Trwa 547. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 24 sierpnia 2023 r.
21:05. Pentagon zapowiedział rozpoczęcie szkoleń na F-16 dla ukraińskich pilotów w październiku
Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone będą szkolić ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16, a szkolenia rozpoczną się w październiku. Kurs dla pilotów i serwisantów odbędzie się w bazie lotniczej Morris w Tucson w Arizonie.
Jak powiedział podczas briefingu gen. Ryder, początkowo w USA szkolić się będzie „kilku” pilotów i kilkudziesięciu serwisantów.
18:40. Putin o katastrofie samolotu wagnerowców
Trzeba poczekać na oficjalne wyniki śledztwa dotyczącego rozbicia się samolotu Jewgienija Prigożyna, szefa najemniczej Grupy Wagnera - powiedział Władimir Putin. Złożył kondolencje rodzinom ofiar - pisze Reuters.
Putin stwierdził, że znał Prigożyna od lat 90. i ocenił, że „był utalentowanym biznesmenem”. Dodał, że należy poczekać na wyniki oficjalnego śledztwa katastrofy i zaznaczył, że ekspertyza wymaga czasu.
18:35. Nawalny: To był zamach
Aleksiej Nawalny, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, oświadczył, że wypadek samolotu Prigożyna „był zamachem terrorystycznym zorganizowanym przez Putina” - podał portal Meduza.
18:25. „WSJ”: Katastrofa samolotu Prigożyna była zamachem
Rozbicie samolotu Jewgienija Prigożyna było wynikiem zamachu, ale według wstępnych informacji nie dokonano go za pomocą rakiety ziemia-powietrze - poinformował „Wall Street Journal”, powołując się na przedstawicieli władz USA. Wcześniej informacje o przekonaniu amerykańskich urzędników o strąceniu samolotu takim pociskiem podawał Reuters. .
Jak przekazała gazeta, według amerykańskich oficjeli, z którymi rozmawiała, wstępne informacje wywiadowcze wskazują na to, że katastrofa Embraera w obwodzie twerskim była wynikiem planu zabicia szefa Grupy Wagnera, lecz nie zestrzelenia samolotu rakietą obrony powietrznej. Zamiast tego dane mają wskazywać na wybuch bomby na pokładzie „lub inny typ sabotażu”.
Urzędnicy mieli podkreślić, że są to wstępne i niekompletne jeszcze oceny wywiadu USA.
17:30. Zełenski: Kto powinien bać się 20 tys. wagnerowców?
Zastanówmy się, kto powinien najbardziej obawiać się 20 tys. rosyjskich wagnerowców, którzy pozostali bez kontroli po śmierci ich szefa Jewgienija Prigożyna? Ukraina, Białoruś, Polska czy może Rosja? – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Ja uważam, że nasi żołnierze pokazali, że jest to (najemnicza grupa Wagnera) taki sam wróg (jak wojska rosyjskie). Zostało ich gdzieś 20 tysięcy. 20 tysięcy niekontrolowanych ludzi. Tutaj należałoby pomyśleć, dla kogo jest to bardziej straszne: dla Ukrainy, Białorusi, Polski czy może dla Rosji? Nikt tego nie wie”
– powiedział odpowiadając na pytania dziennikarzy w Kijowie. Komentując informacje o śmierci Prigożyna w katastrofie samolotowej Zełenski zauważył, że jest „sąd w Hadze albo sąd ostateczny lecz w Rosji istnieje alternatywa”.
17:15. Premiern Store: przekażemy Ukrainie samoloty F-16
Premier Norwegii Jonas Gahr Store ogłosił w Kijowie przekazanie Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16, potwierdzając wcześniejsze doniesienia mediów. Według norweskiego nadawcy NRK będzie to od pięciu do 10 maszyn.
„Przekażemy Ukrainie norweskie myśliwce F-16, a jeśli chodzi o ich liczbę i harmonogram dostaw, to poinformujemy o tym później” - oświadczył Store na konferencji prasowej w Kijowie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski decyzję premiera Norwegii nazwał „ważną i historyczną”. „Mamy na razie trzy kraje, które oddadzą nam swoje samoloty: Dania, Holandia i Norwegia. Jestem Wam niezwykle wdzięczny” - podkreślił Zełenski.
17:00. Życzenia prezydenta Dudy z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy
Jeśli demokratyczne państwa wolnego świata pomogą Ukrainie bronić się i zachować niepodległość, zwycięży wolność i prawo międzynarodowe - napisał na Twitterze prezydent RP Andrzej Duda z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
„Święto Niepodległości Ukrainy ma dziś szczególnie wymiar symboliczny. Rosyjska agresja jest sprawdzianem wiarygodności dla demokratycznych państw wolnego świata. Jeśli pomogą Ukrainie bronić się i zachować niepodległość, zwycięży wolność i prawo międzynarodowe” - oświadczył prezydent.
16:30. Rozpoczęto likwidację obozu Wagnerowców na Białorusi
Likwidację obozu Wagnera PMC we wsi Ceł, rejon Osipowicze, obwód mohylewski na Białorusi, rozpoczęło się na początku sierpnia – podaje Radio Liberty Białoruś, powołując się na zdjęcia satelitarne Planet Labs .
W sumie usunięto już 101 z 273 namiotów. Biorąc pod uwagę, że w każdym z namiotów mogło przebywać około 20 wagnerowców, okazuje się, że obóz mogło opuścić około dwóch tysięcy bojowników
16:10. Biden ogłosił dodatkowe sankcje wobec Rosjan
Prezydent USA Joe Biden ogłosił wprowadzenie nowych sankcji przeciwko ludziom odpowiedzialnym za przymusowy wywóz ukraińskich dzieci do Rosji. Potwierdził też „niezachwiane i trwałe” zobowiązanie do wspierania Ukrainy.
„Te dzieci zostały ukradzione swoim rodzicom i trzymane są z dala od swoich rodzin. To haniebne. I dziś ogłaszamy nowe sankcje, by pociągać do odpowiedzialności winnych tych przymusowych transferów i deportacji oraz żądamy, by ukraińskie dzieci zostały zwrócone swoim rodzinom”
— napisał Biden w oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Jak dotąd administracja USA nie podała szczegółów restrykcji. Już w ubiegłym roku na listę sankcyjną została wpisana rosyjska komisarz ds. praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, prowadząca program wywózek dzieci i oskarżona przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w tej sprawie.
Biden podkreślił, że zaangażowanie USA na rzecz pomocy Ukrainie w obronie przed agresją jest „niezachwiane i trwałe”, wskazując jako dowód deklarację G7 i 25 innych państw ze szczytu NATO w Wilnie o długoterminowych zobowiązaniach na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.
„Mam szczerą nadzieję, że za rok Ukraińcy będą mogli świętować swój Dzień Niepodległości w pokoju i bezpieczeństwie, wiedząc jak ich niezwykła odwaga zainspirowała świat” - oświadczył Biden.
14:50. Ukraiński ekspert: śmierć Prigożyna to dobra wiadomość
W Rosji zaostrza się walka o władzę w otoczeniu osłabionego Putina, więc dla Ukrainy informacje o śmierci szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna są dobrymi wiadomościami – uważa szef Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie Ołeksandr Musijenko.
Ekspert odrzucił oskarżenia pojawiające się ze strony przedstawicieli prokremlowskich mediów, że w śmierć Prigożyna mogły być zaangażowane ukraińskie służby. „O ręce ukraińskich służb specjalnych w tej sprawie jeszcze wiele usłyszymy, ale wydaje mi się, że nie odpowiada to rzeczywistości” – podkreślił w rozmowie z PAP.
14:45. Amerykański ekspert ds. lotnictwa ws. katastrofy
Katastrofa samolotu, w której prawdopodobnie zginął szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, została poprzedzona gwałtowną zmianą toru lotu maszyny i utratą wysokości o ponad 2,4 km w ciągu zaledwie 30 sekund - powiadomił amerykański ekspert ds. lotnictwa Ian Petchenik, cytowany 24 sierpnia przez agencję Reutera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykański ekspert ds. lotnictwa: Samolot Prigożyna obniżył tor lotu o ponad 2,4 km w ciągu zaledwie 30 sekund. Jest relacja świadka!
14:00. Wywiad wojskowy o akcji na Krymie
Nasze działania na okupowanym przez Rosję Krymie to nie kwestia jednego dnia, lecz kompleksowa operacja, która nadal trwa; pokazujemy w ten sposób, że możemy nie tylko ostrzeliwać cele na półwyspie, ale także wysyłać tam swoich ludzi - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
W środę zniszczyliśmy rosyjski system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodzie Krymu, a dzień później przeprowadziliśmy operację desantową w sąsiednim Majaku. Te działania wciąż trwają, dlatego na razie nie będziemy ujawniać szczegółów - przekazało anonimowe źródło w HUR, cytowane przez portal Ukrainska Prawda.
„(Podczas ostatniej misji) na ukraińskim Krymie ponownie powiewała (nasza) flaga państwowa” - dodał HUR w komunikacie na Telegramie.
13:20. Zełenski o śmierci Prigożyna: nie mamy z tym nic wspólnego
Nie mamy z tym nic wspólnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując informacje o śmierci w katastrofie lotniczej szefa rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.
„Nie mamy z tym nic wspólnego. Wszyscy rozumieją, kto ma z tym coś wspólnego” – powiedział Zełenski dziennikarzom w Kijowie dając do zrozumienia, że ma na myśli Władimira Putina.
13:00 Zełenski w Dniu Niepodległości Ukrainy
„Dzień Niepodległości Ukrainy jest świętem wolnych, silnych i dumnych ludzi. Suwerenna Ukraina to wartość, o którą walczy każdy z nas” – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu do narodu.
Dziś obchodzimy 32. rocznicę naszej niepodległości – niepodległości Ukrainy. Jest to wartość dla każdego z nas. I za to walczymy. W tej walce ważny jest każdy. Bo ta walka ważna jest dla każdego. Jej celem jest niezależność Ukrainy
— powiedział.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w Dniu Niepodległości: „To święto wolnych, silnych i dumnych ludzi. Suwerenna Ukraina to wartość, o którą walczy każdy z nas”
12:45. Von der Leyen do Ukraińców
Będziemy z wami tak długo jak będzie to konieczne, aby Ukraina była wolna. Razem walczymy o sprawiedliwy i trwały pokój - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wydanym w czwartek oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
„Drogi Prezydencie (Wołodymyrze) Zełenski, drodzy obywatele Ukrainy. Dziś, gdy obchodzicie Dzień Niepodległości, pragnę każdemu z was złożyć najserdeczniejsze gratulacje. Siła Ukrainy tkwi w jej obywatelach, w waszej odwadze, waszej sile i waszej trwałej nadziei na przyszłość pełną pokoju i dobrobytu w zjednoczonej Europie. Jesteście inspiracją dla wszystkich Europejczyków!” - napisała przewodnicząca KE.
„Będziemy z wami tak długo, jak będzie to konieczne, aby Ukraina była wolna. Razem walczymy o sprawiedliwy i trwały pokój. Szczęśliwego Dnia Niepodległości, Ukraino” - dodała.
12:35. Doradca prezydenta Ukrainy: Putin nikomu nie wybacza
Władimir Putin nikomu nie wybacza - powiedział portalowi dziennika „Bild” Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kontekście informacji o śmierci właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Zdaniem Podolaka, swoim czerwcowym buntem Prigożyn „podpisał własny wyrok śmierci”.
Doradca Zełenskiego już w lipcu w wywiadzie dla „Bilda” przewidział śmierć Prigożyna. „Reputacja Putina polega na utrzymywaniu wszystkich w strachu. Dlatego zniszczenie Prigożyna tak szybko, jak to możliwe, jest dla niego sprawą osobistą” - mówił Podolak krótko po buncie najemników z Grupy Wagnera.
Teraz Podolak powiedział „Bildowi”, że „po pierwsze, rebelia Prigożyna w czerwcu naprawdę przestraszyła Putina”. Po drugie, „bunt zaszkodził reputacji Putina i FSB” czyli rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Po trzecie, „Prigożyn podpisał swój własny wyrok śmierci” w momencie, gdy stanął 200 kilometrów od Moskwy.
12:30. Norwegia ogłosi przekazanie F-16
Premier Norwegii Jonas Gahr Store ma ogłosić dziś w Kijowie, w Dniu Niepodległości Ukrainy, decyzję o przekazaniu temu krajowi samolotów wielozadaniowych F-16 - podała norweska telewizja TV2, powołując się na kilka źródeł.
Store przebywa w Ukrainie z niezapowiadaną wcześniej wizytą, podczas której ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W weekend o przekazaniu samolotów F-16 Ukrainie poinformowali premierzy Holandii i Danii, Mark Rutte i Mette Frederiksen.
12:25. FSB stała za zestrzeleniem samolotu Prigożyna?
To najprawdopodobniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) stała za środowym atakiem na samolot, którym leciał właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn - twierdzą brytyjskie źródła wojskowe, cytowane przez BBC. Wszystkie osoby na pokładzie maszyny zginęły.
Stacja wskazuje, że FSB jest całkowicie lojalna wobec prezydenta Władimira Putina i ocenia, że śmierć Prigożyna prawdopodobnie wzmocni pozycję rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych generała Walerija Gierasimowa, których Prigożyn nienawidził i publicznie krytykował. To kolei jest korzystne dla Ukrainy, ponieważ obaj są uważani za niekompetentnych.
12:10. Socjaldemokraci wezwali francuski rząd do przekazania Ukrainie samolotów Gripen
Socjaldemokraci, największa opozycyjna partia w szwedzkim parlamencie, wezwali prawicowy rząd w Sztokholmie do przekazania Ukrainie samolotów wielozadaniowych Gripen. Według mediów presja ta może wpłynąć na podjęcie pozytywnej decyzji przez rządzących.
„Domagamy się rozpoczęcia przygotowań do wysłania samolotów Gripen” - ogłosiła na zwołanej konferencji liderka Partii Robotniczej - Socjaldemokraci i była premier Magdalena Andersson.
Były socjaldemokratyczny minister obrony Peter Hultqvist wskazał, że warunkiem rezygnacji przez Szwecję z samolotów Gripen jest pełne członkostwo w NATO. Rząd w Sztokholmie czeka na ostateczną ratyfikację szwedzkiego wniosku przez parlamenty Turcji i Węgry. Ma to się stać prawdopodobnie jesienią.
Zdaniem Hultqvista należy już teraz rozpocząć analizę skutków przekazania Gripenów dla zdolności obronnych kraju.
10:30. Desant na Krymie
Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy potwierdził, że dziś rano ukraińskie wojska przeprowadziły desant na Krymie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wywiad wojskowy Ukrainy: Przeprowadziliśmy udaną operację desantową na Krymie. Okupantów czekają niespodzianki
10:20. Rosyjski polityk o Prigożynie
Przewodniczący Socjalistycznej Partii Politycznej Sprawiedliwa Rosja - Za Prawdę: Prigożyn wtrącał się w zbyt wiele osób. Liczba wrogów osiągnęła punkt krytyczny. W przypadku Prigożyna śmierć zaplanowała konkretna szumowina.
Wpis polityka cytują rosyjskie media.
09:40. Amerykański senator o pomocy Ukrainie
Przekazaliśmy Ukrainie w ramach pomocy wojskowej mniej niż 3 proc. rocznego budżetu zbrojeniowego, lecz to wystarczyło, żeby ukraińskie siły zniszczyły połowę rosyjskiej armii - ocenił amerykański senator Lindsey Graham, przebywający obecnie z wizytą w Kijowie.
Delegacja Senatu USA złożona z przedstawicieli demokratów Richarda Blumenthala i Elizabeth Warren oraz republikanina Grahama została w środę przyjęta przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Rozmowa przywódcy z parlamentarzystami dotyczyła m.in. dalszego wzmacniania zdolności obronnych Kijowa - powiadomił ukraiński portal NV. Graham ocenił, że przekazanie Ukrainie wsparcia wojskowego jest „najlepszą inwestycją w amerykańskie bezpieczeństwo w historii”.
„Ukraina jest fantastycznym partnerem. Nie widzieliśmy takiego partnera od czasów (premiera Wielkiej Brytanii w czasach II wojny światowej Winstona) Churchilla. (…) Nasz wywiad popełnił błąd przed inwazją Rosji na Ukrainę, ponieważ znacznie przecenił siłę rosyjskiej armii. Powiedziano nam wówczas, że Kijów upadnie w ciągu czterech dni, a cały kraj - w ciągu trzech tygodni” - podkreślił Graham, cytowany przez NV.
09:30. Ruch na granicy z Polską
09:04. Putin był w Rostowie w sztabie prowadzącym wojnę na Ukrainie
Prezydent Rosji Władimir Putin złożył rzadką wizytę w znajdującej się ok. 160 km od linii frontu kwaterze głównej Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem, gdzie mieści się sztab prowadzący wojnę na Ukrainie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w trakcie wizyty, która miała miejsce w minioną sobotę, Putin spotkał się ze wyższymi rangą oficerami, w tym z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem, który nadal dowodzi operacją na Ukrainie.
Przypomniano, że pod koniec czerwca kwaterę główną na krótko przejęła najemnicza Grupa Wagnera.
Putin najprawdopodobniej chce pokazać swój autorytet i przedstawić dowództwo wojskowe jako funkcjonujące jak zwykle
— napisano.
09:02. ISW: Putin mógł uznać, że odizolował Prigożyna od wagnerowców i zabijając buntownika, nie zmieni go w męczennika
Władimir Putin mógł uznać, że w wystarczającym stopniu odizolował Jewgienija Prigożyna od najemników z utworzonej przez niego Grupy Wagnera i wobec tego może go zabić, nie czyniąc z Prigożyna męczennika w oczach wagnerowców - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank uważa za niemal pewne, iż to Putin nakazał zestrzelenie samolotu Prigożyna, „o ile nie pojawią się dowody świadczące, że jest inaczej”. Jak tłumaczą analitycy, jest nadzwyczaj nieprawdopodobne, by ktoś z ministerstwa obrony Rosji - jak minister Siergiej Szojgu czy szef sztabu Walerij Gierasimow - dokonał zabójstwa Prigożyna bez polecenia Putina.
Za możliwe motywy zabójstwa Prigożyna analitycy uważają zarówno zemstę Putina za upokorzenie, jakim był dla Kremla czerwcowy bunt wagnerowców, chęć publicznego potwierdzenia swojej dominacji, jak i - być może - złamanie przez Prigożyna jakichś ustaleń zawartych po zakończeniu buntu.
08:24. Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: dobrze znamy ludzi, którzy zniszczyli w Rosji bombowce strategiczne Tu-22M3
Dobrze znamy ludzi, którzy 19 i 21 sierpnia zniszczyli dwa bombowce strategiczne Tu-22M3 na terytorium Rosji i uszkodzili dwie kolejne takie maszyny; w rezultacie tych ataków łączna liczba Tu-22 pozostających w dyspozycji wroga zmniejszyła się z 31 do 27 - powiadomił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.
Jak dodał w rozmowie z Radiem Swoboda, te operacje, przeprowadzone z terytorium Rosji przy pomocy dronów, znacząco ograniczyły możliwość ostrzeliwania Ukrainy pociskami manewrującymi Ch-22. W ocenie Budanowa w inwazji na sąsiedni kraj uczestniczy łącznie 436 rosyjskich samolotów.
Osoby, które dokonały ataków na bombowce, „po prostu wykonały określone zadania na terytorium Rosji” - przekazał Budanow, potwierdzając tym samym wtorkową ocenę brytyjskiego ministerstwa obrony. Resort zauważył, że drony prawdopodobnie nie mogły zostać wystrzelone z Ukrainy, ponieważ lotnisko Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim, gdzie 19 sierpnia zaatakowano pierwszy z bombowców, jest oddalone od tego kraju o około 650 km.
07:55. Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości
Wojna nie pozwala Ukrainie na huczne świętowanie przypadającego w czwartek Dnia Niepodległości. Drugi rok z kolei w Kijowie nie będzie uroczystych obchodów.
07:16. Siedem osób rannych, zniszczone obiekty w rosyjskim ataku na Dniepr
Siedem osób zostało rannych w rosyjskim ostrzale miasta Dniepr w środkowej części Ukrainy - poinformował w czwartek szef administracji obwodowej Serhij Łysak. Pociski rakietowe uszkodziły m.in. dwa domy i obiekt transportowy.
W środku nocy w Dnieprze rozległy się potężne wybuchy. Wróg zaatakował miasto rakietami
— napisał Łysak na serwisie Telegram. Dodał, że jeden z pocisków został zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwrakietową. Są jednak zniszczenia - w ostrzale ucierpiał obiekt transportowy, budynki banku i hotelu, obiekty handlowe, dwa domy mieszkalne, trakcja trolejbusowa i instalacje gazowe. Spośród siedmiorga osób rannych sześć jest w szpitalu.
Atak nastąpił w nocy przed obchodzonym na Ukrainie 24 sierpnia Dniem Niepodległości.
00:05. Zełenski nagrodził zasłużonych Ukraińców
Wśród naszych ludzi jest wiele wybitnych osób. Wielka wdzięczność dla tegorocznych laureatów nagrody „Legenda narodowa Ukrainy”
— powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Każdy jest doceniany, każdy jest wdzięczny
— dodał.
Jedno z odznaczeń przyznano pośmiertnie. Tytuł przyznano Dmitrijowi „Da Vinci” Kotsjubajle, młodszeu porucznikowi, który 7 marca 2023 r. zginął w walkach o Bachmut.
00:00. Ukraińskie siły zrzuciły granat na rosyjskiego oficera
Nagranie z akcji przeprowadzonej w okolicach Bachmutu zamieszczono w mediach społecznościowych.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/659685-relacja-547dzien-wojny-udana-operacja-desantowa-na-krymie