Trwa 569. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 15 września 2023 r.
18:24. Wywiad wojskowy: przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie
Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w piątek przez serwis Obozrevatel.
Portal podał, powołując się na źródła w czeczeńskiej diasporze, że Kadyrow od kilku dni jest w śpiączce.
Tak, rzeczywiście, są informacje, że zbrodniarz wojenny Kadyrow jest w stanie ciężkim i choroby, na które cierpiał, zaostrzyły się. Informacja jest potwierdzana w różnych źródłach w kręgach medycznych i politycznych
— przekazał Jusow.
Zaznaczył, że Kadyrow nie został ranny. Według niego przywódca Czeczenii choruje od dawna.
Ale przez ostatnich kilka dni jest w stanie ciężkim
— dodał.
Kadyrow rządzi Czeczenią od 2007 roku. Przywódca północnokaukaskiej republiki cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Kadyrow bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, ale też m.in. z niezależnymi dziennikarzami i przedstawicielami mniejszości seksualnych.
Jego siły zbrojne, czyli oddziały tzw. kadyrowców, uczestniczyły w działaniach bojowych w Ukrainie po stronie Rosji.
16:39. Dron morski SBU zaatakował rosyjski okręt rakietowy
Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Dron „Morski maluch” uderzył w czwartek w tylną część jednostki, powodując duże szkody, przez co okręt został unieruchomiony. Według źródeł Rosjanie musieli odholować okręt, by go wyremontować.
Źródła podały, że SBU wykorzystała eksperymentalny model drona morskiego, który może działać w czasie sztormu i ukrywać się za wysokimi falami. Podczas operacji wysokość fal w tym rejonie Morza Czarnego wynosiła 1,5-2 metry.
15:21. Codziennie do niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy
Codziennie do ukraińskiej niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Każdego dnia rejestrujemy przybycie dziesiątków Rosjan do ukraińskiej niewoli. Są wśród nich ci, którzy trafili do niewoli wskutek działań bojowych, i ci, którzy oddają się dobrowolnie
— powiedział Jusow, cytowany w piątek przez HUR.
Wcześniej w tym tygodniu ukraiński projekt „Chcę Żyć” działający pod auspicjami HUR, podał, że obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli.
Projekt przekazał, że liczba zgłoszeń wzrosła znacząco od czasu specjalnej operacji, w efekcie której kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8.
14:08. W wyzwolonej Andrijiwce nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, wieś jest zupełnie zniszczona
W wyzwolonej Andrijiwce w obwodzie donieckim nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, bo wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin w piątek, kilka godzin po potwierdzeniu, że wieś jest pod kontrolą oddziałów ukraińskich.
Do położonej kilka km na południe od Bachmutu Andrijiwki wkroczyła 3. brygada szturmowa. Borodin, cytowany przez portal ZN.UA powiedział, że Rosjanie stawiali w Andrijiwce zaciekły opór, stosując artylerię i drony i zaminowując terytorium. Dodał następnie: „samej Andrijiwki już nie ma, jest ona całkowicie zniszczona”.
Jednak opanowanie tego terenu ma duże znaczenie dla dalszych ataków na flanki Bachmutu - podkreślił wojskowy. Jak dodał, w Andrijiwce nie było już ludności cywilnej; wieś była poważnie zniszczona jeszcze zimą. Przed wojną mieszkało w Andrijiwce 77 osób, głównie ludzi starszych - powiedziała portalowi Suspilne Ołena Dańko z władz powiatowych. Walki o wieś zaczęły się najpierw jesienią 2022 roku. Ludzie wyjechali do bezpieczniejszych regionów i Andrijiwka opustoszała zanim jeszcze zajęli ją Rosjanie.
3 brygada szturmowa oświadczyła w piątek w komunikacie na Telegramie, że „zajęcie i utrzymanie Andrijiwki jest kluczem do sukcesu dalszego ataku” na flankach Bachmutu.
Znaczenie Andrijiwki (i sąsiednich miejscowości na południe od Bachmutu: Kurdiumiwki i Kliszczijiwki) wynika z położenia niedaleko trasy samochodowej T0513, która jest dla Rosjan szlakiem logistycznym. Od wiosny br. Ukraińcy zaczęli natarcie, którego celem jest okrążenie Bachmutu. W lipcu br. w rejonie Andrijiwki przekroczyli kanał Doniec-Donbas i zajęli pozycje na jego wschodnim brzegu, po czym zaczęli stopniowo wypierać Rosjan z miejscowości między Kliszczijiwką i Andrijiwką.
13:42. Rosyjskie lotnictwo omyłkowo zbombardowało osiedle mieszkalne w okupowanej Nowej Kachowce
W piątek rano rosyjskie wojska próbowały zrzucić kierowaną bombę lotniczą na cele w zachodniej, kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego, lecz omyłkowo trafiły w osiedle mieszkalne w okupowanej Nowej Kachowce; według wstępnych doniesień są ofiary wśród cywilów - powiadomiła Natalia Humeniuk, rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju.
Uszkodzonych zostało kilka wielopiętrowych budynków mieszkalnych. Wróg próbuje teraz rozpowszechniać pogłoski, że ostrzału jakoby dokonały nasze wojska. Nie ulega jednak wątpliwości, że była to pomyłka pilota rosyjskiego bombowca Su-34. To już nie pierwszy przypadek, gdy agresorzy popełniają takie błędy - oznajmiła Humeniuk w rozmowie z ukraińskim nadawcą Suspilne.
Informacje te potwierdził lojalny wobec Kijowa mer Nowej Kachowki Wołodymyr Kowałenko.
Lokalni mieszkańcy widzieli samolot, który zrzucił bombę na osiedle. Zniszczenia są poważne
— relacjonował samorządowiec.
Lokalne profile w mediach społecznościowych, m.in. kanał Nowaja Kachowka - Nowosti na Telegramie, powiadomiły, że - według niepotwierdzonych doniesień - zginęła co najmniej jedna osoba, a trzy zostały ranne. Opublikowały też zdjęcia i nagrania przedstawiające zniszczone budynki mieszkalne.
Rosyjskie władze okupacyjne przekazały, że obrażeń doznało jakoby 12 cywilów.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki, w tym m.in. Nowa Kachowka, znajdują się pod rosyjską okupacją.
12:02. Pozycje rosyjskich systemów S-400 na Krymie ujawnili turyści, którzy publikowali zdjęcia w internecie
Pozycje rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400, rozmieszczonych nieopodal Eupatorii na okupowanym Krymie i zniszczonych w czwartek przez ukraińskie wojska, zostały ponad rok temu ujawnione przez turystów z Rosji; instalacje sfotografowano, a następnie opublikowano zdjęcia w internecie - powiadomiło w piątek Radio Swoboda.
21 sierpnia 2022 w rosyjskich sieciach społecznościowych ukazało się zdjęcie roznegliżowanego turysty pozującego na tle systemów S-400 w pobliżu Mołocznego - wsi oddalonej o kilka kilometrów od Eupatorii. Następnie ta lokalizacja została potwierdzona na podstawie innych fotografii z tego obszaru, również nieświadomie publikowanych przez turystów z Rosji - czytamy na portalu Radia Swoboda.
Opozycyjni dziennikarze powiadomili, że zdjęcia satelitarne wykonane 28 sierpnia 2023 roku, czyli ponad rok później i na krótko przed ukraińskim atakiem, potwierdziły, że pod Mołocznem rzeczywiście rozmieszczono rosyjskie systemy S-400.
W czwartek nad ranem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i marynarka wojenna tego kraju przeprowadziły atak na rosyjski system S-400 Triumf w pobliżu Eupatorii. Przy pomocy pocisków przeciwokrętowych Neptun i dronów zniszczono instalacje wroga o wartości około 1,2 mld dolarów - oznajmiły źródła w SBU w rozmowie z portalem Hromadske.
Jak przypomniały ukraińskie media, była to już druga taka operacja na półwyspie w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ 23 sierpnia celem stał się rosyjski system S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodnim wybrzeżu Krymu.
Ubiegłej nocy ukraińskie wojska ostrzelały stocznię w Sewastopolu na Krymie. Poważnie uszkodzone zostały dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny. Oba nie nadają się już do naprawy - powiadomił w środę przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.
Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.
Władze w Kijowie coraz częściej przyznają się do tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele SBU brali udział w atakach na Most Krymski w październiku ubiegłego roku i w lipcu 2023 roku.
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
09:57. Poważne straty Floty Czarnomorskiej wskutek ukraińskiego ataku
Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony, i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że we wczesnych godzinach rannych 13 września wiele pocisków rakietowych uderzyło w stocznię Sewmorzawod w bazie morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i trafione zostały przechodzące konserwację w suchych dokach okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny klasy Kilo 636.3 Rostów nad Donem.
Jak wskazano, choć rosyjskie ministerstwo obrony bagatelizuje uszkodzenia okrętów, dowody z otwartych źródeł wskazują, że Mińsk prawie na pewno został funkcjonalnie zniszczony, a Rostów prawdopodobnie doznał bardzo poważnych uszkodzeń. Wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia okrętu podwodnego do służby prawdopodobnie potrwają wiele lat i będą kosztować setki milionów dolarów.
Istnieje realna możliwość, że skomplikowane zadanie usunięcia wraku z suchych doków wyłączy je z użytku na wiele miesięcy. Stanowiłoby to dla Floty Czarnomorskiej poważne wyzwanie w utrzymywaniu floty. Utrata Rostowa pozbawia Flotę Czarnomorską jednego z czterech okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących, które odegrały ważną rolę w uderzeniu na Ukrainę i wzmocnieniu rosyjskiej siły na Morzu Czarnym i we wschodniej części Morza Śródziemnego
— napisano.
08:32. Ukraina zestrzeliłą wszystkie drony, którymi Rosja atakowała w nocy region na zachodzie kraju
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 17 dronów, które Rosjanie odpalili w nocy z czwartku na piątek w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy - podały w piątek na Telegramie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.
Zniszczono 17 dronów typu Shahed 136 i 131 (wystrzelonych) z kierunku południowo-wschodniego
— oznajmiła armia w komunikacie. Drony zostały odpalone z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim w Rosji.
Armia zaznaczyła, że wszystkie drony różnymi trasami podążały w kierunku obwodu chmielnickiego, regionu w zachodniej części Ukrainy.
Rosjanie od roku używają dronów Shahed wyprodukowanych w Iranie do ataków na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy.
08:10. Na okupowanym Krymie Rosjanie mają systemowe problemy z obroną powietrzną
Ataki podjęte przez Ukraińców na cele na okupowanym przez Rosję Krymie wskazują na błędy taktyczne i systemowe problemy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na półwyspie - ocenia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Analitycy komentują w ten sposób czwartkowy atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii, 68 km na północny zachód od Sewastopola. Według źródeł związanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowanych przez media ukraińskie, zniszczono tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Resort obrony w Moskwie ogłosił, że Rosjanie strącili drony ukraińskie nad Krymem, ale nie wspomniał o ukraińskim ostrzale rakietowym - zauważa ISW.
Ostrzał sugeruje, że siły rosyjskie były nieprzygotowane do przechwycenia pocisków za pomocą tego systemu (S-400-PAP) lub nie były w stanie tego zrobić
— ocenia think tank. Przypomina, że 23 sierpnia Ukraińcy zaatakowali inny system S-400 w pobliżu Ołeniwki, również na okupowanym Krymie.
Drugi w ciągu tygodni ostrzał ukraiński, którego celem był ważny rosyjski system przeciwlotniczy, wskazuje, że tego rodzaju błędy taktyczne mogą odzwierciedlać szersze, systemowe problemy rosyjskiej obrony powietrznej na okupowanym Krymie
— podsumowuje ISW.
Ośrodek informuje też o śmierci rosyjskiego wojskowego Wasilija Popowa, dowódcy 247. pułku desantowo-szturmowego wchodzącego w skład 7. dywizji (stacjonującej w Stawropolu). Jest to już drugi dowódca tego pułku zabity na Ukrainie - zaznacza ISW. Poprzednim był Konstantin Ziziewski, zabity w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej na Ukrainę, gdy jego pułk próbował zająć Mikołajów. Jak zaznacza ISW, elementy 247. pułku prawdopodobnie operują na pograniczu ukraińskich obwodów: donieckiego i zaporoskiego. Oddziały te, uważane za dość elitarne, prowadzą ograniczone kontrataki na kluczowych odcinkach frontu, a śmierć Popowa potwierdza przypuszczenia, że jednostki te ulegają dalszemu wyniszczeniu podczas kontrataków - konkluduje ISW.
07:50. W Kijowie zaprezentowano pierwszy kombinezon kuloodporny przeznaczony dla walczących kobiet
W czwartek w Kijowie zaprezentowano pierwszy kombinezon kuloodporny przeznaczony dla kobiet służących w ukraińskiej armii i uczestniczących w wojnie z Rosją; kobiecy strój jest lżejszy od męskiego i uwzględnia różnice w budowie ciała pomiędzy kobietami i mężczyznami - powiadomił portal Ukrainska Prawda.
Dotychczas kobiety były zmuszone do korzystania z kombinezonów przeznaczonych dla mężczyzn. Nowy strój, zapewniający ochronę tułowia, szyi, pachwin i nóg, został opracowany przez kijowską firmę Ukrainian Armor na prośbę resortu obrony i żołnierek walczących na froncie - czytamy na łamach serwisu.
Obecnie około 5 tys. kobiet służących w armii jest narażonych na podwójne ryzyko, ponieważ nie posiadają (odpowiednich strojów) ochronnych. Stanowi to dla nich zagrożenie zdrowia, a z psychologicznego punktu widzenia kobiety nie czują się bezpieczne. Są zmuszone do noszenia męskich, niewłaściwie dopasowanych kamizelek kuloodpornych
— zauważył producent nowych kombinezonów.
Kobiecy strój ochronny kosztuje około 50 tys. hrywien, czyli równowartość ponad 5800 zł i jest znacznie droższy od standardowego kombinezonu dla mężczyzn - poinformowała Ukrainska Prawda.
06:59. Andrijiwka pod kontrolą sił ukraińskich
Sztab Generalny armii ukraińskiej podał w piątkowym komunikacie, że miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim jest pod kontrolą ukraińską. Wcześniej ministerstwo obrony kolejno ogłaszało i dementowało wyzwolenie Andrijiwki.
Siły obrony „w toku działań szturmowych zajęły Andrijiwkę w obwodzie donieckim. Zadają wrogowi znaczne straty w sile żywej i sprzęcie i umacniają się na osiągniętych rubieżach” - oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.
Andrijiwka to jedna z miejscowości wokół Bachmutu - leży na południe od tego miasta. Od miesięcy wojska ukraińskie próbują okrążyć Bachmut, a w szczególności zająć wzniesienia koło Kliszczijiwki. Andrijiwka położona jest nieco dalej na południe; są to faktycznie - podobnie jak Bachmut i Kliszczijiwka - już tylko ruiny miejscowości, zniszczonej w toku ciężkich walk.
00:31. Ważą się losy wsparcia USA dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma się pojawić w przyszłym tygodniu na Kapitolu podczas wizyty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, poinformowała w czwartek AP.
Podróż Zełenskiego do USA ma miejsce w czasie, gdy Kongres debatuje nad zapewnieniem Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 21 miliardów dolarów, poinformowała AP.
Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu - podała w czwartek amerykańska telewizja NBC. Ukraiński prezydent odwiedzi Nowy Jork w ramach tygodnia wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Telewizja NBC powołała się na ukraińskich oficjeli, jednak nie podała terminu spodziewanego spotkania. Nie jest też jasne, czy dojdzie do niego w Nowym Jorku, czy w Waszyngtonie.
00:01. Ukraińcy uszkodzili dwa rosyjskie okręty patrolowe na Morzu Czarnym
Ukraińskie siły uszkodziły w czwartek rano na Morzu Czarnym dwa okręty patrolowe typu Wasilij Bykow rosyjskiej floty - poinformowała ukraińska armia.
Jak podał StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych, jednostki zostały zaatakowane w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Poinformowano o „pewnych uszkodzeniach” okrętów. Nie podano więcej szczegółów.
00:00. Media: prezydenci Biden i Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu
Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu - podała w czwartek amerykańska telewizja NBC. Ukraiński prezydent odwiedzi Nowy Jork w ramach tygodnia wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Telewizja NBC powołała się na ukraińskich oficjeli, jednak nie podała terminu spodziewanego spotkania. Nie jest też jasne, czy dojdzie do niego w Nowym Jorku, czy w Waszyngtonie.
Zełenski w tym roku wystąpi w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ubiegłym roku wyemitowano wideo z jego przemówieniem.
Obok spotkania z Bidenem, z którym ostatnio rozmawiał twarzą w twarz podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu, Zełenski ma się spotkać w Nowym Jorku również z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent RP poinformował o tym w wywiadzie dla PAP i zapowiedział, że tematem rozmów będzie m.in. kwestia ukraińskiego zboża.
red./PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662618-relacja-569-dzien-wojny-na-ukrainie