Trwa 580. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 26 września 2023 r.
21:08. Armia: mamy sukcesy na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju
Ukraińskie wojska mają sukcesy w okolicy czterech miejscowości na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.
Na południowej flance kontynuujemy operację ofensywną. Między innymi mamy sukcesy w pobliżu miejscowości Zajcewe, Kliszczijiwka, Odradiwka i Iwaniwske. Tam nasi obrońcy wypierają przeciwnika
— przekazał Jewłasz, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia.
Zapewnił, że ukraińskie wojska utrzymują obronę i umacniają się na zdobytych pozycjach.
Wcześniej rzecznik podkreślał, że ukraińskie wojska pracują nad przecięciem szlaków logistycznych sił rosyjskich na odcinku bachmuckim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy napisał we wtorkowym komunikacie, że ukraińska armia tego dnia odparła ataki rosyjskich wojsk na kierunku bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w obwodzie donieckim. Ukraińcy kontynuowali też ofensywę na kierunku melitopolskim w obwodzie zaporoskim i działania szturmowe na odcinku bachmuckim.
17:08. Co z dowódcą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej?
Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych przekazały, że trwa weryfikowanie informacji w sprawie tego, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął w ukraińskim ataku na Sewastopol.
Wskutek ataku rakietowego na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zlikwidowano 34 oficerów - napisały Siły Operacji Specjalnych. „Obecne źródła twierdzą, że wśród zabitych jest dowódca Floty Czarnomorskiej” - dodano. Wielu ofiar do tej pory nie udało się zidentyfikować.
„W związku z tym, że Rosjanie pilnie musieli opublikować odpowiedź z rzekomo żywym Sokołowem nasze jednostki weryfikują informacje” - wskazano.
16:50. Ukraińcy uderzają w Rosjan w obwodzie chersońskim
AFU uderzyła w budynek w obwodzie chersońskim, w którym odbyło się spotkanie dowództwa 24. pułku strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych Rosji.
Według niektórych raportów przebywało tam 15 funkcjonariuszy, 8 z nich nie przeżyło
— podaje portal NEXTA.
16:10. Zginął dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
15:30. Wicepremier Ukrainy o przystąpieniu do NATO
Przystąpienie do UE to „żywotna decyzja dla każdego obywatela Ukrainy” - powiedziała wicepremier tego kraju Olha Stefaniszyna, która odpowiada w rządzie Ukrainy ze kwestie integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Stefaniszyna wzięła zdalnie udział w rzymskiej konferencji pod hasłem „Ukraina w Unii Europejskiej: czas działać”, którą zorganizowały ambasady RP i Ukrainy we Włoszech.
“Musimy zapewnić rządzenie krajem w taki sposób, by być coraz bliżej wejścia do Unii Europejskiej”- oświadczyła wicepremier. Podkreśliła też, że „nie ma dnia, by na Ukrainie nie pracowano pilnie na rzecz tego, by móc być częścią UE”.
14:10. Ministrowie rolnictwa V4 oczekują wycofania skargi Ukrainy do WTO
Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, uznali we wtorek w Znojmie w Republice Czeskiej, że wycofanie przez Ukrainę skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na embargo na zboża poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach. - Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski nie odpowiedział - podał w rozmowie z PAP polski wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
13:00. Sytuacja Ukraińców w Japonii
Obcokrajowcy uciekający ze stref konfliktów, takich jak dotknięta wojną Ukraina, będą mogli ubiegać się od 1 grudnia o status rezydenta długoterminowego z wizą pracowniczą – poinformowała japońska agencja Kyodo. Takie osoby zostaną uznane za „objęte ochroną uzupełniającą”, zrównując ich prawa z uchodźcami, co umożliwi im osiedlenie się i pracę w Japonii.
Zgodnie z nowelizacją prawa imigracyjnego, osoby uciekające z krajów ogarniętych wojną lub wojną domową otrzymają status rezydenta długoterminowego, co oznacza brak ograniczeń dotyczących możliwości podjęcia pracy lub wyjazdu z kraju i powrotu. Dodatkowo będzie im przysługiwać krajowa emerytura i zasiłek na utrzymanie dzieci – precyzuje dziennik „Mainichi Shimbun”.
Obecnie imigranci z Ukrainy nie są uznawani za uchodźców na mocy Konwencji Genewskiej z 1951 r., której Japonia jest stroną.
Konwencja ta definiuje uchodźcę jako osobę, która „na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem w kraju pochodzenia z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony tego kraju”.
12:30. Biały Dom rozesłał pismo z wykazem reform wymaganych od Kijowa
Mike Pyle, zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał ukraińskim władzom wykaz reform, które powinna przeprowadzić Ukraina w celu otrzymania dalszej pomocy międzynarodowej - podał portal Ukrainska Prawda. Reformy dotyczą m.in. walki z korupcją i systemu sądownictwa.
11:05. Po ataku dronów nie działa przejście graniczne z Rumunią
W wyniku nocnego ataku rosyjskiego na obwód odeski z użyciem dronów nie działa przejście graniczne Orliwka-Isaccea między Ukrainą i Rumunią - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju.
Humeniuk, którą cytuje ukraińska redakcja Radia Swoboda, zaprzeczyła doniesieniom z mediów społecznościowych, by drony dotarły na terytorium Rumunii. „Nie mamy informacji od sąsiedniego kraju, by doszło do takich faktów. My też niczego podobnego nie odnotowaliśmy” - powiedziała Humeniuk.
Międzynarodowe przejście graniczne w Orliwce jest jedynym promowym przejściem na granicy z Rumunią; wykorzystują je kierowcy tirów.
08:58: Prokurator generalny: problemem w badaniu zbrodni wojennych Rosjan jest ich wielka liczba - mamy 105 tys. spraw
Problemem w badaniu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan jest ich bezprecedensowa liczba; Ukraina zarejestrowała dotąd 105 tys. przypadków - poinformował Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy, w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Głosu Ameryki.
Zarejestrowaliśmy jak dotąd 105 tys. przypadków popełnienia zbrodni wojennych i co istotne - to nie są wszystkie zbrodnie, których dokonano. Wiele danych jest zaniżonych, dlatego, że zbrodnie wojenne nadal są popełniane na terytoriach okupowanych. Poza tym, ludzie, którzy już nie żyją, nie mogli poinformować o zbrodniach, których padli ofiarą. Tak więc, zdajemy sobie sprawę, że liczba jest ogromna
— powiedział Kostin.
Prokurator podkreślił, że wszystkie zbrodnie powinny być zbadane w należyty sposób - bardzo ważne jest zapewnienie wysokich standardów dowodowych. Przyznał zarazem: „potrzebne są możliwości, by to zrobić. Trudno jest zbadać - praktycznie jest to niemożliwe - taką liczbę zbrodni”.
Kostin w miniony piątek spotkał się w Waszyngtonie ze swym amerykańskim odpowiednikiem - Merrickiem Garlandem, oraz z przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości USA i Federalnego Biura Śledczego (FBI). Obie instytucje będą pomagać Ukrainie w badaniu zbrodni wojennych. Kostin podkreślił, że Kijów liczy na wyniki tej współpracy.
Zależy mi, by nie tylko Ukraina i nie tylko Międzynarodowy Trybunał Karny, jako sąd międzynarodowy, prowadziły postępowania wobec rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Ważne jest, by robiły to również inne państwa, w szczególności - Stany Zjednoczone
— powiedział.
Jak wyjaśnił, resort sprawiedliwości USA będzie pomagał Ukrainie nie tylko w takich priorytetowych sprawach, jak kwestia rosyjskich deportacji dzieci ukraińskich. Będą to również takie wątki, jak cyberataki, czy zbrodnie wobec środowiska naturalnego. Prokuratura generalna Ukrainy rozpatruje cyberataki również jako zbrodnie wojenne - podkreślił Kostin.
Prokurator rozmawiał z przedstawicielami FBI także o śledztwach w sprawie nielegalnego wywozu dóbr kultury Ukrainy i ataków na ukraińskie dziedzictwo kulturowe.
08:03. Obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów, Rosjanie znów celowali w infrastrukturę portową
Podczas nocnych ataków na terytorium Ukrainy, przeprowadzonych przez Rosję, ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów typu Shahed - poinformowały we wtorek ukraińskie Siły Powietrzne. Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że drony uderzyły w infrastrukturę portową.
Choć większość dronów atakujących obwód odeski została strącona, to pod Izmaiłem w wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura portowa: budynek punktu kontrolnego, magazyny i blisko 30 ciężarówek. O szkodach poinformował rankiem we wtorek szef obwodu odeskiego, Ołeh Kiper.
Siły Powietrzne Ukrainy ze swej strony powiadomiły o 26 strąconych dronach we wszystkich atakowanych w nocy regionach.
Rankiem ostrzelany został pociskami rakietowymi Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim, rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rosjanie „zaatakowali jedno z przedsiębiorstw w mieście”, ustalane są skutki ataku, ale „nie ma strat” - napisał na Telegramie przedstawiciel władz miejskich Ołeksandr Wiłkuł. Podkreślił, że Rosjanie „kontynuują taktykę terroryzowania miast z ludnością cywilną”.
W Mikołajowie, ważnym porcie na południu Ukrainy, uszkodzony został w rosyjskim ostrzale rakietowym obiekt infrastruktury na obrzeżach miasta - poinformował mer Ołeksandr Sienkewycz. Nie podał dalszych szczegółów. Rosyjska redakcja BBC News przekazała doniesienia prokremlowskich blogerów wojennych, którzy utrzymują, że celem ataku było miejscowe lotnisko, na którym bazują ukraińskie samoloty wojskowe. Atak na Mikołajów został przeprowadzony w poniedziałek wieczorem.
00:06. Alarm przeciwlotniczy w Sewastopolu
Media informowały o alarmie przeciwlotniczy w Sewastopolu i chwilowym zamknięciu Mostu Krymskiego. Pojawiły się także doniesienia o wybuchach.
Według mera Sewastopola rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły jedną rakietę.
W wyniku ostatnich operacji ukraińskich sił specjalnych wymierzonych w cele w Sewastopolu na zajmowanym przez Rosjan Krymie zginęło 96 okupantów, w tym dowódca Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow; zniszczono też okręt desantowy Mińsk - przekazały w poniedziałek Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
00:01. Informacje o wybuchach w Kursku
Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że ukraiński dron uderzył w budynek rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w centrum Kurska.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/TT(X)/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/664052-relacja-580-dzien-wojny-na-ukrainie-alarm-w-sewastopolu