Trwa 531. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 8 sierpnia 2023 r.
21:30. Prezydent Zełenski: wejście Ukrainy do NATO będzie dla Rosji korzystne
Wejście Ukrainy do NATO będzie dla Rosji korzystne, bo stanie się gwarancją, że Ukraina nie wejdzie na jej terytorium – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z dziennikarzami mediów południowoamerykańskich.
?Tam, gdzie jest NATO – tam nie ma wojny.(…) Rosja powinna być wdzięczna, że Ukraina będzie w NATO. Właśnie tak! Dlatego że jest to dla Rosji zabezpieczenie, że Ukraina nigdy w przyszłości nie przyjdzie na jej terytorium
— powiedział ukraiński prezydent.
Wyraził też przekonanie, że kraje NATO, np. państwa bałtyckie, byłyby bardzo zadowolone z rozmieszczenia na ich terytorium ukraińskich żołnierzy, którzy broniliby ich granic po zakończeniu wojny Rosji przeciw Ukrainie, „bo wszyscy wiedzą, że mamy silną armię i bardzo dużo żołnierzy”. Nagranie z wypowiedzią Zełenskiego zamieściła we wtorek agencja Unian.
19:00. Prezydent Zełenski: odpowiemy na rosyjskie ataki na Morzu Czarnym tym samym
Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
Nie mamy dużo broni, ale jeśli oni (tj. Rosjanie) będą nadal strzelać, to do końca wojny mogą stracić wszystkie okręty
— oznajmił Zełenski.
Dodał, że „jeśli Rosja będzie nadal dominować na Morzu Czarnym i je blokować, ostrzeliwujące rakietami, to Ukraina będzie robić to samo. Będzie to uczciwa obrona naszych możliwości”.
Podkreślił, że Rosja zablokowała wody terytorialne Ukrainy, „nie dając możliwości przepływania ani transportowi morskiemu, ani statkom ze zbożem”.
Ukraina przyznała się w zeszłym tygodniu do dwóch ataków na rosyjskie jednostki. Celem jednego z nich był cumujący w Noworosyjsku okręt desantowy Floty Czarnomorskiej okręt Oleniegorskij Gorniak, który został poważnie uszkodzony. Ponadto Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Marynarką Wojenną Ukrainy przeprowadziły operację specjalną, w wyniku której w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej uszkodzony został duży tankowiec SIG
18:30. Jak dziś wygląda Bachmut?
17:55. Materiał wideo z pracy policji w Pokrowsku po rosyjskim ataku
Ukraińska policja opublikowała materiał filmowy ze swojej pracy w Pokrowsku po rosyjskim ataku.
17:52. We wszystkich regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy
We wszystkich regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
15:50. Specjaliści SBU udaremnili atak rosyjskiego wywiadu
Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udaremnili próbę przeniknięcia przez rosyjski wywiad wojskowy do systemu wymiany danych ukraińskich sił zbrojnych – podało we wtorek biuro prasowe SBU na swojej stronie internetowej.
W wyniku kompleksowych starań ujawniono i zablokowano niezgodne z prawem działania rosyjskich hakerów, którzy usiłowali przeniknąć do ukraińskich sieci wojskowych i zorganizować pozyskanie danych wywiadowczych
— podano w komunikacie.
Według SBU rosyjskie służby specjalne chciały uzyskać informację o działaniach ukraińskich sił zbrojnych, rozlokowaniu i przemieszczaniu sił obrony oraz o ich zabezpieczeniu technicznym.
Specjaliści SBU ustalili, że Rosjanie, chcąc rozprzestrzenić szpiegowskie wirusy, usiłowali wykorzystać tablety ukraińskich żołnierzy przechwycone na polu walki i posłużyć się znajdującymi się na nich kodami dostępu i programami.
SBU zidentyfikowała prawie 10 rosyjskich programów szpiegowskich, które miały służyć do uzyskania informacji wywiadowczych z ukraińskiego systemu wojskowego.
15:35. Wielka Brytania nakłada sakncje na 25 podmiotów
Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 22 osoby fizyczne oraz firmy z krajów trzecich za wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę, a także dodała do listy objętych sankcjami trzy kolejne firmy z Rosji.
Wśród objętych sankcjami są, oprócz rosyjskich, przedsiębiorstwa z Białorusi, Iranu, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także obywatele Słowacji i Szwajcarii. Większość z nich jest zaangażowana w dostarczanie do Rosji sprzętu wojskowego lub podzespołów do jego produkcji.
Sankcje nałożono m.in. na tureckie firmy Turkik Union i Azu International za ich rolę w eksporcie do Rosji mikroelektroniki używanej w czasie wojny na Ukrainie; na Aeromotus Unmanned Aerial Vehicles Trading LLC z siedzibą w Dubaju za dostarczaniu do Rosji dronów i komponentów do dronów; na sześć firm z Białorusi, w tym Gomel Radio Plant, która naprawia rosyjski sprzęt wojskowy oraz irańską firmę Paravar Pars Company, która produkuje drony używane później przez Rosję do ataków na ukraińskie cele, a także siedmiu dyrektorów tej firmy.
Do listy objętych sankcjami dopisano także obywatela Słowacji Aszota Mkrtyczeva za udział w próbie zawarcia transakcji zbrojeniowej między KRLD a Rosją, oraz obywatela Szwajcarii Anselma Oskara Schmuckiego za jego rolę w rosyjskim sektorze usług finansowych, w tym poprzez pracę na stanowisku szefa moskiewskiego biura DuLac Capital Ltd.
15:16. W Ziabrauce na Białorusi powstaje kolejny obóz dla wagnerowców
Na lotnisku wojskowym w Ziabrauce w obwodzie homelskim w południowo-wschodniej Białorusi powstaje kolejny obóz dla najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera; to miasteczko namiotowe, które może pomieścić około 1 tys. osób - powiadomił we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Rosyjscy bojownicy mają wziąć udział w prowokacjach, np. pozorowanych atakach na oddaloną o około 25 km granicę z Ukrainą. Wagnerowcy mogą też zostać wykorzystani w podobnym celu w operacjach propagandowych Moskwy i Mińska wymierzonych w państwa Zachodu. Można spodziewać się powstawania kolejnych obozów Grupy Wagnera, w tym w pobliżu granic krajów UE, a także rozpowszechniania pogłosek, że wagnerowcy są jakoby gotowi te kraje zaatakować - powiadomił rządowy serwis, powołując się na własne źródła na Białorusi.
Celem takich kampanii jest zmuszenie państw Europy do ograniczenia wsparcia udzielanego Ukrainie. W myśl zasady: „żeby tylko (najemnicy z Grupy Wagnera) na nas nie napadli”
— dodano w komunikacie na łamach portalu.
13:40. Siły ukraińskie zniszczyły węzeł łączności rosyjskich wojsk pod Bachmutem
Nasze jednostki walczące pod Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, zniszczyły węzeł łączności rosyjskich wojsk; na tym odcinku frontu zginęło 65 żołnierzy wroga, a 120 zostało rannych - powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Utrzymujemy inicjatywę (pod Bachmutem), ale wróg desperacko się broni, stosując wszystkie rodzaje artylerii - od moździerzy po wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. W ciągu ostatniej doby nasze pozycje zostały ostrzelane 508 razy. Odnotowano sześć ataków z powietrza, doszło też do 16 starć (z przeciwnikiem)
— relacjonował Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
W ocenie rzecznika ukraińscy artylerzyści „rekompensują jakością i precyzją” przewagę Rosjan pod względem liczebności uzbrojenia.
13:00. Ekspert: Niemieckie pociski Taurus pozwolą zablokować Krym
Jeśli Niemcy przekażą Ukrainie pociski manewrujące Taurus o zasięgu 500 km, będziemy w stanie całkowicie zablokować Krym, w tym wykorzystywane przez Rosjan porty na okupowanym półwyspie, a także ostatecznie zniszczyć most łączący Krym z Rosją - ocenił we wtorek ukraiński ekspert ds. wojskowości Wałerij Romanenko.
Rozumiecie sami - jeżeli zakłóci się (Rosjanom) logistykę na Krymie, nie trzeba (będzie) wjeżdżać tam czołgami. Dlatego gdybyśmy rzeczywiście otrzymali pociski Taurus, stanie się to znaczącym (wydarzeniem). Przy pomocy tych pocisków można będzie atakować najważniejsze rosyjskie obiekty, m.in. infrastrukturę portu w Kerczu, a także ostatecznie +załatwić+ (sprawę) Mostu Kerczeńskiego
— zauważył Romanenko na antenie Radia NV.
Jak dodał, „doskonałymi celami” dla pocisków Taurus są również „bardziej wyeksponowane na powierzchni (lądu) zbiorniki paliwa” wykorzystywane m.in. przez Flotę Czarnomorską.
12:28. Hanna Malar: Rosyjskie wojska pozorują odwrót
Na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy siły wroga pozorują rzekomy odwrót, żeby poznać nastroje miejscowej ludności; takie działania służą wykryciu osób o proukraińskich poglądach - zaalarmowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
W Kachowce, a także na innych kontrolowanych przez Rosjan terenach Chersońszczyzny, najpierw celowo rozpowszechniano nieprawdziwe pogłoski o wycofywaniu się oddziałów agresora, a następnie pozorowano te działania, przemieszczając sprzęt wojskowy w inne miejsce.
W tym samym czasie wrodzy agenci prowokowali cywilów do swobodnego wypowiadania się na temat Rosjan, po czym przekazywali informacje o osobach sprzyjających Ukrainie okupacyjnym tzw. organom ścigania - powiadomiła Malar
12:00. Kadyrow mści się na swoich krytykach wysyłając ich rodziny na front
Ramzan Kadyrow, namiestnik Czeczenii z nadania Kremla, mści się na swoich krytykach, zmuszając ich krewnych do udziału w wojnie z Ukrainą po stronie Rosji; taki los spotkał rodzinę Jangułbajewów, znanych przeciwników czeczeńskiego dyktatora - poinformowało we wtorek Radio Swoboda.
Na front wysłano 55-letniego brata mojego ojca, a także trzech synów jego dwóch kolejnych braci. Dwaj przymusowo zmobilizowani mężczyźni niedawno zostali ojcami. Wszystkich tych ludzi zatrzymano siłą, a następnie skierowano do tzw. uniwersytetu rosyjskich sił specjalnego przeznaczenia, czyli specnazu. Szkolenie trwało zaledwie dwa-trzy dni, po czym krytyków Kadyrowa wcielono do czeczeńskich oddziałów walczących na Ukrainie - powiadomił jeden z przedstawicieli rodziny Jangułbajewów, Abubakar.
Na początku lipca dziennikarka opozycyjnego rosyjskiego portalu Nowaja Gazieta. Jewropa Jelena Miłaszyna i adwokat Aleksandr Niemow, reprezentujący interesy uprowadzonej przez czeczeński reżim Zaremy Musajewej, zostali porwani, a następnie ciężko pobici w Czeczenii. Kopano ich po całym ciele, w tym po twarzy, przystawiano im pistolet do głów i grożono zabójstwem. Kobiecie ogolono głowę i połamano palce, a także oblano ją zieloną farbą. Niemow otrzymał cios nożem.
Musajewa i jej mąż Sajdy Jangułbajew są rodzicami Ibragima Jangułbajewa - blogera prowadzącego znany kanał Adat na Telegramie, regularnie informujący o naruszeniach praw człowieka w Czeczenii. W grudniu 2021 roku podporządkowany lokalnym władzom sąd w Groznym uznał to medium za „ekstremistyczne”.
11:30. SBU wykryła grupę kobiet, które współpracowały z FSB oraz Grupą Wagnera
W obwodzie donieckim SBU wykryła grupę kobiet, które współpracowały z FSB oraz Grupą Wagnera - informuje Biełsat powołując się na SBU.
Kobiety wspierały zbrojną agresję Rosji na Ukrainę. Zbierały informacje na temat przemieszczania się i liczebności sprzętu SZU w obwodzie donieckim, a także potajemnie fotografowały ukraińskie obiekty. Ze śledztwa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy wynika, że kobiety to mieszkanki rejonu pokrowskiego. Zostały zwerbowane jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zatrzymane trafiły do aresztu, grozi im dożywocie
— podkreślono we wpisie na Twitterze.
09:00. Rosgwardia staje się kluczowa dla bezpieczeństwa reżimu Putina
Wyposażenie Rosgwardii, rosyjskiej Gwardii Narodowej, w broń ciężką sugeruje, że reżim Władimira Putina postrzega ją jako jedną z kluczowych formacji zapewniających jego bezpieczeństwo - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 4 sierpnia Putin podpisał ustawę, która pozwoli na wyposażenie Rosgwardii w broń ciężką. Rosgwardia, która liczy do 200 tys. osób personelu na pierwszej linii, została utworzona w obecnej formie w 2016 roku i jest kierowana przez byłego ochroniarza Putina, Wiktora Zołotowa.
Jak zauważono, decyzja o jej wzmocnieniu nastąpiła po nieudanym buncie najemniczej Grupy Wagnera w czerwcu tego roku, a pomimo twierdzenia Zołotowa, że jego siły działały „doskonale” podczas buntu, nie ma dowodów na to, że Rosgwardia przeprowadziła jakąkolwiek skuteczną akcję przeciwko Grupie Wagnera, choć był to dokładnie taki rodzaj zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego, do którego stłumienia została zaprojektowana.
Ponieważ Zołotow wcześniej sugerował, że ciężki sprzęt powinien obejmować artylerię i śmigłowce szturmowe, posunięcie to sugeruje, że Kreml zwiększa zasoby Rosgwardii jako jednej z kluczowych organizacji zapewniających bezpieczeństwo reżimu
— uważa brytyjski resort obrony.
08:55. Dwie osoby zabite i 14 rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodach chersońskim i zaporoskim
Co najmniej dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowały we wtorek rano władze tych dwóch regionów w komunikatach na Telegramie.
Celem ataków wroga ponownie stały się obiekty cywilne, w tym m.in. „punkt niezłomności” w Chersoniu, czyli miejsce, gdzie mieszkańcy miasta mogą otrzymać pomoc humanitarną i żywność lub skorzystać z internetu. Jedna osoba na terenie Chersońszczyzny poniosła śmierć, 13 doznało obrażeń - powiadomił szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin
W regionie zaporoskim zginął 53-letni mężczyzna z miejscowości Nowodanyliwka, położonej na przedmieściach Orichowa. Ranna została kobieta w starszym wieku z sąsiedniej wsi Preobrażenka - relacjonował gubernator Jurij Małaszko
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja, gdy Rosjanie zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46.
Od pierwszych tygodni inwazji Kremla na sąsiedni kraj, rozpoczętej w lutym 2022 roku, agresorzy okupują południowa część obwodu zaporoskiego, w tym m.in. miasta Melitopol, Berdiańsk i Enerhodar. Władze w Kijowie kontrolują północ regionu, w tym jego stolicę - Zaporoże.
08:50. Szef Komitetu Śledczego Rosji bezpośrednio zaangażowany w przymusowe deportacje dzieci z Ukrainy
Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin może być bezpośrednio zaangażowany w przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz ich militarną indoktrynację – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), cytując rosyjskie media niezależne.
Według portalu Wiorstka Komitet Śledczy Rosji objął „patronat” nad dziećmi wywiezionymi z Ukrainy i umieszczonymi w domach dziecka. KŚ miał skierować swoich funkcjonariuszy do domów dziecka, gdzie wręczali oni dzieciom prezenty oraz zachęcali do wstępowania do korpusu kadetów, czyli specjalnych szkół wojskowych.
Bastrykin miał osobiście występować przed wywiezionymi do Rosji ukraińskimi dziećmi i mówić im, że rosyjskie zwycięstwo „zależy od dzieci”. Wiorstka ustaliła również, że KŚ reklamował szkoły kadetów wśród dzieci z Donbasu, a od lutego 2022 roku do marca 2023 roku 78 dzieci wstąpiło do szkół kadetów i innych placówek powiązanych z Komitetem Śledczym. KŚ miał być też - jak wynika z publikacji Wiorstki - zaangażowany w wywożenie części dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy.
Jeszcze 25 lutego 2022 roku, czyli nazajutrz po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji, Bastrykin zarządził przygotowanie szkół kadeckich do przyjmowania dzieci z Ukrainy.
Przymus wobec ukraińskich dzieci, które nie mają prawnej możliwości, by wyrazić zgodę na deportację i udział w militarno-patriotycznej reedukacji, jest najpewniej częścią rosyjskiej kampanii wykorzeniania ukraińskiej tożsamości i militaryzacji deportowanych dzieci
— ocenia ISW.
Analitycy, opierając się na doniesienia „Financial Timesa”, piszą, że rozmowy w Dżuddzie, gdzie dyskutowano plan pokojowy Ukrainy, pokazały „narastającą rozbieżność” pomiędzy Chinami i Rosją w sprawie wojny na Ukrainie. Według nieoficjalnych źródeł, chińscy uczestnicy prezentowali konstruktywną postawę i podkreślali, że „Chiny to nie Rosja” w kwestii podejścia do konfliktu. Jeden z uczestników spotkania miał ocenić, że „sama obecność Chin (w Dżuddzie) pokazuje rosnącą izolację Rosji”. Moskwa nie została zaproszona do udziału w rozmowach.
07:40. Siedem ofiar śmiertelnych i 67 rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Pokrowsk
Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku rakietowego wojsk rosyjskich na Pokrowsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił we wtorek rano ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. Rannych jest 67 osób. Wcześniej informowano o pięciu zabitych.
Zginęło siedem osób, 67 jest rannych. Wśród nich jest 29 funkcjonariuszy policji, siedmiu ratowników i dwoje dzieci
— przekazał Kłymenko na Telegramie.
Na miejscu ostrzału kontynuowana jest operacja ratunkowa. W nocy usuwanie gruzów na pewien czas przerwano, ponieważ istniało wysokie zagrożenie kolejnego ostrzału – napisał szef MSW.
Do ataków na Pokrowsk doszło w poniedziałek wczesnym wieczorem. Celem Rosjan stał się m.in. blok mieszkalny.
Jak informował Kłymenko jeszcze w poniedziałek, po rozpoczęciu operacji ratunkowej budynek został ostrzelany ponownie. Zginął przedstawiciel kierownictwa struktur ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim, rany odnieśli ratownicy i policjanci.
Komentując atak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie:
Każdy w świecie, kto pomaga Ukrainie, razem z nami zwycięży terrorystów. Rosja odpowie za wszystko, co zrobiła w tej strasznej wojnie.
02:55. USA wyślą na Ukrainę pierwszą transzę dostaw broni nie przekazanej z powodu błędu w księgowości
Stany Zjednoczone mają już we wtorek ogłosić przekazanie na Ukrainę pierwszej dostawy broni z puli, która nie została uruchomina z powodu błędu w księgowości. Jej wartość sięga 200 mln dolarów, poinformował w poniedziałek Reuters.
Jak podał w poniedziałek Reuters powołując się na amerykańskich urzędników, Pentagon ma tym samym dodatkowo do wydania na broń dla Ukrainy ponad 6 mld dolarów.
Według urzędników w Waszyngtonie rozpoczęcie korzystania z tych „odkrytych” funduszy jest tym bardziej znaczące, ponieważ stanowią one ostatnią pulę z wcześniej autoryzowanych przez Kongres USA 25,5 mld dolarów w ramach prezydenckich uprawnień do wypłat (PDA). Administracja może wykorzystać je do wysłania broni z amerykańskich zapasów w nagłych wypadkach.
Pakiet ma obejmować sprzęt do usuwania min, broń przeciwpancerną TOW i AT4, broń i amunicję, przechwytywacze obrony powietrznej wyprodukowane przez Lockheed Martin Corp dla systemu Patriot, rakiety Guided Multiple Launch Rocket System (opancerzona, gąsienicowa, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet -GMLRS), jak też pociski przeciwpancerne Javelin wyprodukowane przez spółkę joint venture Lockheed i RTX Corp.
Zdaniem urzędników amerykańskie władze pracują obecnie nad wnioskiem o uzupełnienie budżetu, aby nadal pomagać Kijowowi.
00:02. Liczba rannych w rosyjskich atakach na Pokrowsk wzrosła do 31; pięć osób zginęło
Do 31 wzrosła liczba rannych w poniedziałkowych rosyjskich atakach na Pokrowsk w obwodzie donieckim Ukrainy; pięć osób zginęło - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko na Telegramie.
Ataki na Pokrowsk: zaktualizowane dane z godz. 21.50 (20.50 czasu polskiego). Liczba rannych wzrosła do 31. Dziewiętnaście - to pracownicy policji, pięć - ratownicy i jedno dziecko
— napisał Kłymenko.
Wcześniej informowano o 18 osobach rannych.
Kłymenko podał, że podczas ataków trafiono w budynek mieszkalny. Wśród zabitych jest m.in. szef urzędu ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie donieckim.
Informując o ataku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał: „Każdy w świecie, kto pomaga Ukrainie, razem z nami zwycięży terrorystów. Rosja odpowie za wszystko, co zrobiła w tej strasznej wojnie”.
00:00 Przełożony Ławry Peczerskiej, jednego z najważniejszych ośrodków prawosławia, wyszedł z aresztu za kaucją
Przebywający od 14 lipca w areszcie przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) Paweł został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 33 mln hrywien (ok. 3,5 mln zł) - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje prokuratury.
Kwotę wyznaczoną przez sąd zebrano od ponad tysiąca wiernych - podano w komunikacie. Kaucję wpłacono w całości. Obecnie metropolita przebywać będzie w areszcie domowym, jest zobowiązany do noszenia elektronicznej bransoletki.
Na początku kwietnia sąd w Kijowie nałożył na Pawła dwa miesiące całodobowego aresztu domowego w związku z podejrzeniem o wzniecanie nienawiści na tle religijnym i usprawiedliwianie rosyjskiej agresji. Na duchownego nałożono też zakaz komunikowania się z wiernymi. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapewniała wówczas, że zgromadziła dowody mające świadczyć o tym, że przełożony Ławry wzniecał nienawiść na tle religijnym, usprawiedliwiał i zaprzeczał zbrojnej agresji rosyjskiej.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/657608-relacja-531-dzien-wojny-rosnie-liczba-ofiar-w-pokrowsku