Po niszczycielskich powodziach na wschodzie Libii za zaginione uznano 10 tysięcy osób, ofiary śmiertelne mogą być liczone w tysiącach - oświadczył Tamer Ramadan, szef libijskiej misji w ramach Międzynarodowej Federacji Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Ramadan poinformował o szacunkach organizacji na konferencji prasowej w Genewie, w której uczestniczył zdalnie, łącząc się z Tunezji. Z kolei Osama Ali, rzecznik służby ratunkowej podległej rządowi w Trypolisie, przekazał, że tylko w mieście Derna zginęło co najmniej 2300 osób, o około 7 tysięcy osób zostało rannych.
Ofiary powodzi mogą być liczone w tysiącach
Władze w Libii przewidywały wcześniej, że w powodziach spowodowanych nadejściem burzy mogło zginąć 2 tysiące osób w samym nadmorskim mieście Derna. We wtorek informowano, że w tym mieście odnaleziono już tysiąc zwłok. Burza spowodowała zniszczenia i nagłe powodzie w wielu miastach i miasteczkach na wschodzie Libii, jednak największe zniszczenia dotknęły właśnie zamieszkaną przez ok. 100 tys. ludzi Dernę.
Osama Ali, rzecznik służby ratunkowej podległej rządowi w Trypolisie, przekazał, że tylko w mieście Derna zginęło co najmniej 2300 osób, o około 7 tysięcy osób zostało rannych.
Według Alego, cytowanego przez agencję AFP, ponad 5 tys. osób w 100-tysięcznej Dernie uznano za zaginione.
Wcześniej libijski Czerwony Półksiężyc przekazał, że jego pracownicy doliczyli się ponad 300 ofiar w Dernie, która znajduje się w strefie uznanej przez władze kraju za obszar klęski żywiołowej. Libijskie władze medyczne przekazały, że w tym mieście pochowano jak dotąd 700 ofiar powodzi.
Wśród wyzwań znajduje się dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, zarządzanie miejscami schronienia, (dostarczenie) żywności i produktów nieżywnościowych
— powiedział Ramadan.
Z kolei jeden z libijskich ministrów, Hichem Chkiouat, wskazał, że „ciała leżą wszędzie, w morzu, w dolinach, pod budynkami”. Z jego rozmowy z Reutersem wynika, że w samej Dernie potwierdzono już śmierć ponad tysiąca osób.
To katastrofalne. Ciała leżą wszędzie - w morzu, w dolinach, pod budynkami. Nie przesadzę, mówiąc, że zniknęło 25 proc. miasta. Zawaliło się mnóstwo budynków
— powiedział.
Woda „zabrała wszystko”
Mieszkańcy Derny zamieścili w internecie filmy ukazujące rozmiar katastrofy. Wzdłuż Wadi Derna, rzeki płynącej przez centrum miasta, zniszczeniu uległy całe bloki mieszkalne - relacjonuje agencja AP. Wielu mieszkańców opisało sceny chaosu, gdy powódź nadeszła do centrum Derny. W nocy słyszano eksplozje, które towarzyszyły przerwaniu podmiejskich tam, a woda, która się przez nie przedostała „zabrała wszystko co było na jej drodze” - powiedział mieszkaniec Derny Ahmed Abdalla.
Pomoc poszkodowanym
Służby ratownicze, w tym żołnierze, pracownicy rządowi, ochotnicy i mieszkańcy miasta, przekopują gruzy w poszukiwaniu ciał ofiar. Do wydobywania zwłok z wody wykorzystywane są pontony.
Burza uderzyła również w inne obszary północno-wschodniej Libii, w tym w miasto Al-Bajda, w którym zginęło około 50 osób. Główny szpital w Al-Bajdzie został zalany, a pacjentów ewakuowano, jak wynika z informacji w mediach społecznościowych.
Inne libijskie miasta, które ucierpiały w wyniku przechodzącej w niedzielę i poniedziałek burzy, to Susa, Al-Mardż i Szahhat.
Ministerstwo zdrowia, podległe rządowi w Trypolisie, poinformowało, że samolot przewożący 14 ton sprzętu medycznego, leków i worków na zwłoki, na którego pokładzie znaleźli się także pracownicy służby zdrowia, wyleciał we wtorek do Bengazi, drugiego co do wielkości miasta w Libii, leżącego na jej wschodnim wybrzeżu. Turcja poinformowała we wtorek o wysłaniu do Libii trzech samolotów z pomocą humanitarną oraz ratowników. Pomoc zadeklarowały także Egipt, Tunezja, Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ambasada USA w Libii przekazała w poniedziałek, że jest w kontakcie z ONZ i władzami kraju, aby zapewnić pomoc dla najbardziej zniszczonych regionów.
Libia po obaleniu reżimu Muammara Kadafiego w 2011 roku pogrążyła się w trwającym do dziś chaosie. Rząd w Trypolisie nie panuje nad całością terytorium kraju, który podzielony jest przez zwalczające się ośrodki władzy i liczne ugrupowania zbrojne. Rząd ten nie kontroluje wschodniej części Libii.
CZYTAJ TAKŻE:
— Marek Budzisz: Libia, czyli najważniejszy obecnie w świecie konflikt zbrojny
wkt/PAP/TT/Reuters
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662261-niszczycielskie-powodzie-w-libii-zaginelo-10-tys-osob