Trwa 545. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 22 sierpnia 2023 r.
17:08. Skutki rosyjskich ostrzałów
Tak wyglądają miejscowości na Ukrainie, które zostały ostrzelane przez rosyjską artylerię.
16:59. Nagranie z frontu
Tak działają żołnierze 47. brygady zmechanizowanej ukraińskiej armii.
16:58. Surowikin stracił posadę
Jak informuje portal Nexta, gen. Siergiej Surowikin został odwołany ze stanowiska dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych
14:37. UE przekazała Ukrainie kolejne 1,5 mld euro pomocy makrofinansowej
Wspieramy Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz odbudowy i utrzymania państwa; we wtorek wypłaciliśmy Kijowowi kolejne 1,5 miliarda euro; dalsza pomoc nadejdzie w tym roku i w kolejnych latach
— napisała na platformie X przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
To element pakietu liczącego 18 mld euro. Za pomocą tego instrumentu UE chce pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby finansowe.
To wsparcie pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz zapewnieniu funkcjonowania podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli też Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie napastniczej wojny, w tym infrastrukturę energetyczną, wodociągi, sieć transportową, drogi i mosty
— wyliczono w komunikacie KE.
Dzisiaj przekazaliśmy kolejne 1,5 miliarda euro pomocy krajowi, który stoi w obliczu brutalnej agresji ze strony Rosji i pracuje nad odbudową swojej infrastruktury. A nasze wsparcie będzie znacznie wykraczać poza rok 2023. Będziemy nadal zdecydowanie opowiadać się po stronie Ukrainy, proponując wsparcie w wysokości do 50 miliardów euro na lata 2024-2027
— podkreśliła von der Leyen.
W sumie od początku wojny wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców wynosi 76 miliardów euro. Obejmuje to wsparcie finansowe, humanitarne, nadzwyczajne wsparcie budżetowe i wojskowe dla Ukrainy ze strony UE, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych, a także środki udostępnione w celu pomocy państwom członkowskim w zaspokojeniu potrzeb Ukraińców uciekających przed wojną.
12:50 Wywiad wojskowy Ukrainy: W atakach na terytorium Rosji zniszczono dwa bombowce strategiczne Tu-22M3
Sobotni atak drona na lotnisko Solcy w obwodzie nowogrodzkim w Rosji, w którym zniszczono bombowiec strategiczny Tu-22M3, nie był jedynym takim zdarzeniem; w poniedziałek całkowicie zniszczono też identyczną maszynę w Szajkowce w obwodzie kałuskim, a dwa kolejne samoloty nieznacznie uszkodzono - przekazało we wtorek źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
Te uderzenia zostały przeprowadzone z terytorium Rosji
— ujawnił informator z HUR, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Podobną ocenę dotyczącą charakteru ataku na bombowce Tu-22M3 przedstawił we wtorek brytyjski resort obrony.
Jest mało prawdopodobne, by bezzałogowe statki powietrzne miały zasięg umożliwiający dotarcie do Solcy-2 spoza Rosji
— podkreślono w najnowszej aktualizacji wywiadowczej, przypominając, że ten obiekt znajduje się około 650 km od granicy z Ukrainą.
Sobotni atak przy pomocy drona na lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim w Rosji, położone między Nowogrodem Wielkim i Pskowem, skutkował pierwszym potwierdzonym zniszczeniem rosyjskiego bombowca strategicznego przez ukraińskie wojska. Samolot Tu-22M3 całkowicie spłonął
— zauważył w niedzielę rosyjski niezależny portal Moscow Times.
11:41 Holenderskie ministerstwo obrony: Proces przekazania Ukrainie samolotów F-16 może potrwać do końca 2024 roku
„Ukraina może otrzymać myśliwce F-16 od Holandii dopiero po całkowitym przejściu holenderskich sił powietrznych na nowe samoloty F-35” — wynika z informacji ministerstwa obrony. Rzecznik resortu twierdzi, że „nie mówimy o dniach czy tygodniach, ale o wielu miesiącach” i cały proces może potrwać „do końca 2024 roku”.
Podczas niedzielnej wizyty w Eindhoven prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował po spotkaniu z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem, iż Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty wielozadaniowe F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej.
11:09 Brytyjski resort obrony: Niektóre ataki dronów na cele w Rosji są przeprowadzane z jej terytorium
„Zniszczenie rosyjskiego bombowca Tu-22M3 w bazie w obwodzie nowogrodzkim wskazuje, że niektóre ataki przy użyciu dronów na cele wewnątrz Rosji są przeprowadzane z jej terytorium” — oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że 19 sierpnia średni bombowiec Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire) rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu został najprawdopodobniej zniszczony w bazie lotniczej Solcy-2 w obwodzie nowogrodzkim, 650 km od granicy z Ukrainą, a rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że za atak odpowiedzialny był bezzałogowy statek powietrzny (UAV).
Jeśli to prawda, zwiększa to wagę oceny, że niektóre ataki UAV na rosyjskie cele wojskowe są przeprowadzane z terytorium Rosji. Jest mało prawdopodobne, by bezzałogowe statki powietrzne miały zasięg umożliwiający dotarcie do Solcy-2 spoza Rosji
— napisano. Jak dodano, jest to co najmniej trzeci udany atak na lotniska sił powietrznych dalekiego zasięgu, co ponownie rodzi pytania o zdolność Rosji do ochrony strategicznych lokalizacji w głębi kraju.
09:55. Siły ukraińskie wkroczyły do miejscowości Robotyne i ewakuowały mieszkańców
Siły ukraińskie siły wkroczyły do miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu kraju i ewakuowały z wioski mieszkańców bojowym wozem piechoty Bradley
— poinformowała we wtorek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Trwają walki.
Wiceszefowa resortu przekazała, że ukraińskie siły prowadzą planowe działania bojowe i likwidują wojska przeciwnika. W odpowiedzi rosyjscy żołnierze prowadzą nieustanny ostrzał artyleryjski wsi Robotyne.
09:22. Straż Graniczna: 42 osoby próbowały dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski
Byli to m.in. obywatele Iranu i Iraku
— podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.
W okolicach Płaskiej (Podlaskie) jeden z cudzoziemców przeprawił się do Polski przez rzekę Wołkuszanka, ale na widok patrolu zawrócił na Białoruś
— podała SG we wtorek rano na Twitterze. W okolicy Białowieży zatrzymano obywatela Indii, który posiadał 10 gramów metamfetaminy. W Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano za pomocnictwo obywateli Polski i Białorusi, którzy w dwóch samochodach przewozili 9 obywateli Indii.
07:54. Minionej doby zniszczono ponad 30 rosyjskich systemów artyleryjskich
Ukraińskie wojska minionej doby zniszczyły m.in. 31 rosyjskich systemów artyleryjskich, 27 opancerzonych pojazdów bojowych i cztery czołgi - poinformował we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty osobowe przeciwnika w ciągu doby wyniosły 410 żołnierzy - przekazał sztab.
W innym komunikacie armia podała, że wojska rosyjskie bezskutecznie kontynuują działania ofensywne w okolicy Awdijiwki, Marjinki i Nowomychajliwki w obwodzie donieckim. Siły obrony powstrzymują ataki wroga również na kierunku kupiańskim, łymańskim i bachmuckim.
Wróg ponosi duże straty w składzie osobowym, broni i sprzęcie, przerzuca jednostki i wojska, aktywnie wykorzystuje rezerwy
— czytamy.
Ukraińskie siły kontynuują operacje ofensywne na odcinku bachmuckim i melitopolskim. Osiągnęły sukces na kierunku miejscowości Robotyne - poinformował sztab.
07:48. ISW: Niski poziom morale w rosyjskiej armii
Niedobór uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także niski poziom morale pozostają głównymi problemami rosyjskich sił inwazyjnych walczących na Ukrainie; na niektórych odcinkach frontu żołnierze agresora wręcz przyznają, że są „w stanie wojny” ze swoimi dowódcami - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Doniesienia na temat braków poszczególnych rodzajów broni napływają z różnych kierunków operacyjnych i dotyczą m.in. lekkich pojazdów opancerzonych i łodzi, dział artyleryjskich oraz haubic. Słabą stroną najeźdźców jest również mentalność dowódców, którzy nakładają na swoich podwładnych kary za najdrobniejsze wykroczenia, w tym administracyjne. Wszystkie te czynniki powodują, że morale w rosyjskiej armii systematycznie się obniża - przekazał think tank, powołując się na tzw. „blogerów wojskowych” z Rosji, czyli komentatorów popierających inwazję i politykę Kremla.
Z drugiej strony, jak zauważył ISW, na korzyść agresora działa czas. Impas na froncie, po części wynikający z opóźnień w dostarczaniu Ukrainie wsparcia militarnego z Zachodu, umożliwia Rosjanom wyciąganie wniosków z wcześniejszych błędów i skuteczną modyfikację taktyki nawet mimo systemowych problemów w armii.
Ośrodek analityczny potwierdził, że ukraińskie wojska odniosły w niedzielę i poniedziałek lokalne sukcesy w pobliżu miejscowości Robotyne i Mała Tokmaczka w obwodzie zaporoskim, natomiast próby rosyjskich kontrataków na tym obszarze zakończyły się niepowodzeniem. W tym kontekście ISW przypomniał swoje wcześniejsze oceny, że ewentualne przełamanie przez Ukraińców linii obronnych wroga pod Robotynem może umożliwić im przejście do natarcia na mniej zaminowanych terenach.
Od pierwszych dni czerwca w obwodach zaporoskim i donieckim na południu i wschodzie kraju trwa kontrofensywa przeciwko rosyjskim wojskom. Ukraińska armia, która musi pokonywać wielowarstwowe linie fortyfikacji przeciwnika, w tym pola minowe, odnotowała jak dotąd ograniczone sukcesy. Władze w Kijowie potwierdziły odzyskanie kontroli nad około 10 miejscowościami, głównie na zachodzie regionu donieckiego.
07:34. Rosjanie wzmacniają drugą i trzecią linię obrony na południu
Rosjanie wzmacniają drugą i trzecią linię obrony na okupowanych terytoriach na południu Ukrainy - poinformowała Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
Obecnie próbują wzmocnić obronę przy pomocy betonowych konstrukcji
— powiedziała Humeniuk. Rzeczniczka podkreśliła, że wojska rosyjskie chcą się dodatkowo okopać i wzmocnić swoje pozycje głębiej na okupowanym terytorium. Zaznaczyła, że takie działania wojsko przeciwnika prowadzi na drugiej i trzeciej linii obrony.
Więc zdają sobie sprawę, że za jakiś czas będą musieli cofać się już do trzeciej linii
— zaznaczyła Humeniuk.
W poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że wobec przedłużającej się wojny na Ukrainie Rosja rozbudowuje swoje struktury wojskowe i bardzo prawdopodobne jest utworzenie nowej formacji - 18. Armii Ogólnowojskowej.
06:49. Pentagon: Jesteśmy gotowi wziąć udział w szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16
USA są gotowe włączyć się w proces szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16, jeśli chętnych pilotów będzie więcej niż miejsc w krajach strefy euro, powiedziała w poniedziałek w Waszyngtonie Sabrina Singh, zastępczyni rzecznika prasowego Pentagonu, poinformował Ukrinform.
Jesteśmy otwarci na szkolenie pilotów, jeśli programy szkoleniowe w Europie są wypełnione, to jest warunek. Szkolenia prowadzą Dania i Holandia, więc jeśli nie będą miały możliwości wyszkolenia tylu pilotów, ilu chce wysłać Ukraina, to ich przeszkolimy
— powiedziała Singh.
Ukraina ustali dokładną liczbę pilotów, którzy przejdą szkolenie:
Ukraina podejmie decyzję, jeszcze liczą, ilu pilotów mają gotowych do przeszkolenia.
Ukraińcy będą również musieli opanować „istotny” program języka angielskiego, co również zajmie trochę czasu, wskazała Singh.
Do przewagi na niebie Ukraina potrzebuje około 130 myśliwców. Ukraina i Holandia osiągnęły porozumienie w sprawie przekazania samolotów F-16. Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina otrzyma 42 takie samoloty, poinformował Ukrinform.
03:18. Moskwa zamyka przestrzeń powietrzną po atakach ukraińskich dronów
Trzy największe moskiewskie lotniska zawiesiły we wtorek przyloty i odloty, informuje Reuters na podstawie rosyjskich źródeł oficjalnych.
Oficjalne rosyjskie media poinformowały o serii ukraińskich ataków dronów w poniedziałek i wtorek, w tym na Moskwą.
Przestrzeń powietrzna nad lotniskami Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo jest zamknięta
— powiedział Reuterowi anonimowy urzędnik.
Loty nie są przyjmowane, odloty są opóźnione
— dodał.
00:00. Zełenski: Ważne dwustronne negocjacje
Wspólne spotkanie z przywódcami. Ważne dwustronne negocjacje. Współpraca w obronie. W trosce o bezpieczeństwo i rozwój naszych narodów
— napisał po spotkaniu w ramach Szczytu Bałkanów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Razem uczynimy naszą Europę i nasze narody silniejszymi
— podkreślił.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/659370-relacja-545-dzien-wojny-na-ukrainie