„Wczoraj wieczorem izraelscy obywatele powrócili z Polski do ojczyzny na pokładzie samolotu polskich sił zbrojnych; te osoby będą bronić Izraela, a także dołączą do swoich pogrążonych w żałobie rodzin” - przekazał we wtorek na platformie X (d. Twitterze) ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. Z kolei z Izraela zostało ewakuowanych już ponad 670 polskich obywateli. „Spodziewamy się przynajmniej drugiej takiej liczby obywateli, którzy oczekują na ewakuację. Kolejne loty będą odbywać się we wtorek w godzinach popołudniowych i w późnych wieczornych” - mówi szef BBN Jacek Siewiera
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
Setki osób powracających do Izraela
Dziękujemy Polsce
— dodał dyplomata w swoim komunikacie.
W wczoraj i dziś Reuters powiadamiał, że linie lotnicze El Al i Israir uruchomiły dodatkowe połączenia, by umożliwić rezerwistom powrót do kraju i pomóc w ten sposób w największej mobilizacji w historii państwa. Media przekazywały doniesienia o „setkach” osób powracających do Izraela, by wziąć udział w walkach z Hamasem. Nie podano informacji na temat państw, z których transportowani są żołnierze rezerwy.
Historyczna mobilizacja rezerwistów
Rzecznik izraelskiej armii oznajmił w poniedziałek, że nigdy dotąd władze w Tel Awiwie nie zmobilizowały tak wielu rezerwistów w tak krótkim czasie. W ciągu 48 godzin powołano pod broń około 300 tys. osób.
Światowe linie lotnicze wstrzymały połączenia z Izraelem po sobotnim ataku bojowników palestyńskiego Hamasu na to państwo. Rejsy odwołały lub zawiesiły m.in. LOT, Air France, Lufthansa, Wizz Air, Finnair, easyJet i American Airlines.
Już ponad 670 polskich obywateli ewakuowanych do Polski
w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada ws. sytuacji w Izraelu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MON i MSZ.
Szef BBN Jacek Siewiera powiedział na briefingu prasowym po naradzie, że ewakuacja Polaków z Izraela prowadzona jest w trybie ciągłym i ustanowiony został specjalny most powietrzny w tym celu.
Ewakuowanych zostało już ponad 670 polskich obywateli. Spodziewamy się przynajmniej drugiej takiej liczby obywateli, którzy oczekują na ewakuację. Kolejne loty będą odbywać się dzisiaj w godzinach popołudniowych o godz. 16 i w późnych godzinach wieczornych
— poinformował Siewiera.
Dodał, że te loty odbywają się przy użyciu transportu wojskowego ze względu na działania zbrojne na terenie Izraela.
Dziś rano szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, odnosząc się do ewakuacji polskich obywateli z Izraela, informował w Polskim Radiu 24, że połowę wysiłku mamy już za sobą.
Do dzisiejszego ranka ewakuowaliśmy już ponad 600 polskich obywateli, ten proces przebiega bardzo sprawnie. Oczywiście udzielimy też pomocy naszym partnerom w ewakuacji ich obywateli
— powiedział Rau. Poinformował, że ewakuacja będzie dwutorowa, oprócz lotów z Tel Awiwu do Warszawy, trzy samoloty będą zabierać Polaków z Tel Awiwu na Kretę, skąd wrócą samolotami LOT-u do Warszawy.
W MSZ działa centrum operacyjne, które uruchomiło infolinię, aby przyjmować zgłoszenia i udzielać informacji. Działają dwa numery infolinii: w Polsce + 48 22 523 88 80 oraz w Izraelu + 972 372 53 111. Dostępny jest także adres e-mail: [email protected].
Pomoc w ewakuacji Litwinów
Siewiera pytany był również o prośby o pomoc w ewakuacji z Izraela, kierowane m.in. przez Litwinów i innych zagranicznych partnerów. Dopytywano go o skalę tej pomocy i o to, kiedy polskie samoloty zaczną zabierać obcokrajowców.
Takie prośby są formułowane, jednym z przykładów jest prośba prezydenta (Litwy Gitanasa) Nausedy skierowana w rozmowie telefonicznej do pana prezydenta Andrzeja Dudy. I oczywiście w miarę możliwości te zasoby Sił Zbrojnych, które będą miały taką możliwość, zostaną w tym celu wykorzystane w momencie, gdy zapewniona zostanie ta obowiązkowa, wynikająca z prawa obsługa i ewakuacja naszych obywateli
— odpowiedział. Siewiera dodał, że tych obywateli oczekujących na lotnisku jest jeszcze ok. 1 tys.
Gotowość pomocy Holendrom
Także m.in. holenderski rząd chce wyczarterować samolot, aby sprowadzić Holendrów z Izraela. Rzecznik niderlandzkiego MSZ przekazał, że deklaracje pomocy w ewakuacji Holendrów zgłosiła Polska i Australia.
Ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że nie wie dokładnie, ilu holenderskich turystów przebywa w Izraelu, ale wskazuje, że „dotyczy to prawdopodobnie kilkuset osób”.
Rząd nie planuje wysłania wojskowego samolotu, jak uczyniły to m.in. Polska i Włochy, jednak zamierza wyczarterować cywilną maszynę, aby sprowadzić Holendrów do kraju.
Jednocześnie rzecznik przekazał, iż Polska i Australia zadeklarowały pomoc w sprowadzeniu obywateli Niderlandów samolotami wojskowymi.
Udział wojsk specjalnych z polskiego kontyngentu wojskowego
Szefa BBN pytano też o użycie w akcji ewakuacyjnej polskiego kontyngentu wojskowego, w tym 200 żołnierzy wojsk specjalnych; dopytywano, jaki jest ich udział w całej akcji.
Operacja prowadzona jest zarówno z wykorzystaniem statków powietrznych, jak i z wykorzystaniem tego komponentu wojsk specjalnych, którzy stanowią integralną część prowadzonej operacji, czerpiąc z ewakuacji prowadzonej kilka lat temu z terytorium Afganistanu, również objętego działaniami zbrojnymi. Również tam część sił to były siły zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia załadunku, przyjęcia na pokład i wykonywania lotów. Z tego samego powodu taki kontyngent został ustanowiony
— odpowiedział Siewiera, zaznaczając, że nie będzie mówił o szczegółach tych działań.
Atak Hamasu
W sobotę rano na Izrael rozpoczął się atak muzułmańskiego Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet.
Uderzenie, które okazało się zaskoczeniem dla władz w Tel Awiwie, skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych od 1973 roku, gdy Izrael stoczył wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Według oficjalnych szacunków izraelskiego rządu zginęło dotychczas już ponad 900 cywilów.
W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko izraelskie poinformowało, że nadal prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna na Bliskim Wschodzie - najnowsze doniesienia
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/666096-ambasador-izraela-dziekuje-polska-gotowa-pomoc-takze-innym