W mediach społecznościowych pojawił się intrygujący film z cmentarza w Nikołajewce w obwodzie samarskim, na którym chowano zabitych członków Grupy Wagnera. Widać na nim, że cała część cmentarza została zrównana z ziemią. Podobnie jest na innych cmentarzach, na których pochowano wagnerowców. Wiele wskazuje jednak, że nie jest to profanacja grobów, ale rekonstrukcja alei z grobami.
Miejsce, gdzie były groby, zrównano z ziemią
Na nagraniu widzimy puste, zrównane z ziemią pole pokryte piaskiem i żwirem, z którego usunięto krzyże, kwiaty i wieńce. Nie zostały one jednak zniszczone, ale złożone razem obok w jednym miejscu, w porządku i z zachowaniem tabliczek z informacjami o tych, którzy pod nimi zostali pogrzebani.
Autorem nagrania „z ręki” jest mężczyzna ubrany w koszulkę z symbolami Grupy Wagnera, który pokazuje miejsce, gdzie były groby i obok, który „w Nikołajewce odsłonił sam Jewgienij Prigożyn”, po czym w alarmistycznym tonie informuje , że groby zostały zniszczone. Wg realcji mediów jest nim najemnik Grupy Wagnera z obwodu saratowskiego Siergiej Trifonow.
Tu, gdzie widać tę ścieżkę, były groby. Wszystko zostało zniszczone. […] Co wy robicie, ludzie? To jest bluźnierstwo. Ludzie umierali za Rosję, a wy ich zrównaliście z ziemią. Nie boicie się Boga ani niczego
— słychać w nagraniu.
Mężczyzna pokazuje sterty krzyży i kwiatów oraz pracujących na terenie cmentarza ludzi.
Nie jest jasne, co się dzieje, wszystkie krzyże i wieńce zostały zebrane. Nie mam pojęcia, co oni tu robią. Groby znajdowały się tu, gdzie teraz pozostał żwir
— informuje.
Nie profanacja, ale nowy sposób upamiętnienia
Nie musi to być jednak profanacja. Nic także nie wskazuje na związek „prac” na cmentarzu w Nikołajewce ze środową katastrofą samolotu, w której miał zginąć Prigożyn.
Sprawę opisał i opatrzył zdjęciami lokalny portal 63.ru, który informuje, że groby nie zostały zniszczone, ale na tym terenie odbywa się „planowe zagospodarowanie terenu”. Alejka, gdzie byli pochowani najemnicy Grupy Wagnera, ma zostać zalana betonem. W miejsce nagrobków mają stanąć czarne piramidy z nazwiskami zmarłych, datą ich śmierci i innymi informacjami z tabliczek na krzyżach.
Telegramowy kanał „Orkiestra Wagnera” informuje także, że przed przystąpieniem do prac ściągnięto tam kapłana, który poświęcił miejsca pochówków, a prace, które rozpoczęły się 19 sierpnia, a więc przed katastrofą, w której ma zginąć Prigożyn, powinny zostać zakończone w ciągu dwóch tygodni, czyli do początku września.
Dziennikarze BBC dotarli do projektu rekonstrukcji. Podobną rekonstrukcję przeprowadzono wcześniej na cmentarzu Grupy Wagnera w miejscowości Bakinskaja w Kraju Krasnodarskim, gdzie pochowanych jest ponad 740 wagnerowców.
Władze rosyjskie nic nie wiedzą
Tymczasem władze lokalne nic pracach na tym i innych cmentarzach nie wiedzą, a cmentarz ma znajdować się na prywatnej działce.
rdm/Twitter,63.ru,interia.pl,rmf24.pl,rp.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/660002-profanacja-czy-przebudowa-prace-na-cmentarzu-wagnerowcow