Hamas ogłosił w niedzielę, że prezydent Iranu Ebrahim Raisi w rozmowie telefonicznej z przywódcą palestyńskiej organizacji Ismailem Hanije pochwalił niespodziewany atak Hamasu na Izrael - informuje CNN. Według irańskiej agencji IRNA Raisi omówił z Hanije sytuację na „okupowanych ziemiach”.
Raisi oświadczył później, że Iran „popiera uzasadnioną obronę narodu palestyńskiego” i zaapelował o wsparcie w tej sprawie do rządów krajów muzułmańskich. Pochwalił też wysiłki „ruchu oporu” (tj. Hamasu i Islamskiego Dżihadu - PAP) w Strefie Gazy, a także w takich krajach jak Syria, Liban i Irak.
Reżim syjonistyczny (tj. Izrael - PAP) i jego zwolennicy są winni postawienia państw w regionie w stan niebezpieczeństwa i muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w tej sprawie
— stwierdził.
Iran jest największym państwem-wrogiem Izraela i oba kraje zaangażowane są w wojnę zastępczą, w której grupy wspierane przez Iran, m.in. Hezbollah na terenie Libanu i Syrii, walczą z siłami izraelskimi.
W sobotę w głównych miastach Iranu gromadziły się setki osób na wiecach poparcia dla palestyńskich ataków na Izrael. Kilkaset osób pojawiło się również w irańskim Kermanie w pobliżu grobu uznanego za męczennika generała Kasema Sulejmaniego, który zginął w Bagdadzie w 2020 r. w ataku przeprowadzonym przez siły amerykańskie.
W stolicy Iranu zainstalowano wielkie billboardy upamiętniające ofensywę palestyńską nazwaną przez Hamas Nawałnicą Al-Aksa, w tym jeden z napisem:
Rozpoczęła się wielka operacja wyzwolenia
— informuje AFP.
Erdogan: Utworzenie niezależnej Palestyny nie może być dłużej odkładane
Utworzenie niezależnej i zintegrowanej geograficznie Palestyny w granicach z 1967 roku, ze stolicą we wschodniej Jerozolimie, nie może być dłużej odkładane - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Trwały pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy jedynie poprzez ostateczne rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego
— zaznaczył Erdogan. Dodał, że Turcja jest gotowa dołożyć wszelkich starań, aby zakończyć konflikt izraelsko-palestyński i powstrzymać falę wzajemnych ataków.
Izrael w wyniku tzw. wojny sześciodniowej z 1967 roku zajął należące wówczas do Syrii Wzgórza Golan, jordański Zachodni Brzeg, część Jerozolimy, okręg Gazy i półwysep Synaj, który w 1979 roku - na mocy egipsko-izraelskiego porozumienia pokojowego - wrócił do Egiptu. Niepodległa Palestyna miałaby obejmować obszar Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy.
Do propozycji tureckiej mediacji odniosła się w niedzielę ambasador Izraela w Turcji Irit Lillian, mówiąc, że „jest na to obecnie zbyt wcześnie”.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/665859-prezydent-iranu-pochwalil-szefa-hamasu-za-atak-na-izrael