Trwa 552. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 29 sierpnia 2023 r.
19:43. USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 250 mln dolarów
Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 mln dolarów. W skład pakietu wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS i dział artyleryjskich.
Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane również w systemach obrony powietrznej NASAMS. Dodatkowo pakiet zawiera dalsze dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i 105 mm, rakiety do systemów HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne Javelin i inną broń przeciwpancerną oraz ponad 3 mln nabojów, karetki i części zamienne.
Sprzęt wyceniany jest na 250 mln dolarów i pochodzi ze środków, które pozostały administracji w wyniku przeszacowania wartości poprzednich pakietów. Jest to 45. pakiet broni przekazywanej z magazynów USA ogłoszony od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji.
17:45. Pogrzeb Prigożyna w Petersburgu
Ceremonia pogrzebowa Jegienija Prigożyna, twórcy rosyjskiej armii najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera, miała charakter prywatny i odbyła się na cmentarzu na obrzeżach jego rodzinnego Petersburga - poinformowała służba prasowa firmy Prigożyna - Concord.
16:25. Mer Melitopola: władze okupacyjne wywożone z Tokmaku, bo zbliża się front
Władze okupacyjne w Tokmaku w obwodzie zaporoskim są przewożone do innego miejsca w związku z przybliżaniem się frontu – przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola, powołując się na relacje mieszkańców tego miasta.
Iwan Fedorow, ukraiński mer Melitopola, który znajduje się pod rosyjską okupacją, napisał w Telegramie we wtorek, że „niemal codzienne wybuchy i wyzwalanie miejscowości na kierunku melitopolskim przekształcają jak na razie okupowany Tokmak z miasta przyfrontowego w zupełnie frontowe”.
„Pierwsze szczury uciekają z tonącego „rosyjskiego okrętu”. Według doniesień mieszkańców miejscowe „władze” są w blokach startowych, są przewożone w inne miejsce” – napisał Fedorow.
16:05. Miny na granicy z Białorusią wybuchły wskutek uderzenia pioruna
Państwowa Straż Graniczna Ukrainy potwierdziła we wtorek eksplozje min w pobliżu granicy z Białorusią i wyjaśniła, że były one spowodowane uderzeniem pioruna. Wskutek wybuchów uszkodzone zostało przęsło mostu oraz tory kolejowe.
„Mogę zauważyć, że w wyniku zmiany pogody i uderzenia pioruna doszło do zdetonowania min z zapory minowej na jednym z kierunków w pobliżu linii granicznej. Według moich informacji nikt nie ucierpiał” – oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.
Przypomniał jednocześnie, że w pobliżu granicy Ukrainy z Białorusią obowiązuje zakaz poruszania się nieuprawnionych osób. „Dlatego zapory minowe na oddzielnych, ważnych dla bezpieczeństwa Ukrainy odcinkach są zagrożeniem wyłącznie dla tych, którzy chcą przyjść do nas z wojną” – podkreślił Demczenko w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina.
15:30. Przymusowa ewakuacja dzieci z pięciu miejscowości na linii walk
Władze Ukrainy ogłosiły przymusową ewakuację dzieci z miejscowości w pobliżu linii intensywnych walk z okupacyjnymi wojskami rosyjskimi w obwodzie zaporoskim. Ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych wyjaśniło, że decyzję tę podjęto na wniosek władz obwodowych.
Dzieci zostaną ewakuowane z pięciu miejscowości: Hulajpole, Stepnohirsk, Preobrażenka, Jehoriwka i Nowopawliwka.
„W związku z trudną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa i wrogimi ostrzałami z terenów tych przymusowo ewakuowane zostanie 54 dzieci i 67 ich opiekunów (członków rodzin)” – wyjaśnił resort w komunikacie. Prócz dzieci przymusowej ewakuacji będą podlegały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.
15:00. Ukraińska flaga na lewym brzegu Dniepru
Ukraińscy żołnierze podnieśli ukraińską flagę na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.
14:25. Rosjanie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie
Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tys. osób – poinformowało we wtorek Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
„Okupacyjna administracja otwiera punkty mobilizacyjne bezpośrednio na głównym nabrzeżu. Jeden z takich punktów działa w Ałuszcie. Związane jest to z tym, że Rosjanie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie” – przekazało przedstawicielstwo na Facebooku.
„Wezwania (do wojska) będą rozdawane w asyście funkcjonariuszy policji albo Rosgwardii. Szczególna uwaga będzie zwracana na tzw. uchylających się od służby. Okupanci planują zmobilizować do 30 tys. osób oraz zaciągnąć do 10 tys. żołnierzy służby zasadniczej” – czytamy.
Według władz w Kijowie Rosjanie na Krymie oferują uczestnikom wojny przeciw Ukrainie „nowe możliwości”. Jest to m.in. oferta bezpłatnego dodatkowego wykształcenia. Proponują również szkolenia wojskowe oraz rozdają działki budowlane na zajętym od 2014 r. półwyspie.
13:20. Samochód wjechał na minę: 2 osoby zabite, dwoje dzieci rannych
Dwie osoby zginęły, a dwoje dzieci zostało rannych w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, gdy samochód, którym jechali, wpadł na minę – poinformowałapolicja obwodu czernihowskiego na Facebooku.
„Około godz. 19. (18. czasu polskiego we wtorek) policja otrzymała informację, ze w rejonie czernihowskim wyleciał w powietrze prywatny samochód osobowy. W wyniku eksplozji samochód się zapalił. Niestety kierowca i pasażerka zginęli. Dwoje dzieci zostało rannych” – napisano w komunikacie. Kierowca był policjantem. Do zdarzenia doszło w pobliżu granicy z Białorusią.
13:05. UNICEF: Ukraińskie dzieci zapóźnione w nauce z powodu rosyjskich ataków na szkoły
Nieustanne ataki sił rosyjskich na szkoły w Ukrainie sprawiają, że tylko około jednej trzeciej dzieci w wieku szkolnym osobiście uczestniczy we wszystkich lekcjach i wiele odstaje w nauce od koleżanek i kolegów – poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Ponad połowa dzieci, których rodziny uciekły przed wojną do siedmiu państw, nie jest zarejestrowanych w krajowym systemie oświaty – podał UNICEF, wskazując na bariery językowe, przeciążone systemy oświatowe oraz problemy z dojazdem do szkoły.
Niektóre szkoły w Ukrainie zostały bezpośrednio trafione pociskami, a inne zamknięto w obawie przed rosyjskimi atakami. „W Ukrainie nieustannie trwają ataki na szkoły, co powoduje głęboki stres u dzieci pozbawia je bezpiecznego miejsca do nauki” – podkreśla UNICEF.
„Ukraińskie dzieci nie tylko mają przez to problemy z postępami w nauce, ale też trudno im utrwalić to, czego już się nauczyły, kiedy ich szkoły jeszcze w pełni działały” – powiedziała dyrektorka UNICEF na Europę i Azję Środkową Regina De Dominicis. Dodała, że około połowa ukraińskich nauczycieli stwierdziła pogorszenie poziomu dzieci w sferze wysławiania się, czytania i matematyki.
11:50. Ukraińcy odzyskali ciała 84 poległych
Władze Ukrainy odzyskały z okupowanych przez Rosję terenów ciała 84 poległych żołnierzy ukraińskich – poinformował na Telegramie pełnomocnik rządu Ukrainy ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko. Przekazanie ciał żołnierzy ich rodzinom odbyło się dzisiaj.
Kotenko podkreślił, że repatriacja ciał poległych żołnierzy odbywa się we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, Siłami Zbrojnymi Ukrainy oraz innymi strukturami siłowymi, resortami i organizacjami międzynarodowymi.
11:05. Korea Płd. zwiększy pomoc dla Ukrainy blisko 400 mln USD
W 2024 roku Korea Południowa przeznaczy na pomoc Ukrainie 520 mld wonów (blisko 400 mln dolarów), czyli ponad osiem razy więcej niż w bieżącym roku - wynika z ogłoszonego rządowego projektu budżetu.
Połowa tej sumy zostanie przeznaczona na pomoc humanitarną dla mieszkańców Ukrainy, po jednej czwartej - na odbudowę tego kraju i wsparcie organizacji międzynarodowych niosących pomoc Ukrainie - wylicza agencja Yonhap.
Zwiększenie wsparcia dla Ukrainy zapowiedział wcześniej południowokoreański prezydent Jun Suk Jeol podczas wizyty w Kijowie w połowie lipca.
11:00. CNN: Koszty wojny przeciwko Ukrainie są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym
Rosnące koszty wojny przeciwko Ukrainie są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym, co może zagrozić stabilności ekonomicznej tego kraju – ocenia portal amerykańskiej telewizji CNN.
Portal podkreśla, że choć Władimir Putin podpisał pod koniec 2022 roku budżet „obronny” o równowartości 52 mld dolarów, to według dokumentu rządowego, do którego uzyskała wgląd agencja Reutera, aktualna prognoza wzrosła już do równowartości 101 mld USD, co stanowi prawie trzykrotność wydatków Rosji na obronę w 2021 roku.
„Te liczby prawdopodobnie nie doszacowują całkowitych wydatków Rosji na wojnę” – podkreśla CNN, powołując się na Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), według którego sumy podawane przez Rosję jako „budżet obronny” stanowią tylko trzy czwarte całkowitych wydatków wojskowych.
10:40. Kreml zatwierdził tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej
Władze Rosji zatwierdziły tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej przeciw Ukrainie – poinformował ukraiński wywiad wojskowy, HUR. Propaganda Kremla ma skupić się teraz m.in. na masowej mobilizacji do ukraińskiej armii oraz malejącej wierze Zachodu w zwycięstwo Ukrainy.
Według HUR nowe tematy wojny informacyjnej przeciw Ukrainie omówiono na naradzie w administracji Władimira Putina 25 sierpnia. Uczestniczył w niej pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko, technolodzy polityczni oraz przedstawiciele mediów, biorących udział w operacjach informacyjnych.
„Temat narady: zatwierdzenie konkretnych narracji, które dyskredytowałyby Ukrainę i wpływały na jej partnerów na świecie” – ogłosił HUR w komunikacie na swojej stronie internetowej.
08:39. Generał Najew: sytuacja na granicy z Białorusią pod kontrolą, ale nie można wykluczyć prowokacji
Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest pod pełną kontrolą sił obrony Ukrainy, ale nie można wykluczyć prowokacji lub dywersji ze strony przeciwnika – oznajmił we wtorek dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.
Obecnie wszystkie rosyjskie jednostki lądowe zostały całkowicie wycofane z Białorusi i znajdują się w rezerwie połączonego zgrupowania wojsk Rosji, którego części prowadzą ofensywę na kierunku kupiańsko-łymańskim
— oznajmił Najew. Dodał, że nie są spodziewane istotne zmiany w pobliżu granicy z Białorusią.
09:30. Sześć osób zginęło w rosyjskich atakach
Sześć osób cywilnych zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach w obwodach donieckim i chersońskim na wschodzie i południu Ukrainy – poinformowały władze obwodowe na Telegramie.
W poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim poniosło śmierć pięć osób i również pięć odniosło obrażenia – przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dwie osoby zginęły w Dalnem, a po jednej w Tomsku, Łymanie i Wełykiej Nowosiłce.
W ciągu ostatniej doby zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne w Chersoniu i rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim. Siły rosyjskie ostrzeliwały obwód 61 razy z różnych rodzajów broni – poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.
Ostrzeliwany był również m.in. obwód sumski na północy Ukrainy, gdzie trzy osoby odniosły obrażenia – podały władze obwodowe.
08:38. Brytyjski resort obrony: mimo rosnących pensji, w siłach zbrojnych Rosji wciąż są problemy z werbunkiem żołnierzy
Choć od czasu inwazji na Ukrainę służba wojskowa w rosyjskich siłach zbrojnych stała się coraz bardziej lukratywna, władze Rosji nadal mają problemy z werbunkiem wystarczającej liczby ochotników - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 4 lutego 2022 roku Władimir Putin wspomniał, że porucznik otrzymuje 81 200 rubli miesięcznie, do października 2022 roku ogłosił, że nawet zmobilizowani szeregowi żołnierze będą otrzymywać 195 tys. rubli miesięcznie, a obecnie wielu młodszych stopniem żołnierzy służących na Ukrainie otrzymuje ponad 200 tys. rubli miesięcznie.
Zwrócono uwagę, że to ponad 2,7-krotnie więcej niż średnia pensja w Rosji, która wynosi 72 851 rubli, a 2,7-krotność średniej pensji w Wielkiej Brytanii wynosiłaby ponad 90 tys. funtów rocznie.
Jest wysoce prawdopodobne, że pensja i dodatkowe świadczenia stanowią silną zachętę dla personelu do zaciągnięcia się, zwłaszcza dla osób z biedniejszych obszarów Rosji. Tym niemniej jest mało prawdopodobne, aby Rosja osiągnęła swoje cele w zakresie rekrutacji ochotników do wojska
— ocenia brytyjski resort obrony.
08:36. ISW: na Ukrainie Rosja używa wojsk powietrznodesantowych do obrony, co osłabia jej potencjał ofensywny
Rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystuje jednostki powietrznodesantowe do obrony pozycji zagrożonych podczas ukraińskiej kontrofensywy, co zapewne osłabi potencjał ofensywny sił rosyjskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Według ISW pododdziały niemal wszystkich formacji powietrznodesantowych działają na terenach objętych ukraińską kontrofensywą, co wskazuje na to, że siły rosyjskie mogą wykorzystywać stosunkowo elitarne jednostki do wzmacniania krytycznych odcinków frontu.
Think tank twierdzi, że opublikowane w niedzielę nagranie geolokacyjne pokazuje na przykład, że żołnierze 76. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej zostali skierowani prawdopodobnie z okolic Kreminnej w obwodzie ługańskim do wzmocnienia rosyjskich pozycji w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim.
07:10. Ekspert: wyzwolenie miejscowości Robotyne otwiera drogę do Melitopola i Morza Azowskiego
Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.
Robotyne jest rubieżą, bardzo ważny punktem w bojach. Wyzwolenie tej miejscowości pozwala sądzić, że do początku sezonu złych warunków pogodowych, może przed początkiem zimy, nasze wojska będą mogły pochwalić się jakimś ważnym sukcesem. Chodzi przede wszystkim o przecięcie korytarza lądowego Rosjan
— powiedział PAP.
Analityk wskazał, że pierwszym celem armii Ukrainy będzie Tokmak, a za nim skieruje się ona na Melitopol.
00:00. Zełenski: Nasz przemysł obronny przyniesie lepsze wyniki
Artyleria wyprodukowana na Ukrainie. Pociski wyprodukowane na Ukrainie. Drony, rakiety, pojazdy opancerzone. Maksymalizujemy moce produkcyjne. Ukraina może to zrobić. Dostępne są fundusze. Nasz przemysł obronny przyniesie lepsze wyniki
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Funkcjonariusze organów ścigania przedstawili także raport z inspekcji wojskowych komisji lekarskich w całym kraju. Poddajemy tę kwestię do rozpatrzenia przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Sprawozdanie i decyzję przedstawimy publicznie
— zapowiedział.
Dziękuję wszystkim, którzy pracują dla Ukrainy! Chwała każdemu z naszych wojowników!
— podkreślił Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/660284-relacja-552-dzien-wojny-alarmujace-plany-kremla