Trwa 544. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r.
20:14. Dwie osoby ranne po zestrzeleniu rosyjskiego drona
Co najmniej dwie osoby zostały ranne w poniedziałek, gdy fragmenty ukraińskiego drona zestrzelonego przez rosyjską obronę przeciwlotniczą spadły na dom w obwodzie moskiewskim; wiele lotów zostało zakłóconych – podała agencja Reutera, powołując się na władze obwodu.
Blisko 90 lotów do i z Moskwy zostało zakłóconych po tym, jak władze rosyjskie podały, że obrona przeciwlotnicza unieszkodliwiła jeden ukraiński dron, a drugi zniszczyła. Według rosyjskiej agencji transportu lotniczego Rosawiacja ograniczono przyloty do czterech głównych lotnisk Moskwy – Wnukowo, Domodiedowo, Szeremietiewo i Żukowskij, co zakłóciło zarówno loty pasażerskie, jak i towarowe.
19:37. Ukraiński portal: Otrzymamy myśliwce F-16 z ubiegłego wieku
Ukraina otrzyma myśliwce F-16 wyprodukowane jeszcze w ubiegłym wieku i część z nich nie będzie nadawać się do latania – pisze w poniedziałek ukraiński portal Defence Express.
Portal zwraca uwagę, że Holandia, która ma 42 samoloty F-16 i wszystkie je przekaże Ukrainie, ostatnie maszyny tego typu otrzymała w 1992 r. Dania natomiast, od której Kijów ma dostać 19 myśliwców F-16, kupowała je w latach 80-tych ub. wieku.
Przy tym choć Dania ma formalnie 44 sztuki F-16, tylko 30 z nich uważanych jest za nadające się do latania(…). Niektóre z nich będą używane do szkolenia, inne staną się tylko dawcami części zamiennych, ale znaczna część zasili siły powietrzne Ukrainy
— czytamy.
19:26. Wystawiono zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy
Z okazji przypadającej 24 sierpnia 32. rocznicy przyjęcia Deklaracji Niepodległości Ukrainy zamiast parad i uroczystości na głównej ulicy Kijowa - Chreszczatyku, urządzona została wystawa rosyjskiego sprzętu wojskowego, zniszczonego w czasie walk przez siły ukraińskie.
Jak powiadomiły wojskowe władze miasta, ulica będzie zamknięta do 28 sierpnia.
19:19. Koordynator siatki rosyjskich agentów skazany na 15 lat więzienia
Na 15 lat pozbawienia wolności skazał ukraiński sąd za zdradę stanu koordynatora siatki rosyjskich agentów działającej w Dnieprze (środkowo-wschodnia część Ukrainy) - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.
Agenci wskazywali cele dla rosyjskich ataków rakietowych w Dnieprze, po czym informowali agresora o ich skutkach, zaś ich koordynator jako przykrywki używał faktu, że przewodniczył jednej z organizacji społecznych w mieście.
Koordynator i sześciu członków jego siatki zostali zatrzymani w wyniku operacji specjalnej SBU w styczniu bieżącego roku. Kolejnego agenta zatrzymano w sierpniu.
18:30. Zełenski w drodze do Aten o wsparciu lotniczym
Zełenski w mediach społecznościowych oświadczył, że w planach jego wizyty w Atenach są spotkanie z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou oraz „szczegółowe negocjacje” z premierem Kyriakosem Micotakisem.
„Program obejmuje wszystko, co możemy wspólnie zrobić, aby chronić życie i wolność ludzi w naszym wspólnym europejskim domu” - napisał Zełenski. „Każdego dnia wzmacniamy nasze państwo, naszych żołnierzy i nasze interakcje z partnerami” - dodał.
Według kancelarii greckiego premiera przewidziana jest także nieformalna kolacja z udziałem przywódców państw bałkańskich, w której uczestniczyć mają także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
17:48. Cztery osoby zginęły w wybuchu w Centrum Kryminalistycznym MSW
Czterech pracowników Naukowo-Badawczego Centrum Kryminalistycznego (HBR) MSW Ukrainy zginęło w wyniku wybuchu podczas badania „obiektu grożącego eksplozją” – poinformowały w poniedziałek media ukraińskie, powołując się na HBR.
Do wybuchu doszło w sobotę na terenie Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Kryminalistycznego MSW w Kijowie.
Pracownicy Państwowego Biura Śledczego (HBR) rozpoczęli śledztwo w tej sprawie. Ustalono, że „podczas prac obiekt badań zdetonował. Zmarło czterech pracowników Centrum, uszkodzona została fasada głównego budynku, środki transportu i pobliskie domy” – poinformowało w poniedziałek HBR w komunikacie.
Śledztwo prowadzone jest w sprawie karnej z artykułu o „złamaniu zasad obchodzenia się z substancjami wybuchowymi, łatwopalnymi i żrącymi, skutkującym śmiercią ludzi”.
16:24. Na F-16 szkoli się 70 ukraińskich wojskowych
Siedemdziesięciu ukraińskich wojskowych przechodzi obecnie szkolenia na myśliwcach F-16 w Danii, przy czym są wśród nich zarówno piloci, jak i obsługa techniczna – poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnati. Ihnat przekazał, że w pierwszych kilku rzutach szkolenie przejdą bardziej doświadczeni piloci, dla których F-16 będzie kolejnym samolotem.
„Inna grupa pilotów(…) to młodzi lotnicy, praktycznie wczorajsi absolwenci, którzy pojadą do Wielkiej Brytanii, gdzie będą opanowywać (loty na F-16) na nieco dłuższych programach”, obejmujących m.in. naukę angielskiego – oznajmił rzecznik, dodając, że te drugie programy szkoleniowe mogą potrwać nawet do 2 lat.
16:10. W ataku na Czernihów zginęło 7 osób, 174 zostały ranne
Siedem osób zginęło, a 174 zostały ranne w sobotnim rosyjskim ataku na Czernihów na północnym wschodzie Ukrainy – powiedział szef władz miejskich Dmytro Bryżynski portalowi Suspilne.
Bryżynski oświadczył, że w szpitalu przebywa nadal 41 osób, przy czym cztery są w stanie ciężkim. Szesnaście osób operowano. Siły rosyjskie ostrzelały Czernihów w sobotę przed południem; pocisk rakietowy uderzył w teatr w centrum miasta. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że ofiary ataku to w większości ludzie, którzy wracali z cerkwi, gdzie obchodzono w sobotę święto Przemienienia Pańskiego.
Uszkodzonych zostało ponad 500 mieszkań w ok. 60 budynkach.
16:00. Minister Rau o przekazaniu Ukrainie nowoczesnych myśliwców
Polska z entuzjazmem przyjęła wiadomość o decyzji sojuszniczych rządów Holandii i Danii o przekazaniu Ukrainie nowoczesnych myśliwców - napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau. „To właściwa decyzja” - dodał.
15:20. Szwecja o samolotach Gripen
Obecnie nie możemy przekazać samolotów Gripen Ukrainie, nie wykluczamy tego w przyszłości - oświadczył premier Szwecji Ulf Kristersson, pytany, czy jego kraj pójdzie śladem Danii i Holandii, które przekażą swoje myśliwce F-16.
„Szwecja to rozległy geograficznie kraj, musimy bronić się sami, nie jesteśmy jeszcze w NATO” - tłumaczył Kristersson w programie szwedzkiej telewizji TV4.
Szef rządu przypomniał, że Szwecja należy do koalicji 14 krajów, której celem jest wzmocnienie ukraińskiego lotnictwa wojskowego. Wiosną rząd w Sztokholmie zezwolił ukraińskim pilotom na przeprowadzanie testów na Gripenach.
14:30. Ukraina apeluje o 128 nowoczesnych myśliwców
W celu skutecznej obrony kraju i uzyskania przewagi w powietrzu Ukraina potrzebuje około 128 nowoczesnych myśliwców takich jak amerykańskie samoloty wielozadaniowe F-16 lub podobne maszyny - oznajmił w rozmowie z Radiem Swoboda rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat.
„Trwają dyskusje na temat dokładnej liczby (niezbędnych nam) maszyn. Zrozumiałe, że wojna weryfikuje plany, ale nie ma wątpliwości, że potrzebujemy ponad 100 samolotów, żeby można było rozmieścić je na różnych lotniskach, a (następnie te myśliwce) były w stanie odpowiadać na różne wyzwania i uderzać w cele (wroga). Atakować zarówno samoloty, jak też cele naziemne i tyły przeciwnika” - wyjaśnił wojskowy.
Ihnat odniósł się także do szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16, realizowanych w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Jak powiadomił, w pierwszym z tych krajów trenują młodzi piloci, którzy ukończyli w tym roku uczelnię lotniczą. W ich przypadku kurs polega głównie na szkoleniu podstawowym i pogłębionej nauce języka angielskiego. Do Szwecji udali się absolwenci z 2016 roku, lotnicy z kilkuletnim doświadczeniem bojowym.
14:00. Zełenski w Kopenhadze
Może jako prezydent nie powinienem tego mówić, ale usiądziemy po zwycięstwie i wzniesiemy toast „skal” - tak zakończył po duńsku swoje przemówienie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wywołując aplauz tłumu, który zebrał się przed parlamentem w Kopenhadze.
„Dziękuję Danii. Slava Ukraini” - mówił do duńskiego społeczeństwa Zełenski. Mimo ogromnych środków bezpieczeństwa na dziedziniec parlamentu przyszły tysiące ludzi z duńskimi oraz ukraińskimi flagami. W przemowie Zełenski nazwał Danię „prawdziwym sojusznikiem”, który pomógł, gdy brakowało broni oraz energii elektrycznej. „Istniało prawdopodobieństwo, że znów zwycięży tyrania, a Europa zostanie zniszczona. Ale wspólnie ratujemy Europę” - zauważył.
Zdaniem Zełenskiego jest niemal pewne, że Rosja przegra wojnę. „Najważniejsze jest to, co pokazujemy naszym zwycięstwem i co wy pokazujcie, wspierając Ukrainę. Życie ludzkie ma wartość, liczy się wolność i Europa” - mówił.
13:15. Siły powietrzne: Samoloty F-16 mogą zmienić losy naszej wojny z Rosją
Przekazanie nam amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 może zmienić losy naszej wojny z Rosją; realizacja tej decyzji zapewni Ukrainie to, co jest jej najbardziej niezbędne, czyli przewagę w powietrzu na terenach okupowanych przez wroga - ocenił rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego płk Jurij Ihnat.
Mówiłem już wcześniej, że jeśli otrzymamy F-16, to wygramy wojnę. Nie stanie się to od razu, ale zmieni bieg wydarzeń na froncie. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że wsparcie z powietrza ma kluczowe znaczenie dla powodzenia operacji naziemnych - podkreślił rzecznik, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
„W tej sekundzie na okupowanych terytoriach (Ukrainy) znajduje się około ośmiu-dziewięciu rosyjskich myśliwców, które zrzucają kierowane bomby lotnicze i wystrzeliwują pociski powietrze-ziemia. Jeśli (będziemy dysponowali samolotami) F-16, (wróg) nie zdoła już tego robić” - zapewnił Ihnat.
12:30. Ukraińskie wojska po raz pierwszy zniszczyły bombowiec strategiczny na terytorium Rosji
Sobotni atak przy pomocy drona na lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim w Rosji skutkował pierwszym potwierdzonym zniszczeniem rosyjskiego bombowca strategicznego przez ukraińskie wojska; samolot Tu-22M3 całkowicie spłonął - zauważył rosyjski niezależny portal Moscow Times.
W sobotę w godzinach porannych bezzałogowiec uderzył w lotnisko w miejscowości Solcy w zachodniej części Rosji, położone między Nowogrodem Wielkim i Pskowem. Rosyjskie ministerstwo obrony informowało, że „uszkodzono co najmniej jedną maszynę”, lecz na zdjęciach z miejsca zdarzenia było wyraźnie widać, że bombowiec doszczętnie spłonął.
Co istotne, zmagający się ze skutkami zachodnich sankcji rosyjski przemysł zbrojeniowy nie dysponuje już wystarczającą bazą inżynieryjno-techniczną, by produkować nowe samoloty tego typu - powiadomił Moscow Times na Telegramie.
12:20. Zełenski w duńskim parlamencie: Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni
Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny. Ale Ukraina wygra wojnę - mówił w duńskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za samoloty F-16.
W drugim dniu wizyty w Danii, Zełenski złożył wizytę w Folketingu (jednoizbowy parlament). W niedzielę premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła przekazanie Ukrainie 19 samolotów F-16.
Przywódca państwa ukraińskiego przyznał, że wierzy w ludzką solidarność, zapewnił, że z pomocą Zachodu Ukraina wygra wojnę.
Każdy kraj może stać się celem. Jestem pewien, że można to wyczuć
— ostrzegł.
Zełenski podziękował Danii za przekazaną broń, wymieniając ich rodzaje, a zwłaszcza za ostatnią deklarację o przekazaniu myśliwców F-16.
W pewnym momencie mówiono, że nigdy to się nie stanie
— przypomniał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski w duńskim parlamencie: Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny. Dziękuję za samoloty F-16
11:40. Dwie osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach
Dwóch cywilów zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach charkowskim i zaporoskim, na północnym wschodzie i południu Ukrainy; co najmniej 13 osób w tych częściach kraju doznało obrażeń - poinformowały regionalne władze w Charkowie i Zaporożu.
W niedzielę najeźdźcy ostrzelali z dział artyleryjskich m.in. miasta Wołczańsk i Kupiańsk na Charkowszczyźnie. Śmierć poniósł 71-letni mieszkaniec Wołczańska. Położony niedaleko linii frontu Kupiańsk atakowano przez cały dzień bez przerwy i zniszczono tam wiele cywilnych obiektów, m.in. prywatne domy, budynki lokalnych przedsiębiorstw, a także szkołę i pocztę. Rannych zostało 11 mieszkańców, w tym pracownik medyczny udzielający pomocy poszkodowanym - relacjonował na Telegramie gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
W regionie zaporoskim agresorzy ostrzelali przyfrontowe miejscowości z artylerii i wyrzutni rakietowych; atakowali również przy pomocy dronów. Zginął 61-letni mężczyzna ze wsi Szyroke, a dwie kolejne osoby doznały obrażeń - powiadomił szef obwodowych władz Jurij Małaszko.
11:30. Od początku kontrofensywy wyzwolono 43 km kwadratowe terytorium pod Bachmutem
Od czerwca, czyli początku naszej kontrofensywy, wyzwoliliśmy już 43 km kwadratowe terytorium pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy, w tym 3 km kwadratowe w ciągu minionego tygodnia - oznajmiła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar, cytowana przez agencję UNIAN.
Najbardziej zażarte walki toczą się o wzgórza na północ od Bachmutu. Siły rosyjskie próbują wyprzeć stamtąd ukraińskie wojska i uzyskać dzięki temu możliwość swobodnego przemieszczania się. Obecnie Rosjanie znajdują się w okupowanym Bachmucie w pułapce, ponieważ pozostają narażeni na nasze ostrzały. Dlatego wróg stara się to zmienić, lecz jego szturmy nie przynoszą rezultatu - przekazała Malar na antenie ukraińskiej telewizji.
11:00. Duńskie F-16 dla Ukrainy
Ukraina będzie mogła wykorzystywać przekazywane przez Danię samoloty wielozadaniowe F-16 tylko na swoim terytorium - oznajmił duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen, odnosząc się do wcześniejszych zasad przekazywania uzbrojenia.
„Darowizny broni są przekazywane pod warunkiem, że służą wypędzeniu wroga z terytorium Ukrainy i nie dalej. Takie są warunki bez względu na to czy chodzi o czołgi, myśliwce czy coś innego” - podkreślił Ellemann-Jensen, cytowany przez duńską agencję Ritzau. Minister dodał, że „jest to wiadomość, którą oczywiście otrzyma Ukraina”.
10:30. Zełenski w duńskim parlamencie
Wszyscy sąsiedzi Rosji są zagrożeni, jeśli Ukraina nie wygra wojny. Ale Ukraina wygra wojnę - mówił w poniedziałek w duńskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za samoloty F-16.
W drugim dniu wizyty w Danii, Zełenski złożył wizytę w Folketingu (jednoizbowy parlament). W niedzielę premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła przekazanie Ukrainie 19 samolotów F-16.
Przywódca państwa ukraińskiego przyznał, że wierzy w ludzką solidarność, zapewnił, że z pomocą Zachodu Ukraina wygra wojnę. „Każdy kraj może stać się celem. Jestem pewien, że można to wyczuć” - ostrzegł.
Zełenski podziękował Danii za przekazaną broń, wymieniając ich rodzaje, a zwłaszcza za ostatnią deklarację o przekazaniu myśliwców F-16. „W pewnym momencie mówiono, że nigdy to się nie stanie” - przypomniał.
10:15. Adwokat z Kramatorska, który współpracował z rosyjską FSB, zatrzymany
W Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zatrzymano adwokata, który od marca 2023 roku współpracował z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB); prawnik przekazywał wrogowi informacje o pozycjach naszych wojsk i obiektach infrastruktury krytycznej - powiadomiła ukraińska Prokuratura Generalna.
W latach 2014-21 adwokat mieszkał w obwodzie moskiewskim w Rosji, a następnie powrócił na Ukrainę. Kolaborant kontaktował się z funkcjonariuszem FSB za pośrednictwem komunikatora Telegram, przekazując mu informacje, które przyczyniły się nie tylko do śmierci naszych żołnierzy, ale również cywilów. Rosjanom szczególnie zależało na danych dotyczących m.in. ukraińskich fortyfikacji i posterunków wojskowych - przekazała prokuratura.
09:50. Rosja rozbudowuje struktury wojskowe, tworząc nową armię
Wobec przedłużającej się wojny na Ukrainie Rosja rozbudowuje swoje struktury wojskowe i bardzo prawdopodobne jest utworzenie nowej formacji - 18. Armii Ogólnowojskowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano, że armia ta powstanie prawdopodobnie z połączenia i wzmocnienia innych jednostek działających obecnie w obwodzie chersońskim, w tym 22. Korpusu Armijnego, który zwykle stanowi rosyjski garnizon na okupowanym Krymie. Prawdopodobnie będzie się ona składać głównie ze zmobilizowanego personelu i skupi się na defensywnych operacjach na południu Ukrainy.
„Rosja prawdopodobnie zamierza uwolnić bardziej doświadczone jednostki do walki na kluczowych osiach. Istnieje realna możliwość, że doprowadziło to do niedawnego przesunięcia sił powietrznodesantowych z Chersonia do silnie zagrożonego sektora Orichowa” - napisano.
09:31. Postęp ukraińskich sił we wsi Rabotyne
Część miejscowości została wyzwolona.
09:29. Francuskie czołgi sprawdzają się na froncie
W sieci pojawił się materiał wideo z ukraińskimi żołnierzami jadącymi francuskimi czołgami AMX-10.
09:15. Port w Mariupolu stał się bazą rosyjskiej marynarki wojennej
W niedzielę do portu w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu nad Morzem Azowskim po raz pierwszy wpłynął okręt wojenny wroga; można zatem oficjalnie przyznać, że w tym mieście utworzono bazę rosyjskiej floty - oznajmił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
„Na godzinę przed cumowaniem okrętu na terenie portu wylądowały cztery śmigłowce wojskowe różnych klas i przebywały tam do wieczora. Będziemy obserwować, czy jest to jednorazowy pobyt (tego okrętu w Mariupolu), czy (baza będzie miała charakter) stały. (…) Jeśli stały, to wiąże się z tym wiele pytań. Poczynając od tego, jakie zagrożenie stanowi ten okręt, a kończąc na ocenie (prawdopodobieństwa) nowej bitwy o Mariupol w najbliższym czasie”
— zauważył samorządowiec w komentarzu na Telegramie
09:00. Ruch na granicy polsko-ukraińskiej
W niedzielę z Ukrainy do Polski przyjechało 34,8 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 38 tys. osób - poinformowała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli od dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 14,814 mln wjazdów do Polski i 13,072 mln wyjazdów na Ukrainę.
„W dniu 20.08 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 34,8 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 14,814 mln osób” - napisała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.
W niedzielę Z Polski na Ukrainę odprawionych zostało 38 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 13,072 mln.
07:02. ISW: Ukraińskie ataki na tyły Rosjan wywołują krytykę pod adresem rosyjskiego dowództwa
Ukraińskie ataki na tyły Rosjan wywołują niezadowolenie w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej i krytykę pod adresem rosyjskiego dowództwa - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak dodaje, zapewne taki właśnie jest cel strony ukraińskiej.
Część rosyjskich tzw. blogerów wojskowych skarży się, że rosyjskie siły nie bronią terytorium Rosji przed atakami - podkreśla ISW. Jak powiadomiło rosyjskie źródło, nocą z 19 na 20 sierpnia obrona przeciwlotnicza Rosji nie aktywizowała się, by obronić przed atakiem dworzec kolejowy w Kursku.
Brytyjskie ministerstwo obrony zwróciło uwagę, że dowództwo rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych najprawdopodobniej jest pod silną presją, by poprawić obronę powietrzną nad zachodnią Rosją, bo w ostatnich miesiącach zwiększył się zakres zagrożeń penetrujących jej terytorium.
06:33. Mieszkańcy Kijowa szykują się do kolejnej ciężkiej zimy
Od dwóch tygodni upały w Kijowie uniemożliwiają wielu mieszkańcom ukraińskiej stolicy normalny sen, który i tak dodatkowo jest przerywany częstymi alarmami przeciwlotniczymi. Jednak mimo wysokich temperatur kijowianie myślą już o tym, jak będą ogrzewać mieszkania za kilka miesięcy w warunkach rosyjskiej inwazji.
Prognozowana jest kolejna ostra zima, ostrzega przed nią również szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. W rezultacie klienci kijowskich sklepów pytają o grzejniki, latarki, generatory i powerbanki.
47-letnia Natalia postanowiła nie czekać na ostatnią chwilę i uzupełnia zapasy z wyprzedzeniem. „Obecnie wszystkie te urządzenia można kupić ze zniżką. Już kupiłam lampę na akumulator. Rozglądam się jeszcze za cieplejszą kołdrą, a ze starej uszyję kilka wałków, żeby uszczelnić drzwi i okna” - mówi PAP kobieta.
00:00. „The Economist”: Ukraina dostała tylko 60 czołgów Leopard, zamiast obiecanych kilkuset
Ukraina jak do tej pory dostała tylko 60 czołgów Leopard, zamiast obiecanych kilkuset - podał w niedzielę brytyjski tygodnik „The Economist”, powołując się na źródło w Sztabie Generalnym Sil Zbrojnych Ukrainy.
Jak twierdzi portal tygodnika, wobec rozczarowującego tempa ukraińskiej kontrofensywy, to że zachodnia broń nie jest dostarczana w takich ilościach, jak to było zapowiadane, jest szczególnie frustrujące dla władz w Kijowie. Przedstawiciel biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Serhij Łeszczenko przyznał, że jest to „martwiące i demotywujące”.
Podkreślił też, że kontrofensywa prowadzona jest w takim tempie, w jakim jest to możliwe.
Nie mamy prawa krytykować wojska siedząc tutaj w Kijowie. To nie jest koń, którego można popędzić batem, by jechał szybciej. Każdy metr naprzód ma swoją cenę płaconą krwią
— powiedział Łeszczenko.
Po prostu nie mamy zasobów do przeprowadzenia frontalnych ataków, o które Zachód błaga, byśmy przeprowadzili
— mówi źródło ze Sztabu Generalnego. Szczególnie brakuje pojazdów do rozminowywania, a problemem jest także brak wsparcia z powietrza.
Wyjaśnia, że ukraińska armia nigdy nie była ślepa na wyzwania związane z przełamywaniem rosyjskich pól minowych i linii obronnych bez przewagi powietrznej i z tego powodu dowództwo wojskowe opóźniało kontrofensywę, jak tylko mogło. A po katastrofalnym starcie na początku czerwca, kiedy to dwie wyszkolone na Zachodzie brygady straciły dużą liczbę ludzi i sprzętu na polach minowych, początkowe plany zostały skorygowane.
Od tego czasu Ukraina priorytetowo traktuje unikanie strat w ludziach.
Nie planujemy już operacji, które zakładają duże straty. Nacisk kładzie się teraz na degradowanie wroga: (poprzez) artylerię, drony, wojnę elektroniczną i tak dalej
— mówi to źródło.
„The Economist” pisze, że w ostatnich dniach ukraińskie wojska poczyniły znaczące postępy na kluczowym południowym teatrze działań wojennych i dokonały wyłomu w wystarczającej liczbie pól minowych, by mogły dotrzeć do pierwszej z trzech linii rosyjskich fortyfikacji w kilku lokalizacjach. Zdegradowały również rosyjskie rezerwy operacyjne i logistykę. Mimo to, po upływie dwóch i pół miesiąca Ukraina pozostaje daleko od swojego strategicznego celu, jakim jest zbliżenie się do Morza Azowskiego - a tym samym przecięcia zajętego przez Rosję korytarza lądowego na Krym - przed deszczami pod koniec października, kiedy błoto sprawi, że będzie znacznie trudniej.
red./PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/659226-relacja-544-dzien-wojny-na-ukrainie