Trwa 520. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Piątek, 28 lipca 2023 r.
21:30. Rosyjskie wojska ostrzelały blok i budynek SBU w Dnieprze
Rosyjskie wojska ostrzelały w piątek wieczorem blok i budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Dniepr. Piątkowy wieczór. Trafienie w blok i w budynek SBU. Znowu rosyjski terror rakietowy
— napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.
Prezydent poinformował, że rozmawiał z SBU, MSW, służbami ratunkowymi i szefem władz obwodowych. Podkreślił, że na miejscu działają służby.
Zrobimy wszystko, by pociągnąć Rosję do pełnej odpowiedzialności za agresję i terror wobec naszych ludzi - zapowiedział prezydent.
Ta swołocz odpowie. Zrobimy wszystko na rzecz sprawiedliwości
— oświadczył.
Według MSW w ostrzale rannych zostało pięć osób. Trwa obchód mieszkań w poszukiwaniu potencjalnych poszkodowanych.
Portal Ukrainska Prawda zaznacza, że zaatakowany został nowy budynek mieszkalny, w którym wiele lokali było jeszcze pustych. Źródła serwisu również twierdzą, że od dawna pusto jest w budynku SBU.
21:00. Trzech rannych po rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze
Co najmniej trzy osoby zostały ranne w piątek w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.
Według stanu z godz. 21.30 (20.30 w Polsce) o pomoc medyczną zwróciły się trzy osoby. Na miejscu trwa akcja ratunkowa.
Wieczorem w piątek w części regionów Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Serwis Suspilne poinformował w mediach społecznościowych o dźwięku dwóch eksplozji w Dnieprze.
20:00. 60 rosyjskich wojskowych odmówiło wykonywania rozkazów pod wsią Staromajorske
Około 60 rosyjskich wojskowych odmówiło wykonywania rozkazów pod wyzwoloną przez siły ukraińskie miejscowością Staromajorske w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - informuje w piątek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Na tle pomyślnych działań zbrojnych sił obrony Ukrainy i z powodu znacznych strat okupantów w sile żywej w jednostkach rosyjskich wojsk okupacyjnych wzrosła liczba odmów udziału w działaniach zbrojnych
— pisze w komunikacie ukraiński sztab.
W pobliżu miejscowości Roziwka w obwodzie zaporoskim ok. 60 rosyjskich wojskowych odmówiło wykonywania zadań bojowych w okolicach miejscowości Staromajorske.
Dzień wcześniej prezydent Wołdymyr Zełenski opublikował nagranie, z którego wynikało, że ukraińskie wojsko wyzwoliło spod rosyjskiej okupacji tę wieś w obwodzie donieckim, 150 km na wschód od Zaporoża.
Ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko wyjaśnił portalowi RBK-Ukraina, że Staromajorske ma istotne znaczenie, ponieważ za nim znajduje się miejscowość Staromłyniwka, która jest bazą wypadową rosyjskich wojsk.
18:30. UE nałożyła sankcje na 7 Rosjan i 5 rosyjskich podmiotów za propagandę na użytek rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie
Unia Europejska nałożyła sankcje na siedmiu Rosjan i pięć rosyjskich podmiotów odpowiedzialnych za cyfrową kampanię manipulowania informacjami służącą przeinaczaniu faktów i rozpowszechnianiu propagandy na użytek rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie - podała w piątek Rada UE.
Kampania ta – w której uczestniczą organy rządowe lub organy powiązane z rosyjskim aparatem państwowym – wykorzystuje fałszywe strony internetowe, które podszywają się pod krajowe portale medialne i rządowe, oraz fałszywe konta w mediach społecznościowych. Ta skoordynowana i celowa manipulacja informacjami jest elementem szerszej kampanii hybrydowej prowadzonej przez Rosję przeciwko UE i jej państwom członkowskim - napisano w uzasadnieniu decyzji.
UE nałożyła sankcje na Inforos i troje jego założycieli. To medium internetowe ściśle związane z rosyjskim wywiadem wojskowym (GRU). Odpowiada za utworzenie ponad 270 zastępczych internetowych serwisów informacyjnych rozpowszechniających propagandę na użytek rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.
Na liście znalazły się też: ANO Dialog (rosyjska organizacja non-profit utworzona przez Moskiewski Departament Informacji i Technologii i ściśle związana z administracją Putina), Instytut Diaspory Rosyjskiej, przedsiębiorstwo technologii krajowych Struktura oraz Agencja Projektów Społecznych (dwie rosyjskie firmy informatyczne zaangażowane w prowadzoną przez Rosję cyfrową kampanię dezinformacyjną RRN), a także prominentni przedstawiciele tych podmiotów.
16:41. Łotweski dowódca: Grupa Wagnera to instrument rosyjskiej wojny informacyjnej
Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera to instrument wojny informacyjnej, Łotwa jest gotowa na potencjalne prowokacje i nie widzi obecnie potrzeby wzmacniania sił w Łatgalii, przy granicy z Białorusią - oświadczył Leonids Kalninsz, dowódca Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy.
Mimo tego, że w skład Grupy Wagnera wchodzą też zawodowi bojownicy, to ta formacja nie różni się od innych rosyjskich sił stacjonujących na Białorusi, które już są w znacznym stopniu zaangażowane w szkolenie białoruskich wojsk
— relacjonuje agencja LETA.
Dziś temat wagnerowców, który był kierowany głównie do odbiorców wewnątrz Rosji i na Ukrainę, rozlał się poza te kraje. Zasadniczo jest to produkt wojny informacyjnej
— powiedział dowódca.
Dodał, że wielu jest podatnych na tę gloryfikującą wagnerowców propagandę.
Kalninsz zapewnił, że bezpieczeństwo Łotwy jest stale kontrolowane, bez względu na to, jakie siły pojawiają się w okolicy granic państwa.
Narodowe Siły Zbrojne są gotowe na dowolny scenariusz wydarzeń, w tym potencjalne prowokacje czy dywersje na granicy
— podkreślił Kalninsz.
Pytany o to, czy w związku z pojawieniem się najemników na Białorusi, do Dyneburga (łot. Daugavpils) czy do innej części Łatgalii powinny być skierowane dodatkowe siły, stwierdził, że siły zbrojne postrzegają całe terytorium Łotwy jako monolityczny podmiot obrony.
Wskazał, że obecnie nie ma potrzeby skierowania dodatkowych sił do żadnego miejsca na Łotwie.
Przez lata opracowaliśmy system umożliwiający natychmiastową odpowiedź w dowolnej chwili, w dowolnym punkcie geograficznym, w minimalnym terminie. Dlatego nie ma teraz potrzeby przeniesienia sił do Dyneburga
— oznajmił Kalninsz.
16:39. Wojsko ukraińskie: Nasze siły posunęły się naprzód w kierunku Bachmutu
Siły ukraińskie posunęły się do przodu na kierunku bachmuckim w stronę wsi Kliszczijiwka (o 1200 m) i Kurdiumiwka (o 1500 m) – podała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Również dowódca ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandr Syrski podkreślił, że żołnierze ukraińscy prą do przodu.
Na kierunku bachmuckim nasze wojska przejęły inicjatywę operacyjną na tym odcinku frontu. Przeciwnik próbuje utrzymać zajęte pozycje, kontratakuje, ale stopniowo się wycofuje po doznanych stratach
— podkreśliła Malar na Telegramie.
Zarówno ona, jak i Syrski ocenili, że generalnie sytuacja na kierunku bachmuckim jest napięta.
Znów jest gorąco, nadal trwają ostre walki. Wróg ściąga tam rezerwy i z całej siły trzyma się Bachmutu
— powiedziała Malar.
Syrski zaznaczył, że siły rosyjskie prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski.
Obecnie naszym głównym działaniem jest walka z artylerią przeciwnika
— powiedział.
Z kolei siły rosyjskie nadal nacierają na kierunkach łymańskim, awdijiwskim i marjinskim.
Codziennie odpieramy na tych kierunkach liczne szturmy. Nie straciliśmy żadnej ze swoich pozycji
— oznajmił Syrski.
15:40. Podolak w „Guardianie”: Potrzebujemy 10-12 systemów Patriot
Ukraina potrzebuje 10-12 systemów obrony powietrznej w rodzaju Patriotów, by obronić całe swoje terytorium – oświadczył, Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Guardian”.
Nie mamy wystarczającej liczby nowoczesnych systemów przeciwlotniczych takich jak Patriot, które są w stanie uderzyć w rosyjskie rakiety najnowszej generacji w rodzaju Onyksów i Kindżałów. Deficyt tych systemów sprawia, ze nie możemy objąć całego terytorium kraju
— powiedział doradca prezydenta.
Podolak zaznaczył, że Ukraina nie zdoła bronić wszystkich swych głównych miast przed rosyjskimi rakietami bez znacznego zwiększenia liczby systemów obrony przeciwlotniczej. Według niego ataki na Odessę na południu Ukrainy jasno pokazały, że strategia Rosji polega na zmasowanych uderzeniach dronami w celu przeciążenia ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej, co stwarza wrogowi możliwość użycia rakiet balistycznych do niszczenia infrastruktury.
Ta strategia nie działa już w Kijowie, gdzie Ukraina stworzyła skomplikowany, wielopoziomowy system obrony przeciwlotniczej przy użyciu sprzętu dostarczonego przez sojuszników. Jednakże w Odessie i innych miejscach na południu kraju rosyjskie rakiety były skuteczne, uszkadzając m.in. infrastrukturę służącą do eksportu zboża
— zaznaczył.
Ukraina ma dwa systemy Patriot – jeden dostarczony przez USA, a drugi przez Niemcy.
14:08. Zełenski: Nasze zwycięstwo powinno być takie, by Rosja nie śmiała tu wrócić
Zwycięstwo Ukrainy powinno być takie, by próby powrotu Rosji na ukraińskie terytorium nie wykraczały poza chore fantazje – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu z okazji Dnia Państwowości.
Nie wierzymy, że Rosja nie zapragnie ponowić agresji, nawet jeśli wyprzemy okupantów z całej naszej ziemi. Ale zwycięstwo Ukrainy może, i musi być takie, by jakiekolwiek próby powrotu wroga nie wykraczały poza chorą fantazję szaleńców, którzy snują podobne plany
— oznajmił Zełenski.
Zaznaczył, że właśnie państwowość jest odpowiedzią Ukrainy na potrzebę bezpieczeństwa i pokoju – państwowość, „której trudno bronić, ale jeszcze trudniej odzyskać, gdy się ją straci”.
13:05. Fiński ekspert: Wojna na Ukrainie utknęła w impasie, obie strony nie są w stanie dokonać przełomu
Wojna utknęła w impasie; ukraińska kontrofensywa ugrzęzła na pierwszej linii rosyjskiej obrony a siłom rosyjskim brak zdolności do osiągnięcia przewagi - ocenił fiński ekspert Emil Kastehelmi, cytowany przez BBC.
Chociaż Rosjanie poczynili pewne niewielkie postępy, wydaje się, że brakuje im zdolności do osiągnięcia właściwego przełomu. Nic nie wskazuje na to, by nagle zaczęli mieć takie zdolności. Cały czas mierzą się z tym problemem
— skomentował Kastehelmi.
Ukraińcy również (…) mają pewne oznaki sukcesu, ale główne przeszkody wciąż wydają się istotne. Rosjanie są przygotowani (na kontrofensywę), mają rozległe fortyfikacje, a brak żywej siły nie wydaje się zagrażać ich operacjom obronnym
— dodał.
Cytowany przez BBC Kastehelmi zauważył też, że obie strony ścigają się, aby dokonać przełomu, który przeważyłby szalę na ich stronę. Rosjanie zaczęli zdobywać przewagę na odcinkach między Ługańskiem a Charkowem i posuwać się naprzód w zalesionych obszarach. Jeśli Ukraina nie będzie w stanie powstrzymać Rosjan na północy za pomocą obecnych tam wojsk, to będzie musiała skierować tam więcej swoich świeżych oddziałów, stacjonujących na razie na zachodzie, co w naturalny sposób osłabi ich wysiłki w innych miejscach.
To samo zagrożenie dotyczy Rosji
— zaznaczył fiński ekspert.
Jeśli będzie ona nadal koncentrować swoje wysiłki na północy - podczas gdy południowa flanka ma coraz mniej rezerw i sprzętu - Ukraińcy mogą w końcu osiągnąć ważny sukces i naprawdę wykorzystać sytuację na swoją korzyść
— dodał.
Siły ukraińskie skupiły się ostatnio na atakach na rosyjską artylerię, systemy rakietowe i inne cele za liniami frontu
— twierdzi ekspert.
Jeśli Rosjanie będą szybko tracić sprzęt, którego nie będą w stanie w pełni uzupełnić, może to doprowadzić do pozytywnych zmian dla Sił Zbrojnych Ukrainy
— podkreślił Emil Kastehelmi, ekspert wojskowy i historyk wojskowości.
13:02. Białoruskie media: 13. kolumna najemników z Grupy Wagnera jest już na Białorusi
Na Białoruś wjechała 13. kolumna najemników z Grupy Wagnera - przekazał projekt Biełaruski Hajun na swoim kanale w Telegramie.
W wiadomości zamieszczonej ok. godz. 8 czasu białoruskiego (ok. godz. 7 w Polsce) informowano, że kolumna złożona z co najmniej 80 pojazdów jedzie autostradą M5 z Bobrujska do Osipowicz w centralnej części Białorusi. Obecnie 13. kolumna najemników prywatnej firmy wojskowej „Wagner” porusza się autostradą M5 z Bobrujska w kierunku Osipowicz, która liczy co najmniej 80 pojazdów.
W skład kolumny wchodzą cysterny, autobusy, ciężarówki, pickupy i samochody osobowe, minibusy oraz pojazdy opancerzone Szczuka - specjalnie przerobione na potrzeby wagnerowców transportery opancerzone typu Ural 4320, zaliczane do klasy wozów MRAP, czyli wojskowych pojazdów opancerzonych o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki.
Na niektórych pojazdach zaobserwowano krzyż charakterystyczny dla wozów medycznych oraz flagi i godło Białorusi. Wszystkie pojazdy poruszają się na tablicach rejestracyjnych rosyjskich lub wydanych przez władze separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej i są eskortowane przez białoruską milicję drogową.
Komentatorzy Biełaruskiego Hajunu spodziewają się, że dalej kolumna skieruje się do wsi Cel, gdzie w byłej bazie rakietowej stacjonują oddziały armii najemniczej Jewgienija Prigożyna, znanej jako Grupa Wagnera.
26 lipca białoruska redakcja Radia Swoboda podała, powołując się na zdjęcie satelitarne z 25 lipca, że w bazie wagnerowców w rejonie Osipowicz na wschodzie Białorusi jest co najmniej 750 jednostek sprzętu, w tym furgonetki, samochody, ciężarówki, autobusy.
08:45. Siły ukraińskie osiągają postępy na kilku frontach, lecz nie odnoszą sukcesów na zachodzie obwodu zaporoskiego
Wojska ukraińskie osiągają postępy na kilku odcinkach frontu, lecz nie posuwają się naprzód na zachodzie obwodu zaporoskiego; rosyjska propaganda nie ustaje w wysiłkach, by przedstawić ukraińską kontrofensywę jako porażkę - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował 27 lipca materiał filmowy pokazujący, że siły ukraińskie po ciężkich walkach wyzwoliły miejscowość Staromajorske, 9 km na południe od Wełykiej Novosiłki w zachodniej części obwodu donieckiego. Ukraińskie wojsko poczyniło też niewielkie postępy na północ od Kliszczijiwki, 7 km na południowy zachód od Bachmutu.
Materiały filmowe opublikowane w środę sugerują, że siły ukraińskie osiągnęły dodatkowe postępy na wschód od miejscowości Robotyne, 10 km na południe od Orichowa w obwodzie zaporoskim. Przedstawiciel ukraińskiej Gwardii Narodowej Mykoła Urszałowycz oświadczył w czwartek, że siły ukraińskie odniosły taktyczne zwycięstwa na kierunku Melitopola, lecz źródła rosyjskie przeczą temu twierdząc, że Ukraińcy nacierają w wolniejszym tempie i przy znacznie mniejszej liczbie ludzi.
Ponadto - zauważa ISW - materiały filmowe opublikowane w czwartek sugerują, że siły ukraińskie mogą być daleko od miejsc, które w myśl wcześniejszych analiz think tanku wzięły pod swoją kontrolę.
Kreml i podległe mu media intensyfikują wysiłki zmierzające do przedstawienia ukraińskiej kontrofensywy jako porażki. Władimir Putin co i rusz przytacza dane o ogromnych stratach Ukraińców w ludziach i sprzęcie, twierdząc na przykład, że Rosjanie zabili 60 proc. żołnierzy biorących udział w kontrofensywie na Zaporożu. W ocenie ISW dane te są znacznie wyolbrzymione.
Rosyjscy blogerzy wojskowi również twierdzą, że siły rosyjskie odnoszą sukcesy w odpieraniu ukraińskiej kontrofensywy i uważają, że utknęła ona w martwym punkcie - informuje ISW.
Think tank cytuje też pragnącego zachować anonimowość amerykańskiego oficjela, który w wywiadzie dla „Washington Post” powiedział, że ukraińskie operacje kontrofensywne na kierunku zaporoskim mogą być jedynie przygotowaniem do mających nastąpić działań na szerszą skalę, a wojska ukraińskie rozmieszczają tam duże siły. Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey stwierdził natomiast, że siły ukraińskie „zachowują ostrożność” i postępują zgodnie z oczekiwaniami.
08:10. USA przekażą Ukrainie 9 dronów do dokumentowania zbrodni wojennych
Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) przekaże Ukrainie dziewięć autonomicznych dronów Skydio w celu dokumentowania zbrodni wojennych – poinformowała USAID w czwartek w komunikacie.
Drony Skydio2+, przekazane bezpłatnie przez czołowego amerykańskiego producenta samolotów bezzałogowych Skydio, zostaną przekazane Prokuraturze Generalnej Ukrainy. Są one wyposażone w kamerę o wysokiej rozdzielczości 4K.
Pomogą one Biuru Prokuratora Generalnego dokumentować ponad 115 tys. przypadków zniszczenia cywilnej infrastruktury
— zauważyła USAID.
07:40. W rodzinnym mieście Breżniewa zdemontowano jego popiersie
Ukraina nie ustaje w pozbywaniu się sowieckiej symboliki; w położonym na południowym wschodzie kraju mieście Kamieńskie (obwód dniepropietrowski) zdemontowano stojące w centrum miasta popiersie Leonida Breżniewa, sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1964-1982, który urodził się w tym mieście - poinformował portal Suspilne.
Pomnik Breżniewa stał na Prospekcie Swobody (ukr. Aleja Wolności - PAP), w centrum miasta. Ma zostać przeniesiony do muzeum historii Kamieńskiego. Stanie tam obok pomnika ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. XX wieku i tatarskiego dowódcy Mamaja, dowódcy wojsk tatarskich z XIV wieku, rozbitych przez ruskie wojska, co zapoczątkowało budowę potęgi rosyjskiego państwa.
Bardzo długo prosiliśmy władze o usunięcie pomnika; jeszcze za poprzednich rządów. Obecny mer miasta, wywodzący się z partii rządzącej w końcu się zgodził. Usunęli go z centrum, ale w mieście pozostał. (…) Symbolizuje epokę władzy, która starała się wymazać tożsamość narodową Ukraińców
— powiedział działacz społeczny Serhij Petrenko, który zbierał podpisy pod petycją o usunięcie popiersia.
Przeniesiemy popiersie Breżniewa do muzeum, żeby każdy chętny mógł przyjść i uszanować pamięć znanego człowieka, który urodził się w naszym mieście
— powiedział mer Kamieńskiego Andrij Biłousow, cytowany przez Suspilne.
Miasto Kamieńskie (w latach 1936-2016 - Dnieprodzierżyńsk) położone jest w obwodzie dniepropietrowskim, przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę zamieszkane było przez około 240 tys. osób.
Usunięcie pomnika Breżniewa wpisuje się w działania władzy na Ukrainie, która już przed agresją rosyjską rozpoczęła demontaż pomników i innych symboli epoki komunizmu; po napaści zbrojnej ze strony Rosji w lutym 2022 roku działania te przybrały na sile. Oprócz usuwania symboli materialnych takich jak pomniki, dokonują się zmiany w nazewnictwie m.in. miejscowości, ulic i placów.
07:20. Amerykańskie Abramsy trafią na Ukrainę prawdopodobnie we wrześniu
Amerykańskie czołgi Abrams pojawią się na ukraińskim polu bitwy prawdopodobnie we wrześniu. W sierpniu w Niemczech zostaną poddane ostatecznej renowacji.
O nieogłoszonych jeszcze oficjalnie planach Waszyngtonu informuje w czwartek portal Politico w kontekście trwającej ukraińskiej kontrofensywy. Powołuje się na swoje źródła m.in. w Pentagonie i Kongresie USA twierdząc, że przekazane zostaną nie nowsze modele A2, lecz starsze M1A1. Będą pozbawiane najbardziej wrażliwej technologii, w tym w niektórych przypadkach wykonanego z zastosowaniem tajnej technologii opancerzenia ze zubożonego uranu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy Abramsy trafią na front? To kwestia tygodni! Politico: W sierpniu w Niemczech zostaną poddane ostatecznej renowacji
00:05. Zełenski ze zniszczonego soboru w Odessie: nasz duch jest silniejszy od rosyjskiego terroru
Ukraiński duch jest silniejszy od rosyjskiego terroru - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu z zabytkowego Soboru Przemienienia Pańskiego w Odessie, który został częściowo zniszczony w rosyjskim ostrzale.
Prezydent w czwartek złożył wizytę w Dnieprze, Mikołajowie, Oczakowie i Odessie na południu kraju. Przeprowadził naradę z najwyższym dowództwem i spotkał się z pracownikami medycznymi. Wysłuchał też informacji na temat likwidacji skutków rosyjskich ostrzałów Odessy i obwodu odeskiego.
Tu, w Soborze Przemienienia Pańskiego, który Rosjanie próbowali zniszczyć, czuć, że nasi ludzie, nasz duch jest i tak silniejszy od rosyjskiego terroru
— oznajmił szef państwa na nagraniu. Jak dodał, Ukraina poszukuje systemu obrony przeciwlotniczej, by obronić Odessę i całe ukraińskie południowe terytorium.
Zełenski podziękował też ukraińskim wojskowym za wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji miejscowości Staromajorske w obwodzie donieckim.
00:01. Ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim
Ukraińskie wojsko wyzwoliło spod rosyjskiej okupacji ważną miejscowość Staromajorske w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - wynika z nagrania opublikowanego przez prezydenta Wołdymyra Zełenskiego.
Nasze południe! Nasze chłopaki! Chwała Ukrainie!
— napisał Zełenski w mediach społecznościowych i opublikował nagranie, na którym wojskowi meldują wyzwolenie miejscowości.
Wcześniej w czwartek Andrij Kowalow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował o ukraińskich sukcesach w rejonie miejscowości Staromajorske.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/656277-relacja-520-dzien-wojny-ukraincy-wyzwolili-staromajorske