Trwa 567. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 13 września 2023 r.
20:41. Ukraiński wywiad: Korea Płn. już od półtora miesiąca dostarcza Rosji amunicję
Korea Północna już od półtora miesiąca dostarcza Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wieloprowadnicowych wyrzutni Grad - poinformował w środę generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
KRLD już półtora miesiąca dostarcza Rosji uzbrojenie
— powiedział Budanow ukraińskiemu portalowi NV. Nie podał więcej informacji.
W środę na rosyjskim Dalekim Wschodzie dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy, rozmowa Putina z Kimem dotyczyła głównie dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę, szczególnie pocisków artyleryjskich.
18:44. Odkąd rok temu strącono nad Ukrainą pierwszy dron irański, Rosja wystrzeliła ich ponad 2 tysiące
Wojska rosyjskie wystrzeliły przeciwko Ukrainie w ciągu roku ponad 2 tysiące dronów irańskich typu Shahed - podała w środę armia ukraińska. Pierwszy dron irański Ukraińcy zniszczyli 13 września 2022 r. Od tej pory Rosja próbuje rozwijać irańskie projekty i produkować drony w kraju.
Wojska Lądowe Ukrainy przeliczyły w środę, ile kosztowały Rosję drony kamikadze sprowadzane z Iranu w ciągu ostatniego roku: od 40 mln do 100 mln USD. Jest to równowartość średnich emerytur otrzymywanych przez 200 tysięcy - 500 tys. Rosjan - oceniła armia.
18:35. Sąd w okupowanym obwodzie donieckim skazał trzech ukraińskich żołnierzy na długoletnie kary więzienia
Trzech ukraińskich żołnierzy z pułku Azow zostało skazanych na kary od 24 do 29 lat więzienia przez sąd w prorosyjskiej separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej - podała w środę AFP, powołując się na Komitet Śledczy Rosji.
Dwaj skazani to Iwan Boczkariew i Dmytro Kanuper, którzy bronili Mariupola przed wojskami rosyjskimi i zostali oskarżeni o „okrutne traktowanie ludności cywilnej” oraz „morderstwo zbiorowe i usiłowanie zabójstwa motywowane nienawiścią polityczną lub ideologiczną”.
Boczkariew i Kanuper zostali skazani na 29 lat kolonii karnej. Na 24 lata pozbawienia wolności skazany został Anton Sztukin, który również służył w pułku Azow. Według rosyjskiego Komitetu Śledczego żołnierz został skazany zaocznie i jest poszukiwany.
18:34. Obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń w sprawie oddania się do niewoli ukraińskiej
Obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli - poinformował w środę ukraiński projekt „Chcę Żyć” działający pod auspicjami Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR).
Projekt przekazał, że liczba zgłoszeń wzrosła znacząco od czasu specjalnej operacji, w efekcie której kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8.
Po tym, gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o przekazaniu przez Rosjanina śmigłowca stronie ukraińskiej, liczba zgłoszeń wzrosła o 70 proc. - podano.
17:58. Ukraińska wiceminister obrony: zaostrza się sytuacja w obwodzie donieckim
Zaostrza się sytuacja w Marjince i Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie kraju; rosyjskie wojska zintensyfikowały tam ostrzały i szturmy - poinformowała w środę Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Wiceszefowa resortu zaznaczyła, że rosyjska armia od ponad roku próbuje przejąć kontrolę nad Awdijiwką i Marjinką, a miejscowości te faktycznie zostały „starte z powierzchni ziemi”.
Jak kontynuowała, na kierunku kupiańskim i łymańskim zmniejszyło się natężenie walk i aktywność przeciwnika spadła. W środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział natomiast, że Rosjanie tworzą na kierunku kupiańskim „pięść uderzeniową”. Malar również wskazała, że rosyjskie wojska gromadzą nowe siły, przygotowują się i nie porzuciły swoich planów.
Wiceminister zapewniła, że na kierunku bachmuckim Ukraińcy „stabilnie” odnoszą sukcesy.
Bardzo stopniowo, ale pewnie przemieszczamy się tam naprzód. Główne walki wszyscy znają: Kurdiumiwka, Kliszczijiwka, Andrijiwka
— powiedziała.
Malar poinformowała również o przemieszczaniu się ukraińskich sił na froncie południowym. Zaznaczyła jednocześnie, że w okolicy miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim toczą się bardzo zacięte walki.
17:31. Rosjanie tworzą „pięść uderzeniową” na kierunku kupiańskim!
Rosyjskie wojska tworzą „pięść uderzeniową” na kierunku kupiańskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał w środę Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Rosjanie kontynuują działania szturmowe, ale ukraińscy obrońcy stawiają im opór - dodał.
Sytuacja na kierunku kupiańskim pozostaje trudna. Wróg tworzy tam pięść uderzeniową, żeby podjąć kolejne działania szturmowe
— powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak dodał, rosyjskie wojska prowadzą takie działania już od kilku miesięcy. Po zaatakowaniu przez ukraińskie siły ich ludzi i sprzętu są zmuszani do wycofywania się i odbudowy (swych sił) - podkreślił Syniehubow.
Zaznaczył, że w związku z rosyjskimi ostrzałami trwa ewakuacja ludności z najbardziej narażonych na ataki okolic Kupiańska.
17:03. „NYT”: obecny poziom rosyjskiej produkcji rakiet przewyższa ten sprzed inwazji na Ukrainę
Rosji udało się przezwyciężyć sankcje nałożone przez Zachód z powodu jej inwazji na Ukrainę, a obecny poziom rosyjskiej produkcji rakiet przewyższa ten sprzed wojny - pisze w środę „New York Times”, powołując się na informacje uzyskane od zachodnich i ukraińskich przedstawicieli władz.
Oprócz wydania ponad 40 mld dolarów na dostawy broni dla Ukrainy, USA uczyniły ograniczenie rosyjskich dostaw wojskowych kluczowym elementem swojej strategii wsparcia Kijowa - ocenia amerykański dziennik. Przedstawiciele władz USA stwierdzili, że w wyniku sankcji Rosja była zmuszona radykalnie spowolnić produkcję rakiet i innej broni na początku wojny przeciwko Ukrainie. Jednak pod koniec 2022 roku - jak przekazali ci sami pragnący zachować anonimowość amerykańscy oficjele - rosyjska produkcja zbrojeniowa ponownie zaczęła nabierać tempa.
Rosji udało się udaremnić amerykańskie próby kontroli eksportu dzięki swoim służbom wywiadowczym i dalej kierować nielegalnymi siatkami przemytników kluczowych komponentów z Zachodu - pisze „NYT”. Są one eksportowane do krajów trzecich, z których możliwe jest dalsze przekazanie komponentów na teren Rosji. W niecały rok od rozpoczęcia wojny Rosja odbudowała handel, kierując wysyłki przez takie kraje jak Armenia i Turcja - wynika z ustaleń dziennika.
Przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę Rosja mogła produkować 100 czołgów rocznie, obecnie produkuje 200 - przekazał jeden z rozmówców dziennika. Zachodni oficjele uważają również, że Rosja jest na dobrej drodze do produkcji dwóch milionów pocisków artyleryjskich rocznie, czyli także dwukrotnie więcej niż zachodnie służby wywiadowcze szacowały, że Moskwa była w stanie wyprodukować przed wojną.
15:00. Ukraińscy żołnierze na platformie wiertniczej
W sieci pojawiają się zdjęcia żołnierzy ukraińskiego batalionu Stugna na platformie wiertniczej Krym-1 (znanej jako Ukraina do zajęcia przez Rosję w 2014 r.) na Morzu Czarnym.
14:30. Rosjanie wzmacniają trzecią linię obrony, ustawiają zapory w Tokmaku
Rosjanie wzmacniają trzecią linię swej obrony w okupowanej części obwodu zaporoskiego - powiadomił w środę ukraiński samorządowiec Iwan Fedorow. Wskazał, że w Tokmaku - mieście uważanym za cel kontrofensywy ukraińskiej - Rosjanie rozmieścili zapory przeciwczołgowe.
Fedorow, który jest merem okupowanego Melitopola i przebywa poza tym miastem, opisał sytuację w obwodzie zaporoskim. Rosjanie „drążą nowe okopy i wzmacniają obiekty obronne niedaleko linii frontu w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) połohowskim” - napisał urzędnik na Telegramie
W Tokmaku Rosjanie zorganizowali punkty kontrolne i rozmieścili zapory przeciwczołgowe. W okolicznych wsiach rozmieścili nowy sprzęt wojskowy i zajęli kolejne budynki - poinformował mer.
Ponadto - dodał - w okupowanym Berdiańsku wojska rosyjskie przygotowały miejsce dla śmigłowców na lokalnym lotnisku.
13:47. Zachodni obserwatorzy próbowali legitymizować rosyjskie nielegalne wybory
Zakończone 10 września nielegalne wybory samorządowe, zorganizowane przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy, próbowali legitymizować tzw. obserwatorzy z państw zachodnich, m.in. z Niemiec i Francji; są to osoby znane z wieloletniej współpracy z Kremlem - powiadomił w środę niezależny rosyjski serwis Poligon.
W gronie „obserwatorów międzynarodowych” znaleźli się np. Niemcy Thomas Roeper i Volker Tschapke, Francuz Andre Michel Claude Chanclu, Amerykanin George Kline Preston i Włoch Vito Grittani, posiadający obywatelstwo separatystycznej Abchazji. To osoby w pełni lojalne wobec Kremla, uczestniczące w podobnych przedsięwzięciach od wielu lat i znane z rozpowszechniania różnego rodzaju „teorii spiskowych”. W Rosji tacy ludzie cieszą się jednak opinią „niezależnych dziennikarzy” lub „ekspertów” - zauważył Poligon.
Przykładowo, Tschapke przez długi czas współpracował z szefem najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, który w sierpniu 2023 roku zginął w katastrofie lotniczej. Obywatel Niemiec, znany jako założyciel ultraprawicowego Stowarzyszenia Pruskiego Berlina-Brandenburgii, otrzymywał pieniądze od powiązanej z wagnerowcami organizacji AFRIC. W ostatnich dniach „obserwował” wybory w okupowanym przez Kreml obwodzie ługańskim i przekonywał tam, że głosowania w Niemczech „nie są nawet w połowie tak dobrze zorganizowane” jak na podbitych ziemiach Ukrainy - przekazały opozycyjne media.
10:17. Ukraiński wywiad wojskowy: przeprowadziliśmy atak na zakłady przemysłowe w Riedkinie w Rosji
W środę nad ranem przeprowadziliśmy atak przy pomocy drona na Riedkińskie Zakłady Doświadczalne w miejscowości Riedkino w obwodzie twerskim w Rosji, ok. 150 km na północny zachód od Moskwy - powiadomiły źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR) w rozmowie z portalem RBK-Ukraina. Dodano, że w zaatakowanej fabryce produkowane jest paliwo lotnicze.
Trafiono w ten obiekt. Są zniszczenia - oznajmił przedstawiciel HUR, nie podając żadnych dalszych szczegółów.
Zakłady w Riedkinie odgrywają ważną rolę w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym ze względu na unikatowy charakter produkcji na potrzeby sektorów lotniczego i kosmicznego - podkreślono na łamach RBK-Ukraina.
09:51. ISW: W Rosji kolejne doniesienia o możliwej masowej mobilizacji rezerwistów
Według źródeł rosyjskich na Kremlu trwają spory, dotyczące przeprowadzenia drugiej fali masowej mobilizacji rezerwistów – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na razie, według analityków, nie jest ona jeszcze przesądzona.
Rosyjskie źródła zbliżone do władz twierdzą, że na Kremlu trwają spory, dotyczące konieczności przeprowadzenia nowej fali mobilizacji przed planowaną od 1 października planową kampanią poborową - zaznacza thin tank.
Część kremlowskich urzędników ma się „poważnie” przygotowywać do drugiej fali mobilizacji rezerwistów jesienią. ISW podkreśla, że należy rozróżnić kilka możliwych sposobów mobilizacji. Oprócz planowej kampanii poborowej i ewentualnej dodatkowej mobilizacji na dużą skalę (poprzednia odbyła się we wrześniu 2022 r. i według władz pozwoliła wygenerować siły o liczebności ok. 300 tys.), funkcjonuje jeszcze tzw. kryptomobilizacja. To trwający stale proces naboru mniejszych liczb rezerwistów. Oprócz tego w Rosji prowadzone są różnego rodzaje kampanie dla „ochotników”, zachęcające do podpisania kontraktu z wojskiem.
Według cytowanego przez ISW kanału w Telegramie (WCzk-OGPU), uważanego za zbliżony do struktur siłowych, planowane jest zmobilizowano ok. 170-175 tys. rezerwistów. Planowy pobór miałby w takiej sytuacji zostać przesunięty na listopad. Jednocześnie w ramach „mobilizacji kontraktowej” armia miałaby dodatkowo pozyskać ok. 130 tys. ludzi. W administracji Putina „jastrzębie” naciskają, by zaostrzyć przepisy mobilizacyjne i ograniczyć możliwości uniknięcia powołania do wojska. Ma to być źródłem „poważnych sporów”, ponieważ część urzędników obawia się społecznych konsekwencji takich kroków - relacjonuje ISW.
Te plany, propozycje i spory nie są nowe i nie oznaczają, że Władimir Putin ostatecznie zdecydował się na drugą falę mobilizacji rezerwistów w najbliższym czasie
— ocenia amerykański ośrodek. Think tank przypomina, że przed wiosennym planowym poborem do armii toczyły się podobne dyskusje i pojawiało się wiele spekulacji, jednak ostatecznie mobilizacji nie przeprowadzono. Ostateczna decyzja, podkreśla ISW, należy osobiście do Putina.
09:49. Rosja przyspieszyła wysłanie na Ukrainę nowo utworzonej armii
Elementy nowej rosyjskiej 25. Armii Ogólnowojskowej najprawdopodobniej zostały po raz pierwszy rozmieszczone na Ukrainie i nastąpiło to wcześniej niż planowano - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, jeszcze w sierpniu tego roku ogłoszenia rekrutacyjne dla 25. Armii głosiły, że zostanie ona rozmieszczona na Ukrainie dopiero od grudnia 2023 r. Jej działania koncentrują się w obwodzie ługańskim w północno-wschodniej części Ukrainy.
Jest prawdopodobne, że jednostki zostały wysłane do akcji wcześniej, częściowo dlatego, że Rosja nadal zmaga się z nadmiernie rozciągniętymi siłami na froncie, a Ukraina kontynuuje kontrofensywę na trzech różnych osiach. Istnieje jednak również realna możliwość, że Rosja spróbuje wykorzystać część 25. Armii do uzupełnienia niezaangażowanych sił rezerwowych w teatrze działań wojennych, aby zapewnić dowódcom większą elastyczność operacyjną
— oceniono.
07:23. Siły ukraińskie strąciły 32 drony Shahed
Siły ukraińskie strąciły 32 drony typu Shahed, którymi Rosja zaatakowała obwód odeski - poinformowała w środę armia ukraińska. Nocny atak dronów trwał ponad cztery godziny. Uszkodzona została infrastruktura portowa i cywilna; sześć osób jest rannych.
Przez 4,5 godziny w nocy wróg atakował obwód odeski dronami szturmowymi
— poinformowały na Telegramie oddziały ukraińskie na południu kraju. Jak dodały, obrona przeciwlotnicza strąciła 32 drony typu Shahed 131/136. Celem ataku była infrastruktura portowa. Uszkodzone zostały budynki niemieszkalne.
Szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że ranni w ataku zostali cywile; spośród sześciu poszkodowanych troje jest w stanie ciężkim.
05:14. Pożar stoczni w okupowanym Sewastopolu
Ukraiński atak powietrzny wywołał w środę nad ranem pożar w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował Reuters, powołując się na gubernatora tego miasta z nadania Moskwy Michaiła Razwożajewa.
Według Razwożajewa, jak podał Reuters, ranne zostały co najmniej 24 osoby.
W Sewastopolu, gdzie znajduje się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej floty czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej dziesięciu silnych eksplozji.
00:00. Ukraińskie siły odniosły „częściowy sukces” w obwodzie donieckim i zaporoskim
Ukraińskie siły odniosły „częściowy sukces” w okolicy miejscowości Kliszczijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i Robotyne w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie kraju - poinformował we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraińskie siły kontynuują ofensywę na kierunku melitopolskim oraz działania szturmowe na odcinku bachmuckim - czytamy w wieczornym komunikacie sztabu.
Wskutek działań szturmowych ukraińskie wojska odniosły częściowy sukces w okolicy Kliszczijiwki w obwodzie donieckim oraz miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.
red./PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662342-relacja-567-dzien-wojny-rosjanie-atakuja-pod-kupianskiem