Trwa 561. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 7 września 2023 r.
22:11. Armenia po raz pierwszy od początku wojny przekazała Ukrainie pomoc
Armenia po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na Ukrainę przekazała stronie ukraińskiej pomoc humanitarną - informuje w czwartek wieczorem portal Europejska Prawda. Żona premiera Armenii Anna Akopian przywiozła sprzęt dla ukraińskich uczniów.
Ukraińskie ministerstwo oświaty poinformowało, że żona premiera Nikola Paszyniana przekazała sprzęt potrzebny do zdalnej nauki: ponad tysiąc smartfonów, tabletów i laptopów.
Europejska Prawda przypomniała, że premier Armenii wcześniej zapewnił, że jego kraj nie jest sojusznikiem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.
21:27. USA przekażą kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 mln dolarów
Pentagon ogłosił w czwartek kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 600 mln dolarów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. USA mają zakupić dla Ukrainy m.in. sprzęt obrony powietrznej oraz do walki radioelektronicznej.
Ten pakiet podkreśla trwające zobowiązanie USA, by odpowiadać na pilne potrzeby Ukrainy poprzez zaangażowanie kluczowych zdolności w bliskim terminie i jednocześnie budowanie trwałych zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej pespektywie
— napisano w komunikacie Pentagonu.
W skład nowego pakietu wchodzi m.in. sprzęt do integracji systemów obrony powietrznej Ukrainy, dodatkowa amunicja do systemów HIMARS, amunicja artyleryjska kalibru 105 mm, sprzęt do rozminowywania, a także sprzęt do walki radioelektronicznej, stosowany m.in. do zwalczania i zakłócania dronów. Całkowita wartość pakietu wynosi 600 mln dolarów.
21:21. Opóźni się dostawa samolotów F-35 dla Ukrainy, ale przekazanie F-16 będzie kontynuowane
Planowana na wiosnę przyszłego roku dostawa drugiej partii samolotów F-35 została przesunięta przez producenta na jesień 2024 roku - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund Poulsen. Zapewnił, że przekazanie F-16 Ukrainie będzie kontynuowane.
„Siły zbrojne nadal będą zajmować się szkoleniem ukraińskich pilotów oraz przekazaniem samolotów F-16 Ukrainie” - podkreślił Poulsen w wydanym komunikacie.
Według resortu obrony Danii opóźnienie wynika z „wyzwań amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, związanych z rozwojem i testowaniem oprogramowania, z którym dostarczane są najnowsze wersje F-35”.
20:46. Wysadzono w powietrze samochód z oficerami FSB
W okupowanej miejscowości Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wysadzono w powietrze samochód, w którym byli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i wojskowi - pisze w czwartek portal Ukrainska Prawda.
W wybuchu jeden pracownik FSB zginął na miejscu, a drugi jest w szpitalu w stanie ciężkim. Trzech rosyjskich wojskowych zostało rannych - podał serwis, powołując się na źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Ukrainska Prawda opublikowała nagranie wybuchu.
Według informacji portalu z eksplozją związana jest SBU. Funkcjonariusze FSB byli w Oleszkach, by prowadzić działania filtracyjne i torturować Ukraińców - napisała Ukrainska Prawda.
18:25. Sekretarz stanu Blinken był w Jahidnem, gdzie Rosjanie więzili w piwnicy kilkuset cywilów
Składający wizytę na Ukrainie sekretarz stanu USA Antony Blinken był w czwartek w Jahidnem w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie więzili w szkolnej piwnicy kilkuset cywilów - poinformowało biuro prasowe amerykańskiego Departamentu Stanu.
Patrząc na to, słuchając historii, wielu z nas mówi - to jest XXI wiek. To nie miało się już zdarzyć nigdy więcej. I nie tylko tu, w sercu Europy, ale na świecie. Więc USA i Departament Stanu są oddane temu, by zrobić wszystko co możemy, aby spróować zapobiegać konfliktowi, powstrzymać go i stać po stronie tych, którzy są ofiarami agresji
— powiedział Blinken.
18:17. Wideo z okazji Dnia Wywiadu Wojskowego
Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, zamieścił w mediach społecznościowych wideo z okazji Dnia Wywiadu Wojskowego.
17:54. W Rostowie nad Donem dron uderzył w dom koło sztabu, gdzie kilkakrotnie był Putin
W nocnym ataku dronów uszkodzone zostały w centrum Rostowa nad Donem budynki, znajdujące się naprzeciwko sztabu Południowego Okręgu Wojskowego - podkreśla w czwartek Radio Swoboda. Sztab ten, koordynujący inwazję na Ukrainę, odwiedzał w sierpniu Władimir Putin. Był tam też w grudniu 2022 r.
Władze rosyjskie zapewniły w czwartek, że dwa drony, które pojawiły się w nocy w obwodzie rostowskim, zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą. Przy tym, podano oficjalnie adres w centrum miasta, gdzie spadł jeden z dronów - ul. Puszkińska 42. Dosłownie naprzeciwko domu nr 42 znajduje się sztab Południowego Okręgu Wojskowego - przekazała rosyjska redakcja BBC.
Południowy Okręg Wojskowy odgrywa kluczową rolę w inwazji Rosji na Ukrainę i to właśnie z jego sztabu - jak się uważa - wojskowi rosyjscy dowodzą inwazją.
Ten sam sztab zajęli wagnerowcy w trakcie nieudanego marszu ma Moskwę w czerwcu br. Dwa miesiące później odwiedził go Putin, a jego przyjazd do Rostowa nad Donem uznano wówczas za chęć zademonstrowania, że próba buntu została całkowicie zdławiona. Kilka dni po tej wizycie władze Rosji ogłosiły, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zginął w wypadku samolotowym.
W sztabie w Rostowie nad Donem Putin był także - według mediów niezależnych - w grudniu 2022 r. Wówczas Kreml wyemitował kadry z jego spotkania z wojskowymi dowodzącymi inwazją. Rosyjskie media państwowe sugerowały, że Putin był w strefie działań wojennych, ale według mediów niezależnych kadry pochodziły właśnie z Rostowa.
Obwód rostowski, gdzie leży to miasto, graniczy z ukraińskim Donbasem i terenami, które po 2014 roku kontrolowali wspierani przez Rosję separatyści.
17:22. Prokurator generalny Ukrainy: prawie wszyscy jeńcy więzieni przez Rosję byli torturowani
Około 90 procent ukraińskich jeńców wojennych więzionych przez Rosję przeszło przez tortury, gwałty, groźby przemocy seksualnej albo inne formy znęcania - oświadczył Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy, cytowany w czwartek przez swoje biuro.
Prokurator podkreślił, że na wszystkich wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terytoriach znajdowane są dowody rosyjskich zbrodni. Jak dodał Kostin, jedynie w obwodzie chersońskim odkryto 11 katowni rosyjskich. Trwa śledztwo w sprawie ok. 100 przypadków stosowania tortur w obwodzie charkowskim; ponad 700 osób uznano tam za poszkodowanych - poinformował ukraiński prokurator generalny podczas spotkania z Alice Jill Edwards, specjalną sprawozdawczynią ONZ ds. tortur.
Kostin przywołał historię 32-letniego mieszkańca Chersonia, który był więziony i katowany przez 17 dni. Grożono także zgwałceniem jego żony i oddaniem dziecka do sierocińca. Został wypuszczony na wolność dopiero po zapłaceniu przez rodzinę 100 tys. hrywien (ok. 12 tys. złotych).
Prokurator oznajmił, że dotychczas zidentyfikowano 156 rosyjskich wojskowych i przedstawicieli okupacyjnych władz podejrzanych o stosowanie tortur.
17:00 Tak Ukraińcy zestrzelili drony!
Dowództwo Operacyjne „Południe” opublikowało film pokazujący, jak niemiecki system przeciwlotniczy „Gepard” skutecznie zestrzelił drony „Shahed”.
16:40. Kołomojski podejrzany o sprzeniewierzenie ponad 232 mln euro
Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) powiadomiło w czwartek oligarchę Ihora Kołomojskiego, że jest podejrzany wraz z grupą innych osób o sprzeniewierzenie ponad 9,2 mld hrywien (ponad 232 mln euro), należących do kontrolowanego przez niego w przeszłości Prywatbanku.
7 września 2023 roku detektywi NABU (…) powiadomili byłego beneficjenta ostatecznego Prywatbanku oraz pięciu członków zorganizowanej przez niego grupy o podejrzeniu sprzeniewierzenia środków banku w wysokości ponad 9,2 mld hrywien
— poinformowało NABU w komunikacie na swojej stronie internetowej.
Według śledztwa w okresie od stycznia do marca 2015 roku Kołomojski jako ostateczny beneficjent Prywatbanku opracował plan przejęcia środków tegoż banku w celu dalszego finansowania kontrolowanej przez niego spółki offshore i zwiększenia własnego udziału w kapitale banku.
W tym celu bank został sztucznie zobowiązany do zapłaty kontrolowanej spółce offshore ponad 9,2 mld hrywien pod pretekstem rzekomego odkupu własnych obligacji po zawyżonej wartości – wyjaśniło NABU.
Następnie część kwoty ponad 446 mln hrywien została przelana na rachunki trzech powiązanych podmiotów prawnych w celu legalizacji pod pozorem transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych, a następnie na rachunki dwóch kolejnych podmiotów. Ostatecznie środki zostały przelane na osobiste konto ostatecznego beneficjenta Prywatbanku. Kołomojski wniósł później te pieniądze – zgodnie z wymogami Narodowego Banku Ukrainy – do autoryzowanego kapitału Prywatbanku.
Oprócz Kołomojskiego w śledztwie w tej sprawie figuruje pięciu menadżerów znacjonalizowanego w 2016 roku Prywatbanku.
W sobotę sąd w Kijowie nakazał umieszczenie Kołomojskiego, jednego z najbogatszych biznesmenów ukraińskich, na dwa miesiące w areszcie. Wcześniej tego samego dnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że Kołomojski został powiadomiony o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na oszustwach i legalizacji majątku uzyskanego w wyniku przestępstwa. SBU uważa, że Kołomojski w latach 2013-2020 wyprowadził ponad pół miliarda hrywien (równowartość ponad 12 mln USD) za granicę, wykorzystując podlegające mu banki.
Kołomojski przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie w 2019 roku poparł obecnego szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego. W sobotę, po aresztowaniu oligarchy, prezydent oświadczył, że Ukraina w przyszłości będzie krajem „o innych regułach” i że nie będzie na pewno pobłażania wobec tych, „którzy grabili Ukrainę i stawiali się ponad prawem i wszelkimi regułami”.
16:39. Władze regionalne: Rosjanie formują oddziały szturmowe i chcą zająć Kupiańsk
Armia rosyjska nadal formuje oddziały szturmowe i chce zająć Kupiańsk w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - ostrzegł w czwartek Ołeh Syniehubow, szef administracji obwodu charkowskiego.
Syniehubow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda, powiedział, że Rosjanie „będą próbowali okupować Kupiańsk”. Wyraził przekonanie, że zamiar ten się nie powiedzie.
Szef władz obwodowych mówił też o sytuacji w Iziumie, innym mieście w obwodzie charkowskim wyzwolonym z rąk rosyjskich we wrześniu 2022 roku. Liczba ludności w Iziumie od momentu wyzwolenia wzrosła z około 3 tysięcy do 27 tysięcy - powiedział Syniehubow.
Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski mówił w połowie sierpnia, że sytuacja w pobliżu Kupiańska, który Rosjanie usiłują zająć, staje się coraz trudniejsza. Przedstawiciele armii ukraińskiej oceniali w ubiegłym miesiącu, że atakując w tym regionie wojska rosyjskie chcą zmusić Ukraińców do przerzucenia części sił z obwodów zaporoskiego i donieckiego - głównego kierunku kontrofensywy ukraińskiej.
16:07. Incydent z udziałem drona w obwodzie wołgogradzkim, 400 km od linii frontu na Ukrainie
Władze rosyjskie twierdzą, że w obwodzie wołgogradzkim w południowo-zachodniej Rosji zestrzelono samolot bezzałogowy - podała w czwartek agencja Reutera. Według niektórych doniesień dron atakował bazę wojskową. Obwód wołgogradzki dzieli od frontu na Ukrainie około 400 km - informuje agencja UNIAN.
Niezależny rosyjski kanał Astra na Telegramie podał, że do incydentu doszło w rejonie miejscowości Kotłubań, gdzie znajduje się baza materiałowo-zaopatrzeniowa Południowego Okręgu Wojskowego. Kijów nie skomentował doniesień o incydencie, o który strona rosyjska oskarżyła Ukrainę.
Jak relacjonuje UNIAN, media rosyjskie utrzymują, że dron został zestrzelony i nie spowodował zniszczeń. Zauważają przy tym, że od początku wojny nie doszło do ataków dronów w obwodzie wołgogradzkim.
Wcześniej w czwartek władze Rostowa nad Donem, gdzie mieści się sztab Południowego Okręgu Wojskowego, ogłosiły, że obrona powietrzna zestrzeliła tam dwa drony.
15:47. Drakoński wyrok dla kolejnego jeńca ukraińskiego na terenach okupowanych!
Na karę 26 lat więzienia skazał rosyjski sąd w tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL), na okupowanych terytoriach Ukrainy, żołnierza ukraińskiej Gwardii Narodowej Kostiantyna Syczaka - podał w czwartek rosyjski niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa.
Źródłem, na które powołuje się portal, jest oficjalny komunikat rosyjskiego Komitetu Śledczego o skazaniu Ukraińca. W komunikacie podano, że Syczak służył jako sanitariusz i kierowca w punkcie medycznym jednego z batalionów 21. brygady Gwardii Narodowej Ukrainy.
Rosjanie oskarżyli go o udział w zabójstwie cywilów w Mariupolu w marcu 2022 r. Mariupol, miasto na południu Ukrainy, dostał się w maju 2022 r. pod okupację rosyjską.
Syczak jest kolejnym żołnierzem ukraińskim, wobec którego rosyjski sąd na terytoriach okupowanych w Donbasie wydał długoletni wyrok. 4 września br. skazany został na 22 lata więzienia Maksym Owczarenko, żołnierz 1. kompanii 74. samodzielnego batalionu zwiadowczego ukraińskich sił zbrojnych. W sierpniu br. sąd w okupowanym Doniecku skazał na 25 lat więzienia żołnierza pułku Azow, Andrija Bohdana, który trafił do niewoli rosyjskiej w maju 2022 roku. Pod koniec maja 2023 roku inny wojskowy ukraiński, Ołeksij Kyrkałow z pułku Azow, został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
15:43. Ukraiński rzecznik praw człowieka: wiemy o kilkudziesięciu miejscach na Białorusi, w których są wywiezione ukraińskie dzieci
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że wie o kilkudziesięciu miejscach na Białorusi, w których przebywają dzieci wywiezione z Ukrainy.
Jeśli chodzi o liczbę miejsc, to mamy (informację o) dziesiątkach (takich miejsc na Białorusi)
— powiedział Łubinec cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.
Zaznaczył jednocześnie, że biuro rzecznika praw człowieka Ukrainy nie posiada informacji na temat tego, że białoruskie rodziny rozpoczęły proces adopcji czy wzięcia pod opiekę tymczasową ukraińskich dzieci.
15:41. Na skutek wybuchów rosyjskich min zginęło dotąd 242 cywilnych mieszkańców kraju
Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, na skutek eksplozji min i innych ładunków wybuchowych podłożonych przez agresora zginęło już 242 cywilnych mieszkańców Ukrainy, w tym 13 dzieci, a 498 osób zostało rannych - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Mykoła Didyk.
Według wstępnych danych przytoczonych przez DSNS 174 tys. km kwadratowych, czyli około 30 proc. terytorium Ukrainy jest zanieczyszczonych rosyjskimi niewybuchami. W ramach tego obszaru 13,5 tys. km kwadratowych stanowią zbiorniki wodne.
Dotychczas nasi pirotechnicy rozminowali około 93 tys. hektarów terenów wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji i unieszkodliwili około 427 tys. ładunków wybuchowych. Chodzi m.in. o miny przeciwpiechotne i amunicję kasetową - dodał Didyk, cytowany na profilu ukraińskiego MSW na Telegramie
15:25. Tereny wokół Robotyne i Werbowe wyzwolone
Siły Zbrojne Ukrainy w środę wyzwoliły tereny w okolicach ważnych miejscowości Robotyne i Werbowe - poinformował w czwartek Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim, tj. w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.
Rzecznik przekazał, że ukraińskie wojska wyzwoliły terytorium na południe od Robotynego i na zachód od Werbowego - pisze Ukrinform.
Również w czwartek ukraińskie MSW poinformowało o zawieszeniu flag Ukrainy w dwóch wsiach w tzw. szarej strefie obwodu charkowskiego. Dotychczas, po wyzwoleniu miejscowości spod rosyjskiej okupacji, wejście do nich było niemożliwe ze względu na zaminowanie terenu. Chodzi o miejscowości Strojiwka i Topoli przy granicy z Rosją.
Ukraińska armia potwierdziła 28 sierpnia wyzwolenie ważnej strategicznie miejscowości Robotyne.
Otwiera nam to drogę w kierunku Tokmaku, a następnie do Melitopola i granicy z Krymem
— powiedział dzień później szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
W ocenie wielu zachodnich obserwatorów, m.in. ekspertów amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), zdobycie Robotynego może umożliwić Ukraińcom kontynuowanie natarcia na mniej zaminowanym, łatwiejszym do pokonywania terenie.
14:45. Szef NATO w PE: Ukraińcy stopniowo posuwają się naprzód, przełamali rosyjskie linie obrony
Ukraina robi postępy w rozpoczętej w czerwcu kontrofensywie mającej na celu odzyskanie terytorium zajętego przez Rosję; jej wojska stopniowo zdobywają teren; udało im się przełamać rosyjskie linie obronne - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Parlamencie Europejskim.
Należało się spodziewać, że ukraińska ofensywa będzie postępować powoli, „nikt nigdy nie powiedział, że to będzie łatwe” - zaznaczył Stoltenberg, przemawiając podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, podczas którego omówiono najważniejsze kwestie bezpieczeństwa europejskiego i globalnego.
Szef NATO zauważył, że w ubiegłym tygodniu siły ukraińskie zdołały sforsować pierwszą linię obrony Rosjan, lecz teraz muszą stawić czoła kolejnym umocnieniom na obszarach, na których siły rosyjskie miała czas na budowę fortyfikacji i rozmieszczenie min.
14:14. Sekretarz stanu USA obserwował szkolenia z rozminowywania w obwodzie czernihowskim
Sekretarz stanu USA Antony Blinken obserwował w czwartek w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy szkolenia z rozminowywania - podała ukraińska telewizja Suspilne. Blinken poinformował, że odwiedził ukraińską straż graniczną w tym regionie.
Szef amerykańskiej dyplomacji pojechał do obwodu czernihowskiego, który graniczy z Rosją i Białorusią, w drugim i ostatnim dniu swojej wizyty na Ukrainie. Zapowiedział tam kolejną pomoc finansową USA, w wysokości 90 mln USD, przeznaczoną na rozminowywanie kraju.
Na kadrach wyemitowanych w telewizji 5. Kanał pokazano spotkanie Blinkena z ekipą rozminowującą w kamizelkach Szwajcarskiej Fundacji na rzecz Rozminowywania (FSD), która działa na Ukrainie.
13:40. Nowy minister obrony Ukrainy: zaopatrzenie wojska i walka z korupcją wśród priorytetów resortu
Zaopatrzenie żołnierzy we wszystko, co jest im potrzebne, „zerowa tolerancja dla korupcji” oraz rozszerzenie międzynarodowej koalicji wokół Ukrainy wymienił w czwartek wśród swoich priorytetów nowy minister obrony Ukrainy Rustem Umierow na ceremonii przedstawienia go pracownikom resortu.
Cała działalność naszego ministerstwa powinna koncentrować się na wzmocnieniu naszych wojskowych, zaopatrzeniu ich we wszystko, co niezbędne – broń, sprzęt wojskowy, wyposażenie, środki indywidualnej obrony, żywność, ochrona praw żołnierzy, opieka medyczna wysokiej jakości, nieustanne szkolenie i podwyższanie kwalifikacji
— mówił Umierow. Za istotne uznał również „zerową tolerancję” dla korupcji i „dostosowanie do międzynarodowych standardów NATO wszystkich procedur zakupów”. Jak zaznaczył, należy zdigitalizować wszelkie procedury związane np. z książeczką wojskową czy pobytami w szpitalu, aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko korupcji.
Mówiąc o poszerzenia koalicji wokół Ukrainy Umierow podkreślił, że Kijów powinien „zawiązywać nowe, być może nawet niespodziewane partnerstwa, poszerzać geografię sojuszników, tworzyć nowe regionalne i tematyczne alianse”. Wskazał też na znaczenie rozwoju ukraińskiej produkcji, bo im będzie ona szersza, tym bardziej Ukraina będzie uniezależniona od czynników zewnętrznych.
13:05. Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji
Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji - poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
Ukraińskie zboże już zostało wyeksportowane przez porty chorwackie. Dziękujemy za taką możliwość. Choć jest to niszowy szlak handlowy, to jednak już cieszy się popularnością. Jesteśmy gotowi go rozwijać, poszerzając możliwości korytarza transportowego
— powiedziała Swyrydenko.
Uważamy, że ta trasa logistyczna będzie odgrywać ważną rolę w handlu dwustronnym pomiędzy naszymi krajami również po wojnie
— dodała.
11:58. Generał odpowiedzialny za obronę przeciwlotniczą Moskwy aresztowany za korupcję
W Rosji aresztowany został gen. Konstantin Ogijenko, który do lipca br. był dowódcą armii odpowiedzialnej za obronę przeciwlotniczą Moskwy - podał w czwartek niezależny portal Meduza. Wojskowego oskarżono o przyjęcie wysokiej łapówki. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.
Ogijenko od 2021 roku (a więc, również w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę) dowodził 1. armią obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej specjalnego przeznaczenia, do której zadań należy obrona Moskwy przed atakiem z powietrza. W lipcu 2023 r. generała objęto sprawą karną dotyczącą łapówki w szczególnie dużej wysokości i odwołano ze stanowiska. Jednak dopiero w czwartek podano publicznie informację o dymisji i o tym, że Ogijenko jest w areszcie, gdzie ma przebywać co najmniej do 27 listopada.
Sprawa karna dotyczy łapówek za przyznanie gruntów o przeznaczeniu wojskowym instytucji cywilnej. Śledczy twierdzą, że sprawdzają, czy doszło do sprzedaży gruntów podlegających armii i obronie przeciwlotniczej na cele cywilne - tj. jako działek pod zabudowę.
Armia rosyjska wielokrotnie zapewniała w poprzednich latach, że Moskwa jest szczególnie chroniona z powietrza. Tymczasem w poprzednich miesiącach cyklicznie dochodziło do incydentów z użyciem dronów w Moskwie i obwodzie moskiewskim.
11:40. ISW: Rosyjski generał Surowikin może objąć stanowisko w strukturach Wspólnoty Niepodległych Państw
Generał Siergiej Surowikin, były dowódca rosyjskich sił powietrznych i zgrupowania wojsk inwazyjnych na Ukrainie, który został zatrzymany po czerwcowym buncie najemniczej Grupy Wagnera, może objąć stanowisko w strukturach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Think tank przytoczył wypowiedź emerytowanego rosyjskiego generała i deputowanego do Dumy Państwowej Wiktora Zawarzina. W jego ocenie Surowikin prawdopodobnie obejmie funkcję w jednym z organów WNP - fasadowej organizacji międzynarodowej utworzonej w 1991 roku w celu utrzymania współpracy Rosji z państwami powstałymi w wyniku rozpadu ZSRR.
Jeśli te informacje okazałyby się prawdą, byłyby zgodne z wcześniejszymi spostrzeżeniami ISW, że rosyjscy dowódcy, którzy ponieśli porażki podczas wojny z Ukrainą lub z jakichkolwiek innych powodów wypadli z łask Kremla, nie są całkowicie usuwani z armii, lecz przenoszeni na mniej znaczące stanowiska. Są to funkcje nie związane z inwazją na sąsiedni kraj, postrzegane przez władze i samych zainteresowanych jako rodzaj kary - zauważył amerykański ośrodek.
Surowikin został zwolniony z aresztu kilka dni po tragicznej śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który 23 sierpnia zginął w katastrofie lotniczej - ujawnił amerykański dziennik „New York Times”. W ocenie licznych komentatorów dowódca wiedział wcześniej o planach wagnerowców, lecz nie zrobił nic, by zapobiec ich realizacji.
Surowikin po raz pierwszy pojawił się publicznie w poniedziałek - zauważa ISW. Według doniesień „NYT” wojskowy nie zostanie zdegradowany i formalnie pozostanie w siłach zbrojnych, lecz jego kariera jest de facto skończona.
Generał, znany z brutalnych działań przeciwko ludności cywilnej podczas wojny domowej w Syrii, zajmował od 2017 roku stanowisko dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych. Jednocześnie od października 2022 do stycznia 2023 roku kierował rosyjskimi wojskami na Ukrainie, po czym został zastępcą dowódcy tych wojsk.
W czerwcu bieżącego roku, podczas próby puczu podjętej przez Grupę Wagnera, Surowikin wezwał najemników do powrotu do miejsc stacjonowania. Media donosiły wcześniej o związkach generała z szefem wagnerowców Prigożynem.
10:50. 18 ofiar rosyjskich ataków w obwodzie zaporoskim i donieckim
Osiemnaście osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i zaporoskim na południu w ciągu ostatniej doby - poinformowały w czwartek władze obwodowe, prokuratura i policja.
Według najnowszych danych szesnaście osób zginęło, a 33 odniosły obrażenia w środę w rosyjskim ataku na centralne targowisko w Kostiantyniwce w obwodzie donieckim – podała rzeczniczka obwodowej policji Ołeksandra Hawryłko w telewizji.
Również w środę siły rosyjskie zaatakowały Siewiersk w tym samym obwodzie, w wyniku czego zginęła kobieta, a trzy osoby odniosły obrażenia. Kolejna osoba została ranna w Wełykiej Nowosiłce – [podała Prokuratura Generalna na Telegramie.]https://t.me/pgo_gov_ua/16410
Siły rosyjskie ostrzeliwały również obwód zaporoski. W Stepnohirsku zginął 68-letni mężczyzna, a 70-letni został ranny. W innych miejscowościach obwodu obrażenia odniosło 5 osób – podały władze obwodowe na Telegramie.
W ataku na wioskę Hłuszkowka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju obrażenia odniósł młody mężczyzna, który został hospitalizowany w ciężkim stanie – podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
w wyniku rosyjskich ostrzałów ranna została również kobieta w wiosce Odradokamjanka w obwodzie chersońskim na południu kraju - poinformowały władze obwodowe..
09:50. Nagroda dla rosyjskiego pilota, który przeszedł na stronę Ukrainy
Kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow, który uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8, otrzyma w nagrodę 500 tys. dolarów - zapowiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Część komentatorów na Ukrainie skrytykowała tę decyzję, argumentując, że lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na potrzeby armii Ukrainy.
Wypłacimy Kuzminowowi to wynagrodzenie w naszej walucie narodowej, hrywnach. Działamy na podstawie prawa - jeszcze w kwietniu 2022 roku prezydent podpisał w tej sprawie stosowną ustawę. Na mocy przyjętych wówczas przepisów rosyjscy wojskowi, którzy przejdą na stronę Ukrainy wraz ze swoim uzbrojeniem, zostaną odpowiednio nagrodzeni - przypomniał Jusow cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Przedstawiciel HUR wezwał innych żołnierzy armii agresora, by poszli w ślady Kuzminowa.
Jeśli nie chcecie zostać zbrodniarzami wojennymi, poddajcie się i przejdźcie na stronę Ukrainy. Zachowajcie swoją godność i walczcie z reżimem Putina
— zaapelował.
Decyzja władz w Kijowie nie spodobała się niektórym ukraińskim komentatorom.
Superoperacja specjalna. (…) Nie, do diabła. Trzeba poskromić w sobie patriotę i wojownika i przyznać, że lepiej byłoby oddać te pieniądze (naszym żołnierzom) albo emerytom. (…) Nie mam pojęcia, w jaki sposób chcemy zajmować się (operacjami) wywiadowczymi z takimi ludźmi
— denerwował się użytkownik Telegrama o pseudonimie Ne Aleksiej.
Jego wypowiedź przytoczył w środę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko .
09:11. Rosjanie wywożą do Rosji wyposażenie fabryki w Nowej Kachowce
Siły rosyjskie wywożą na terytorium Rosji wyposażenie zakładu elektromechanicznego w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w czwartek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowaliow w telewizji.
Według rzecznika rosyjscy okupanci często tak robią, gdy zamierzają uciec z jakiegoś terytorium.
Kowaliow dodał, że okupanci kontynuują na zajętych terenach Ukrainy przygotowania do lokalnych pseudowyborów, które mają się odbyć 10 września. Na przykład w budynku szkoły w wiosce Wynohradowe w obwodzie chersońskim zorganizowali sztab „wyborczy”. Zastraszają też miejscową ludność, by nakłonić ją do głosowania.
09:09. Brytyjski resort obrony: Rosja wzmacnia propagandę telewizyjną w obwodzie donieckim
Mieszkańcy kontrolowanego przez Rosję obszaru obwodu donieckiego na Ukrainie otrzymują teraz rosyjskojęzyczne wiadomości lokalne od głównej rosyjskiej stacji telewizyjnej, które prezentują kremlowskie spojrzenie na wojnę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 4 września Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa (WGTRK) otworzyła filię w Doniecku i rozpoczęła nadawanie w nieuznawanej na arenie międzynarodowej Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Lokalne wiadomości są dostarczane przez kanał Rossija 1 i przedstawiają rosyjskie spojrzenie na wojnę, co jest częścią szerszych wysiłków Rosji mających na celu zapewnienie trwałej kontroli nad tym obszarem.
Wyjaśniono, że przed 2014 r. mające siedzibę na Ukrainie rosyjskojęzyczne stacje radiowe i telewizyjne były dostępne bez przeszkód na anektowanych obecnie obszarach, a po inwazji ogólnoukraińscy nadawcy nadal dostarczali lokalnie rosyjskojęzyczne treści. Kontrolowani przez rząd DRL i sprzymierzeni z nim nadawcy również retransmitowali rosyjskie krajowe programy informacyjne w ramach kampanii propagandowej, ale nie dostarczali regionalnych wiadomości.
Dodano, że uruchomienie nadawania WGTRK w Doniecku zajęło ponad rok, bo zapowiedziano to w 2022 r. Było to prawie na pewno spowodowane odmową pracy wyszkolonych lokalnych techników - komentuje brytyjski resot obrony. Osoby sympatyzujące z DRL i posiadające wymagane umiejętności zostały prawdopodobnie sprowadzone z Krymu, Ługańska i innych miejsc.
Wskazano, że pomimo blokady radiowej, ukraińskie transmisje są nadal dostępne dla mieszkańców za pośrednictwem Internetu. Tam, gdzie obowiązują rosyjskie blokady, widzowie używają VPN lub innych aktywnych technologii ich obchodzenia. Telefony komórkowe w sieciach ukraińskich operatorów najprawdopodobniej działają bez zakłóceń.
09:07. ISW: problemem rosyjskiej armii na Ukrainie stają się ograniczone zasoby opon do pojazdów wojskowych
Rosyjskie zakłady przemysłowe nie są w stanie sprostać potrzebom armii dotyczącym produkcji opon do pojazdów wojskowych; może to skutkować problemami z mobilnością sił inwazyjnych na Ukrainie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym - zauważył w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Przedstawiciele władz w Moskwie zapowiadali, że trudności z dostawami opon zostaną rozwiązane do połowy sierpnia, lecz we wrześniu okazało się, że te deklaracje nie miały pokrycia w rzeczywistości. Jeśli sytuacja w tym względzie szybko się nie poprawi, wojska agresora mogą mieć w najbliższych miesiącach duże trudności z poruszaniem się w błotnistym lub oblodzonym terenie - powiadomił ISW, powołując się na rosyjskie kanały w sieci społecznościowej Telegram.
W środę amerykańska stacja CNN poinformowała na podstawie analizy zdjęć satelitarnych, że rosyjskie lotnictwo wojskowe próbuje chronić bombowce strategiczne Tu-95 przy pomocy opon samochodowych. Jak oceniono, jest to prawdopodobnie niecodzienny sposób na zmylenie ukraińskich dronów.
07:04. Rosyjski atak na obwód odeski, uszkodzone obiekty infrastruktury
Obiekty cywilnej i przyportowej infrastruktury zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku na obwód odeski na południu Ukrainy w nocy ze środy na czwartek – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.
Siły rosyjskie atakowały dronami południową część obwodu odeskiego przez trzy godziny.
To już czwarty atak na rejon izmaiłowski w ciągu ostatnich pięciu dni. W wyniku dzisiejszego nalotu Shahedów w kilku miejscowościach zostały uszkodzone obiekty cywilnej i przyportowej infrastruktury, silos i budynek administracyjny
— podał Kiper.
W atakach obrażenia odniósł jeden cywil – kierowca ciężarówki, który został lekko ranny w nogę.
00:00. Zełenski: Zawarliśmy nowe umowy
Dziś zawarliśmy nowe umowy obronne, nowe porozumienia polityczne i humanitarne. Przygotowujemy również nowe komunikaty międzynarodowe, aby ten tydzień był bardziej aktywny z perspektywy naszej polityki zagranicznej. Aby nasi żołnierze, wszyscy nasi ludzie czuli się bardziej wzmocnieni
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.
Dziękuję wszystkim którzy pomagają i pomogą! Dziękuję wszystkim, których siła jest ukraińska!
— dodał.
Chwała Ukrainie!
— zakończył Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/661553-relacja-561-dzien-wojny-postepy-ukrainskiej-kontrofensywy