpowiedzialność, poprzez swój atak na Izrael
— podkreślił Scholz.
Kanclerz zapewnił Izrael o pełnej solidarności Niemiec.
W tej chwili miejsce Niemiec jest u boku Izraela. Bezpieczeństwo Izraela jest niemiecką racją stanu
— stwierdził.
Izrael ma prawo, wynikające z mocy prawa międzynarodowego, do obrony siebie i swoich obywateli przed tym barbarzyńskim atakiem. Należy także przywrócić bezpieczeństwo w Izraelu i dla Izraela. I dlatego Izrael musi być w stanie się bronić
— uzasadnił kanclerz.
Zdecydowanie potępiamy przemoc terrorystyczną
— podkreślił Scholz.
Uzasadnił ponadto zaangażowanie Niemiec na rzecz Izraela przeszłością.
Nasza własna historia, nasza odpowiedzialność wynikająca z Holokaustu sprawia, że naszym stałym zadaniem jest stawanie w obronie istnienia i bezpieczeństwa państwa Izrael — stwierdził kanclerz Niemiec.
Jak przypomniał FAZ, Niemcy zamordowali w czasie II wojny światowej co najmniej 6 mln Żydów.
Stan podwyższonej gotowości w USA
Policja w Nowym Jorku została postawiona w stan podwyższonej gotowości po apelu byłego lidera palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas Chaleda Meszala, który wezwał muzułmanów na całym świecie do organizowania antyizraelskich protestów - przekazał w czwartek dziennik „New York Post”. Demonstracje miałyby odbyć się w piątek.
Departament Policji Nowego Jorku (NYPD) nakazał wszystkim funkcjonariuszom, niezależnie od stopnia, „stawić się w mundurach” i przygotować się do pełnienia służby. Zapowiedziano, że ewentualne prośby o zwolnienie z obowiązków służbowych w piątek nie będą uwzględniane, a zarządzenie pozostanie w mocy do odwołania - poinformował „New York Post”.
Jak dodał, nowojorska policja zdecydowała się też wzmocnić ochronę wszystkich 77 komisariatów na terenie miasta. Wydzielono dodatkowe siły do monitorowania wejść do tych obiektów oraz przylegających do nich parkingów.
W środę Reuters powiadomił, że Meszal, który kierował Hamasem do 2017 roku, wezwał muzułmanów z całego świata do „udania się w piątek na ulice oraz place świata arabskiego i islamu”, aby wyrazić w ten sposób poparcie dla walczącego z Izraelem Hamasu.
Zwracam się do wszystkich, którzy nauczają i uczą się dżihadu (świętej wojny przeciwko „niewiernym” - PAP) - to jest moment, by zastosować teorię w praktyce
— oznajmił Meszal w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.
Mieszkający obecnie w Katarze były szef Hamasu zwrócił się też do rządów i społeczeństw Jordanii, Syrii, Libanu i Egiptu o bardziej zdecydowane wsparcie palestyńskich bojowników w walce z Izraelem.
Alarmy bombowe w Estonii. Komunikaty napisane po rosyjsku
Kilkaset instytucji w Estonii, w tym szkoły i przedszkola, otrzymało w czwartek pocztą elektroniczną napisane po rosyjsku groźby o podłożonych bombach - poinformowała estońska policja.
Setki instytucji, organów publicznych i przedsiębiorstw zostało dotkniętych nocną falą cybernetycznych ataków, które zawierały pełen błędów tekst w języku rosyjskim i groźbę podłożenia bomby - podano.
Rzecznik Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) Heigo Reinek przypomniał, że kilka dni temu podobna fala gróźb bombowych nawiedziła Łotwę. PPA ocenia, że celem masowego wysyłania takich wiadomości jest zakłócanie funkcjonowania instytucji i innych podmiotów. Estońska policja zaznaczyła, że pracuje nad ustaleniem pochodzenia wiadomości.
Wśród odbiorców gróźb znalazły się estońskie szkoły, przedszkola, samorządy, lotnisko w Tallinie, operatorzy węzłów komunikacyjnych, kluby sportowe i muzea. Nadawca określił się jednocześnie pracownikiem rosyjskich służb oraz członkiem grupy islamskich terrorystów.
W ubiegłym roku w Estonii odnotowano 2672 cyberataki, czyli 100-krotnie więcej niż w 2007 roku, kiedy w stolicy kraju Tallinie doszło do zamieszek wywołanych przeniesieniem sowieckiego pomnika Brązowego Żołnierza.
Jak zauważył Margus Noormaa, dyrektor estońskiego Zarządu Systemów Informacyjnych (RIA), cyberataki przeciwko Estonii następują często po poszczególnych wypowiedziach polityków tego kraju.
Na cyberwojnie jesteśmy praktycznie od 24 lutego 2022 roku (początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - PAP); wielokrotnie widzieliśmy, że do ataków dochodzi bezpośrednio po wypowiedziach lub decyzjach naszych polityków. Kiedy przeniesiono w sierpniu sowiecki czołg w Narwie, odnotowaliśmy rekordową liczbę 66 ataków typu „odmowa usługi”
— przypomniał Noormaa.
Tajwan powołuje specjalną grupę
W następstwie rozpoczętych w sobotę ataków bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas na Izrael ministerstwo obrony Tajwanu powołało grupę, która ma zająć się analizą działań wojennych w Izraelu i Strefie Gazy – poinformował szef resortu Chiu Kuo-cheng. Jego zdaniem „wywiad jest kluczem” do zapobieżenia wojnie.
Wstępna lekcja jest taka, że praca wywiadowcza jest bardzo ważna: można podjąć wiele środków zaradczych. Wojny można również uniknąć
— zauważył minister, informując o utworzeniu grupy zadaniowej do monitorowania sytuacji w zawiązki z atakiem Hamasu na Izrael.
W Cieśninie Tajwańskiej od lat rośnie zagrożenie konfliktem zbrojnym w związku z presją polityczną i militarną ze strony Chin wymierzoną w Tajwan, który komunistyczny rząd w Pekinie uważa za część swojego terytorium i dąży do przejęcia wyspy, nie wykluczając przy tym interwencji zbrojnej.
Minister obrony Tajwanu powiedział, że armia pracuje nad zwiększeniem gotowości bojowej, jednak jej działania skupione są na „przygotowaniu się do wojny, ale nie szukaniu wojny”.
Wspólnym oczekiwaniem wszystkich jest uniknięcie wojny
— zauważył Chiu Kuo-cheng.
Rząd w Tajpej potępił atak Hamasu. Prezydent Tsai Ing-wen podkreśliła, że Tajwan pozostaje „zaangażowany we współpracę z podobnie myślącymi krajami w celu zwalczania zagrożeń i przemocy oraz ochrony wolności i demokracji”.
Jak wygląda sytuacja na miejscu?
Obywatele Niderlandów przebywający w Izraelu skarżą się, że zostali opuszczeni przez swoje państwo - napisał w czwartek dziennik „Algemeen Dagblad”.
Podczas gdy w środę wieczorem pierwsi Holendrzy bezpiecznie wrócili z Izraela, wciąż są rodacy, którzy nie mają pojęcia, jak wrócić do domu
— czytamy w „AD”.
Gazeta twierdzi, że w dwóch samolotach wojskowych zabrakło miejsc, a ambasada radzi, by pozostający w Izraelu obywatele Niderlandów „próbowali rezerwować bilety na komercyjne loty”.
We wtorek rzecznik holenderskiego MSZ przekazał mediom, iż resort rozważa wyczarterowanie samolotu cywilnego, aby bezpiecznie sprowadzić pozostający w Izraelu Holendrów do kraju. Przekazał także, iż Australia i Polska zadeklarowały pomoc w tym względzie swymi wojskowymi maszynami.
Ostatecznie w środę minister obrony Kajsa Ollongren przekazała informację, że repatriacja Holendrów z Izraela odbędzie się wojskowym samolotem. Z informacji podanych przez rozgłośnię NPO Radio 1 wynika, że samolot miał odbyć w środę dwa loty.
A jak wygląda sytuacja w Holandii? Wystarczy obejrzeć ten materiał:
Jak napisał „Algemeen Dagblad” nie wszyscy chętni mieli szansę, aby skorzystać z tej możliwości; gazeta podaje przykład rodziny z miasta Haarlem w centralnej Holandii. Dziennik twierdzi, że pozostający w Izraelu Holendrzy są sfrustrowani i skarżą się na opieszałość holenderskiej ambasady w Tel Awiwie.
Dopóki nie zostanie uwolnionych 150 porwanych przez palestyński Hamas i przetrzymywanych w Strefie Gazy izraelskich zakładników, nie będzie żadnych wyjątków w blokadzie tego terytorium - napisał na swoim kanale społecznościowym izraelski minister energii Israel Katz w odpowiedzi na sugestie organizacji humanitarnych.
W sobotę Hamas zamordował kilkuset cywilów i uprowadził z Izraela około 150, w tym małe dzieci. Terroryści przetrzymują porwanych jako zakładników, grożąc im śmiercią.
Ludzkie nieszczęście spowodowane tą eskalacją jest odrażające i błagam strony o zmniejszenie cierpienia ludności cywilnej
— przekazał w oświadczeniu Fabrizio Carboni, dyrektor regionalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Gdy Gaza traci zasilanie, szpitale nie mają prądu, co naraża noworodki w inkubatorach i starszych pacjentów wymagających tlenu. Staje dializa nerek. Szpitale mogą zamienić się w kostnice
— napisał Carboni.
Elektrownia w Strefie Gazy zużyła w środę cały swój zapas paliwa, a wobec blokady nie może go uzupełnić - przypomina agencja Reutera.
Jednak minister Katz powiedział, że nie będzie wyjątków.
Dopóki izraelscy zakładnicy nie wrócą do domów żaden wyłącznik elektryczny nie zostanie przełączony, żaden hydrant nie zostanie uruchomiony i nie wjedzie ani jedna ciężarówka z paliwem
— napisał Katz na swojej platformie społecznościowej.
Pomoc humanitarna za pomoc humanitarną. I nikt nie powinien prawić nam morałów
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/666386-burzliwe-reakcje-na-wojne-w-izraelu-antysemickie-incydenty