Trwa 584. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 30 września 2023 r.
18:43. Szefowa komisji obrony Bundestagu: Ukraina może również atakować cele w Rosji
Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, wezwała w sobotę do natychmiastowej dostawy niemieckich pocisków manewrujących Taurus na Ukrainę. Zdaniem polityk „prawo międzynarodowe pozwala również Ukrainie na atakowanie celów wojskowych na terytorium rosyjskiego agresora”.
Powinniśmy teraz natychmiast dostarczyć Taurusy”, ponieważ dzięki użyciu pocisków manewrujących ukraińska armia może „poważnie zakłócić rosyjskie dostawy
— powiedziała Strack-Zimmermann w sobotę gazetom grupy medialnej Funke.
Ostrzegła kanclerza Olafa Scholza, aby nie czekał dłużej z dostawą, o której mówi się od pół roku. Zdaniem niemieckiej polityk „zbyt długie zwlekanie może również przedłużyć cierpienie”.
16:30. Ukraiński rząd chce wydać 1,5 mld USD na uzbrojenie i sprzęt wojskowy w 2024 roku
Rząd chce wydać 1,5 mld USD na uzbrojenie i sprzęt wojskowy w 2024 roku Ukraina chce zwiększyć do 1,5 mld USD wydatki na uzbrojenie i wyposażenie wojskowe w 2024 roku, by wzmocnić powstający w kraju przemysł zbrojeniowy - poinformował w sobotę premier Denys Szmyhal. Oświadczył, że Ukraina co miesiąc zwiększa produkcję uzbrojenia.
Dzieje się to, mimo że 37 przedsiębiorstw zbrojeniowych ucierpiało w wyniku rosyjskich ataków. „Zdajemy sobie sprawę, że nasz przemysł obronny jest jednym z głównych celów rosyjskich ataków rakietowych” - powiedział Szmyhal. Szef rządu wypowiadał się podczas forum przemysłu obronnego w Kijowie.
Telewizja CNN podkreśla, że Szmyhal mówił o „nowych narodzinach” tej branży na Ukrainie.
Uruchamiamy nowe zakłady produkcyjne. Rozwijamy te, które przynosiły wyniki przed inwazją rosyjską na pełną skalę. Inwestujemy w nowe technologie i rozwiązania
— powiedział szef rządu.
Gościem forum był sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W wystąpieniu przez łącze wideo Stoltenberg zapewnił, że NATO chce pomóc Ukrainie w modernizacji jej przemysłu obronnego i mechanizmów zakupów uzbrojenia. Podkreślił, że udział w forum biorą przedstawiciele koncernów zbrojeniowych krajów NATO.
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 250 firm z 30 krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji.
MSZ w Kijowie oświadczyło, że podczas forum powołano Sojusz Przemysłu Obronnego i że do tej inicjatywy przyłączyło się 38 firm z 19 krajów.
16:11. Szef dyplomacji UE w Odessie: będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba
Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - oświadczył Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej podczas niezapowiedzianej sobotniej wizyty w Odessie na południu Ukrainy. Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie ze zniszczonego w rosyjskim ataku soboru w tym mieście.
Odessa to piękne historyczne miasto. Powinno być o nim głośno w związku z jego żywą kulturą i duchem. Zamiast tego pojawia się w wiadomościach jako częsty cel w trakcie wojny Putina
— napisał Borrell w serwisie X (Twitter).
Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że mija rok od nielegalnej rosyjskiej aneksji ukraińskich terytoriów w obwodzie donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim. Podkreślił, że Ukraina ma prawo do obrony przed rosyjską agresją i do odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium.
UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne
— oświadczył.
Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.
Ukraińskie media podkreślają, że wizyta przedstawiciela UE nie była wcześniej zapowiadana.
13:49. Ukraiński wywiad zwerbował rosyjskiego żołnierza, który namówił innych do oddania się do niewoli
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zwerbował rosyjskiego żołnierza, który w ramach współpracy namówił 11 innych wojskowych armii rosyjskiej do oddania się do niewoli - poinformował w sobotę przedstawiciel HUR Andrij Jusow.
Rosjanin Daniił Alfiorow współpracował ze stroną ukraińską od czerwca - pisze Ukrinform. W tym czasie mężczyzna przekonał do oddania się do ukraińskiej niewoli 11 wojskowych.
Kiedy życiu Alfiorowa zaczęło grozić niebezpieczeństwo, został przetransportowany na terytorium kontrolowane przez Kijów pod nadzorem sił operacji specjalnych Ukrainy. Żołnierz skontaktował się ze stroną ukraińską za pomocą projektu Chcę Żyć, prowadzonego przez HUR.
11:38. Od przyszłego roku Ukraińcy na okupowanym terytorium bez dostępu do opieki zdrowotnej
Od przyszłego roku Ukraińcy na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy nie będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej - pisze w sobotę portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Od 2024 roku okupanci planują obsługiwać Ukraińców w szpitalach na okupowanym terytorium tak jak cudzoziemców. Obywatele ukraińscy, nie posiadający ubezpieczenia, będą pozbawieni opieki medycznej poza pomocą w nagłych wypadkach.
By otrzymać polisę ubezpieczeniową, konieczny jest rosyjski paszport - podaje serwis.
W ten sposób „Moskwa kontynuuje politykę szantażu, by zmusić Ukraińców do otrzymania paszportu Rosji” - ocenia portal Sprotyw.
10:56. Prezydent Zełenski proponuje specjalne warunki dla firm z branży zbrojeniowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jego kraj może zaproponować specjalne warunki firmom z branży zbrojeniowej, które będą gotowe rozwijać produkcję ze stroną ukraińską.
Zełenski, przemawiając podczas międzynarodowego forum przemysłu obronnego, poinformował o utworzeniu sojuszu, do którego mogą dołączać producenci broni i sprzętu wojskowego, by „wraz z Ukrainą budować arsenał wolnego świata”.
Priorytetem dla nas jest rozwój produkcji obronnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, produkcji amunicji, rakiet, dronów na Ukrainie we współpracy ze światowymi liderami branży
— oznajmił.
Prezydent zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu obronnego, do którego trafią dywidendy z państwowych aktywów obronnych oraz środki ze sprzedaży skonfiskowanych rosyjskich aktywów.
09:36. Brytyjski resort obrony: Rosja zamierza nadal wykorzystywać prywatne firmy wojskowe
Rosja zamierza nadal wykorzystywać jednostki ochotnicze i prywatne firmy wojskowe, w tym Grupę Wagnera, ale przy większym nadzorze ze strony Kremla - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w piątek rosyjskie władze opublikowały nagranie wideo, na którym prezydent Władimir Putin spotkał się z byłym szefem sztabu Grupy Wagnera, Andriejem Troszewem, powierzając mu zadanie nadzorowania i tworzenia nowych „ochotniczych jednostek bojowych”. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister obrony Junus-Bek Jewkurow.
Wskazano, że mniej więcej w czasie buntu Grupy Wagnera w czerwcu 2023 roku Troszew objął stanowisko w oficjalnych siłach bezpieczeństwa - był prawdopodobnie zaangażowany w zachęcanie innych wagnerowców do podpisywania kontraktów, co przyczyniło się do buntu i stąd wielu weteranów prawdopodobnie uważa go za zdrajcę. Z kolei Jewkurow został ostatnio sfotografowany podczas podróży po krajach afrykańskich.
Prezydenckie poparcie dla Troszewa i Jewkurowa wskazuje na ciągłe wykorzystywanie przez Rosję jednostek ochotniczych i prywatnych firm wojskowych oraz planowanie przyszłości Grupy Wagnera. Rosja jest gotowa wykorzystać doświadczenie weteranów, którzy mogą zademonstrować swoją lojalność wobec państwa i dalsze zaangażowanie na Globalnym Południu, ale prawdopodobnie przy większym nadzorze ze strony Kremla
— oceniono.
09:08. Siły Obrony Południa zniszczyły 30 rosyjskich Shahedów
W trakcie nocnych ataków na Ukrainę obrona powietrzna tego kraju zniszczyła 30 rosyjskich dronów uderzeniowych typu Shahed – poinformowały w sobotę rano Siły Obrony Południa ukraińskiej armii. Jedna z takich maszyn uderzyła w obiekt infrastruktury w obwodzie winnickim.
Rosjanie przeprowadzili swój atak, odpalając bezzałogowce z przylądka Czauda we wschodniej części okupowanego przez nich Krymu. Skierowali je przede wszystkim na południowe obwody Ukrainy.
W wyniku działań obrony powietrznej w obwodzie winnickim zniszczono 20 Shahedów, w obwodzie odeskim – sześć, zaś w mikołajowskim cztery.
Jedna z takich maszyn trafiła w obiekt infrastruktury w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy. Doszło do pożaru, w związku z którym rozpatrywano ewakuację mieszkańców okolicznych domów, jednak po zlokalizowaniu jego źródła władze zrezygnowały z tych planów – podały Siły Obrony Południa.
08:00. Możliwe naruszenie rumuńskiej przestrzeni powietrznej podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę
System obserwacji radarowej wskazał w nocy na możliwą nieuprawnioną penetrację krajowej przestrzeni powietrznej Rumunii w trakcie ataków powietrznych Rosji na Ukrainę; sygnał wykryto niedaleko od miasta Gałacz – powiadomił w sobotę w komunikacie rumuński resort obrony.
Ministerstwo poinformowało też, że w związku z kolejnym atakiem dronów na cele na Ukrainie, w przygranicznych regionach Rumunii przy ujściu Dunaju do Morza Czarnego, do mieszkańców rozsyłane były alerty o możliwym zagrożeniu. Chodzi o powiaty Tulcza i Gałacz.
W sobotnim komunikacie zaznaczono, że siły inspektoratu ds. sytuacji nadzwyczajnych, policji i straży granicznej zostały skierowane w rejon Gałacza, gdzie zarejestrowano sygnał radaru o możliwym naruszeniu przestrzeni powietrznej.
Do chwili obecnej nie zidentyfikowano żadnych obiektów, które spadły z przestrzeni powietrznej na terytorium kraju. Poszukiwania będą dzisiaj kontynuowane
— podano.
05:45 W rosyjskim ataku uszkodzony został obiekt infrastrukturalny w obwodzie winnickim
W wyniku ataku rakietowego Rosjan, który miał miejsce w nocy w piątku na sobotę, uszkodzony został obiekt infrastrukturalny w Kalinówce w obwodzie winnickim na południowym zachodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze.
Na chwilę obecną nie ma potrzeby przeprowadzania ogólnej ewakuacji, z wyjątkiem bezpośredniego obszaru wokół miejsca uderzenia
— powiedział szef administracji miasta Kalinówka Wasyl Policzuk.
Szef władz obwodowych Serhij Borzow zgłosił trafienie w bliżej nieokreślonym miejscu infrastruktury. Jak pisze Reuters, tego terminu używają czasem ukraińscy urzędnicy w odniesieniu do obiektów zajmujących się wytwarzaniem energii lub innymi gałęziami przemysłu.
Odgłosy eksplozji słychać było także w Kramatorsku w obwodzie donieckim.
03:10. Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony: irańskie rakiety balistyczne nie zmienią naszego poziomu zagrożenia
Przekazanie Rosji przez Iran rakiet balistycznych nie zmieni poziomu zagrożenia dla Ukrainy - powiedział w piątek w ukraińskim radiu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Odniósł się w ten sposób do analizy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), który ostrzegł, że po 18 października Rosja może nabyć irańskie pociski o zasięgu powyżej 300 km.
18 października to termin, w którym przestanie obowiązywać rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, przewidująca utrzymanie zakazu eksportu uzbrojenia rakietowego przez Iran do 2023 roku.
„Fakt, że Iran planuje przerzucić swoje rakiety na terytorium Rosji, wskazuje, że Rosja nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu z Ukrainą. Federacja Rosyjska zwraca się do kraju, który od 1979 r. objęty jest sankcjami” – podkreślił Daniłow.
Dodał, że ukraińskie służby specjalne wspólnie z partnerami monitorują tę sytuację. „Nie zwiększy to poziomu zagrożeń dla naszego kraju, ponieważ poziom ten nigdy nie spadł od lutego 2014 roku” - zaznaczył szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
00:05. Zełenski: Jutro będą ważne dla Ukrainy wiadomości
Jutro będą ważne dla Ukrainy wiadomości: dla naszych żołnierzy, dla całego naszego państwa
— zapowiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.
Pracujemy nad tym, aby najbliższe tygodnie dodały Ukrainie siły – siły wewnętrznej – i niezbędnej współpracy ze światem. Aby świat nas usłyszał, rozumiał i wspierał. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają!
— dodał Wołodymyr Zełenski.
00:00. Ukraina zaprasza wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich w USA
Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich w USA, zaplanowanych na listopad 2024 roku, otrzymali od nas zaproszenia do złożenia wizyty na Ukrainie; chcemy, żeby ci politycy wypracowali sobie opinię na temat naszego kraju na podstawie własnych obserwacji - oznajmił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Przez cały czas utrzymujemy kontakt z obiema partiami w amerykańskim Kongresie, Demokratami i Republikanami. Zaprosiliśmy kandydatów z tych ugrupowań na Ukrainę, ponieważ tylko w ten sposób mogą zobaczyć wszystko na własne oczy - oznajmił Jermak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W ocenie doradcy głowy państwa wsparcie Kijowa pozostaje „absolutnym priorytetem” dla Waszyngtonu, a proukraińskie stanowisko władz USA wynika z podobnego podejścia amerykańskiego społeczeństwa.
Jak pisze Interfax-Ukraina, z wizytą na Ukrainie gościli już dwaj kandydaci związani z Partią Republikańską - były gubernator stanu New Jersey Chris Christie oraz były wiceprezydent USA Mike Pence.
red./wPolityce.pl/PAP/TT(X)/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/664623-relacja-584-dzien-wojny-na-ukrainie