Trwa 565. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 11 września 2023 r.
21:18. Szef Pentagonu odbył pierwszą rozmowę z nowym ministrem obrony Ukrainy
Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył w poniedziałek pierwszą rozmowę telefoniczną z nowym ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem na temat potrzeb Ukrainy i amerykańskiej pomocy wojskowej - podał amerykański resort. Była to pierwsza rozmowa ministrów od czasu objęcia stanowiska przez Umierowa.
Jak podał w komunikacie Pentagon, Austin pogratulował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi nowej roli i zapewnił o „niezachwianym” wsparciu USA dla Ukrainy. Obaj mieli omówić szczegóły amerykańskiego wsparcia i priorytetowych potrzeb Ukrainy, a także przyszłotygodniowe spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy w bazie w Ramstein.
Odbyłem merytoryczną rozmowę z Lloydem Austinem. Omówiliśmy pilne potrzeby Ukrainy i zbliżające się spotkanie w Ramstein. Poinformowałem mojego odpowiednika o najnowszych wydarzeniach na linii frontu. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za wsparcie i wkład w zwycięstwo Ukrainy
— napisał z kolei Umierow na Twitterze.
Administracja USA jak dotąd nie potwierdziła doniesień mediów o tym, że USA zamierzają przekazać Ukrainie rakiety balistyczne ATACMS, od dawna stojące na czele ukraińskiej „listy życzeń”. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller stwierdził, że stanowisko USA w tej sprawie się nie zmieniło, ale dodał, że administracja stale analizuje swoją pomoc i dostosowuje i zmienia ją w odpowiedzi na potrzeby Ukrainy.
21:15. Ranny ukraiński czołgista: Przeszedłem już 11 operacji, a kilka jeszcze przede mną
W okolicach szpitala wojskowego w Kijowie często spotkać można spacerujących rannych żołnierzy. Czasem na spacerach towarzyszą im krewni. W poniedziałek 37-letni czołgista Jurij po raz pierwszy udał się na kilkuminutowy spacer poza teren szpitala. Towarzyszyła mu żona Alina, która przytrzymywała go za ocalałą rękę.
Czuję się szczęśliwy, że mogłem wyjść na tak długi i daleki spacer, ponieważ ciężko mi przejść nawet 400 metrów, a dziś pokonałem prawie 600
— chwali się w rozmowie z PAP Jurij, który od dziewięciu miesięcy przebywa w Kijowskim szpitalu wojskowym.
Czołg Jurija został ostrzelany przez Rosjan na początku stycznia, mężczyzna przeżył jedynie dzięki pomocy przyjaciela.
Stacjonowaliśmy w obwodzie charkowskim i w czasie jednej z walk zostaliśmy trafieni. Straciłem przytomność; sam bym się z czołgu nie wydostał. Mój przyjaciel mnie wyciągnął i ukrył w krzakach, skąd po dwóch godzinach zabrali mnie ratownicy. Nic z tego nie pamiętam, ponieważ byłem nieprzytomny. Ostatnie, co pamiętam, to wybuch i ogień
— wspomina.
Poparzeniu uległa cała prawa część ciała mężczyzny. Stracił prawe oko, na jego miejscu ma naklejony plaster z wizerunkiem oka.
Przez długi czas nawet nie wiedziałem, na jakim świecie jestem. Przewijają mi się przez głowę takie migawki: twarz lekarza, twarz żony, twarz kolegi. Zacząłem do siebie dochodzić mniej więcej w maju. W czerwcu po raz pierwszy usiadłem. Na dwór wyszedłem po raz pierwszy w sierpniu. Przeszedłem już 11 operacji, a kilka jeszcze przede mną
— opowiada mężczyzna.
Uczę się życia na nowo i nie jest to łatwe, ponieważ wiem, że na front już nie wrócę, a moi przyjaciele pokonają rosyjskich okupantów beze mnie
— wyznaje mężczyzna, dodając, że niełatwo mu z tym.
W czasie rozmowy Jurijowi towarzyszy żona Alina, która nierzadko kończy za męża rozpoczęte przez niego zdanie, gdyż on nie ma na to siły.
Powrót do zdrowia, jeśli to można nazwać zdrowiem, jest powolny. Jesteśmy jednak dobrej myśli, ponieważ poprawa jest widoczna, a mój Jurij nie należy do tych, którzy się poddają
— mówi kobieta.
Na ten spacer czekaliśmy bardzo długo. Jurij wybrał, w co się ubrać, a poza szpitalem zwykli kijowianie przystawali i dziękowali mu – jeden mężczyzna wysiadł nawet na światłach z samochodu, by uścisnąć mu rękę
— dodaje.
20:46. Rosja zaatakowała statek towarowy na Morzu Czarnym
24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym; atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
Dzięki odtajnionym informacjom wywiadowczym wiemy, że rosyjskie wojsko wycelowało wiele pocisków rakietowych w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym w dniu 24 sierpnia
— powiedział Sunak w Izbie Gmin, składając posłom informacje na temat szczytu G20 w New Delhi w miniony weekend, w którym uczestniczył.
Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych sprecyzowało później, że celem ataku był zacumowany w porcie frachtowiec pływający pod banderą Liberii, zaś ostrzelany został przez okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Do ataku użyte zostały m.in. dwa pociski rakietowe Kalibr, ale żaden z pocisków nie uderzył w cel, gdyż zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.
Putin próbuje wygrać wojnę, której nie wygra, a te ataki pokazują, jak bardzo jest zdesperowany. Atakując statki towarowe i ukraińską infrastrukturę, Rosja wyrządza krzywdę reszcie świata
— oświadczył szef dyplomacji James Cleverly.
18:45. Tak wyglądały wybory
„Nagle pojawiające się wypełnione karty wyborcze, telefony z pretensjami o brak udziału w wyborach, czy głosowanie w blaszanych budkach - tak w skrócie można określić wybory do miejscowych władz w Rosji, które odbyły się w miniony piątek i weekend” - informuje Biełsat
18:30. Rosyjski zakaz ujawniania informacji o atakach dronów
Funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) zostali zobowiązani do nieujawniania informacji o atakach dronów na terytorium kraju i ich skutkach; oświadczenie musieli podpisać wszyscy pracownicy resortu - poinformował niezależny rosyjski kanał Baza.
Baza informuje, powołując się na własne anonimowe źródła w ministerstwie, że oficjalnym powodem takiego kroku jest „Bieżąca sytuacja geopolityczna” - https://tinyurl.com/3znv3kt2. Wszyscy pracownicy ministerstwa zostali poproszeni o podpisanie „Zobowiązania do nieujawniania oficjalnych informacji o przebiegu likwidacji skutków incydentów związanych z atakami dronów”.
Szefostwo ministerstwa uważa, że zdjęcia i filmy zestrzelonych bezzałogowych statków powietrznych i skutków ataków, które pojawiają się w mediach, są robione przez pracowników resortu, a następnie wyciekają do Internetu. Podpisane zobowiązanie stanowi, że funkcjonariusze nie mogą przekazywać służbowych informacji o atakach dronów osobom trzecim. Ponadto, jeśli te „osoby trzecie” pytają o okoliczności ataków lub proszą o materiały fotograficzne i wideo, wówczas funkcjonariusz zobowiązany jest zgłosić ten fakt przełożonym lub do wydziału bezpieczeństwa wewnętrznego MSN.
18:00. Rosyjski czołg w dobrym stanie przechwycony przez Ukraińców nieopodal Robotyne
Tak wygląda z bliska rosyjski czołg T-90 przechwycony przez Ukraińców w pobliżu wsi Robotyne. Jest niemal nietknięty i zachowany w dość dobrym stanie.
Wymaga delikatnej naprawy, ale jest nasz
— mówią ukraińscy żołnierze na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
17:55. Kolejne Mardery trafią na Ukrainę
Niemiecka grupa obronna Rheinmetall dostarczy na Ukrainę 40 kolejnych bojowych wozów piechoty Marder
— podał serwis Euromajdan Press.
Jak dowiadujemy się z wpisu, liczba BWP Marder przekazanych przez Rheinmetall wzrośnie do 80.
17:30. Niemcy przekażą Ukrainie dodatkowe 20 mln euro pomocy
Niemcy przekażą Ukrainie dodatkowe 20 mln euro pomocy humanitarnej – poinformowała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wizyty w Kijowie. Zapowiedziała też współpracę przy budowie elektrowni wiatrowej wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.
Baerbock ostrzegła, że jesienią i zimą Rosja ponownie zaatakuje obiekty energetyczne Ukrainy. „Perfidnym celem Rosji jest ponowne głodzenie ludzi zimą i pozwolenie, by zamarzali na śmierć” – oznajmiła na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.
Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział natomiast, że omawiał z niemiecką minister dostawy broni przeciwlotniczej. Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje więcej systemów do obrony swoich portów przed rosyjskimi atakami, by można było eksportować zboże.
„Szczegółowo omówiliśmy kwestię przekazania Ukrainie niemieckich rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Teraz lepiej rozumiemy specyfikę procesu podejmowania ostatecznej decyzji przez rząd Niemiec. Ze swej strony Ukraina jest gotowa zrobić wszystko, co konieczne, aby go przyśpieszyć” – zaznaczył Kułeba.
14:30. Zełenski odpowiedzialny za korupcję w rządzie? To opinia większości Ukraińców
78 proc. Ukraińców uważa, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest bezpośrednio odpowiedzialny za korupcję w rządzie i administracji wojskowej – wynika z sondażu Fundacji Demokratyczne Inicjatywy.
Przeciwnego zdania było 18 proc. respondentów.
Sondaż został przeprowadzony przez Demokratyczne Inicjatywy wspólnie z Centrum Razumkowa w dniach 9-15 sierpnia na próbie 2019 osób we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie.
14:15. Reżim w Mińsku werbuje wagnerowców do własnej formacji najemniczej
Władze Białorusi zaproponowały umowę z własną firmą Gardserwis tym najemnikom Grupy Wagnera, którzy nie chcą podpisać kontraktu z ministerstwem obrony Rosji i walczyć na Ukrainie - podał portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy.
„Wszystkim wagnerowcom przebywającym na Białorusi, którzy nie chcieli podpisać kontraktu z ministerstwem obrony Rosji i jechać na wojnę na Ukrainie, zaproponowano przejście do łukaszenkowskiej prywatnej firmy wojskowej Gardserwis” - podał portal.
Sprotyw opisuje Gardserwis jako firmę utworzoną w 2019 roku na mocy specjalnego dekretu Alaksandra Łukaszenki i przygotowywaną głównie do działań przeciwko opozycji na Białorusi, „w wypadku niesprzyjającego dla Łukaszenki scenariusza politycznego”.
Portal przypomniał, że firma współpracowała z Grupą Wagnera. Podał także, że Gardserwis szkoli się w ośrodku w obwodzie mińskim.
13:00. Rosja wystrzeliwuje mniej rakiet, ale wysyła więcej dronów
Rosja wystrzeliwuje w kierunku Ukrainy mniej rakiet, ale wysyła więcej dronów – poinformował rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. „W porównaniu z zeszłym rokiem rakiet wystrzeliwanych przez wroga w kierunku terytorium Ukrainy jest mniej. Wtedy bywało ponad 50, a czasem nawet do 100 rakiet dziennie” – oznajmił Ihnat.
Zaznaczył natomiast, że zwiększyła się liczba ataków przy życiu dronów. „Widzimy, że codziennie Shahedy lecą z różnych kierunków, w tym drony najwyraźniej wyprodukowane już na terytorium Rosji. Lecą i z terytorium Krymu, i z Kraju Krasnodarskiego, i z obwodów kurskiego i briańskiego” – powiedział wojskowy.
Dlatego – jak zaznaczył – Ukrainie są potrzebne małe systemy obrony przeciwlotniczej. „Te potężne systemy, które mamy, są przeznaczone głównie do przeciwdziałania rosyjskiemu lotnictwu. A drony to już cele dla mniejszych systemów” – oświadczył.
12:00. Ukraina przejęła kontrolę nad platformami wiertniczymi u wybrzeży Krymu
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są „wieżami Bojki”, od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
HUR podał w komunikacie na Telegramie, że pododdziały wywiadu wojskowego w wyniku „unikalnej operacji” przejęły kontrolę nad platformami, zagarniętymi przez Rosję w 2015 roku.
Rosja od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę używała tych platform w celach wojskowych, w szczególności jako lądowisk dla śmigłowców i miejsc lokalizacji radarów - podał HUR.
11:50. Węgry nie przekażą władzom Ukrainy uchodźców w wieku poborowym
Nie sprawdzamy, czy ukraińscy uchodźcy znajdujący się w naszym kraju są uważani przez władze w Kijowie za poborowych; są oni bezpieczni na Węgrzech i nie przekażemy ich na Ukrainę – poinformował wicepremier Węgier Zsolt Semjen w wypowiedzi dla portalu atv.hu.
„Każdy uchodźca z Ukrainy jest wolnym człowiekiem na Węgrzech i może zdecydować, czy chce tu zostać, wyjechać na Zachód, czy wrócić” na Ukrainę – stwierdził Semjen. „Wszyscy uchodźcy z Ukrainy są bezpieczni na Węgrzech. Ani ich dane nie będą przekazane, ani oni sami nie zostaną wydani” – dodał.
Semjen zareagował na informacje, że Austria odmówiła przekazania Ukrainie mężczyzn w wieku poborowym, którzy znajdują się na jej terytorium. „Według doniesień prasowych, w Austrii przebywa obecnie około 14 tys. mężczyzn w wieku od 18 do 54 lat, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny” – pisze portal atv.hu.
11:00. Ukraińcy strącili ostatniej nocy 12 dronów Shahed
Dwanaście wypuszczonych przez wojska rosyjskie dronów Shahed-136/131 oraz jeden dron nieustalonego typu strąciła w nocy w trzech obwodach na południu Ukrainy obrona przeciwlotnicza – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie.
Według komunikatu siły rosyjskie zaatakowały z południowego wschodu – od strony Jejska i Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim. Drony zostały strącone w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim na południu Ukrainy.
Oprócz tego siły rosyjskie wystrzeliły z samolotów Su-34/Su-35 w kierunku obwodu dniepropietrowskiego rakiety przeciwradiolokacyjne Ch-31P oraz kierowane rakiety Ch-59. Według wstępnych danych nie było ofiar.
10:40. Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Kijowie
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła rano do Kijowa. To jej czwarta wizyta w tym kraju od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Baerbock podróżowała specjalnym pociągiem z Polski. Po przyjeździe szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w drodze do UE.
Ukraina „broni również wolności nas wszystkich z ogromną odwagą i determinacją” - podkreśliła Baerbock w wydanym oświadczeniu. „Ukraina może również polegać na nas. (…) Na naszym zrozumieniu, że rozszerzenie UE jest konieczną geopolityczną konsekwencją rosyjskiej wojny. I że udzielimy Ukrainie zdecydowanego wsparcia na jej drodze do Unii Europejskiej” - zapewniła.
Ukraina ma status kraju kandydującego do UE od czerwca 2022 roku. Komisja Europejska określiła siedem priorytetów reform, z których niektóre uważa już za częściowo zrealizowane. Nowe sprawozdanie KE z postępów spodziewane jest w październiku - przypomina portal stacji ARD.
Baerbock stwierdziła, że osiągnięcia Ukrainy w zakresie reformy sądownictwa i ustawodawstwa medialnego są już widoczne, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie wdrażania ustawy antyoligarchicznej i walki z korupcją.
09:29. Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski system Murom-M
- Brygada im. Mychajło Hruszewskiego z Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyła system nadzoru Murom-M na północ od Oleszek.
09:18. Nowa posada dla gen. Surowikina
Rosyjski generał Siergiej Surowikin, który popadł w niełaskę po czerwcowym buncie najemniczej Grupy Wagnera, najprawdopodobniej został szefem komitetu koordynacyjnego ds. obrony powietrznej przy radzie ministrów obrony Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - podał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank informuje w najnowszej analizie, że o tej nominacji napisało 10 września kilka pomniejszych mediów rosyjskich. Rada ministrów obrony WNP miała - według tych doniesień - jednomyślnie poprzeć mianowanie Surowikina na stanowisko szefa komitetu. Generał ma odpowiadać za kontrolę nad funkcjonowaniem wspólnej obrony powietrznej państw WNP.
Jest znaczące, że media mainstreamowe i związane z Kremlem nie wspominały w ogóle o Surowikinie od czasu jego dymisji ze stanowiska dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych
— zauważa ISW. Eksperci twierdzą, że podobnie było również w poprzednich przypadkach, gdy rosyjskie władze wojskowe przenosiły dowódców, którzy popadli w niełaskę, na drugorzędne stanowiska, bez usuwania ich z armii.
08:14. Ukraińskie MON: Część miejscowości Opytne wyzwolone
Siły ukraińskie wyzwoliły część miejscowości Opytne w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Opytne leży na południowy zachód od Awdijiwki i na północ od Doniecka.
Siły obrony (Ukrainy) zajęły część tej miejscowości
— powiedziała o Opytnem wiceminister Malar, którą cytuje oficjalny kanał Military Media Center na Telegramie.
Malar dodała, że armia ukraińska odniosła „częściowy sukces” w ciągu ostatniego tygodnia w rejonie miejscowości Nowomajorske w obwodzie donieckim. Ogółem Ukraińcy w obwodzie donieckim, na kierunku Bachmutu, wyzwolili w zeszłym tygodniu obszar około 2 km kwadratowych; na południu zaś - obszar około 1,5 km kwadratowego - mówiła wiceminister.
06:59. Ukraiński sztab spodziewa się masowej mobilizacji Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył w poniedziałek, że w Rosji i na ukraińskich terenach będących pod okupacją rosyjską najpewniej rozpocznie się wkrótce masowa mobilizacja. Do armii może zostać skierowanych od 400 tysięcy do nawet 700 tysięcy osób - ocenił sztab.
Wojskowi ukraińscy powołują się w tych ocenach na dokumenty, które trafiły do internetu. Mobilizacja do armii rosyjskiej jest niezbędna „w związku z katastrofalnymi stratami” Rosjan na froncie - informuje sztab w komunikacie na Facebooku.
Sztab ocenia, że mobilizacja w Rosji będzie w minimalnym stopniu dotyczyć wielkich miast - Moskwy i Petersburga. W Czeczenii na rosyjskim Kaukazie Północnym, rządzonej twardą ręką przez Ramzana Kadyrowa, do armii zostanie wezwanych blisko 40 tysięcy ludzi. Sztab wyraża przypuszczenie, że trafią oni do tzw. oddziałów zaporowych, pilnujących, by w oddziałach regularnych nie doszło do dezercji.
03:35. Dwie grupy dronów bojowych Shahed lecą w kierunku Krzywego Rogu
Dwie grupy wrogich dronów zbliżają się od południa i wschodu w kierunku Krzywego Rogu, poinformował w poniedziałek Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy w Telegramie.
Dwie grupy Shahedów lecą z południa i wschodu w kierunku Krzywego Rogu! Nie ignorujcie lotniczych sygnałów ostrzegawczych!
— czytamy w komunikacie Sił Powietrznych.
Również mieszkańcy kilku regionów na południu Ukrainy są ostrzegani o groźbie użycia przez rosyjskie wojsko dronów szturmowych. Poinformowały o tym Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w Telegramie – podał Ukrinform.
00:26. Prezydent Zełenski: Natarcie na południu, ruch na wschodzie
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ukraińskie wojska prowadzące kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym posunęły się w zeszłym tygodniu na froncie południowym, również na wschodzie doszło do postępów w pobliżu Bachmutu.
W ciągu ostatnich siedmiu dni poczyniliśmy postępy w sektorze południowym
— powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.
W sektorze Bachmutu panuje ruch. Tak, jest ruch
— dodał prezydent.
Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał również:
Dziś w pobliżu miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim rosyjscy terroryści zaatakowali pojazd wolontariuszy. Bezpośrednie trafienie z systemu rakiet przeciwpancernych. W tej chwili wiemy na pewno, że zginął Anthony Ignat z Kanady. Niestety, najprawdopodobniej zginęła także Emma Igual z Hiszpanii. Składam kondolencje ich rodzinom. Dwóch innych wolontariuszy zostało zabranych do szpitali w Dnieprze – obywatel Niemiec Mawick Ruben i obywatel Szwecji Johan Mathias – otrzymują oni niezbędną pomoc. Ten rosyjski ostrzał po raz kolejny potwierdza, jak wojna przeciwko Ukrainie jest bliska każdemu na świecie, kto naprawdę ceni życie ludzkie i wierzy, że powstrzymanie terroru i pokonanie zła jest wspólnym moralnym obowiązkiem ludzkości. Chwała wszystkim naszym żołnierzom! Chwała całemu naszemu narodowi! Dziękuję wszystkim na świecie, którzy pomagają Ukrainie przetrwać i chronić życie! Na pewno zwyciężymy! Chwała Ukrainie!
00:20. „WSJ”: ukraińscy dowódcy uważają, że samoloty F-16 wezmą udział w wojnie już zimą
Ukraińscy dowódcy uważają, że ukraińscy piloci latający na samolotach F-16 mogliby wziąć udział w wojnie już w lutym 2024 r. Urzędnicy amerykańscy utrzymują jednak, że Ukraińcy będą gotowi do latania na nowym sprzęcie najwcześniej w połowie 2024 r. - informuje „WSJ”.
„Biorąc pod uwagę, że amerykańskie szkolenie (pilotów) ma się rozpocząć we wrześniu lub październiku, kilku ukraińskich pilotów myśliwców może być gotowych do służby już w lutym” - twierdzą dowódcy ukraińscy cytowani przez dziennik.
Ani Rosja, ani Ukraina nie osiągnęły przewagi w powietrzu, ponieważ każda ze stron ma wystarczającą liczbę rakiet ziemia-powietrze, by udaremnić działania myśliwców drugiej strony. Dodanie amerykańskich F-16, starszych, ale stosunkowo zaawansowanych myśliwców, mogłoby zapewnić Ukraińcom skuteczniejszą zdolność do walki z rosyjskimi odrzutowcami i atakowania celów naziemnych - wyjaśnia „WSJ”.
00:18. Ukraińska wiceminister obrony: wspólnie ze Szwecją wyprodukujemy co najmniej 1000 bojowych wozów piechoty
Już niedługo Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają znacznie więcej takich pojazdów, bo Ukraina i Szwecja uzgodniły wspólną produkcję CV90. A najbliższym celem jest 1000 tych bojowych wozów piechoty dla ukraińskiego wojska
— oznajmiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar na Telegramie.
Malar zaznaczyła, że pierwsze wozy CV90 produkcji szwedzkiej Ukraina otrzymała latem tego roku i już wykonują one zadania bojowe Po raz pierwszy zostały użyte na kierunku łymańskim w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/662050-relacja-565-dzien-wojny-sukces-sil-ukrainskich-w-opytnem