Znany duński reżyser Lars von Trier, który skrytykował decyzję władz Danii o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16 i wstawił się za Rosją, powinien zrozumieć, że wojna to nie kino, gdzie aktorzy odgrywają życie lub śmierć - oświadczył w środę na platformie X (d. Twitterze) sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
Duński reżyser krytycznie o F-16
Prosta rada dla słynnego reżysera - proszę sobie wyobrazić, że na pana miasto codziennie spada rosyjska rakieta, pańskich rodziców zabito, wnuka wywieziono do Rosji, a rosyjski szabrownik zgwałcił pana żonę i spalił wasz dom. Wówczas abstrakcja obłudnego „humanizmu” przyjmie zupełnie inny wymiar – życia realnego, a nie fikcyjnego
— podkreślił Daniłow.
Jak dodał, „na każdego żywego rosyjskiego terrorystę przypada zabity Ukrainiec”.
Wybór pomiędzy katem a ofiarą staje się tragedią, gdy artysta opowiada się po stronie kata. Ukraina nie żyje w abstrakcji, lecz w brutalnej rzeczywistości, w której Rosjanie są mordercami
— zauważył przedstawiciel władz w Kijowie.
Ponad 70 proc. społeczeństwa popiera przekazanie samolotów F-16 Ukrainie
71 proc. Duńczyków popiera przekazanie samolotów F-16 Ukrainie - wynika z sondażu przeprowadzonego po decyzji rządu w tej sprawie. Darowiznę 19 myśliwców ogłosiła w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen.
W badaniu ośrodka Megafon dla telewizji TV 2 10 proc. ankietowanych było przeciwnych przekazaniu samolotów, a 17 proc. nie miało zdania.
Wśród badanych 32 proc. uważa, że Dania powinna przekazać ukraińskiemu wojsku więcej broni, a 26 proc. jest przeciwnego zdania.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek podziękował Duńczykom przemawiając na dziedzińcu parlamentu w Kopenhadze. Zapowiedział, że po zwycięstwie wróci do Danii i wzniesie toast.
Przypomnijmy, że von Trier odniósł się w komentarzu na Instagramie do decyzji rządu Danii o przekazaniu Ukrainie 19 amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16.
Życie Rosjan również ma znaczenie
Lars Von Trier to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnego kina. 67-letni Duńczyk, który zasłynął jako reżyser m.in. „Przełamując fale” i „Tańcząc w ciemnościach”, stał się bohaterem skandalu podczas festiwalu filmowego we francuskim Cannes w 2011 roku. Organizatorzy tego wydarzenia uznali wówczas von Triera za osobę niepożądaną po jego wypowiedziach, że „jest nazistą” i „rozumie Hitlera”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/659583-lars-von-trier-broni-rosjan-ukrainski-polityk-odpowiada