Trwa 560. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 6 września 2023 r.
21:54. Ukraiński wywiad wojskowy: Na razie na 100 proc. nie możemy potwierdzić śmierci Prigożyna
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na razie na 100 proc. nie może potwierdzić śmierci szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna - powiedział agencji Ukrinform przedstawiciel HUR Andrij Jusow. Wywiad potwierdza natomiast śmierć Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”.
Na razie na 100 proc. możemy mówić o potwierdzonej śmierci Utkina i innych pasażerów. Jeśli chodzi o Prigożyna, to, powiedzmy, na razie jeszcze nie wszystkie sprawy są zamknięte. Jeśli chodzi o organizatorów, to zastanówmy się, dla kogo jeszcze może być to korzystne? Myślę, że w tym przypadku w zasadzie wszystko jest dosyć ewidentne
— podkreślił Jusow.
Dopytywany o to, czy ukraiński wywiad ma wątpliwości co do śmierci Prigożyna, odpowiedział, że według niego w tej sprawie potrzeba jeszcze trochę czasu.
21:50. Biały Dom: Atak na Kostiantyniwkę nie złamie ducha Ukraińców
Rosyjski atak na Kostiantyniwkę, który pochłonął życie 16 cywilów, był przerażający - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednak, że mimo uporczywych ataków, Rosji nie uda się złamać ducha Ukraińców, ani determinacji partnerów Kijowa.
Tylko dzisiaj, najnowszy atak pochłonął życie 16 ukraińskich cywilów. To nadal jest przerażające, że Rosja zabija cywilów, by spróbować złamać ducha Ukraińców. Ale tak jak w poprzednich przypadkach, to jej się nie uda
— powiedział przedstawiciel Białego Domu. Dodał, że USA i sojusznicy nadal będą wspierać Ukrainę.
21:41. Blinken ogłosił 1 mld dolarów wsparcia dla Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę podczas wizyty w Kijowie pomoc dla Ukrainy o wartości ponad 1 mld USD. Jak podaje agencja Reutera, 665 mln USD z tej sumy - to wsparcie wojskowe i cywilne w dziedzinie bezpieczeństwa.
Będziemy nadal stać po stronie Ukrainy
— oświadczył Blinken podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.
Sekretarz stanu zapowiedział, że pomoc USA dla Ukrainy obejmie dodatkowy sprzęt systemów obrony powietrznej, rakiety do systemów HIMARS, amunicję, systemy do komunikacji. Blinken zaznaczył, że nowa pomoc dla Kijowa obejmie m.in. sprzęt potrzebny do rozminowywania terytorium. Podsumował, że od początku rosyjskiej napaści USA przekazały Ukrainie pomoc wojskową wartą ponad 43 mld USD.
21:19. Wiceszefowa MON: Marjinki zostały tylko ruiny
Z miasta Marjinka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zostały tylko ruiny i resztki fundamentów - oznajmiła w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Jak dodała, trwają tam jedne z najbardziej zaciętych rosyjskich szturmów.
Już od kilku miesięcy w wiadomościach powtarzane jest to samo zdanie - trwają walki na odcinku marjinskim. Ale za tymi słowami stoi codzienna heroiczna praca naszych wojskowych
— napisała Malar w komunikatorze Telegram.
Podkreśliła, że rosyjska armia „starła z powierzchni ziemi” budynki w Marjince. Pozostały po nich ruiny i resztki fundamentów - dodała.
19:49. Wagnerowcy: dowództwo kazało nam wrzucać do domów granaty i dobijać rannych cywilów
Dowództwo rosyjskiej tzw. Grupy Wagnera rozkazywało najemnikom, by wrzucali granaty do domów ukraińskich cywilów, później wchodzili do środka i zabijali ranne kobiety i dzieci - opowiedziało portalowi Gulagu.net dwóch byłych więźniów zwerbowanych do tej najemniczej formacji zbrojnej.
Mężczyźni zostali zwerbowani do walk na Ukrainie przez Jewgienija Prigożyna w listopadzie 2022 r. w kolonii karnej w obwodzie irkuckim.
Więźniowie, tak jak tysiące innych osadzonych, zostali ułaskawieni przez Władimira Putina w 2022 r., jednak nie zdawali sobie z tego sprawy, dopóki nie zwrócili się we wrześniu do portalu Gulagu.net.
Skazani za zabójstwa i rozboje brali udział w „oczyszczaniu” jednej ze wsi pod Sołedarem na Ukrainie - napisał Gulagu.net.
Jeden z najemników - Maksim Zielionow - powiedział, że w miejscowości zabito ok. 40 cywilów.
Walisz we wszystkich. Niezależnie od płci. Były i babki, i dziadkowie
— stwierdził.
Według niego sam Prigożyn miał mówić: „jeden granat w drzwi, drugi w okno, jeśli ktoś przeżył - dobić”.
Wagnerowcy, którzy zgłosili się do portalu, na własne oczy widzieli, jak najemnicy z rozkazu dowództwa wrzucają granaty do domów mieszkalnych, a później wchodzą do środka i zabijają ranne kobiety i dzieci - podkreślił serwis.
Zielionow twierdzi, że wszyscy z ok. 500 byłych więźniów, którzy przybyli z nim na Ukrainę, zginęli.
Mężczyźni uciekli z obozu tzw. Grupy Wagnera i ukrywali się przez ponad osiem miesięcy, obawiając się kaźni ze strony tej formacji. Zwrócili się do portalu po śmierci Prigożyna.
18:27. Zakończono akcję ratunkową po rosyjskim ostrzale Kostiantyniwki; 17 zabitych i 32 rannych
Zakończono akcję ratunkową po rosyjskim ostrzale Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17, a rannych do 32.
Wcześniej informowano o 16 zabitych i 28 rannych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dziecko.
Rosyjskie wojska ostrzelały Kostiantyniwkę z wyrzutni rakietowych S-300, trafiając w centralną część miejscowości, gdzie znajdowało się wielu cywilów - powiadomiły ukraińskie władze i media.
Pożar objął powierzchnię około 300 metrów kwadratowych, zniszczono lub uszkodzono około 30 stoisk handlowych na bazarze.
15:00. Umierow powołany na stanowisko ministra obrony
Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) przychylił się w środę do postanowienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i powołał Rustema Umierowa na stanowisko ministra obrony; Umierow zastąpił dotychczasowego szefa resortu Ołeksija Reznikowa - powiadomiły ukraińskie media za deputowanym do parlamentu Jarosławem Żełezniakiem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraiński parlament powołał Umierowa na stanowisko ministra obrony. Media: Ma bliskie relacje z Turcją, w tym z szefem wywiadu
14:33. Co najmniej 16 ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Kostiantyniwki w Donbasie!
Co najmniej 16 osób zginęło w środę w rosyjskim ostrzale miasteczka Kostiantyniwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; siły wroga zaatakowały z wyrzutni rakietowych S-300, trafiając w centralną część miejscowości, gdzie znajdowało się wielu cywilów - powiadomiło Radio Swoboda, a także ukraińska agencja UNIAN.
Według wstępnych doniesień przekazanych przez władze regionu donieckiego oraz informacji Reutersa prawdopodobna liczba ofiar to 16 osób zabitych i 18 rannych.
Kostiantyniwka, położona ponad 20 km na południowy zachód od kontrolowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, jest od wielu miesięcy regularnie ostrzeliwana przez agresora.
14:01. Reuters: Rumunia przyznała, że odłamki rosyjskiego drona spadły na jej terytorium
Rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał w środę, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona - poinformowała agencja Reutera; wcześniej władze w Bukareszcie konsekwentnie temu zaprzeczały.
Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko oświadczył w poniedziałek rano na Facebooku, że drony użyte przez Rosję w nocy z niedzieli na poniedziałek do ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem wybuchły na terytorium Rumunii.
Według informacji Państwowej Służby Granicznej Ukrainy dzisiaj w nocy podczas zmasowanego ataku Rosji w rejonie portu w Izmaile rosyjskie Shahedy (drony produkcji irańskiej-PAP) upadły i wybuchły na terytorium Rumunii
— napisał wówczas Nikołenko.
Informacjom tym stanowczo zaprzeczały władze Rumunii.
Na terytorium Rumunii nie spadły rosyjskie drony ani ich szczątki w wyniku nocnego ataku Rosjan na ukraiński port w Izmaile po drugiej stronie Dunaju
— twierdziła szefowa rumuńskiej dyplomacji Luminita Odobescu.
13:29. Sekretarz stanu USA w Kijowie: widzimy postępy w ukraińskiej kontrofensywie
Stany Zjednoczone dostrzegają „dobre postępy” w kontrofensywie, prowadzonej przez Siły Zbrojne Ukrainy przeciwko wojskom rosyjskim – oświadczył w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Widzimy dobre postępy w kontrofensywie. Jest to bardzo trudne. Chcemy przekonać się, że Ukraina ma wszystko, co jest jej potrzebne dla sukcesu w kontruderzeniu oraz (usłyszeć) co jest jej potrzebne w dłuższej perspektywie, aby przekonać się, że istnieje mocny czynnik powstrzymujący (Rosję), mocne zdolności obronne
— wyjaśnił szef amerykańskiej dyplomacji.
Blinken wypowiedział się przed rozmowami z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą, które otwierają oficjalną część rozpoczętej w środę dwudniowej wizyty sekretarza stanu USA w Kijowie.
11:40. CNN: Rosja próbuje chronić swoje samoloty przy pomocy opon samochodowych
Zdjęcia satelitarne przedstawiające bazę sił powietrznych w Engelsie w Rosji dowodzą, że lotnictwo wojskowe tego państwa próbuje chronić bombowce strategiczne Tu-95 przy pomocy opon samochodowych; jest to prawdopodobnie niecodzienny sposób na zmylenie ukraińskich dronów - oceniła w środę CNN.
Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie chcą w ten sposób ograniczyć podatność samolotów na ataki z powietrza, szczególnie w nocy. Są to jednak niezbyt wyrafinowane działania - ocenili eksperci ds. wojskowości, cytowani przez amerykańską stację.
Może to zmniejszyć identyfikację termiczną Tu-95, lecz te maszyny będą nadal widoczne w przypadku użycia kamer na podczerwień. Skuteczność takich zabiegów wydaje się ograniczona - zauważył Francisco Serra-Martins, przedstawiciel firmy One Way Aerospace, produkującej drony m.in. na potrzeby ukraińskiej armii.
Wygląda to dość kuriozalnie, ale (Rosjanie) najwidoczniej robią, co mogą, by wzmocnić ochronę samolotów, które - w przeciwnym razie - stają się celami (łatwymi do trafienia) niczym kaczki. O tym, czy rosyjski sposób okaże się efektywny, zdecyduje rodzaj ładunku przenoszonego przez pocisk lub drona
— podkreślił Steffan Watkins, analityk śledzący ruch samolotów wojskowych i okrętów wojennych.
Uważamy, że jest to ochrona przed bezzałogowcami. Nie wiemy jednak, czy (te opony) będą w jakikolwiek sposób skuteczne
— ocenił rozmówca CNN ze struktur NATO, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.
Więcej szczegółów ujawnił w rozmowie z australijskim dziennikiem „Sydney Morning Herald” Stephen Bornstein, dyrektor firmy Athena Artificial Intelligence z siedzibą w Brisbane.
Opony mogą zapewnić pewną amortyzację, jeśli dron kamikadze uderzy bezpośrednio w samolot. Wówczas przełącznik uderzeniowy na zapalniku bezzałogowca może się nie uruchomić
— zauważył Bornstein.
Część zachodnich analityków, np. portal wojskowy Drive, przypuszcza, że Rosjanie mogą w ten sposób próbować zmylić nowe ukraińskie pociski manewrujące. Doniesienia o oponach nieprzypadkowo pojawiły się tuż po informacji, że Kijów modyfikuje swoje rakiety przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych - oceniła australijska gazeta.
11:20. Media: Blinken spędzi w Kijowie dwa dni i ogłosi nowy pakiet pomocy na ponad 1 mld USD
Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przybył w środę na Ukrainę, spędzi tu dwa dni i ogłosi nowy pakiet pomocy o wartości ponad 1 mld dolarów – podał Reuters. Wizyta ma być gestem wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy odpierającej inwazję Rosji.
10:14. Brytyjski resort obrony: szkoły w Rosji przygotowują uczniów do późniejszej mobilizacji
Nowy rosyjski program nauczania służy indoktrynacji uczniów zgodnie z kremlowskim uzasadnieniem wojny przeciwko Ukrainie, zaszczepieniu w nich mentalności wojennej i skróceniu czasu szkolenia w razie późniejszej mobilizacji - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w nowym roku szkolnym w Rosji wszedł w życie nowy program nauczania obejmujący zarówno umiejętności wojskowe, jak i pogląd Kremla na historię Ukrainy, a tematy egzaminu z historii obejmować będą zjednoczenie Krymu z Rosją i „specjalną operację wojskową” na Ukrainie.
W pierwszym dniu semestru Władimir Putin osobiście przeprowadził lekcję otwartą z 30 uczniami, a uczniowie mogą być również odwiedzani przez uczestników wojny przeciwko Ukrainie.
Jak przypomniano, rosyjski parlament zatwierdził program nauczania w zeszłym roku, a jeden z przedmiotów, „Podstawy bezpieczeństwa w życiu codziennym”, jest skierowany do starszych uczniów i obejmuje podstawowy moduł szkolenia wojskowego. Obejmuje on obsługę kałasznikowa, użycie granatów ręcznych, działanie bezzałogowych statków powietrznych i pierwszą pomoc na polu bitwy.
Nowy program nauczania służy trzem celom: indoktrynacji uczniów zgodnie z kremlowskim uzasadnieniem „specjalnej operacji wojskowej”, zaszczepieniu uczniom mentalności wojennej i skróceniu czasu szkolenia do późniejszej mobilizacji i rozmieszczenia. Wprowadzenie operacji z użyciem bezzałogowych statków powietrznych wskazuje na ich rosnące znaczenie na polu bitwy i na wnioski na temat tej broni wyciągnięte bezpośrednio z konfliktu na Ukrainie
— napisano w aktualizacji wywiadowczej.
09:19. ISW: siły ukraińskie posuwają się do przodu w zachodniej części obwodu zaporoskiego
Siły ukraińskie posuwają się do przodu w zachodniej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), analizując sytuację na froncie. Prokremlowskie władze okupacyjne potwierdziły „taktyczne wycofanie się” wojsk rosyjskich z ważnej miejscowości Robotyne.
Jak pisze w najnowszym raporcie ISW na podstawie nagrań geolokacyjnych, siły ukraińskie posunęły się na zachód i północny zachód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim. Rosjanie twierdzili wcześniej, że kontrolują te tereny. Kolejne materiały potwierdzają obecność sił ukraińskich na południe od tej ważnej miejscowości oraz na północny zachód od wsi Werbowe.
Wynika z tego, że siły ukraińskie przesuwają się wzdłuż rosyjskich linii fortyfikacyjnych, które prowadzą do miejscowości
— informuje ISW. Postępy ukraińskie potwierdzały też źródła ukraińskie.
Źródła wojskowe potwierdziły, że Ukraińcy mieli powodzenie na odcinku Robotyne-Nowoprokopiwka na południe od Orichiwa, a następnie podały, że prowadzą skuteczne działania ofensywne na południe od Bachmutu
— piszą analitycy think tanku.
08:34. Do Kijowa przybył sekretarz stanu USA
Na Ukrainę przybył w środę z niezapowiedzianą wizytą sekretarz stanu USA Antony Blinken – poinformował portal Europejska Prawda. Według jego źródeł szef amerykańskiej dyplomacji znajduje się już w Kijowie. Doniesienia te potwierdziła także stacja telewizyjna ICTV.
Do stolicy Ukrainy przybył z wizytą oficjalną sekretarz stanu USA Antony Blinken. (…) Rankiem 6 września nadeszły informacje, że Blinken jest już w Kijowie
— przekazała Europejska Prawda.
08:19. Gen. Syrski: Rosjanie chcą przejąć inicjatywę na wschodzie
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył, że na wschodnim odcinku frontu armia rosyjska chce przejąć inicjatywę operacyjną.
Sytuacja operacyjna na wschodnie w dalszym ciągu jest trudna. Rosjanie nie porzucili zamiaru dojścia do granic obwodów donieckiego i ługańskiego; uparcie dążą do odwetu i przejęcia inicjatywy operacyjnej
— powiadomił Syrski, cytowany w środę na Telegramie przez Military Media Center.
Na odcinku kupiańskim dowództwo rosyjskie kończy przygotowania oddziałów szturmowych, codziennie ostrzeliwane są pozycje ukraińskie z artylerii i moździerzy. Na kierunku łymanskim trwa rotacja wojsk – tamtejsze oddziały są zastępowane przez siły 25. Armii, sformowane i przerzucone z terytorium Rosji.
Zacięte walki trwają w rejonie Bachmutu, gdzie Rosjanie starają się utrzymać pozycje, lecz są „krok po kroku”, wypierane przez siły ukraińskie.
00:06. Niemiecki rząd przekazuje Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej
Niemiecki rząd poinformował we wtorek o nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy - podał portal Ukraińska Prawda. Obejmuje on m.in. ponad 10 000 sztuk pocisków do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, a także most pancerny Beaver.
Ponadto Niemcy przekazują Ukrainie cztery pojazdy straży granicznej, 20 000 okularów ochronnych, 32 ciężarówki Zetros, cztery ciągniki 8x8 HX81 i cztery naczepy. Nowy pakiet zawiera także ponad osiem milionów sztuk amunicji.
30 sierpnia niemiecki rząd poinformował o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, obejmującego czołgi Leopard 1A5 i system radarowy dozorowania powietrznego TRML-4D.
00:00. Doradca prezydenta Bidena: to, że Rosja zwraca się do Korei Płn. o broń świadczy o jej problemach
To, że Rosja zwraca się do Korei Północnej z prośbą o dostarczenie broni wiele mówi o sytuacji, w której się znajduje - oświadczył we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan. Potwierdził też, że według informacji Waszyngtonu Kim Dzong Un oczekuje, że spotka się z Władimirem Putinem w ramach rozmów na ten temat.
Myślę, że to wiele mówi, że Rosja musi zwracać się do kraju takiego jak Korea Północna, by wzmocnić swoje zdolności obronne w wojnie, która według jej oczekiwań miała skończyć się w kilka tygodni
— powiedział Sullivan podczas wtorkowego briefingu w Białym Domu.
Jak dodał, choć USA nie ma w tej sprawie wszystkich informacji, to istnieją wątpliwości na temat jakości i ilości amunicji - w tym amunicji artyleryjskiej i pocisków przeciwpancernych - którą reżim w Pjongjangu mógłby dostarczyć Rosji. Dodał, że dotąd Korea Północna nie dostarczała Rosji dużych ilości broni.
Doradca prezydenta Joe Bidena potwierdził jednak wcześniejsze informacje, podawane prasie przez anonimowych przedstawicieli administracji, że rozmowy między Moskwą i Pjongjangiem na temat sprzedaży broni są aktywne i że w ich ramach przywódca Korei Północnej spodziewa się, że spotka się z Putinem, być może w trakcie wizyty w Rosji. O tym, że Kim zabiega o spotkanie z Putinem powiedział we wtorek również rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder.
Urzędnik Białego Domu zapowiedział, że USA będą starały się odwieść Pjongjang od zamiaru sprzedaży broni Rosji i zagroził, że jeśli zdecyduje się na pomoc Moskwie, „zapłaci za to cenę” w oczach społeczności międzynarodowej.
Sullivan wyraził też przekonanie, że dalsza pomoc USA dla Ukrainy nie jest zagrożona, twierdząc, że w Kongresie wciąż jest silne ponadpartyjne „jądro” kongresmenów, zamierzających zagłosować za kolejną porcją środków dla Kijowa (Biały Dom zwrócił się o dodatkowe 24 mld dolarów), a także wsparcie społeczne. Podkreślił, że pomoc Ukrainie teraz oddala ryzyko konieczności zaangażowania USA w wojnę w Europie.
Wiemy, co się dzieje, kiedy agresywne, grabieżcze mocarstwo zagraża bezpieczeństwu Europy
— powiedział Sullivan.
Dodał też, że temat wojny na Ukrainie będzie jednym z tematów rozmów prezydenta Bidena podczas szczytu G20 w Delhi, gdzie będzie on przekonywać mocarstwa, by poparły wizję pokoju opartego o fundamentalne zasady ONZ takie jak suwerenność i integralność terytorialna.
red./Facebook/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/661400-relacja-560-dzien-wojny-17-ofiar-ostrzalu-kostiantyniwki