Trwa 518. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 26 lipca 2023 r.
20:30. Gen. Ołeszczuk: Odparliśmy zmasowany rosyjski atak rakietowy
Siły ukraińskie odparły w środę zmasowany rosyjski atak rakietowy - poinformował dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk na Telegramie. Wcześniej podawano, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę m.in. rakietami manewrującymi.
Mieliśmy niełatwy dzień, ale dzięki kolektywnym działaniom wszystkich obrońców nieba odparliśmy ten atak! Wszystkim dziękuję!
— napisał Ołeszczuk.
19:58. Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjskie rakiety
Siły ukraińskie zestrzeliły w środę rosyjskie rakiety manewrujące w obwodach kijowskim i charkowskim oraz w Dnieprze - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat w ukraińskiej telewizji.
Jest już informacja o zestrzeleniu rakiet manewrujących w obwodzie kijowskim i w Dnieprze. Bojowe zadania wykonywano również w obwodzie charkowskim - też jest informacja o zestrzeleniu
— oznajmił rzecznik.
19:04. Rosyjski atak rakietowy na obwody kijowski, chmielnicki i kirowohradzki
Siły rosyjskie zaatakowały w środę rakietami Kindżał obwody kijowski, chmielnicki i kirowohradzki – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy w komunikacie na Telegramie.
Kijowszczyzna – do schronów! Stwierdzono odpalenie rakiet Ch-47 Kindżał
— napisano w komunikacie.
Kindżałami zaatakowano też obwód chmielnicki na zachodzie i kirowohradzki w centralnej części kraju.
17:30. 18 deputowanych rosyjskiej Dumy Państwowej skazanych zaocznie na więzienie
Osiemnastu deputowanych Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, zostało skazanych zaocznie na karę więzienia z artykułu o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, a materiały dotyczące 73 kolejnych skierowano do sądu – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na Telegramie.
Służba bezpieczeństwa zgromadziła bezsprzeczne dowody winy kolejnych 91 deputowanych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, którzy przyczynili się do wszczęcia pełnoskalowej wojny przeciw Ukrainie. Osiemnastu zostało skazanych na 15 lat pozbawienia wolności, a wobec pozostałych 73 skierowano do sądu akty oskarżenia
— podała SBU.
Według SBU 15 lutego 2022 roku deputowani ci zagłosowali za decyzją o skierowaniu do prezydenta Rosji prośby o uznanie „niepodległości” okupowanych terenów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy, a 22 lutego poparli w głosowaniu ratyfikację umowy o przyjaźni i wzajemnej współpracy między Rosją i separatystycznymi Republikami Ludowymi - Doniecką i Ługańską.
Tę decyzję Moskwa wykorzystała jako formalną podstawę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie
— podkreśliła SBU.
17:20. 22 lata kolonii karnej za dywersję na kolei w 2022 r. przy granicy z Białorusią
Na 22 lata pozbawienia wolności w kolonii karnej skazał rosyjski sąd wojskowy obywatela Rosji i Ukrainy za dywersję na kolei przy granicy z Białorusią – poinformowało w środę Radio Swoboda.
W czerwcu zeszłego roku Serhij Beławin przyjechał do Rosji, przygotował zdalnie odpalany ładunek wybuchowy i podłożył go w graniczącym z Ukrainą obwodzie briańskim. Ładunek zdetonował w momencie, gdy torami jechał pociąg towarowy z Białorusi. Załoga lokomotywy nie została poszkodowana, uszkodzone zostały natomiast wagony i brezent. Na dłuższy czas wstrzymano ruch.
Belawina zatrzymano i oskarżono o akt terrorystyczny, nielegalne przechowywanie substancji wybuchowych oraz nielegalne przygotowanie urządzenia wybuchowego.
Po wszczęciu wojny przeciw Ukrainie w Rosji rozpoczęły się represje za wystąpienia i wypowiedzi antywojenne. Według podliczeń niezależnego rosyjskiego projektu OVD-Info sprawy za antywojenne poglądy wszczęto dotąd co najmniej przeciw 636 osobom. 39 z nich oskarżono z artykułu o aktach terrorystycznych za próbę lub zamiar wysadzenia obiektów infrastruktury kolejowej.
16:50. Rosyjski atak rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego
Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
Z akwenu Morza Czarnego zostały wystrzelone rakiety Kalibr.
Prawdopodobnie rakiety zostały odpalone z rosyjskiego okrętu podwodnego. W przestrzeń powietrzną rakiety weszły z kierunku południowo-wschodniego, zmieniając kurs (…). Obydwie rakiety strącono nad obwodem winnickim
— podały Siły Powietrzne Ukrainy.
Wkrótce potem poinformowano o wystrzeleniu rakiet manewrujących z rosyjskich samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego
16:18. Już 24 tys. ukraińskich żołnierzy wyszkolonych w misji wsparcia wojskowego UE
Już 24 tys. ukraińskich żołnierzy zostało wyszkolonych w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy; celem jest przeszkolenie 30 tys. osób - poinformowali w środę europosłowie z Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego.
W ostatnich dniach w Polsce i w Niemczech przebywała delegacja Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego, która miała ocenić dotychczasowe rezultaty misji Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy.
Szef tej delegacji austriacki europoseł Lukas Mandl poinformował podczas konferencji prasowej w Warszawie, że szkoleni żołnierze są wysoko zmotywowani do obrony swojej ojczyzny.
Wśród tych osób są m.in. prawnicy, nauczyciele i przedstawicie różnych innych zawodów. Widzimy już, że musimy utrzymać nasze wsparcie zarówno w zakresie szkolenia jak i w wyposażenia Ukraińców
— mówił Mandl.
Na pytanie PAP, ilu Ukraińców zostało dotychczas wyszkolonych odparł:
Osiągnęliśmy już liczbę 24 tys., a celem obecnych działań jest 30 tys. przeszkolonych.
Natomiast to, co będzie w przyszłości, zależy od rozwoju sytuacji na froncie oraz od zapotrzebowania wyrażanego przez Ukrainę
— dodał.
Członkini misji, europosłanka Anna Fotyga wyraziła uznanie dla rezultatów misji wsparcia wojskowego Ukrainy.
Mogę tylko pochylić czoła po tym, co widziałam na terenie Polski. Szkoleni zdają sobie sprawę z tego, że to szkolenie ratuje życie im ich rodzinom. (…) A u dowódców i instruktorów dawno nie widziałam takiego zaangażowania i poświęcenia
— powiedziała Fotyga.
Poinformowała, że UE jest zwolennikiem rozszerzenia liczby szkolonych Ukraińców.
Myślę, że sam charakter wojny będzie wymagał zmian szkolonych elementów walki (…) Polska odgrywa tu kluczową rolę. Ze względu na bliskość, wielkość i potencjał Polski, bez naszego udziału tego typu wysiłek nie byłby możliwy
— dodała.
Misja UE w zakresie pomocy wojskowej dla Ukrainy ruszyła formalnie w listopadzie ub.r. Jej celem jest wzmocnienie potencjału wojskowego ukraińskich sił zbrojnych. W założeniu misja miała zapewnić indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia na terytorium państw członkowskich UE dla maksymalnie 15 tys. członków ukraińskich sił zbrojnych w licznych lokalizacjach.
15:50. Siły rosyjskie przygotowują się do blokady szlaków morskich do naszych portów
Dowództwo rosyjskie intensyfikuje szkolenie bojowe okrętów rozmieszczonych na Morzu Czarnym, ćwicząc przede wszystkim blokowanie szlaków morskich biegnących z portów Ukrainy oraz wykrywanie i niszczenie innych okrętów - poinformowała w środę ukraińska armia.
W ćwiczeniach rosyjskich udział biorą zarówno jednostki pływające, jak i lotnictwo.
Oczywiście Rosjanie chcą trenować niszczenie statków cywilnych płynących do oraz z portów ukraińskich
— zaznaczono w raporcie Sił Zbrojnych Ukrainy.
W dokumencie zwrócono też uwagę na dalsze wzmacnianie systemów obronnych na okupowanym Półwyspie Krymskim.
Władze Ukrainy zwracają uwagę, że obecne rosyjskie działania to odpowiedź na chęć utrzymania przez Kijów eksportu zboża, gdy umowy gwarantującej jego bezpieczny transport przez Morze Czarne nie przedłużyła Moskwa.
Rosja zawiesiła 17 lipca swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycję kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie, bez udziału Rosji.
Umowa gwarantowała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.
14:00. Niemcy przekazały Ukrainie amunicję dymną na potrzeby kontrofensywy
Niemcy dostarczyły siłom ukraińskim 14 tys. sztuk amunicji, służącej do wytwarzania zasłon dymnych podczas trwającej kontrofensywy. Pokonanie rosyjskich pól minowych pod trwającym ostrzałem jest wciąż „najtrudniejszą, najbardziej krwawą i najbardziej dramatyczną rzeczą” – stwierdził niemiecki generał brygady Christian Freuding.
Jak podkreślił Freuding, ukraińskie siły zbrojne stoją w obliczu dalszych ciężkich walk w kontrofensywie. „Wystarczy spojrzeć na mapę, a tam mamy równowagę sił mniej więcej jeden do jednego. I obrona przygotowywana przez dziewięć miesięcy z mocnymi umocnieniami terenowymi i polami minowymi, przygotowywanymi przez pół roku. Taka jest rzeczywistość” – powiedział w komentarzu dla dpa szef sztabu planowania niemieckiego ministerstwa obrony, koordynujący również niemiecką pomoc wojskową dla Ukrainy.
Dpa przypomina, że Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Państwa zachodnie wspierają obronę Ukrainy dostawami broni, a także finansowo. Rząd niemiecki dostarczył w ramach tej pomocy Panzerhaubitze 2000, systemy obrony powietrznej, czołgi Leopard 2 i bojowe wozy piechoty Marder. Od początku czerwca ruszyła ukraińska kontrofensywa, z którą wiązano wielkie nadzieje, jednak jej postępy są niewielkie.
Jak podkreślił Freuding, skala pól minowych, przygotowanych przez Rosjan, sprawia największe problemy.
Ukraina musi naprawdę ciężko pracować na każdy metr terytorium, pokonując pod ostrzałem pola minowe. I to jest najtrudniejsza, najbardziej krwawa i najbardziej dramatyczna rzecz, jaką można sobie wyobrazić
— wyjaśnił.
Poinformował też, że Niemcy w reakcji na tę sytuację dostarczyły kolejne 14 tys. sztuk amunicji dymnej kalibru 155 mm w ciągu ostatnich kilku tygodni, aby wesprzeć działania ukraińskich żołnierzy.
W ocenie generała, wycofanie się najemników Wagnera z frontu ukraińskiego nie wpłynęło znacząco na zmniejszenie rosyjskiej skuteczności bojowej. Ilościowo siły te zmniejszyły się, ale Rosja ciągle ma możliwości mobilizacji rezerw.
Celem przeniesienia jednostek Wagnera na Białoruś była prawdopodobnie chęć „zmniejszenia szans na wywołanie przez nich zamieszek w Rosji” – stwierdził Freuding.
Intencji wojskowych nie można jeszcze obiektywnie rozpoznać. Ale obecnie nie widzimy żadnych sygnałów, wskazujących na konkretne zagrożenie militarne dla Polski czy Ukrainy. Ale jest to w pełni zrozumiałe, że Polska intensyfikuje środki obrony narodowej
— powiedział generał.
13:25. Alarm przeciwlotniczy; Siły Powietrzne uprzedziły o zagrożeniu rakietowym
Na Ukrainie w większości obwodów w środę po południu ogłoszony został alarm przeciwlotniczy. Siły Powietrznej poinformowały o starcie rosyjskich bombowców strategicznych, uprzedzając o zagrożeniu atakiem rakietowym.
Alarm ogłoszono w większości ukraińskich obwodów, w tym na północy i na zachodzie kraju.
Siły Powietrzne powiadomiły w komunikacie, że z lotnisk w Rosji wystartowało 12 bombowców dalekiego zasięgu.
Kanały monitoringowe przekazały koło południa czasu polskiego nieoficjalne informacje o wybuchach w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy.
12:14. Zaprezentowano nowy model podwodnego drona wyprodukowanego przez ukraińskie przedsiębiorstwo
Na odbywających się w Stambule międzynarodowych targach przemysłu obronnego zaprezentowano nowego podmorskiego drona, opracowanego na Ukrainie - poinformował portal mil.in.ua.
Wielozadaniowy dron podwodny nazywa się MAGURA V5. MAGURA to skrót od angielskich słów Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus (Morskie Autonomiczne Zautomatyzowane Bezzałogowe Urządzenie Strażnicze).
Urządzenie przeznaczone jest do nadzorowania, rozpoznawania, patrolowania, poszukiwania i ratowania ludzi, ostrzegania o minach oraz do misji bojowych - napisał portal. Ma 5,5 m długości i 1,5 m szerokości, może zabrać 320 kg ładunku. Ma zasięg około 830 km i może rozwinąć maksymalną prędkość 42 węzłów (ok. 78 km/h). Dron sterowany jest za pomocą radiotelefonu lub łączności satelitarnej. Hydrodynamiczny kadłub i smukły profil pozwalają na manewrowanie urządzeniem z dużą dokładnością.
Podwodny dron został zaprezentowany przez państwowe ukraińskie przedsiębiorstwo Spectechnoeksport.
Jest to niedrogie urządzenie, które można łatwo aktywować z dowolnej odległości. Bezzałogowość minimalizuje liczbę osób potrzebną do wykonywania różnych misji, zmniejszając ryzyko utraty życia podczas ich wykonywania
— powiedzieli twórcy podwodnego drona cytowani przez portal mil.in.ua.
Międzynarodowe Targi Przemysłu Obronnego (IDEF 2023) odbywają się od 25 do 28 lipca w Stambule. Oprócz Spectechnoeksportu swoje produkty zaprezentowało też kilku innych ukraińskich wystawców - czytamy w komunikacie.
12:11. Oslo przekaże pieniądze m.in. na amunicję do czołgów Leopard II
UE i Królestwo Norwegii podpisały umowę w sprawie przekazania wkładu finansowego tego państwa na zaopatrzenie sił zbrojnych Ukrainy w sprzęt wojskowy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Oslo przeznaczyło pieniądze na dostawy amunicji i części zamiennych do czołgów Leopard II.
Połączone wysiłki UE i Norwegii, służące zapewnieniu pomocy wojskowej Ukrainie, są wzorcowym przykładem tego, jak synergie mogą wzmacniać efekt naszego wsparcia dla Ukrainy, zmagającej się z rosyjską agresją. Wraz z naszymi partnerami będziemy nadal w każdy możliwy sposób pomagać Ukrainie, tak długo, jak będzie to potrzebne. Działanie to jest kolejnym potwierdzeniem ścisłej współpracy Norwegii z UE w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i obrony
— powiedział Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
14 lutego rząd Norwegii zapowiedział, że zamierza wesprzeć pomoc Ukrainie w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju dobrowolnym wkładem finansowym w wysokości 250 mln koron norweskich (ok. 22 mln EUR). Podpisanie umowy formalizuje ten zamiar.
Norwegia już po raz drugi wnosi wkład finansowy do Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Tym samym jej łączny wkład sięgnął 400 mln koron (ok. 36,5 mln EUR).
Europejski Instrument na rzecz Pokoju powstał w marcu 2021 r. Ma on finansować wszystkie działania w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB), podejmowane w obszarach wojskowości i obrony, a jego celem jest zapobieganie konfliktom, utrzymywanie pokoju oraz zwiększanie międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności.
Dzięki instrumentowi Unia może finansować zwłaszcza działania, które służą zwiększaniu zdolności i potencjału państw pozaunijnych oraz organizacji regionalnych i międzynarodowych w kwestiach wojskowych i obronnych.
10:00. Rosyjskie ostrzały – zabici cywile w obwodach chersońskim i donieckim
W wyniku rosyjskich ostrzałów są zabici i ranni w obwodach chersońskim i donieckim – powiadomiły lokalne władze ukraińskich regionów.
Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim – powiadomił Ołeksandr Prokudin, szef władz regionu. Trzy osoby są ranne.
Armia rosyjska 55-krotnie ostrzelała miejscowości w tym obwodzie na południu Ukrainy, przez który przebiega linia frontu. Przeciwnik prowadził ogień z artylerii, moździerzy, czołgów, wyrzutni Grad; zastosował również lotnictwo i drony.
W wyniku ostrzałów ucierpiały dzielnice mieszkalne i przedsiębiorstwo rolne.
O dwóch ofiarach śmiertelnych i dwóch rannych osobach w wyniku ostrzałów powiadomił również Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego.
09:35. Rosja przygotowuje się do blokady morskiej Ukrainy
Od kiedy Rosja wycofała się z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, rosyjska Flota Czarnomorska zmieniła swoje rozmieszczenie w przygotowaniu do egzekwowania blokady Ukrainy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że nowoczesna korweta „Siergiej Kotow” została rozmieszczona w południowej części Morza Czarnego, aby patrolować szlak żeglugowy między Bosforem a Odessą i istnieje realna możliwość, że wejdzie ona w skład grupy zadaniowej mającej na celu przechwytywanie statków handlowych, które zdaniem Rosji zmierzają na Ukrainę.
Jak dodano, Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa ograniczyła skalę działań wojennych na Morzu Czarnym, ale obecnie istnieje możliwość zwiększenia intensywności i zakresu przemocy w tym regionie.
08:52. ISW: Siły ukraińskie kontynuują ofensywę co najmniej na trzech odcinkach frontu
Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w rejonie Bachmutu, a także na kierunkach Melitopola i Berdiańska w obwodzie donieckim – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Nagrania z frontu, których geolokację udało się zweryfikować, potwierdzają, że Ukraińcy osiągnęli znaczne postępy taktyczne na południe od Kliszczijiwki pod Bachmutem – pisze w najnowszym raporcie amerykański ośrodek analityczny ISW.
Sztab generalny armii ukraińskiej informował z kolei o operacjach ofensywnych prowadzonych w rejonie Bachmutu, a także na kierunkach Melitopol (na zachodzie obwodu zaporoskiego) i Berdiańsk (pogranicze obwodów zaporoskiego i donieckiego).
Według źródeł ukraińskich postępy Ukraińców w rejonie miejscowości Staromajorske wyniosły do 750 m, zaś źródła rosyjskie donosiły o niewielkich zdobyczach wojsk ukraińskich na zachód od Orichowego.
08:16. Ukraińska ofensywna kontynuowana na kierunkach bachmuckim, melitopolskim, berdiańskim
Siły Obrony Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunkach bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim – powiadomił rano w środę sztab generalny armii Ukrainy.
W rejonie miejscowości Staromajorske wojska ukraińskie osiągnęły powodzenie, umacniają się na zajętych rubieżach
— zaznaczono w komunikacie.
Przeciwnik próbował odzyskać utracone pozycje na północny wschód od miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.
Pod Bachmutem Ukraińcy kontynuują działania ofensywne na północ i na południe od miasta.
00:00. Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów, to stabilność na światowym rynku
Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
We wtorek Zełenski rozmawiał z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Rozmowa dotyczyła m.in. obrony południowych ukraińskich regionów, w tym Odessy - poinformował Zełenski.
Zjednoczone Królestwo może stać się liderem, którego pomoc w postaci systemów obrony powietrznej, będzie gwarantować prawdziwe bezpieczeństwo
— dodał prezydentn Zełenski.
Świat wie, że od bezpieczeństwa naszych czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym
— podkreślił. To czas, by „zebrać plony zdecydowania”, by później nikt nie musiał zbierać „plonów chaosu” ani w krajach Afryki, ani gdzie indziej - dodał szef państwa.
Prezydent Ukrainy podziękował też za nowy pakiet pomocy wojskowej od USA, wart 400 mln dolarów, który obejmuje m.in. dodatkową amunicję do systemów Patriot, NASAMS, HIMARS oraz mini drony Black Hornet.
red./PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/656002-relacja-518-dzien-wojny-ukraincy-odparli-rosyjski-atak