Trwa 582. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 28 września 2023 r.
20:11. Trzy kobiety zginęły w rosyjskim ostrzale Chersonia
Trzy kobiety zginęły w czwartek w godzinach popołudniowych w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego Chersonia na południu Ukrainy - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
Zginęły trzy kobiety, które w tym czasie przebywały na ulicy. Codziennie jesteśmy pod ostrzałem wroga. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin okupanci 10 razy trafili pociskami w Chersoń i jego okolice
— napisał szef MSW na Telegramie.
O wydarzeniu poinformował również poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
Chersoń to obwodowe miasto położone na południu Ukrainy. W ostatnich miesiącach jest miastem przyfrontowym. Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym samo miasto, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod okupacją rosyjską. Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia Rosjanie zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań regularnie giną cywile.
18:47. Państwa członkowskie UE zgadzają się przedłużyć tymczasową ochronę uchodźców z Ukrainy
Aby zapewnić stabilną sytuację ponad 4 mln ukraińskich uchodźców mieszkających obecnie w krajach unijnych, Rada UE postanowiła w czwartek przedłużyć – od 4 marca 2024 roku do 4 marca 2025 roku – tymczasową ochronę dla osób, które uciekają przed wojną napastniczą Rosji.
Mechanizm tymczasowej ochrony został uruchomiony 4 marca 2022 roku, a więc zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły wielkoskalową inwazję na Ukrainę. Potem został automatycznie przedłużony o rok.
Mechanizm zapewnia natychmiastową i zbiorową, czyli niewymagającą rozpatrywania poszczególnych wniosków, ochronę dla uchodźców, którzy nie są w stanie wrócić do państwa pochodzenia. Ma to zmniejszyć presję na krajowe systemy azylowe i dać przesiedleńcom ujednolicone prawa w całej UE, takie jak prawo pobytu, dostęp do rynku pracy i zakwaterowania, pomoc medyczna, pomoc społeczna i dostęp dzieci do edukacji.
W wyniku czwartkowego porozumienia politycznego Rada będzie musiała formalnie przyjąć decyzję przedłużającą tymczasową ochronę. Nastąpi to, gdy zakończy się weryfikacja prawno-językowa nowych przepisów i ich tłumaczenie na wszystkie języki UE.
18:32. Reuters: chińscy importerzy zakupili setki tysięcy ton kukurydzy paszowej z Ukrainy
***Chińscy importerzy kupili w ciągu ostatnich dwóch tygodni kilkaset tysięcy ton kukurydzy paszowej z Ukrainy – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródła w Azji i Europie. Informacje o sprzedaży do Chin potwierdził ukraiński rząd.&&
Dokładny wolumen nie jest znany, jednak singapurski handlowiec z międzynarodowej firmy zajmującej się zbożem powiedział, że zamówienie wypełni 10–12 statków typu panamax. Ładunek na takich masowcach zwykle przekracza 60 tys. ton.
Nie jestem w stanie określić wielkości zamówienia, ale wiem, że wielu (handlowców) to zrobiło i jest to dobry trend (dla ukraińskiej kukurydzy)
— powiedziała cytowana przez agencję Reutera osoba związana z ukraińskim rządem.
Chiny były odbiorcą niemal jednej piątej wszystkich zbóż z Ukrainy w ramach utworzonej w ubiegłym roku czarnomorskiej inicjatywy zbożowej. Za jej pośrednictwem do Chin trafiło 34 proc. (ok. 5,55 mln ton) całej kukurydzy wyeksportowanej z Ukrainy w czasie jej wojny obronnej z Rosją.
Wycofanie się Rosji ze wspieranego przez ONZ bezpiecznego korytarza żeglugowego sprawiło, że Dunaj stał się głównym szlakiem eksportu zboża z Ukrainy, a wojska rosyjskie od miesięcy ostrzeliwują infrastrukturę portową wzdłuż rzeki.
14:45. W mołdawskim jeziorze odnaleziono wrak rakiety
Jak informuje serwis NEXTA, w mołdawskim jeziorze odnaleziono wrak rakiety.
Do zdarzenia doszło w dzielnicy Causeni. Specjaliści ustalają rodzaj i pochodzenie rakiety
— poinformowano.
13:07. Szef NATO Stoltenberg w Kijowie: Rosja walczy na Ukrainie o imperialne złudzenia
Rosyjskie siły walczą na Ukrainie o imperialne złudzenia Moskwy, lecz bez powodzenia; ukraińskie wojska stopniowo zdobywają teren podczas kontrofensywy - ocenił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który przybył z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa i spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Dzisiaj rozmawiamy już de facto jako sojusznicy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy Ukraina stanie się członkiem Sojuszu również de iure
— oznajmił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej ze Stoltenbergiem.
Wypowiedzi polityków przytoczyły agencje Reutera i Ukrinform.
Wcześniej w czwartek ukraińskie media informowały, że do Kijowa przybyli również szefowie resortów obrony Wielkiej Brytanii i Francji, Grant Shapps i Sebastien Lecornu.
13:03. ISW: po 18 października Iran może przekazać Rosji pociski balistyczne o zasięgu kilkuset kilometrów
Po 18 października, gdy przestanie obowiązywać rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, przewidująca utrzymanie zakazu eksportu uzbrojenia rakietowego przez Iran do 2023 roku, Rosja może nabyć irańskie pociski balistyczne o zasięgu powyżej 300 km - ostrzegł w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W raportach ukraińskiego i izraelskiego wywiadu pojawiły się doniesienia, że Rosja zamierza nabyć irańskie pociski balistyczne Fateh-110 i Zolfagar, oba o zasięgu 300 km lub więcej. Eksportu właśnie takich pocisków zabrania Teheranowi rezolucja nr 2231, zatwierdzająca porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 roku i ustanawiająca ramy czasowe obowiązywania sankcji na sprzedaż poszczególnych rodzajów uzbrojenia - zauważył think tank.
Jak dodano, w sierpniu i wrześniu doszło do znaczącej intensyfikacji rosyjsko-irańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w sektorze zbrojeniowym. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który przed kilkoma dniami gościł w Iranie, spotkał się tam m.in. ze swoim odpowiednikiem Mohammadem Rezą Asztianim, a także oglądał różne typy pocisków rakietowych oraz dronów. Wśród zagadnień poruszonych przez polityków podczas rozmów znalazły się terminy wygaśnięcia ograniczeń na eksport irańskiej broni - czytamy w analizie ISW.
10:02. Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne straciły od początku wojny ok. 90 samolotów
Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) od lutego 2022 roku w wojnie na Ukrainie straciły w walkach około 90 samolotów, a inne wskutek intensywnego wykorzystywania zużywają się szybciej niż planowano - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, wszystkie samoloty mają przewidywaną żywotność w godzinach lotu i jest wysoce prawdopodobne, że wskutek intensywniejszego wykorzystania w czasie wojny niektórych z nich, zbliżają się one do kresu przewidywanej żywotności znacznie szybciej niż planował WKS.
Potrzebę dodatkowej konserwacji komplikuje niedobór części zamiennych z powodu rosnącego popytu i międzynarodowych sankcji.
WKS utrzymuje zdolność do zwiększania liczby lotów nad okupowaną Ukrainą. Ponieważ jednak wojna trwa znacznie dłużej niż pierwotnie planowało rosyjskie ministerstwo obrony, zużycie samolotów prawdopodobnie redukuje możliwości długoterminowej taktycznej siły powietrznej WKS
— oceniono.
09:10: Zdjęcia zniszczonego Bachmutu
09:03. Okupanci budują linię kolejową łączącą Mariupol z Rosją
Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Te plany wroga to już nie jest tylko gadanina, ponieważ najeźdźcy budują most kolejowy w pobliżu wsi Hranitne w okupowanej części obwodu donieckiego. Umożliwi im to połączenie istniejącego odcinka linii kolejowej Mariupol-Wołnowacha z liniami wiodącymi do Doniecka, a także rosyjskich miast Rostów nad Donem i Taganrog - oznajmił Andriuszczenko w środowym komunikacie na Telegramie (https://tinyurl.com/ye53bu3c).
W praktyce oznacza to nie tylko rozwiązanie kwestii (rosyjskiej) logistyki wojskowej i cywilnej, ale również znaczące zmniejszenie zależności od (transportów) kolejowych przez Most Krymski
— zauważył samorządowiec.
Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał w 2018 roku Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.
Od jesieni ubiegłego roku przeprawa stała się celem ukraińskich operacji dywersyjnych. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na Most Krymski w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku.
W ostatnich tygodniach regularnie pojawiają się doniesienia o ograniczeniach ruchu pojazdów na moście wprowadzanych przez stronę rosyjską ze względów bezpieczeństwa lub długim czasie oczekiwania na wjazd na przeprawę.
08:20. Rosja straciła około 277 320 żołnierzy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował dane o stratach militarnych Rosji według stanu na 28 września.
Ogółem wyeliminowano około 277 320 żołnierzy rosyjskich.
07:57. ISW: coraz lepsza sytuacja operacyjna ukraińskich sił w obwodzie zaporoskim
Ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę w obwodzie zaporoskim mogą w najbliższym czasie przesunąć się w głąb rosyjskich pozycji; siły wroga prawdopodobnie nie kontrolują już linii okopów w pobliżu miejscowości Werbowe, co ułatwia zadanie Ukraińcom - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Doniesienia o tym, że oddziały agresora wycofały się z umocnień na zachód od Werbowego, potwierdzają nagrania z wtorku, które zostały opatrzone danymi geolokacyjnymi. O znaczeniu tej sytuacji dla ewentualnych przyszłych ukraińskich sukcesów w obwodzie zaporoskim świadczy ocena wyrażona przez generała Ołeksandra Tarnawskiego, dowódcy zgrupowania Tauryda sił zbrojnych Ukrainy. W środę wojskowy zapowiadał, że z zaporoskiego odcinka frontu nadejdą niebawem „dobre wieści” - poinformował ISW.
W pierwszych dniach czerwca ukraińska armia rozpoczęła kontrofensywę m.in. na południu kraju, w regionie zaporoskim. Głównym celem tej operacji jest przerwanie połączenia lądowego między Rosją i okupowanym Krymem, które Moskwa uzyskała, zajmując terytorium Ukrainy wzdłuż wybrzeża Morza Azowskiego.
W sierpniu Ukraińcy miejscami przełamali pierwszą, jak się uważa - najtrudniejszą - linię obrony rosyjskiej w obwodzie zaporoskim. W drugiej połowie września ciężki sprzęt ukraiński pojawił się również poza trzecią (ostatnią) linią umocnień w rejonie miejscowości Werbowe. Innym rejonem, gdzie siły ukraińskie odnotowały postępy, są okolice miejscowości Robotyne, leżącej przy trasie do okupowanego Tokmaku.
07:18. Kolejny atak dronów; obrona powietrzna strąciła ponad 30 maszyn
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ponad 30 dronów podczas zmasowanego ataku rosyjskiego przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.
Wróg skierował drony szturmowe w różnych kierunkach, w tym na regiony centralne. Atak był masowy, więc jeszcze podsumowujemy jego skutki
— powiedziała Humeniuk, cytowana przez portal Ukraińska Prawda.
W obwodach południowo-wschodniej Ukrainy ogłoszono w nocy alarm przeciwlotniczy, w niektórych regionach trwał on do godz. 3.30 nad ranem (godz. 2.30 w Polsce). Rosja systematycznie atakuje regiony południowe, zwłaszcza infrastrukturę w portach ukraińskich nad Morzem Czarnym i Dunajem.
02:35. Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia
Co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w środę wieczorem w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Chersoń na południu Ukrainy - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Produkin.
Podczas ostrzału zginął 41-letni mężczyzna.
W tych dniach Rosja bombarduje Chersoń, Berysław i wioski w obwodzie chersońskim ze szczególną brutalnością. To świadomy terror okupanta
— powiedział w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.
00:05. Zełenski: Ukraina będzie miała więcej możliwości do obrony
Odbyłem dziś kilka spotkań przygotowawczych. W tym miesiącu planujemy potężne środki na wzmocnienie państwa, a już pracujemy nad planem października i listopada. Ukraina będzie silniejsza. Ukraina będzie miała więcej możliwości do obrony
— zapowiedział ukraiński przywódca w mediach społecznościowych.
Bez względu na to, co dzieje się na świecie, bez względu na to, jakie są warunki zewnętrzne, musimy pamiętać, że tylko nasze warunki, nasze wewnętrzne podejście do Ukrainy, do wolności, do naszych celów, będą decydować, kiedy osiągniemy nasz cel. Główny cel - zwycięstwo Ukrainy
— dodał.
00:01. Bułgarski parlament zatwierdził przekazanie Ukrainie wadliwych pocisków do wyrzutni S-300
Parlament Bułgarii na zamkniętym posiedzeniu zatwierdził przekazanie Ukrainie wadliwych pocisków do wyrzutni obrony powietrznej S-300. Inicjatorem pomysłu byli politycy z rządzącej koalicji.
Propozycję przekazania wadliwych pocisków zatwierdziła we wtorek wieczorem parlamentarna komisja obrony. Sprzeciw zgłaszały lewica oraz partie Wazrażdane i Jest Taki Naród. Ich zdaniem to pierwszy krok do oddania Ukrainie całych wyrzutni obrony powietrznej, co jest bardzo niepokojące, ponieważ to one zapewniają obronę Sofii i elektrowni jądrowej w Kozłoduju.
Resort obrony Bułgarii zapewnił jednak, że nie chce pozbywać się wyrzutni S-300. Szef sztabu generalnego admirał Emil Eftimow stwierdził, że Ukraina otrzyma zaledwie 3-5 proc. pocisków znajdujących się w wojskowych magazynach.
00:00. ONZ: tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy
Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/TT(X)/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/664355-relacja-582-dzien-wojny-na-ukrainie-ostrzal-chersonia