Sędzia Iolanda Apostolico 29 września zanegowała legalność dekretu rządu o przyspieszonej procedurze granicznej dla osób ubiegających się o azyl. Nakazała wypuścić 3 Tunezyjczyków z ośrodka dla nielegalnych imigrantów. Została rozpoznana na nagraniu z 5 sierpnia 2018 r.: brała wtedy udział w demonstracji lewicowej w Katanii, żądając sprowadzenia imigrantów ze statku Diciotti. Była wśród tłumu, który krzyczał „mordercy” i „zwierzęta” w kierunku policji. We Włoszech wywołało to ogromne emocje polityczne.
W piątek wieczorem w sprawie sędzi wypowiedziała się premier Giorgia Meloni.
Uzasadnione jest pytanie, czy ktoś, kto bierze udział w demonstracjach w tej sprawie, a potem podejmuje taką decyzję (z 29 września w sprawie legalności dekretu - PAP), robi to z uprzedzeniami czy nie
— powiedziała na koniec nieformalnego szczytu w Grenadzie. Równocześnie premier odrzuciła zarzuty opozycji, że ujawnia się publicznie takie nagranie.
To była publiczna demonstracja i sędzia tam była, nie ma więc mowy o opublikowaniu czegoś, co powinno być chronione
— powiedziała premier.
To zdanie podziela minister sprawiedliwości Carlo Nordio, który wyraził swoje „bolesne zdziwienie” faktem, że mówi się o „wyciąganiu akt” w odniesieniu do „zachowań publicznych”. Nordio podkreślił, że jego zdaniem „właściwe jest zbadanie postępowania sędzi w celu uzyskania odpowiedzi na pytania centroprawicy (o jej bezstronność - PAP)”.
Zaskakujący wyrok sądu w Katanii
29 września Sąd w Katanii po raz pierwszy odniósł się do nowego uregulowania dotyczącego zatrzymania w kontekście przyspieszonej procedury granicznej dla osób ubiegających się o azyl. Sędzia Apostolico uznała, że dekret rządu w tej sprawie jest sprzeczny z dyrektywami Unii Europejskiej i włoską konstytucją. W swojej decyzji sąd uznał ponadto Tunezję za kraj niebezpieczny, do którego nie można odsyłać nielegalnych imigrantów.
Kilka dni po wyroku Giorgia Meloni we wpisie zamieszczonym na Facebooku wyraziła zdziwienie w związku ze stanowiskiem sądu.
Wszystko staje się znacznie trudniejsze, jeśli w międzyczasie inne państwa działają w przeciwnym kierunku, a nawet część Włoch robi wszystko, by promować nielegalną imigrację
— podkreśliła.
Minister Infrastruktury Matteo Salvini, który ujawnił nagranie, wezwał w sobotę sędzię Apostolico do dymisji „z szacunku dla wszystkich Włochów i instytucji”. Sprawa sędzi „jest źródłem poważnego wstydu dla instytucji państwa. Liczę na współpracę wszystkich, aby zwyciężył zdrowy rozsądek i równowaga” – stwierdził w porannym poście.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/665698-wloska-sedzia-rozpoznana-na-demonstracji-ws-imigrantow