Trwa 519. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 27 lipca 2023 r.
21:22. Prezydent Zełenski na południu kraju odwiedził szpitale i odznaczył medyków
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek szpitale na południu Ukrainy, w których leczeni są pacjenci poszkodowani w wyniku wojny i odznaczył medyków ratujących ukraińskich obrońców.
W obwodzie dniepropietrowskim Zełenski spotkał się z pracownikami medycznymi.
Jesteście na swoim froncie takimi samymi bohaterami jak wojskowi. Dziękujemy za ratowanie naszych chłopaków i dziewczyn
— zwrócił się do nich prezydent.
W Mikołajowie Zełenski odwiedził oddział chirurgiczny, na którym leczone są dzieci ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów regionu. W Oczakowie prezydent był w punkcie medycznym, w którym pomoc otrzymują poszkodowani na froncie żołnierze. Przyznał wojskowym medykom odznaczenia państwowe.
W czwartek obchodzony jest na Ukrainie dzień pracowników służby zdrowia.
21:14. Postępy ukraińskich wojsk na południe od Bachmutu; odparto kilka ataków Rosjan w okolicy Kupiańska
Siły Zbrojne Ukrainy systematycznie posuwają się naprzód w okolicach na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim, a w okolicy Kupiańska w obwodzie charkowskim odpartych zostało kilka ataków sił rosyjskich bez utraty pozycji zajmowanych przez nasze wojska - powiadomiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Walki - dosyć zaciekłe - prowadzone są na obszarach wokół Kliszczijiwki, Kurdiumiwki i Andrijiwki w rejonie bachmuckim. Wróg intensywnie ostrzeliwuje nasze pozycje
— wskazała wiceminister.
Malar poinformowała, że „na odcinku kupiańskim wróg próbuje wyprzeć nas z górujących nad ich pozycjami wzgórz”.
W czwartek nasi obrońcy odparli kilka ataków bez oddawania pozycji
— dodała.
18:45. Władze: rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w Mariupolu
Rosyjscy okupanci stawiają budynki na grobach w zajętym przez nich Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - informuje lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska. Pośród zniszczonych podczas wojny bloków mieszkalnych otwarto nocny klub.
W Mariupolu do tej pory znajdowane są tymczasowe pochówki - napisała w komunikatorze Telegram rada miejska. W czwartek poinformowano o znalezieniu jednego z nich w pobliżu placu budowy. „Okupanci dosłownie budują nowe obiekty na kościach zabitych przez siebie mieszkańców Mariupola” - wskazała rada miejska. Według niej w Mariupolu są setki tymczasowych pochówków, które sąsiedzi czy bliscy zmarłych wykopywali na podwórkach i parkach podczas rosyjskiej blokady miasta.
„Tysiące zabitych zostały pod ruinami, tysiące są pochowane w zbiorowych grobach, tysiące przepadły bez wieści” - podkreślono. Ze wstępnych szacunków strony ukraińskiej wynika, że w Mariupolu zginęło ponad 22 tys. ludzi, jednak liczba ofiar może być znacznie wyższa.
18:30. Nocny klub na grobach ofiar?
Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował, że pośród zniszczonych w wyniku wojny bloków w Mariupolu otworzono nocny klub „Kleopatra”.
„Ile setek mieszkańców Mariupola tu było zabitych? Rosjanie mają to gdzieś. Następny klub może otworzą na środku cmentarza. Czemu nie?” - napisał w Telegramie.
18:20. Komu najbardziej ufają Ukraińcy?
Siły Zbrojne Ukrainy wzbudzają zaufanie 93 proc. Ukraińców i jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich instytucji państwowych i społecznych tego kraju. Na następnych miejscach znalazły się oddziały ochotników, walczące w wojnie z Rosją – 87 i organizacje wolontariuszy – 83 proc.
18:15. AFP: Ukrainie brakuje obrony przeciwpowietrznej
Ukrainie brakuje obrony przeciwpowietrznej, by skutecznie chronić infrastrukturę pozwalającą na eksport zbóż - powiedziała wywiadzie dla AFP rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Podkreśliła, że Rosja zablokowała niemal wszystkie ukraińskie porty.
„Potrzebujemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wzmocnionej, silnej, nowoczesnej i zdolnej uderzyć we wszystkie typy rakiet, jakich wróg używa przeciw nam” - wyjaśniła Humeniuk.
Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę, Mikołajów i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym. Celem ostrzałów jest m.in. infrastruktura służąca do eksportu zboża. W poniedziałek 17 lipca Rosja ostatecznie wycofała się z zawartej z Ukrainą, Turcją i ONZ umowy zbożowej umożliwiającej eksport ukraińskich płodów rolnych przez Morze Czarne - przypomina AFP.
Siły rosyjskie atakują porty pociskami manewrującymi, rakietami hipersonicznymi i przeciwokrętowymi, a wszystkie ukraińskie systemy obronne „nie są w stanie przeciwdziałać takiemu zagrożeniu” - powiedziała rzeczniczka.
18:05. Prokuratura: Podczas rosyjskiej inwazji zginęło ponad 10 tys. cywilów
Od początku pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę zabitych zostało ponad 10 tys. cywilów - poinformowało biuro prokuratura generalnego Ukrainy, cytowane przez portal NV. W ciągu 17 miesięcy inwazji okupanci zabili prawie tyle samo cywilnych obywateli Ukrainy, ilu żołnierzy stracił ZSRR w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie - podkreślił portal.
Biuro prokuratora generalnego podało, że według stanu z lipca zabitych zostało 10 695 ukraińskich cywilów, w tym 494 dzieci, a 15 469 zostało rannych, w tym 1068 dzieci.
Zarejestrowano ponad 97 tys. zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan od 24 lutego 2022 roku.
17:30. Na Białoruś przybyła 12. kolumna najemników Grupy Wagnera
Na Białoruś przybyła 12. kolumna rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformował projekt Biełaruski Hajun, zajmujący się obserwacją aktywności wojsk. W kolumnie wagnerowców zauważono pojazdy opancerzone.
Biełaruski Hajun napisał w komunikatorze Telegram, że kolumna składa się z co najmniej 50 pojazdów, w tym m.in. pięciu pojazdów opancerzonych Szczuka. Samochody te są znakiem rozpoznawczym wagnerowców.
17:05. Mer Melitopola: Rosjanie uprowadzili z miasta i nielegalnie adoptowali 230 dzieci
Od początku okupacji Rosjanie uprowadzili z Melitopola i nielegalnie adoptowali 230 ukraińskich dzieci - poinformował w czwartek Iwan Fedorow, lojalny wobec władz w Kijowie mer okupowanego miasta w południowo-wschodniej Ukrainie.
Ich fałszywe ministerstwo podało, że „adoptowano” 230 dzieci, odkąd miasto trafiło pod okupację. Co to znaczy? Że wróg ukradł nam 230 dzieci, przekazał je jakimś rodzinom i teraz będzie nam niewyobrażalnie trudno je odzyskać
— powiedział mer Melitopola.
Dodał, że dzieci nadal zabierane są do Rosji do obozów propagandowych. Dzieci mają tam - opowiedział Fedorow, cytując władze rosyjskie - „uczyć się +prawdziwej+ historii, miłości do Rosji i tego, czym tak naprawdę jest ruch separatystyczny”.
Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy do takich obozów trafiły tysiące dzieci
— zauważył ukraiński samorządowiec.
Władze w Kijowie szacują, że Rosja uprowadziła około 20 tys. dzieci z jednoznacznym zamiarem pozbawienia ich ukraińskiej tożsamości.
17:04. Rosyjskie straty
Portal The Kyiv Independent oszacował rosyjskie straty w sprzęcie i ludziach, które państwo Putina poniosło od początku pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie.
17:01. Spotkanie Prigożyna w Petersburgu
Jak informuje portal Nexta, Jewgienij Prigożyn spotkał się w Petersburgu z przedstawicielami Republiki Środkowoafrykańskiej.
16:59. Siły specjalne pojmały rosyjskich skazańców, którzy w zamian za amnestię mieli zabijać Ukraińców
Siły specjalne Ukrainy pojmały na froncie południowym zmobilizowanych do rosyjskiego wojska skazańców, którym obiecano amnestię w zamian za zabijanie Ukraińców - poinformowało w czwartek biuro prasowe ukraińskich Sił Operacji Specjalnych.
Lokalizacja grupy żołnierzy rosyjskich była możliwa dzięki dobrze przeprowadzonym operacjom zwiadowczym; po krótkiej wymianie ognia Rosjanie zostali zmuszeni do poddania się - przekazała ukraińska armia.
Pododdziałowi zaoferowano poddanie się. Z propozycji skorzystało dwóch Rosjan, którzy zostali jeńcami; resztę zlikwidowano
— dodano w komunikacie.
Ukraińskie siły specjalne wskazały, że zaczęły przejmować inicjatywę na froncie południowym i manewrując, blokują oddziały rosyjskie.
16:58. Walki w okolicach na kierunku bachmuckim
Tak wyglądają starcia ukraińskiej armii z Rosjanami na kierunku bachmuckim.
16:56. Biały Dom: nie prowadzimy tajnych rozmów z Rosją za pośrednictwem naszych byłych urzędników
Obecne władze USA nie prosiły byłych amerykańskich urzędników o uruchomienie nieoficjalnych kanałów dyplomatycznych z Rosją i nie przekazują za ich pośrednictwem żadnych wiadomości do Moskwy - oświadczył w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adam Hodge. To reakcja Białego Domu na nowe rewelacje dotyczące rozmów byłych amerykańskich oficjeli z Rosjanami na temat wojny przeciwko Ukrainie.
Stany Zjednoczone nie prosiły oficjeli lub byłych oficjeli o otwarcie nieoficjalnego kanału, ani nie starają się o taki kanał. Nie przekazujemy też przez innych żadnych wiadomości. Kiedy mówimy „nic o Ukrainie bez Ukrainy”, traktujemy to poważnie
— poinformował Hodge na Twitterze.
Biały Dom w ten sposób po raz kolejny zdystansował się od poufnych rozmów prowadzonych przez byłych amerykańskich dyplomatów z przedstawicielami Rosji. O takich rozmowach, w tym o spotkaniu ekspertów Center for Foreign Relations (CFR) z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, po raz pierwszy informowała w lipcu telewizja NBC News określając je jako tajne negocjacje między USA i Rosją na temat wojny przeciwko Ukrainie.
W czwartek rozmowę z anonimowym uczestnikiem tych rozmów opublikował „Moscow Times”. Były amerykański oficjel powiedział, że nieoficjalne rozmowy z przedstawicielami Rosji odbywają się co najmniej dwa razy w miesiącu. Amerykańscy uczestnicy mieli zadeklarować, że „USA są gotowe, by konstruktywnie pracować nad rosyjskimi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa narodowego”, przekonywać Rosjan, że Amerykanie nie chcą „totalnego zwycięstwa”, a USA potrzebują stabilnej Rosji jako „bardziej kreatywnego gracza w sferze europejskiego bezpieczeństwa”.
Rozmówca „Moscow Times” zdradził też, że zaproponowano pomoc USA w organizacji referendów na okupowanych terytoriach Ukrainy. Przyznał jednocześnie, że rozmowy utknęły w impasie i skupienie Rosji na wojnie sprawia, że „niemożliwe jest prowadzenie jakichkolwiek produktywnych form dyplomacji”. Dodał, że największą przeszkodą w tym jest sam Władimir Putin.
Według rozmówcy „Moscow Times”, administracja USA miała podjąć jedną próbę rozmowy z Putinem, która została przez niego odrzucona. Były oficjel stwierdził przy tym, że z tego powodu Waszyngton powinien nawiązać kontakt z przedstawicielami rosyjskich elit, które są przeciwne wojnie.
14:00. Na front po przejściu leczenia wraca nawet 82 proc. żołnierzy
Dzięki działaniom wojskowej i cywilnej służby zdrowia na front wraca do 82 proc. rannych i chorych ukraińskich żołnierzy – powiadomiła wiceminister obrony Hanna Malar. Malar zaznaczyła, że tak wysoki współczynnik jest możliwy dzięki zaangażowaniu ukraińskich medyków.
„Pracują w wyjątkowo trudnych warunkach – na pierwszej linii frontu, w schronach, szpitalach i na ulicach, ostrzeliwanych gęstym wrogim ogniem. Unikalne doświadczenie naszych lekarzy już dawno przewyższa światowe standardy” – oświadczyła Malar, dziękując pracownikom służby zdrowia. W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pracownika Medycznego.
Ok. 80 proc. rannych otrzymuje niezbędną pomoc według tzw. standardu złotej godziny. Chodzi o to, by ranna osoba otrzymała maksymalnie szybko niezbędną pomoc i jak najszybciej trafiła do szpitala. Współczynnik śmiertelności rannych wojskowych podczas ewakuacji zmniejszył się do 1,35 proc.- podała Malar.
13:00. Rosja używa amunicji wyprodukowanej w Birmie
Rosjanie używają amunicji wyprodukowanej w rządzonej przez juntę wojskową Birmie - poinformował portal mil.in.ua.
Większość oznaczeń na amunicji dostrzeżonej przez ukraińskich ekspertów została usunięta, lecz pociski moździerzowe kalibru 120 mm zostały zidentyfikowane dzięki charakterystycznemu kształtowi trzonu, oraz szczątkom zapalników.
Doniesienia o dostarczaniu Rosji przez Birmę amunicji pojawiają się po raz pierwszy. W ostatnim czasie stosunki rządzącej Birmą junty z rosyjskimi władzami zacieśniły się - poinformował o tym amerykański Departament Stanu. Oba kraje wzmocniły współpracę wojskową - powiadomił portal mil.in.ua.
11:05. „New York Times”: Ukraińcy przeszli do głównego natarcia
Wojska ukraińskie przeszły do głównego natarcia prowadzonej na południowym wschodzie kraju kontrofensywy przeciwko rosyjskim agresorom, koncentrując swoje siły na odcinku melitopolskim - przekazał „New York Times”, opierając się na źródłach w amerykańskim i ukraińskim rządzie.
Strona ukraińska przekazała nam, że prowadzi teraz główne natarcie kontrofensywy oraz przerzuca więcej jednostek i sprzętu na najbardziej wysunięty na zachód odcinek frontu w obwodzie zaporoskim - powiedział dziennikowi anonimowy amerykański urzędnik.
To główny wysiłek trwającej od niemal dwóch miesięcy ukraińskiej kampanii, mającej wyzwolić okupowane tereny na południu i wschodzie kraju - dodały źródła „NYT” w Pentagonie. Zaznaczono, że Ukraińcy kierują do trwających, zaciekłych walk trzymane wcześniej w rezerwie oddziały, z których wiele zostało wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód.
10:40. Rosja używa ulepszonej wersji śmigłowca Ka-52
Rosja wzmocniła swoje siły na południu Ukrainy nową, ulepszoną wersją śmigłowca szturmowego Ka-52 (oznaczonego w kodzie NATO jako Hokum), który odgrywa kluczową rolę w walkach w tym obszarze - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że Rosja najprawdopodobniej straciła około 40 Ka-52 od początku inwazji, ale ten typ śmigłowca spowodował wysokie straty na Ukrainie.
Poinformowano, że w ostatnich miesiącach Rosja najprawdopodobniej wzmocniła siły na południu Ukrainy co najmniej niewielką liczbą zupełnie nowych maszyn w wariancie Ka-52M. To mocno zmodyfikowana wersja śmigłowca, która powstała w oparciu o doświadczenia rosyjskich wojsk w Syrii. Dowodami potwierdzającymi użycie wariantu M na Ukrainie są zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych, na których załoga pozuje obok nowego śmigłowca i dziękuje za przesłane jej przedmioty mające wzmocnić morale - informuje brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wyjaśniono, jednym z kluczowych ulepszeń floty Ka-52 jest integracja nowego pocisku przeciwpancernego LMUR, który ma zasięg około 15 km, a załogi Ka-52 szybko wykorzystały możliwości wystrzelenia tej broni spoza zasięgu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.
10:20. ISW o sytuacji na froncie
Siły ukraińskie przeprowadziły poważną operację z udziałem wojsk zmechanizowanych na zachodzie obwodu zaporoskiego i najprawdopodobniej zdołały przerwać pierwszą linię rosyjskiej obrony na południe od miejscowości Orichiw – informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie miały przeprowadzić duży atak w kierunku osady Robotyne (10 km na południe od Orichiwa) i przełamać obronę Rosjan na północny wschód od tej miejscowości - przekazuje ISW w najnowszym raporcie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest odpór! ISW: Ukraińcom prawdopodobnie udało się przerwać pierwszą linię obrony Rosjan na zachodzie obwodu zaporoskiego
10:05. Ofensywa w stronę Melitopola, Berdiańska i Bachmutu
Wojska ukraińskie kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, berdiańskim i melitopolskim; osiąnęliśmy sukcesy w rejonie miejscowości Staromajorske w obwodzie donieckim; atakujemy na północ i południe od Bachmutu – przekazał Andrij Kowalow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab od kilku dni informuje o ciężkich walkach i stopniowym postępie wojsk ukraińskich w rejonie Staromajorskego na południe od Wełykej Nowosiłki. W środę ukraińskie siły specjalne miały tam rozbić rosyjski oddział desantowy, biorąc cześć z żołnierzy wroga do niewoli.
Kowalow zwrócił uwagę na duże straty Rosjan w obwodzie ługańskim, gdzie w walkach miało zginąć 109 Rosjan. W placówkach medycznych ma przebywać obecnie co najmniej 730 żołnierzy wroga.
Z komunikatu Sztabu wynika, że armia rosyjska podejmowała dalsze próby ataków na wschodzie - na kierunkach kupiańskim, łymanskim, awdijiwskim i marjinskim.
07:47. Znów nocny atak rakietowy Rosjan na Odessę!
Kolejny rosyjski atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie miał miejsce w nocy ze środy na czwartek; jedna osoba nie żyje – powiadomił przedstawiciel władz lokalnych Serhij Bratczuk.
Armia rosyjska zastosowała rakiety manewrujące Kalibr.
W wyniku trafienia w jeden z budynków portowych zginął cywilny pracownik. Uszkodzone zostało wyposażenie jednego z terminali ładunkowych
— napisał w Telegramie w czwartek rano Bratczuk.
Kalibry wystrzelone zostały z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym. Rakiety leciały bardzo nisko, przez co były trudne do wykrycia.
07:26. Ukraińskie wojsko: po środowym zmasowanym ataku rakietowym Rosja może przeprowadzić kolejny
Rosja może przeprowadzić kolejny atak rakietowy, w tym używając pocisków wystrzeliwanych z morza - ostrzegło w czwartek Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii. W środę armia agresora zaatakowała Ukrainę 36 rakietami manewrującymi.
Dowództwo Południe powiadomiło na Facebooku, że atak rakietowy może się powtórzyć, w tym przy zastosowaniu pocisków wystrzeliwanych z okrętów.
Na Morzu Czarnym dyżuruje rosyjski okręt podwodny, przenoszący rakiety manewrujące Kalibr. Nie można również wykluczyć ataku przy użyciu amunicji krążącej (dronów uderzeniowych).
06:53. Zastępca szefa ONZ: ostatnie ataki Rosji sygnalizują katastrofalny zwrot w wojnie
Za katastrofalny zwrot w wojnie na Ukrainie uznał ostatnie ataki wojsk rosyjskich zastępca sekretarza generalnego ONZ Chaled Chiari. W środę na forum Rady Bezpieczeństwa wypowiadał się m.in. na temat dewastacji przez siły rosyjskie obiektów sakralnych i kulturalnych.
00:11. Zełenski: Odparliśmy atak rakietowy
Zestrzelono ponad 30 pocisków - zdecydowana większość użytych przeciwko nam. Było kilka trafień i spadły fragmenty rakiety. Ale to bardzo ważne, że zuchwałość tego ataku została zniszczona. Jednostki obrony powietrznej spisały się na medal!
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chronią ukraińskie niebo. A my codziennie pracujemy, aby nasi wojownicy mieli coraz więcej okazji do obrony Ukrainy, naszych miast i ludzi
— podkreślił.
Dzisiejszy dzień nie jest wyjątkiem
— dodał prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/656146-relacja-519-dzien-wojny-rosjanie-znowu-atakowali-odesse