Trwa 571. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 17 września 2023 r.
17:35. Prezydent Finlandii ostrzega przed ryzykiem eskalacji wojny Rosji przeciwko Ukrainie
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie będzie trwała długo, a Europejczycy nie powinni bagatelizować ryzyka jej eskalacji - ostrzegł prezydent Finlandii Sauli Niinisto w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „New York Timesa”.
Niinisto stwierdził, że rosyjska napaść na Ukrainę w lutym 2022 roku była „dzwonkiem alarmowym” dla Europy i NATO.
Prezydent Finlandii odniósł się do znalezienia niedawno w Rumunii szczątków, które najpewniej były częściami rosyjskiego drona.
Jesteśmy w bardzo wrażliwej sytuacji. Nawet drobnostki mogą bardzo mocno zmienić sytuację, niestety - na gorsze. Na tym polega ryzyko takiej wojny na szeroką skalę. Ryzyko zastosowania broni jądrowej jest ogromne
— powiedział.
Niinisto zaznaczył, że „jeśli dojdzie do eskalacji, do wielkiej wojny, czyli wojny światowej, wtedy ryzyko nuklearne staje się wyraźnie większe”.
15:48. Rząd przekaże 33 mln dolarów kanadyjskich na zakup systemów obrony powietrznej dla Ukrainy
Rząd Kanady przekaże 33 mln dolarów kanadyjskich (24,5 mln USD) partnerstwu pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii, które kupuje dla Ukrainy systemy obrony powietrznej, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie ataki rakietowe i drony - powiadomił w niedzielę minister obrony Kanady Bill Blair.
Minister stwierdził, że przekazana pomoc stanowi część pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 500 mln dolarów kanadyjskich, ogłoszonej w czerwcu przez premiera Justina Trudeau.
Kanada, będąca domem dla jednej z największych ukraińskich diaspor na świecie, jest zdecydowanym zwolennikiem Kijowa. Od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 r. Ottawa przeznaczyła na pomoc dla Ukrainy ponad 8 mld dolarów kanadyjskich, w tym około 1,8 mld na pomoc wojskową.
Celem partnerstwa, które obejmuje także Stany Zjednoczone, Holandię i Danię, jest zakup setek rakiet przeciwlotniczych krótkiego i średniego zasięgu.
15:16. Czerwony Krzyż potwierdził, że uprowadzony przez Rosjan mer Chersonia ma status jeńca
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził, że uprowadzony w 2022 roku przez Rosjan Ihor Kołychajew, mer Chersonia na południu Ukrainy, ma status jeńca - podał w niedzielę portal Suspilne. Informację tę otrzymał od MKCK syn mera, Swiatosław Kołychajew.
Skontaktowałem się z Czerwonym Krzyżem. Powiedziano mi, że strona rosyjska dodała mojego ojca, Ihora Kołychajewa, do listy jeńców i znajduje się on na terytorium Federacji Rosyjskiej
— powiedział syn mera.
Jak podkreślił, nie wie, gdzie dokładnie jest jego ojciec i jaki jest stan jego zdrowia.
Ihor Kołychajew został aresztowany, najprawdopodobniej w celu stłumienia oporu wobec okupacji rosyjskiej. Chersoń był okupowany od początku marca 2022 roku, jednak Kołychajew - mer lojalny wobec władz w Kijowie - pozostał w mieście. Argumentował, że wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wobec wyborców.
O uprowadzeniu Kołychajewa jego współpracownicy poinformowali w czerwcu 2022 r. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2022 r. Chersoń został zajęty przez armię ukraińską, gdy wojska rosyjskie wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru.
11:51. Rosyjskie rakiety uszkodziły magazyn ze zbożem w obwodzie odeskim
W wyniku ataku rakietowego Rosji na obwód odeski, przeprowadzonego w niedzielę nad ranem, ucierpiały użytki rolne i magazyn ze zbożem w rejonie (powiecie) berezowskim - poinformował na Telegramie szef administracji obwodu odeskiego, Ołeh Kiper.
Rosyjscy terroryści uszkodzili infrastrukturę rolniczą - użytki i magazyn ze zbożem
— napisał Kiper. Zaznaczył, że nie ma zabitych ani rannych w ataku. Wcześniej w niedzielę armia ukraińska poinformowała, że pociski spadły na teren przedsiębiorstwa rolniczego w obwodzie odeskim.
Obwód ten, a szczególnie infrastruktura portów ukraińskich nad Morzem Czarnym i na Dunaju, są regularnie atakowane przez Rosjan od czasu, gdy Moskwa wycofała się w lipcu br. z umowy zbożowej, umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Celem ataków jest uniemożliwienie transportu zboża z Ukrainy - należącej do światowej czołówki eksporterów zbóż (pszenicy, jęczmienia, kukurydzy oraz oleju słonecznikowego).
11:34. Ukraińcy poszerzają wyłom w linii rosyjskiej obrony w rejonie miejscowości Robotyne
Siły ukraińskie próbują poszerzyć wyłom taktyczny w linii obrony rosyjskiej w rejonie Robotynego w obwodzie zaporoskim, choć nie zakończyły jeszcze przerwania tej linii - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zdaniem analityków, którzy podsumowują wydarzenia na froncie z 16 września br., Ukraińcy kontynuują operacje ofensywne na pozycje obrony rosyjskiej na zachód od Werbowego (czyli między Werbowem i Robotynem-PAP). W tym rejonie Ukraińcy „poszerzyli wyłom taktyczny wzdłuż odcinka rosyjskich pozycji obronnych o długości 2,6 km” - ocenia ISW. Niemniej, za linią obrony nie widać ciężkiego sprzętu i pojazdów armii ukraińskiej, co wskazuje na to, że „siły ukraińskie muszą jeszcze zakończyć przełamywanie tej linii” - dodaje ośrodek.
Eksperci zauważają także, że postępy ukraińskie w obwodzie zaporoskim prawdopodobnie zmuszają rosyjskie dowództwo do uznania tego odcinka frontu za priorytetowy. Nagrania wideo opublikowane w internecie sugerują, że do obwodu zaporoskiego przerzucono, z okolic Bachmutu w obwodzie donieckim, elementy rosyjskiej 83. brygady desantowo-szturmowej. Z nagrań wynika, że oddziały te są w miejscowości Nesterianka w obwodzie zaporoskim.
Jeszcze 11 września elementy 83. brygady operowały w rejonie Bachmutu, gdzie rozlokowano je w czerwcu, by odpierały natarcie ukraińskie wokół Kliszczijiwki. Nie jest wykluczone, że elementy tej samej brygady są podzielone między dwie różne strefy frontu - przyznaje ISW.
11:06. Rosja wzmacnia obronę wokół okupowanego miasta Tokmak
W ostatnich dniach siły rosyjskie prawdopodobnie wzmocniły obronę wokół okupowanego miasta Tokmak na południu Ukrainy, które znajduje się około 16 km za obecną linią frontu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, Rosja prawdopodobnie rozstawiła dodatkowe punkty kontrolne, obronę przeciwczołgową typu „jeż” i wykopała nowe okopy na obszarze, który jest utrzymywany przez 58. Armię Ogólnowojskową.
Tokmak jest przygotowywany do tego, by stał się filarem drugiej głównej linii rosyjskiej obrony. Ulepszenia w obronie miasta prawdopodobnie wskazują na rosnące zaniepokojenie Rosji ukraińskimi taktycznymi penetracjami pierwszej głównej linii obronnej na północy
— napisano.
09:27. Obrona przeciwlotnicza strąciła 12 z 16 pocisków i dronów, którymi Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 12 z 16 pocisków rakietowych i dronów, którymi Rosja zaatakowała terytorium Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę - poinformowały w komunikacie ukraińskie Siły Powietrzne. Głównym celem ataku był obwód odeski na południu Ukrainy.
Rosja wystrzeliła sześć dronów irańskich typu Shahed (136 i 131) oraz dziesięć pocisków rakietowych typu Ch (55,101 i 555).
Głównym kierunkiem uderzenia było południe obwodu odeskiego
— poinformowała armia ukraińska. Obrona przeciwlotnicza zniszczyła 12 celów - wszystkie drony oraz sześć z dziesięciu rakiet rosyjskich - głosi komunikat na Telegramie.
Zarejestrowano trafienie pocisków wroga w terytorium cywilnego przedsiębiorstwa rolniczego w obwodzie odeskim
— dodała armia.
Obwód odeski, a szczególnie infrastruktura portów ukraińskich nad Morzem Czarnym i na Dunaju, są regularnie atakowane przez Rosjan od czasu, gdy Moskwa wycofała się w lipcu br. z umowy zbożowej, umożliwiającej eksport zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Celem ataków jest uniemożliwienie transportu zboża z Ukrainy - należącej do światowej czołówki eksporterów zbóż (pszenicy, jęczmienia, kukurydzy oraz oleju słonecznikowego).
08:59. „Forbes”: Rosja wydała na wojnę przeciw Ukrainie ponad 167 mld USD
Rosja wydała dotąd na wojnę przeciwko Ukrainie około 167,3 mld USD; codziennie Kreml wydaje na ten cel około 300 mln USD - ocenia ukraińskie wydanie magazynu „Forbes”. Na 34 mld USD ocenia „Forbes” wartość zniszczonego sprzętu rosyjskiego, na 35,1 mld - koszty żołdu.
Oceny te, o których poinformowała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, oparte są na szacunkach ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Największa kwota w wydatkach na wojnę dotyczy samego prowadzenia działań zbrojnych - kosztowało to Rosję ok. 51,3 mld USD. „Forbes” nie wlicza do kosztów obecnej wojny stałych wydatków Rosji na obronność, ani też strat gospodarczych wywołanych wojną.
Na koszt prowadzenia działań zbrojnych (51,3 mld USD) składa się: koszt zużywanych pocisków rakietowych i amunicji artyleryjskiej oraz zaopatrzenia wojskowego (naboje, paliwo, wyżywienie) armii. Wartość pocisków rakietowych, zużytych dotąd przez Rosję do ostrzałów terytorium Ukrainy, wynosi - według „Forbesa” - 21,1 mld USD.
W 2022 roku artyleria rosyjska zużywała średnio 50 tys. sztuk amunicji dziennie. Teraz tempo to spadło do 10 tys. sztuk amunicji każdego dnia. Średnia cena jednego pocisku artyleryjskiego to 1000 USD, co oznacza, że na zaopatrzenie artylerii Rosjanie wydali od lutego 2022 r. ponad 9 mld USD - wskazuje „Forbes”.
Szacując koszty strat w sprzęcie (ogółem: 34 mld USD) „Forbes” ocenia, że Rosja straciła dotąd 315 samolotów bojowych i 316 śmigłowców. Przy czym, największe straty lotnictwo poniosło w pierwszych sześciu miesiącach wojny. Teraz siły zbrojne Ukrainy skupiają się na niszczeniu rosyjskich systemów artyleryjskich i przeciwlotniczych. W ciągu trzech miesięcy kontrofensywy Ukraińcy zniszczyli prawie 2000 systemów artyleryjskich wroga - podaje „Forbes”.
Na kwotę 167,3 mld USD składają się, poza kosztem prowadzenia działań zbrojnych, sprzętu i żołdu, również: odszkodowania dla rannych (21 mld USD) i rekompensaty wypłacane rodzinom zabitych wojskowych rosyjskich (ponad 25 mld USD).
07:58. Sekretarz generalny NATO: Musimy przygotować się na długą wojnę na Ukrainie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie. Pokój nastąpi, gdy broń złoży Rosja, jeśli jednak poddadzą się Ukraińcy, to ich kraj przestanie istnieć - uznał Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke.
Większość wojen trwała dłużej, niż przewidywano, gdy się zaczynały. Musimy zatem przygotować się na długą wojnę na Ukrainie
— powiedział Stoltenberg w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.
Wszyscy chcemy szybkiego pokoju, ale jednocześnie musimy przyznać, że jeśli prezydent (Wołodymyr) Zełenski i Ukraińcy przestaną walczyć, to ich kraj przestanie istnieć
— dodał szef NATO.
07:22. AFP: incydenty z udziałem dronów m.in. w Moskwie i na okupowanym Krymie
Władze rosyjskie oświadczyły w niedzielę, że w rejonie Moskwy zestrzelono dwa drony ukraińskie i że strącono także sześć maszyn w rejonie okupowanego Krymu - podała agencja AFP. Jak informuje BBC, dron - według władz lokalnych - spadł również w mieście Orzeł w europejskiej części Rosji.
Według władz Moskwy jeden z dronów spadł w rejonie miejscowości Istra w obwodzie moskiewskim, nie powodując szkód, a drugi dron został strącony nad dzielnicą Ramienki.
Jak podała rosyjska redakcja BBC, ministerstwo obrony w Moskwie oświadczyło, że sześć dronów strącono nad okupowanym Krymem: dwa w rejonie zachodniego wybrzeża, a następnie cztery w rejonie północno-zachodnim i na wschodzie półwyspu.
Władze obwodu orłowskiego najpierw oświadczyły, że dron spadł w Orle na obiekt niemieszkalny. Potem potwierdziły doniesienia, które pojawiły się na Telegramie, że dron spowodował pożar zbiorników z paliwem w jednym z magazynów.
03:25. Ambasador Ukrainy skrytykowała prezydenta Lopeza Obradora za zaproszenie rosyjskich żołnierzy na defiladę
Zorganizowana w mieście Meksyk, stolicy Meksyku, sobotnia defilada wojskowa spotkała się z krytyką ze strony ambasador Ukrainy w tym kraju Oksany Dramaretskiej w związku z zaproszeniem na uroczystość rosyjskich żołnierzy.
We wpisie podsumowującym wydarzenie, zorganizowane dla upamiętnienia 213. rocznicy wybuchu wojny o niepodległość Meksyku, Dramaretska zarzuciła prezydentowi tego kraju Andresowi Manuelowi Lopezowi Obradorowi niekonsekwencję wobec wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie.
Parada wojskowa w Meksyku skażona uczestnictwem rosyjskiego regimentu: buty i ręce przestępców wojennych są splamione krwią Ukrainy. Jak stały jest Pan Prezydencie Lopez Obrador w swojej polityce neutralności oraz w swoim potępieniu rosyjskiej agresji przeciwko mojemu krajowi?
— napisała ukraińska ambasador.
02:24. KCNA: Kim Dzong Un omawiał z Siergiejem Szojgu „zacieśnienie współpracy wojskowej”
Jak poinformowała północnokoreańska agencja prasowa KCNA, dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un omawiał z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu „praktyczne zagadnienia zacieśnienia współpracy wojskowej”. Kim nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji o kilka dni.
Według KCNA rozmowy oznaczały „kolejny sukces” w stosunkach między obu krajami.
00:01. Ukraińska wiceminister obrony: armia z powodzeniem działa na wschodzie i na południu
Siły ukraińskie osiągnęły powodzenie w działaniach na wschodzie w rejonie Kliszczijiwki i na południu w pobliżu miejscowości Werbowe i Nowoprokopiwka w obwodzie zaporoskim – oświadczyła w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Wschód. Najaktywniejsze działania bojowe toczą się obecnie na kierunku bachmuckim. Tam kontynuowane są działania ofensywne na południe od miasta. Gorąco jest Kiliszczijiwce i w Kurdiumiwce. W rejonie Kliszczijiwki w wyniku działań szturmowych nasze siły mają sukces
— napisała Malar w Telegramie w sobotę.
Jak dodała, siły rosyjskie podejmowały nieskuteczne ataki w obwodzie donieckim, w tym w rejonie Marjinki.
Na południowym odcinku frontu wojska armia ukraińska kontynuuje ofensywę i - jak podała Malar - miała „częściowe powodzenie w rejonie miejscowości Werbowe i Nowoprokopiwka”.
W wieczornym komunikacie w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił z kolei, że wojska ukraińskie odpierały rosyjskie ataki w rejonie Kliszczijiwki, Awdijiwki i Marjinki.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662844-relacja-571-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.