Trwa 549. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 26 sierpnia 2023 r.
17:00. Rosyjski żołnierz pomylił okopy
W sieci pojawiło się nagranie pokazujące dwóch rosyjskich okupantów, którzy biegli w stronę okopu. Jeden z Rosjan został zastrzelony, ale drugiemu udało się wskoczyć w wykopany rów. Nie zastał tam jednak swoich kolegów, na co zapewne liczył, ale ukraińskich żołnierzy. Kiedy zorientował się, co się dzieje, był całkowicie zaskoczony.
Na nagraniu można zobaczyć reakcję okupanta, gdy orientuje się, że wpadł w ręce ukraińskiego żołnierza.
15:34. Dwa samoloty L-39 zderzyły się w powietrzu, trzech pilotów ukraińskich zginęło
Trzech pilotów ukraińskich zginęło na skutek zderzenia się w locie dwóch samolotów szkolno-treningowych L-39 w obwodzie żytomierskim na zachodzie Ukrainy – poinformowało w sobotę Państwowe Biuro Śledcze (HBR).
Do zdarzenia doszło w piątek.
Podczas wykonywania zadania bojowego na niebie w pobliżu Żytomierza zderzyły się dwa samoloty szkolno-treningowe L-39. Zginęło trzech pilotów Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy
— podało biuro prasowe HBR. HBR prowadzi śledztwo w tej sprawie. Wstępnie zakwalifikowano jej przyczyny jako „złamanie zasad lotów lub przygotowań do nich”.
Ukraińskie lotnictwo wojskowe poinformowało ze swej strony, że wśród zabitych jest znany pilot 40. brygady lotnictwa taktycznego o pseudonimie „Juice”.
12:32. Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym
Z Odessy wypłynął w sobotę masowiec Primus; jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.
Pierwszym statkiem poruszającym się korytarzem humanitarnym był kontenerowiec Joseph Schulte. Jednostka wypłynęła z Odessy 16 sierpnia i 18 sierpnia przybyła do Turcji z ładunkiem ponad 30 tys. ton.
Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.
12:32. Trzy ofiary śmiertelne nocnych i porannych rosyjskich ostrzałów w obwodach charkowskim i chersońskim
W sobotę w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały kawiarnię w Podołach na północnym wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły - oznajmił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej gubernator regionu chersońskiego na południu kraju powiadomił o jednej ofierze śmiertelnej nocnego ataku na miejscowość Olhiwka.
W Podołach na przedmieściach Kupiańska wróg uderzył w obiekt cywilny, w którym w ciągu dnia gromadzili się lokalni mieszkańcy. Dokładne informacje dotyczące liczby poszkodowanych wciąż są ustalane - przekazał Syniehubow w komunikacie na Telegramie.
W nocy z piątku na sobotę rosyjscy okupanci ostrzelali budynki mieszkalne w położonej nad Dnieprem Olhiwce. Ciężko ranna 83-letnia kobieta została przewieziona do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować jej życia - relacjonował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Poprzedniej doby, w piątek, najeźdźcy zaatakowali 26 miejscowości w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Zginął 58-letni mieszkaniec Małej Tokmaczki - powiadomił szef regionalnych władz Jurij Małaszko.
12:31. Wzrasta liczba Rosjan, którzy trafili do niewoli lub dobrowolnie poddali się na froncie
W ostatnich miesiącach wzrasta liczba rosyjskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli na froncie bądź dobrowolnie poddali się stronie ukraińskiej – poinformował PAP rzecznik projektu „Chcę Żyć” Witalij Matwijenko.
Projekt ten prowadzi Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ukrainy; adresowany jest on do rosyjskich żołnierzy, którzy chcą dobrowolnie poddać się ukraińskiej armii.
W ostatnich miesiącach widzimy wzrost liczby rosyjskich żołnierzy, którzy zostali wzięci do niewoli albo sami oddali się w nasze ręce
— powiedział Matwijenko. W jego ocenie jest to wynikiem porażek Rosjan w wojnie, którą prowadzi ona przeciw Ukrainie, a także niskiego morale rosyjskiej armii.
10:43. Ukraińscy wojskowi walczący pod Robotynem wierzą, że przełamali najtrudniejszą linię obrony Rosjan
Żołnierze ukraińscy walczący pod miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim są przekonani, że przedarli się przez najtrudniejszą linię obrony Rosjan na południu Ukrainy i teraz pójdą naprzód szybciej - relacjonuje w sobotę Reuters w reportażu o walkach w tym rejonie.
Nie zatrzymujemy się tutaj. Mamy przed sobą Berdiańsk i dalszą drogę. Od razu wyjaśniłem to moim żołnierzom: naszym celem nie jest Robotyne, a Morze Azowskie
— powiedział Reutersowi dowódca o pseudonimie „Kombat”. Podlega mu część oddziałów, która weszła do Robotynego w minioną środę.
Z Robotynego do Berdiańska, miasta na wybrzeżu Morza Azowskiego jest 100 kilometrów, a 85 kilometrów dzieli je od strategicznie ważnego Melitopola. Oba te miasta są okupowane przez Rosjan.
09:10. Skazany za antywojenny rysunek córki, osadzony w karcerze
Rosjanin Aleksiej Moskalow, skazany za antywojenny rysunek swej córki, został osadzony po raz trzeci z rzędu w karcerze - podał w piątek wieczorem portal Mediazona. Moskalow przebywa w karcerze przy w kolonii karnej w obwodzie tulskim.
Po raz pierwszy administracja więzienna ukarała go karcerem na sześć dni 4 sierpnia za opóźnienie podczas pobudki. 10 sierpnia karę przedłużono na 13 dni twierdząc, że Moskalow nieprawidłowo przedstawił się funkcjonariuszowi więziennemu. 23 sierpnia Moskalow znów został ukarany karcerem, aż na 15 dni, ponieważ - jak określono rzekome naruszenie - „nie trzymał rąk za plecami”.
Moskalow przebywa w karcerze kolonii karnej nr 6 w Nowomoskowsku w obwodzie tulskim. Mężczyzna został skazany w marcu br. na dwa lata więzienia za rzekomą „dyskredytację armii” rosyjskiej. Sprawę karną wszczęto, gdy jego córka Masza narysowała w szkole plakat o wymowie antywojennej, a dyrektorka szkoły zwróciła się na policję.
Moskalow zdołał uciec z Rosji przed wyrokiem, ale został zatrzymany na Białorusi i wydany Rosji. W kwietniu przewieziono go do aresztu w obwodzie tulskim. 3 lipca przegrał apelację od wyroku. W wystąpieniu w sądzie mówił, że nie załamał się tylko ze względu na córkę, która w listach prosi go, by się nie poddawał.
08:55. Rosyjskie wojska mogą zintensyfikować ataki w sektorze Kupiańsk-Łyman
Sektor Kupiańsk-Łyman w północno-wschodniej części Ukrainy jest obszarem, gdzie rosyjskie wojska kontynuują ataki na niewielką skalę, lecz te działania agresora mogą zostać zintensyfikowane - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ukraińska kontrofensywa wywarła presję na siły rosyjskie w Bachmucie i na południu Ukrainy, lecz mimo to rosyjska Zachodnia Grupa Wojsk kontynuowała ataki na niewielką skalę na północnym wschodzie, w sektorze Kupiańsk-Łyman, i poczyniła tam pewne ograniczone lokalne postępy.
Jak dodano, w miarę jak ukraińska armia stopniowo wyzwala okupowane tereny na południu, założenia doktryny wojskowej Rosji każą przypuszczać, że najeźdźcy będą próbowali odzyskać inicjatywę poprzez powrót do ofensywy na poziomie operacyjnym, a sektor Kupiańsk-Łyman jest jednym z potencjalnych obszarów, gdzie może to nastąpić.
Istnieje realna możliwość, że Rosja zwiększy intensywność swoich działań ofensywnych na osi Kupiańsk-Łyman w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, prawdopodobnie w celu przejścia na zachód do rzeki Oskił i utworzenia strefy buforowej wokół obwodu ługańskiego
— podkreślono w raporcie ministerstwa.
08:15. Generał Syrski odwiedził rejon Kupiańska
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski złożył wizytę na froncie na kierunku Kupiańska i Łymanu, gdzie - jak zaznaczył - siły wroga wzmacniają oddziały, przerzucając z Rosji niedawno sformowane brygady.
Informację o wizycie dowódcy podała ukraińska telewizja Espreso w piątek wieczorem.
Syrski oświadczył, że Rosjanie w ciągu miesiąca ponosili straty w ciężkich walkach w tym rejonie. Teraz „przeciwnik prowadzi przegrupowanie sił i środków, przerzucając jednocześnie z terytorium Federacji Rosyjskiej świeżo sformowane brygady i dywizje” - oznajmił generał.
Celem Rosjan jest „podwyższenie stopnia potencjału bojowego i wznowienie aktywnych działań ofensywnych” - podkreślił.
07:51. Przekazanie samolotów F-16 Ukrainie - decyzja państw NATO podjęta po wielu miesiącach starań Kijowa
20 sierpnia Holandia i Dania ogłosiły, że przekażą Ukrainie 61 samolotów wielozadaniowych F-16. Decyzja ta zapadła po wielu miesiącach starań Kijowa o uzyskanie amerykańskich maszyn. Przedstawiciele ukraińskiej armii podkreślają, że dzięki F-16 mogą „wygrać wojnę” z Rosją. Analitycy ds. wojskowości są mniej optymistyczni, lecz zgadzają się, że jest to postanowienie o istotnym znaczeniu operacyjnym.
Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej – oświadczył w ubiegłą niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem. Kilka godzin później ukraiński przywódca złożył wizytę w Danii. Premier tego kraju Mette Frederiksen ogłosiła, że władze w Kopenhadze dostarczą Kijowowi 19 maszyn F-16.
W czwartek premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział, że rząd w Oslo również przekaże F-16 Ukrainie. Według norweskiego nadawcy NRK będzie to od pięciu do 10 samolotów.
Te decyzje zostały podjęte ponad rok po pierwszych wypowiedziach ukraińskich władz wskazujących na zainteresowanie nabyciem słynnych myśliwców. „Wszyscy marzą o F-16. Też bym o nich marzył, ale wcześniej trzeba coś zrobić z naszymi lotniskami” - zauważył w lipcu 2022 roku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Osiem miesięcy później, w marcu 2023, marzenia Kijowa zaczęły nabierać realnego kształtu. W bazie wojskowej w Tucson w stanie Arizona w USA zainaugurowano wówczas testowy program szkoleń na symulatorach imitujących obsługę F-16. W tym przedsięwzięciu wzięło udział dwóch ukraińskich pilotów, którzy szkolili się przez około miesiąc i uzyskali wysokie oceny. Sukces pilotażowego projektu umożliwił rozpoczęcie przygotowań do „właściwych” treningów na amerykańskich samolotach.
W drugiej połowie maja Pentagon zdecydował, że ćwiczenia zostaną znacząco skrócone w porównaniu do początkowych przewidywań i potrwają zaledwie cztery miesiące. Zarówno USA, jak też inne państwa Sojuszu dementowały jednak doniesienia o możliwym przekazaniu F-16 Ukrainie.
Przełom nastąpił podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie, gdy ministrowie obrony 11 państw: Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii powołali koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze F-16 z myślą o późniejszym dostarczeniu samolotów Kijowowi. Przewodnictwo w tej inicjatywie objęły Holandia i Dania.
03:05. Dron zestrzelony w pobliżu Moskwy
W pobliżu Moskwy został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą dron - poinformował w sobotę nad ranem mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobjanin cytowany przez Reutersa. Zamknięte zostały moskiewskie lotniska.
Sobjanin napisał na Telegramie, że dron zestrzelono w rejonie Istrinskim obwodu moskiewskiego. „Wstępnie ustalono, że nie ma ofiar ani zniszczeń” - dodał. Służby poinformowały o czasowym zamknięciu przestrzeni powietrznej nad moskiewskimi lotniskami Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo. Wstrzymano wszystkie starty i lądowania samolotów.
Reuters zaznacza, że jest to już kolejny atak dronów na Moskwę i rejon moskiewski w tym tygodniu. Strona rosyjska oskarża o te ataki Ukrainę, ale Kijów zazwyczaj tego nie potwierdza.
00:12. Zełenski: Wszystkie umowy są już wdrażane
Wszystkie umowy, które przywieźliśmy od naszych partnerów, są już wdrażane. Po pierwsze, odrzutowce F-16. Zadania są oczywiste. Dla międzynarodowego zespołu ma to być maksymalizacja rozszerzenia misji szkoleniowych. Dla wojska to jak najbardziej przyspieszenie przygotowania infrastruktury, wysłanie pilotów i inżynierów, aby zapewnić pełną gotowość Ukrainy. Wszystkim chodzi o przybliżenie momentu, kiedy F-16 pomogą nam trzymać rosyjskich terrorystów z daleka
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dzisiaj odbyło się spotkanie na temat wyników wizyt. To było długie spotkanie. Kwestia koordynacji dotyczyła konkretnie odrzutowców. Przygotowanie nowych pakietów obronnych - dokładnie z treścią, jakiej potrzebują nasi wojownicy i o której mi opowiedzieli, kiedy byłem na froncie
— zaznaczył.
Szykujemy również nasze nowe międzynarodowe wydarzenia na jesień, nowe kroki w relacjach z partnerami, które powinny wzmocnić Ukrainę. Jesień będzie pełna wrażeń, jeśli chodzi o naszą dyplomację
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/659953-relacja-549-dzien-wojny-mamy-przed-soba-berdiansk
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.