Trwa 570. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 16 września 2023 r.
17:57. Rosjanie wystrzelili rakietę przeciwczołgową w cywilny samochód
Dwie osoby zginęły w sobotę, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ataku na ich samochód przeciwpancernym pociskiem kierowanym – powiadomiły władze obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy.
W pobliżu wsi Striłecza (przy granicy z Rosją – PAP) okupanci wystrzelili przeciwpancerny pocisk kierowany w samochód cywilny; na miejscu zginęli mężczyzna i kobieta. Jeszcze jeden mężczyzna został ranny
— powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow
17:55. Ukraińska policja: W porannym ataku na Charków Rosjanie użyli rakiet Iskander
W porannym ataku na Charków, na północnym wschodzie Ukrainy, armia rosyjska zastosowała rakiety Iskander – powiadomił na Facebooku zastępca komendanta policji w obwodzie charkowskim Serhij Bołwinow. Charków to drugie po Kijowie największe miasto na Ukrainie.
Pięć osób cywilnych zostało rannych.
Wcześniej szef władz regionu Ołeh Syniehubow potwierdził, że w wyniku ataku trafione zostały obiekty na terenie miasta. W wyniku ataku uszkodzone zostały budynki, a w miejscu uderzenia jednej z rakiet powstał siedmiometrowy lej.
Wcześniej władze Ukrainy informowały, że Rosjanie mają problemy z produkcją rakiet Iskander i rzadziej wykorzystują te pociski w atakach na cele ukraińskie.
17:54. Media: W Heniczesku współpracujący z partyzantami rosyjski żołnierz wysadził dwie ciężarówki z wojskowymi
W okupowanym Heniczesku, na południu Ukrainy, współpracujący z ukraińskimi partyzantami rosyjski żołnierz podłożył ładunek wybuchowy i wysadził w powietrze dwie ciężarówki z wojskowymi armii agresora – podał portal Sprotyw, powołując się na informacje od ruchu oporu.
Rosyjski żołnierz miał podłożyć bombę w miejscu stacjonowania sił agresora, niszcząc dwie ciężarówki z wojskowymi wroga – podał założony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy portal Sprotyw.
Źródłem tej informacji jest ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz. „Agentowi”, jak podano, udało się wyjechać z Heniczeska. Do ataku miało dojść w piątek.
16:57. Gen. Milley: Amunicja z Korei Płn. nie zwiększy szans Rosji w wojnie z Ukrainą
Korea Północna jest w stanie zwiększyć dostawy amunicji artyleryjskiej dla Rosji na jej wojnę przeciwko Ukrainie, ale prawdopodobnie nie zrobi to dużej różnicy na polu walki - oświadczył w sobotę w Oslo najwyższy rangą amerykański wojskowy generał Mark Milley przed spotkaniami NATO.
Generał Milley, który jest przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, powiedział, że niedawne spotkanie dyktatorów Korei Płn. i Rosji Kim Dzong Una i Władimira Putina prawdopodobnie skłoni Pjongjang do dostarczenia Moskwie pocisków artyleryjskich kaliber 152 mm. Dodał jednak, że nie jest jeszcze jasne, ile i jak szybko.
Czy byłaby to ogromna różnica? Jestem co do tego sceptyczny
— powiedział Milley reporterom, którzy z nim podróżowali do Norwegii. Dodał, że chociaż nie chce zbytnio umniejszać północnokoreańskiej pomocy w zakresie uzbrojenia, to wątpi, czy będzie ona decydująca.
Milley i inni wysocy rangą wojskowi z krajów NATO spotykają się w ośrodku narciarskim Holmenkollen na obrzeżach Oslo, aby omówić wsparcie dla Ukrainy i inne regionalne kwestie związane z obronnością.
We wtorek Milley weźmie udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Grupa ta, na czele której stoi minister obrony USA Lloyd Austin, stanowi główne międzynarodowe forum pozyskiwania wsparcia wojskowego dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję.
Spotkania NATO mają miejsce w czasie, gdy siły ukraińskie czynią powolne postępy w kontrofensywie, która nie przebiega tak szybko i tak dobrze, jak początkowo oczekiwano. Przywódcy ukraińscy lobbują za nowym pakietem dostaw zaawansowanej broni, w tym rakiet dalekiego zasięgu - pisze agencja AP.
Admirał Rob Bauer z Holandii, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, powiedział w sobotę, że „Ukraina zmieniła współczesne metody walki i każdego dnia postępuje naprzód. Każdy sukces to krok bliżej zwycięstwa”. Dodał, że siły rosyjskie „tracą coraz więcej terenu, a cała Rosja cierpi z powodu sankcji gospodarczych i izolacji dyplomatycznej”.
Generał Milley stwierdził, że na Ukrainie w dalszym ciągu istnieje zapotrzebowanie na broń i sprzęt wojskowy i sojusznicy oraz partnerzy będą dyskutować, jak rozwiązać ten problem. Stwierdził, że jego zdaniem we władzach i społeczeństwie USA nadal istnieje szerokie poparcie dla tej pomocy.
Kwestia ta będzie głównym tematem rozmów w Waszyngtonie w nadchodzącym tygodniu, kiedy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzi Biały Dom i Kapitol. Ukraiński przywódca weźmie też udział w debacie wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Jak powiedział Milley, w niedzielę w Norwegii grupa najwyższych rangą wojskowych państw NATO i krajów partnerskich Sojuszu skupi się na wnioskach z wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz na tym, jak można je wykorzystać w regionie Pacyfiku.
16:56. BBC: Ataki na okupowany Krym to element ukraińskiej kontrofensywy
Ukraińskie udane ataki na rosyjskie okręty i systemy obrony powietrznej na Krymie są elementem kluczowym dla trwającej ukraińskiej kontrofensywy – pisze w sobotę portal BBC, cytując ukraińskiego analityka Ołeksandra Musijenkę.
Ta strategia ma dwa główne cele: zdobycie przez Ukrainę dominacji w północno-zachodniej części Morza Czarnego i osłabienie logistyki Rosjan dla ich linii obrony na południu” w rejonie Tokmaku i Melitopola w obwodzie zaporoskim
— powiedział BBC Musijenko.
Analityk ten, podobnie jak inni eksperci, na razie nie mówi o planach odbicia Krymu, bo to zadanie wydaje się na razie bardzo odległe, a raczej o „przygotowaniach” do tego i „oczyszczaniu drogi do Krymu”.
Według eksperta ataki na półwysep są ściśle powiązane z ukraińską kontrofensywą na południu kraju.
Są one wzajemnie zależne
— ocenił Musijenko, który pracuje w Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie.
Okupowany Krym, który Rosja intensywnie militaryzowała od czasu aneksji w 2014 roku, jest ważnym elementem rosyjskiego zaplecza – znajdują się tam bazy lotnicze, obozy wojskowe, poligony, magazyny. Przez Krym Rosjanie wysyłają na front wsparcie – ludzi i sprzęt. Właśnie dlatego Ukraina podejmuje ataki na Most Krymski, łączący okupowany półwysep z Rosją.
Wciąż mają na Krymie składy z amunicją artyleryjską i innym uzbrojeniem. Jest to ich główna linia logistyki
— podkreślił Musijenko.
BBC przypomina, że w ostatnim czasie Ukraina przeprowadziła udane ataki na Krym, niszcząc m.in. okręty wojenne i nowoczesne systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.
Poważnie uszkodzone miały zostać dwie rosyjskie jednostki stojące w suchym doku w stoczni w Sewastopolu – desantowy okręt Minsk i okręt podwodny Rostow-na-Donu (Rostów nad Donem), który był wcześniej używany do ataków na Ukrainę rakietami Kalibr. Według strony ukraińskiej w operację miały być zaangażowane siły specjalne, które pomogły na miejscu w naprowadzaniu rakiet.
Oprócz tego w okolicach Eupatorii w kombinowanym ataku dronów i rakiet (miała być użyta ukraińska manewrująca rakieta Neptun) zniszczono elementy najnowocześniejszego rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Wcześniej armia ukraińska przeprowadziła udane ataki na pozycje radarów i zastosowała eksperymentalne drony morskie do ataku na okręt rakietowy Samum.
BBC wskazuje, że ukraińskie ataki są coraz bardziej zaawansowane, a według Musijenki po otrzymaniu od USA rakiet ATACMS, w kombinowanych operacjach mogą zostać zastosowane razem drony, pociski manewrujące i balistyczne, co pozwoli stopniowo „oślepić” rosyjską obronę powietrzną na Krymie.
Strategia Ukrainy polega, jak mówią cytowani przez BBC eksperci, na dążeniu do „wykurzenia” Rosjan z Krymu, chociaż jak podkreślają, wciąż „jest wiele do zrobienia”.
Jednym z najważniejszych celów Ukrainy jest Most Krymski, który umożliwia dostawy z Rosji przez półwysep na południe Ukrainy. Właśnie na południu Ukraińcy dążą z kolei do przecięcia rosyjskiego korytarza lądowego z okupowanych terenów na wschodzie na Krym.
16:53. Brytyjska policja: Na Ukrainie odnaleziono ciało zaginionego byłego brytyjskiego żołnierza
W Zaporożu na południu Ukrainy odnaleziono ciało zaginionego byłego brytyjskiego żołnierza, który w zeszłym roku wyjechał do tego kraju walczyć jako ochotnik - poinformowała w sobotę brytyjska policja.
36-letni Daniel Burke z Manchesteru był uznawany za zaginionego od 16 sierpnia, kiedy jego rodzina w Wielkiej Brytanii zgłosiła, że utraciła z nim kontrakt.
Policja aglomeracji Manchesteru przekazała, że ukraińskie władze odzyskały ciało Burke’a i obecnie prowadzone są działania w celu formalnej identyfikacji i sprowadzenia go do kraju.
Burke, były spadochroniarz, w przeszłości walczył jako ochotnik przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w Syrii, a na Ukrainie założył oddział zagranicznych ochotników Dark Angels. Po jego rozwiązaniu uczestniczył w ewakuacji ludności cywilnej z terenów walk.
14:40. Wicepremier Fedorow: Będzie więcej dronów, to będzie więcej naszych ataków i mniej okrętów Rosji
Ukraina będzie zwiększać produkcję dronów, co umożliwi kolejne ataki przeciwko okrętom rosyjskim - zapewnił ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow, który - jak pisze Reuters - odegrał kluczową rolę w rozwijaniu na Ukrainie produkcji bezzałogowców.
Będzie więcej dronów, to będzie więcej ataków i mniej rosyjskich okrętów
— powiedział wicepremier w wywiadzie dla agencji Reutera opublikowanym w sobotę. Fedorow jest również ministrem odpowiedzialnym w rządzie Ukrainy za transformację cyfrową.
Podkreślił, że w porównaniu z rokiem 2022 produkcja dronów na Ukrainie wzrosła ponad 100 razy.
Myślę, że do końca tego roku wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem o 120 do 140 razy
— ocenił Fedorow.
Ukraina, jak relacjonował, testuje systemy sztucznej inteligencji (AI), które pozwalają na zlokalizowanie celów i naprowadzanie dronów, nawet jeśli wrogie środki walki radioelektronicznej zakłócą systemy łączności.
Na razie wszystko jest w fazie testów, ale niektóre drony, które kupujemy używają AI do rozpoznawania celów
— powiedział wicepremier.
Ukraina przeprowadziła w ostatnim tygodniu ataki z użyciem dronów morskich i pocisków rakietowych w rejonie okupowanego Krymu. Jak zauważa Reuters, Kijów teraz przyznał się do ataków, co jest sygnałem rosnącej pewności siebie. Wcześniej Ukraina nie mówiła wprost, że ma związek z atakami na rosyjskie cele wojskowe w tym regionie.
13:35. Władze Charkowa: Pięć osób rannych w rosyjskim ataku rakietowym, likwidujemy szkody
W Charkowie, ostrzelanym przez Rosjan w sobotę pociskami rakietowymi, pięć osób jest rannych w wyniku ataku; trwa likwidacja szkód - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie użyli pocisków S-300, które uderzyły w rejon na północnym zachodzie Charkowa.
Okupanci przeprowadzili pięć ataków rakietami S-300 (…). Według wstępnych danych służb medycznych rannych zostało pięciu cywilów
— napisał Syniehubow na Telegramie. Jak dodał, stan rannych nie zagraża ich życiu.
Niespełna trzy godziny wcześniej ogłoszono alarm przeciwlotniczy w około połowie regionów Ukrainy, w tym w obwodzie charkowskim, a także w stolicy kraju - Kijowie. W Charkowie słychać było odgłosy eksplozji.
13:11. Ukraina dostała od USA drukarki 3D, tworzące części zamienne do uzbrojenia
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D klasy przemysłowej, które mogą produkować części zamienne do uzbrojenia wprost na polu walki - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie.
W poprzednim miesiącu w końcu dostarczyliśmy na Ukrainę przemysłowe drukarki 3D i w zeszłym tygodniu zakończyły się szkolenia z ich używania
— powiedział LaPlante; wypowiedź urzędnika przekazała w piątek ukraińska redakcja Głosu Ameryki.
Jak opisywał LaPlante, chodzi o drukarki „o wielkości ciężarówki”; ich pojawienie się jest zmianą jakościową, bo przyspieszają proces wymiany części i dają nowe możliwości.
Można wyprodukować detale niemożliwe do zrobienia w zwykłych warunkach
— powiedział LaPlante.
Wyjaśnił, że na początku inwazji rosyjskiej Ukraińcy samodzielnie produkowali takie części zamienne nie mając pakietów danych; jak zauważył - gdy kraj jest zagrożony, „przepisy o własności intelektualnej liczą się tylko częściowo”. Teraz USA i inne kraje partnerskie uregulowały te kwestie i Ukraińcy mają wszystkie potrzebne dane - oświadczył przedstawiciel Pentagonu.
13:09. Ukraiński minister: Pierwsze statki dopłyną do portów ukraińskich tymczasowym korytarzem humanitarnym
Pierwsze statki wykorzystały utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne, by wpłynąć do portów ukraińskich, po tym, jak trasą tą przepłynęły jednostki opuszczające Ukrainę - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksand Kubrakow.
W komunikacie na Facebooku minister napisał, że „pierwsze statki cywilne wykorzystały tymczasowy korytarz humanitarny kierując się do portów ukraińskich”. Następnie dodał, że statki: Resilient Africa i Aroyat, pływające pod banderą Palau, „potwierdziły gotowość wykorzystania trasy” i wpłynięcia do ukraińskiego portu Czarnomorsk, „w celu załadowania prawie 20 tys. ton pszenicy dla krajów Afryki i Azji”. Załoga statków to obywatele Azerbejdżanu, Egiptu, Turcji i Ukrainy.
Minister przypomniał, że zadeklarowany przez Ukrainę korytarz humanitarny służył do ewakuacji okrętów, które utknęły w portach ukraińskich nad Morzem Czarnym, nie mogąc ich opuścić z powodu rosyjskiej inwazji. Z jego oświadczenia, opublikowanego na Facebooku wynika, że teraz korytarz będzie wykorzystany do żeglugi w odwrotnym kierunku i statki zawiną do portu w Czarnomorsku.
Od czasu utworzenia korytarza w sierpniu wypłynęło nim z Ukrainy pięć statków, zablokowanych w portach od początku wojny. Były to jednostki: Joseph Schulte, Primus, Anna-Theresa, Ocean Courtesy i Puma - poinformował Kubrakow.
Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.
W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę portów Ukrainy, wycofując się z umowy o eksporcie zboża z tego kraju przez Morze Czarne. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Kijowowi eksport produktów żywnościowych obowiązywało od lipca 2022 roku. Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy.
11:08. W Kijowie i wielu obwodach ogłoszono alarm przeciwlotniczy
W Kijowie, obwodzie kijowskim, innych centralnych obwodach Ukrainy oraz w regionach na południu kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy związany z zagrożeniem atakiem rakietowym - poinformowała agencja Ukrinform.
Siły Powietrzne armii ukraińskiej podały na Telegramie, że alarm obowiązuje w obwodach: kijowskim, charkowskim, czernihowskim, czerkaskim, dniepropietrowskim, mikołajewskim, odeskim, połtawskim i zaporoskim. W praktyce oznacza to stan zagrożenia obowiązujący na terenie połowy kraju - zauważa portal Ukraińska Prawda.
Krótko później władze Charkowa, leżącego na wschodzie Ukrainy, poinformowały o czterech atakach rosyjskich na to miasto. Na miejsce, gdzie doszło do uderzeń, wyjechały służby ratownicze - poinformował na Telegramie szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wezwał, by nie opuszczać schronów aż do odwołania alarmu przeciwlotniczego.
06:44. Rzecznik MSZ Ukrainy: trwają negocjacje w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny
Wiem, że trwają negocjacje między ukraińską Narodową Agencją ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) a stroną węgierską w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział w piątek w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Bank OTP został wpisany na listę międzynarodowych sponsorów wojny z powodu kontynuowania swojej działalności w Rosji po rozpoczęciu przez Kreml pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Nikołenko podkreśla jednak, że NAZK jest niezależnym ukraińskim organem, który nie znajduje się pod kontrolą rządu, parlamentu ani prezydenta.
Rzecznik ukraińskiego MSZ dodał, że Kijów prowadzi obecnie rozmowy ze stroną węgierską w sprawie zmian w ustawie językowej, która była krytykowana przez Budapeszt jako ograniczająca prawa około stutysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu.
Kijów posiada również informacje, że jeńcy wojenni z Zakarpacia, którzy w czerwcu zostali zwolnieni z niewoli rosyjskiej i przewiezieni na Węgry, byli poddawani presji psychologicznej, wprowadzani w błąd i manipulowani przez stronę węgierską – powiedział Nikołenko.
Powiedziano im, że ukraiński rząd was porzucił i wsadzi was do więzienia, jeśli wrócicie
— stwierdził dodając, że sam proces uwolnienia jeńców, niekonsultowany z Kijowem, był przez rząd ukraiński postrzegany jako cios w plecy.
Węgierski rząd powinien być wdzięczny za to, co robi Ukraina. Nie pozwolimy, by wojna dotarła do Węgier i węgierskich miast. Rzeczywistość jest taka, że jesteśmy teraz tarczą w Europie Wschodniej, która powstrzyma rosyjską agresję
— zauważył Nikołenko.
Pod koniec sierpnia minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że Budapeszt nie ustąpi w kwestii finansowania dostaw broni na Ukrainę, jeśli bank OTP nie zostanie usunięty z listy międzynarodowych sponsorów wojny.
Pod koniec czerwca Węgry po raz kolejny nie poparły wypłaty Kijowowi transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie przez Ukraińców na czarnej liście węgierskiego banku.
Grupa OTP jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obsługuje kilkanaście milionów klientów w 11 krajach.
00:15. Zełenski przedstawia sytuację na froncie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował po spotkaniu z dowództwem Sztabu Generalnego Ukrainy o sytuacji na froncie.
Pod Bachmutem mamy znaczący i bardzo potrzebny wynik dla Ukrainy - nasi żołnierze wyzwolili Andrijiwkę. 3. dywizja szturmowa, wszystkie zaangażowane siły, kwatera główna, dowódca – generał Syrski. Kochani, dziękuję wszystkim!
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu Zełenski.
Nasze aktywne akcje trwają pod Kliszczijiwką i Kurdiumiwką. 36. oddzielna brygada morska działa mocno w pobliżu Opytnego i Wodianego. Dziękuję wam!
— zaznaczył.
Blisko Werbowe - nasi nieustępliwi wojownicy, dziękujemy! Niedaleko Nowoprokopiwki - dobra robota! Jestem dumny ze wszystkich wojowników, którzy przybliżają nasze zwycięstwo! — podkreślił prezydent Ukrainy.
Dziękuję wszystkim, którzy walczą o wolność i niepodległość! Dziękuję wszystkim, którzy pomagają!
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662752-relacja-570-dzien-wojny-atak-rakietowy-rosji-na-ukraine