Niemieckie media zwróciły uwagę na działania Rosji i Białorusi. Sprawa dotyczy wypowiedzi odnoszących się do polskich granic – zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Odnosząc się do wojny hybrydowej prowadzonej przez Łukaszenkę, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” wskazał, że „Polska ma prawo do bezpiecznej granicy”.
Bezpieczeństwo polskiej granicy
Gerhard Gnauck w niedzielnym wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” odniósł się między innymi do wojny hybrydowej prowadzonej przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę. Wskazał, że Polska mierzy się ze sprowadzanymi przez Łukaszenkę nielegalnymi migrantami, którzy zmuszani są „siłą do przekroczenia polskiej granicy nawet wtedy, gdy po drugiej stronie granicy znajdowała się polska straż graniczna”.
Problem humanitarny pozostaje aktualny, ale (Polska) ma prawo do bezpiecznej granicy
— podkreślił korespondent „FAZ”.
Wzbudzanie antypolskich nastojów
Na łamach „FAZ” zwrócono też uwagę na słowa rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który stwierdził w przemówieniu otwierającym Kolegium Ministerstwa Obrony, że Polska i Ukraina chcą utworzyć wspólną formację, która w teorii ma zapewniać bezpieczeństwo zachodniej Ukrainie, a w praktyce ma na celu przejęcie przez Polskę tych ziem. Podobne brednie powtarzali wcześniej Putin i Łukaszenka.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne wymysły Kremla! Szojgu: Militaryzacja Polski to zagrożenie dla Rosji. To główny instrument antyrosyjskiej polityki USA
W „FAZ” wskazano, że „być może Putin i Łukaszenka rzeczywiście wierzą w to, że Polska tego pragnie”, bo sami nie mają żadnych oporów przed napaścią na inne państwa. Korespondent dziennika podkreśli, że w Polsce nie podnosi się kwestii przesuwania granic i nie ma organizacji wypędzonych – przypomnijmy, że w Niemczech istnieje Związek Wypędzonych (BdV) – podnoszącej hasła dotyczące ziem, które przed wojną były w granicach ówczesnej Polski.
Imputując sąsiadom rewizjonizm, dyktatorzy na Wschodzie robią to, co zarzucają innym: otwierają rozmowę o przesunięciu wewnętrzno-europejskich granic z 1945 roku i po roku 1989. To jest igranie z ogniem
— podkreślił korespondent niemieckiego dziennika.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
wkt/dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/658316-niemiecki-faz-polska-ma-prawo-do-bezpiecznej-granicy