Należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO – powiedział w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem premier Węgier Viktor Orban.
Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie długiej granicy między Rosją a Ukrainą w granicę NATO. Oznaczałoby to natychmiastową wojnę, niebezpieczeństwo dla nas wszystkich, nawet dla Waszyngtonu
— stwierdził Orban.
Osobiście uważam, że bez włączenia Rosjan do europejskiej architektury bezpieczeństwa nie możemy zapewnić bezpieczeństwa obywatelom Europy
— dodał.
Podkreślił też, że jego rząd stara się utrzymywać racjonalne stosunki z Rosją, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki i energetyki.
Jeśli ktokolwiek zrobiłby z południowym korytarzem gazowym to, co stało się z Nord Stream, byłoby to uznane za powód do wojny lub ataku terrorystycznego i zareagowalibyśmy natychmiastową
— powiedział Orban o gazociągu South Stream, którym gaz z Rosji płynie przez Turcję, Bułgarię i Serbię.
Według niego zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy nie jest możliwe, ponieważ ostatecznie znaczenie ma liczba żołnierzy, a w tym aspekcie Rosjanie mają ogromną przewagę i nie można liczyć na to, że się poddadzą.
Ponadto obecna strategia Zachodu wspierania Ukrainy pieniędzmi i sprzętem jest błędna i nigdy nie zadziała – ocenia Orban. Według niego zakończenie wojny leży w rękach administracji w Waszyngtonie, bo jeśli pieniądze i sprzęt przestaną być dostarczane Kijowowi, to wojna się skończy.
Podkreślił przy tym, że „polityka zagraniczna USA polegająca na wspieraniu i finansowaniu Ukraińców nie jest polityką NATO, ale polityką USA, a to duża różnica”.
W kwestii stosunków węgiersko-amerykańskich Orban ocenił, że Budapeszt jest gorzej traktowany przez Waszyngton niż Moskwa, „choć jesteśmy członkami NATO i sojusznikami Stanów Zjednoczonych”. Jako przykład przywołał wypowiedzenie przez USA umowy z Węgrami o unikaniu podwójnego opodatkowania, podczas gdy podobna umowa z Rosją pozostaje w mocy.
Ocenił też, że były amerykański prezydent Donald Trump prowadził najlepszą politykę zagraniczną od dziesięcioleci i jedynym wyjściem z obecnej sytuacji międzynarodowej jest jego powrót do władzy.
Reakcja Ukrainy
Nie wiemy, jak to wygląda w przypadku Węgier, ale my nie handlujemy ani swoim terytorium, ani suwerennością państwa - oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odnosząc się do wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana. Szef rządu w Budapeszcie wezwał dzień wcześniej Zachód do zawarcia porozumienia z Rosją w celu zakończenia wojny na Ukrainie.
Świat też nie będzie handlował (terytorium i niezależnością naszego kraju), a rosyjskie władze - kogokolwiek by nie angażowały do roli swoich publicznych adwokatów - z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom
— zapewnił Nikołenko w komentarzu opublikowanym na Facebooku (https://tinyurl.com/3ycedpet).
Rzecznik MSZ przyznał, że Orban już długo nie wyrażał podobnych opinii, co było dla strony ukraińskiej pewnym zaskoczeniem. „Nawet zaczęliśmy mieć wątpliwości dotyczące utrzymania (przez Orbana) jego dotychczasowego (w ocenie Kijowa prorosyjskiego - PAP) stanowiska” - dodał przedstawiciel resortu dyplomacji.
Należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO – powiedział we wtorek Orban w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.
Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie długiej granicy między Rosją a Ukrainą w granicę NATO. Oznaczałoby to natychmiastową wojnę, niebezpieczeństwo dla nas wszystkich, nawet dla Waszyngtonu
— stwierdził Orban.
Osobiście uważam, że bez włączenia Rosjan do europejskiej architektury bezpieczeństwa nie możemy zapewnić bezpieczeństwa obywatelom Europy
— dodał.
W ocenie szefa węgierskiego rządu Budapeszt stara się utrzymywać racjonalne stosunki z Moskwą, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki i energetyki.
Według Orbana zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy nie jest możliwe, ponieważ ostatecznie znaczenie ma liczba żołnierzy, a w tym aspekcie Rosjanie posiadają ogromną przewagę i nie można liczyć na to, że się poddadzą. Premier Węgier przyznał również, że doprowadzenie do pokoju zależy od decyzji administracji w Waszyngtonie, ponieważ jeśli USA przestaną dostarczać Kijowowi pieniądze i uzbrojenie, konflikt się zakończy.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/660535-orban-u-carslona-nalezy-osiagnac-porozumienie-z-rosja