Trwa 516. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 24 lipca 2023 r.
22:00. W ostrzale Kostiantyniwki zginęło dziecko
W wyniku ostrzału amunicją kasetową Kostiantyniwki w obwodzie donieckim zginęło dziecko; siedem osób jest rannych – powiadomiły w poniedziałek lokalne władze.
Około godz. 19 Rosjanie ostrzelali zbiornik wodny, nad którym wypoczywali ludzie. Ostrzał prowadzono amunicją kasetową z wyrzutni Smiercz
— poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.
Początkowo urzędnik podał, że wśród siedmiu rannych osób jest czworo dzieci w wieku od pięciu do 12 lat. Później przekazał, że jedno z dzieci zmarło.
21:47. Media: Bombardowanie ukraińskich portów rzecznych ma odciąć ostatni szlak eksportu zboża
Niszcząc ukraińskie porty na Dunaju, Rosja chce odciąć ostatni szlak wywozu zboża z Ukrainy i w ten sposób pozbyć się konkurencji jako eksporter – ocenia portal Moscow Times, komentując ataki na infrastrukturę portową na Dunaju.
Po wyjściu z umowy zbożowej (dotyczącej wywozu zboża i produktów rolnych przez porty ukraińskie na Morzu Czarnym – PAP) Rosja rozpoczęła bezlitosne niszczenie infrastruktury eksportowej Ukrainy, a Władimir Putin wprost zaproponował, by ukraińskie zboże na światowym rynku zastąpić rosyjskim. Działania Rosji wskazują na to, że chce ona po prostu pozbyć się konkurenta
— pisze Moscow Times.
W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosja zaatakowała dronami infrastrukturę portową na rzece Dunaj, która jest alternatywną (choć znacznie mniej przepustową) trasą wywozu produkcji rolnej z Ukrainy. W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów.
19:35. Zełenski: Blokowanie lądowych szlaków eksportu zboża po 15 września jest niedopuszczalne
Blokowanie lądowych tras eksportu zboża z Ukrainy po 15 września, gdy wygasną obecne ograniczenia w UE, jest niedopuszczalne – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zaznaczając, że Kijów prowadzi rozmowy w poszukiwaniu rozwiązania, które „zadowoli wszystkich”.
Wierzymy w porozumienie z Komisją Europejską, ale przygotowujemy się na wszelkie scenariusze
— napisał Zełenski w Telegramie, informując o naradzie w sprawie eksportu ukraińskiej produkcji rolnej.
Nasze stanowisko jest jasne: blokowanie eksportu drogą lądową po 15 września, gdy przestaną obowiązywać obecne ograniczenia, nie jest dopuszczalne w żadnej postaci. Utrzymujemy kontakt ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, by znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim
— dodał prezydent Ukrainy.
19:06. Ukraińska armia kontynuuje kontrofensywę pod Bachmutem
Na kierunku bachmuckim siły ukraińskie kontynuują kontrofensywę, utrzymują inicjatywę, naciskają na wroga – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Stopniowo, metr po metrze wyzwalają ukraińską ziemię. Każdego dnia to setki metrów, w ciągu tygodnia - kilometry. Nadejdzie dzień, kiedy będą to dziesiątki kilometrów. Przeciwnik desperacko stawia opór – w ciągu tego tygodnia 493 razy ostrzeliwał nasze pozycje z artylerii różnego typu i kalibru; miało miejsce siedem starć, dwa ataki lotnicze
— powiedział Czerewaty na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.
W trakcie walk zginęło 94 rosyjskich żołnierzy, 152 zostało rannych – poinformował wojskowy. Dodał, że zniszczony został także sprzęt wojskowy przeciwnika – czołg, trzy bojowe wozy piechoty, dwie samobieżne armaty Pion kal. 203 mm, trzy armaty, kompleks rakietowy Buk, dron Orłan – 10 i pięć samochodów, a także punkt dowodzenia bezzałogowcami.
18:30. Biznesmen za łapówkę chciał kupić 400 hektarów poligonu
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy biznesmena, który chciał przekupić funkcjonariusza tej struktury i zawładnąć 400 hektarami ziemi na poligonie, by uprawiać tam ziemię - poinformowała SBU na swojej stronie internetowej.
Operacja zatrzymania biznesmena na gorącym uczynku wręczania łapówki prowadzona była misternie i wieloetapowo. SBU przekazała, że toczy się wobec niego prowadzone przez policję śledztwo w sprawie nielegalnego użytkowania gruntów na jednym z poligonów w obwodzie mikołajowskim. Oferował on funkcjonariuszowi SBU łapówkę w wysokości 1 mln hrywien (ok. 110 tys. zł. - PAP), będąc przekonanym, że ten może wpłynąć na śledczych w sprawie cofnięcia zakazu użytkowania przez niego 400 ha ziemi należącej do poligonu. Wierzył też, że dzięki łapówce pracownik SBU jest w stanie sprawić, że nielegalnie użytkowny grunt przejdzie na jego własność, a on będzie mógł prowadzić tam działalność rolniczą. Funkcjonariusz SBU poinformował o tym swoich przełożonych. Urządzono prowokację i zatrzymano go na gorącym uczynku podczas przekazywania pierwszej raty łapówki.
Sąd zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci aresztu z możliwością zwolnienia za kaucją w wysokości 6 mln hrywien. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.
17:50. Apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego
Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. „Niech Rosja przemyśli swą decyzję”- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
W konferencji Food Systems Summit, zwołanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), udział bierze kilkunastu szefów państw i rządów oraz przedstawiciele wielu międzynarodowych instytucji.
Szef ONZ Guterres oświadczył: „Apeluję do Federacji Rosyjskiej, aby powróciła do realizacji inicjatywy czarnomorskiej zgodnie z moją ostatnią propozycją i wzywam globalną wspólnotę, by była zjednoczona i znalazła skuteczne rozwiązania przy zaangażowaniu i koniecznym wysiłku”.
17:30. Armia: Na południu nasze wojska posunęły się w ciągu doby na odległość od 350 m do 1,4 km
Siły ukraińskie w ciągu doby przesunęły się na kierunku Berdiańska na odległość od 350 m do 1,4 km – powiadomiły służby prasowe wojsk na południu Ukrainy.
„W trakcie operacji ofensywnych zgrupowania Tawrija (Tauryda) na kierunku berdiańskim nasze oddziały uderzeniowe odnotowały częściowe powodzenie i przesunęły się do przodu od 350 m do 1,4 km. Toczą się zaciekłe walki o Staromajorske” – powiadomił maj. Walerij Szerszeń z centrum prasowego wojsk na kierunku taurydzkim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Postępy w walce z rosyjską agresją. Ukraińska armia posunęła się na południowym froncie w ciągu doby na odległość od 350 m do 1,4 km
16:00. Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt
Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt, który jest wykorzystywany do wyposażana armii rosyjskiej. Te dostawy sprzętu podwójnego zastosowania ujawniają lukę w zachodnich sankcjach - informuje portal Politico .
Zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej chińskiej firmy przedstawiają wysokiego białego mężczyznę, który przeprowadza inspekcję kamizelek kuloodpornych w jej fabryce.
CZYTAJ WIĘCEJ: Politico: Chiny potajemnie wysyłają do Rosji sprzęt, który jest wykorzystywany do wyposażana armii rosyjskiej
16:45. Litwa proponuje Komisji Europejskiej eksport ukraińskiego zboża przez porty bałtyckie
Ministrowie spraw zagranicznych, transportu i rolnictwa Litwy przekazali Komisji Europejskiej propozycję wzmocnienia szlaku transportowego między Ukrainą, a krajami bałtyckimi w celu zapewnienia alternatywnych tras eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
„Infrastruktura bałtycka może stać się opłacalnym i niezawodnym szlakiem tranzytowym dla ukraińskich produktów. Bałtyckie porty morskie mają dużą zdolność do przeładunku produktów rolnych - 25 mln ton rocznie dla samego zboża” - czytamy w liście, który wystosowali litewscy ministrowie.
W komunikacie MSZ Litwy zauważono, że „uproszenie procedur administracyjnych na granicy polsko-ukraińskiej, przeniesienie procedur celnych do portów bałtyckich może pozwolić na kilkukrotny wzrost transportu drogowego i kolejowego produktów rolnych”.
16:00. UNESCO oceni zniszczenia zabytków w Odessie
W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał – powiadomił resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO.
CZYTAJ WIĘCEJ: Misja UNESCO pojedzie na Ukrainę. Oceni skalę spowodowanych przez rosyjskie ostrzały zniszczeń w Odessie
14:00. Rosyjskie kolumny sprzętu wojskowego zmierzają do Berdiańska
Duża ilość rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy kieruje się przez Mariupol do Berdiańska na południu Ukrainy – poinformował doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.
„W ciągu tygodnia zauważono co najmniej dwie kolumny po 30 sztuk (sprzętu) jadące z kierunku Nowoazowska w stronę Manhusza/Berdiańska” – napisał Andriuszczenko. Podkreślił, że jest to największe ujawnione przemieszczenie od początku lata. W kolumnach jechały ciężarówki z amunicją i przyczepionymi armatami klasy Rapira, cysterny paliwowe i autobusy.
Według Andriuszczenki ruch kolumn jest związany albo z uzupełnieniem składu osobowego, którego część przerzucono w zeszłym tygodniu w kierunku Berdiańska i Mariupola, albo też jest to bezpośrednie wzmocnienie linii frontu w obwodzie zaporoskim.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińskie władze alarmują o rosyjskich kolumnach wojsk zmierzających do Berdiańska
13:30. Rosja chce zablokować eksport zboża i doprowadzić do głodu na świecie
Rosja chce całkowicie zablokować eksport ukraińskiego zboża i doprowadzić do głodu na świecie - powiedział szef władz obwodu odeskiego Ukrainy Ołeh Kiper. Wojska rosyjskie od tygodnia prowadzą serię ataków na Odessę i inne ukraińskie porty nad Morzem Czarnym.
Kiper przekazał również, że liczba rannych w przeprowadzonym w nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskim ataku na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim wzrosła do siedmiu. Jeden z rannych jest w stanie krytycznym. Wcześniej informowano o czterech rannych.
12:30. Kamyszin: Chcemy, by Ukraina była największym producentem broni w Europie
„Ukraina stanie się arsenałem zbrojeniowym wolnego świata i ekspertem od wojny konwencjonalnej. Chcemy, by nasz kraj stał się największym producentem broni w Europie” – powiedział PAP.PL minister przemysłu strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszin, który kieruje jednym z najważniejszych ukraińskich resortów od marca 2023 roku. Jak zaznacza, głównym celem pierwszych 100 dni jego urzędowania, było doprowadzenie ministerstwa do pracy w pełnowymiarowym zakresie.
„Nikt nie wiedział, co robić dalej i czy w ogóle będziemy funkcjonować jako osobne ministerstwo. Wcześniej podlegaliśmy Ministerstwu Gospodarki Ukrainy” – powiedział Kamyszin. „Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że mój resort jest pełnoprawnym uczestnikiem procesów na politycznej arenie” – podkreślił.
Czym obecnie zajmuje się ministerstwo? „Przede wszystkim budujemy potęgę Ukrainy jako producenta broni. Mamy już pierwsze sukcesy, nie mogę zdradzić wiele więcej, ale największy nacisk kładziemy na produkcję pocisków” - zaznaczył.
11:00. Media: nocny atak dronami na Moskwę był dziełem wywiadu wojskowego
Atak dronami na Moskwę w nocy z niedzieli na poniedziałek był operacją specjalną wywiadu wojskowego Ukrainy – poinformował portal RBK-Ukraina, powołując się na źródła w ukraińskich służbach specjalnych. Dodał, że „wszystkie ptaszki doleciały do Moskwy”.
Wcześniej mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin, cytowany przez niezależny rosyjski portal Mediazona, podał, że Moskwę zaatakowały dwa drony. Jeden z nich – jak podał inny niezależny portal rosyjski Meduza – trafił w centrum biznesowe przy ulicy Lichaczowa, a drugi spadł niedaleko gmachu rosyjskiego ministerstwa obrony i sztabu rosyjskiego wywiadu cybernetycznego.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie odczują codzienność Ukraińców? „Nocny atak dronów w Moskwie to dzieło wywiadu wojskowego Kijowa”
10:45. Belgowie przeszkolili około tysiąca żołnierzy z Ukrainy
Belgijska armia przeszkoliła dotychczas około tysiąca ukraińskich żołnierzy - poinformowała minister obrony Belgii Ludivine Dedonder. Wkrótce ma zacząć się szkolenie Ukraińców na samolotach F-16. Z informacji, jaką przekazała dziennikowi „De Morgen” wynika, że część szkoleń odbywała się poza granicami Belgii i była przeprowadzona w ramach unijnego programu wzmacniania Sił Zbrojnych Ukrainy.
W przeszkolenie ukraińskich żołnierzy zaangażowanych jest około 100 belgijskich specjalistów. Pracują oni w Belgii, Polsce i Niemczech, gdzie m.in. szkolą snajperów oraz artylerzystów. Minister Dedonder przypomina, że belgijscy piloci zaczną również od sierpnia szkolić Ukraińców na samolotach F-16.
09:10. Brytyjski resort obrony: Rosyjscy uczniowie będą się uczyć obsługi dronów bojowych
Wszystkie rosyjskie dzieci w wieku szkolnym mają być uczone podstaw obsługi dronów bojowych, co wskazuje na to, jak Rosja postrzega ich rolę we współczesnych wojnach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, rosyjski senator Artiom Szejkin ogłosił, że lekcje będą obejmować prowadzenie rozpoznania terenu i sposoby przeciwdziałania wrogim bezzałogowym statkom powietrznym (UAV).
W zmienionym programie nauczania „Podstaw bezpieczeństwa życia” dla uczniów klas 10 i 11, który ma obowiązywać od 1 września, lekcje z obsługi dronów dołączą do szkolenia z karabinu szturmowego, umiejętności posługiwania się granatami ręcznymi i udzielania pierwszej pomocy na polu walki.
„Odnowiony przez Rosję nacisk na szkolenie wojskowe dzieci jest w dużej mierze próbą wytworzenia kultury zmilitaryzowanego patriotyzmu, a nie rozwijania prawdziwych zdolności. Tym niemniej dodanie umiejętności w zakresie UAV podkreśla, w jaki sposób Rosja zidentyfikowała wykorzystanie taktycznych UAV na Ukrainie jako trwały element współczesnej wojny” - oceniono.
09:00. Reuters: Atak dronami na magazyn amunicji na Krymie
Magazyn amunicji w mieście Dżankoj na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie został zaatakowany przez drony – podała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Krymu z nadania Moskwy Siergieja Aksjonowa.
Aksjonow oświadczył, że siły rosyjskiej obrony przeciwlotniczej przechwyciły nad tym obszarem 11 dronów. W okolicy uszkodzony został także budynek mieszkalny.
08:18. Ukraińscy wyzwolili spod rosyjskiej okupacji ponad 192 km kwadratowe
W rezultacie prowadzonej kontrofensywy Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji ponad 192 km kwadratowe terytorium na południu kraju – poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. W ciągu ostatniego tygodnia wyzwolono tam ponad 12 km kwadratowych.
Według Malar na kierunku bachmuckim, na wschodzie kraju, wyzwolono od początku kontrofensywy 35 km kwadratowych, a w ostatnim tygodniu około 4 km kwadratowych terytorium.
07:48. ISW: Grupa Wagnera na Białorusi nie stanowi zagrożenia dla Polski ani dla Ukrainy
Siły najemniczej Grupy Wagnera, które przebywają na Białorusi, nie stanowią zagrożenia militarnego dla Polski ani dla Ukrainy, o ile nie zostaną wyposażone w ciężką broń – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Nawet w razie jej doposażenia Grupa Wagnera „nie stanowi istotnego zagrożenia dla NATO” – podkreślił think tak.
ISW nawiązał do niedzielnego spotkania Władimira Putina z Alaksandrem Łukaszenką w Petersburgu, podczas którego dyktatorzy Rosji i Białorusi rozmawiali o Grupie Wagnera jako zagrożeniu dla Polski.
Nic nie wskazuje na to, by bojownicy Grupy Wagnera na Białorusi posiadali ciężką broń niezbędną do przypuszczenia poważnej ofensywy przeciwko Ukrainie czy Polsce bez poważnego dozbrojenia, gdyż oddanie takiej broni rosyjskiemu ministerstwu obrony było warunkiem porozumienia między Putinem, Łukaszenką i (właścicielem Grupy Wagnera Jewgienijem) Prigożynem kończącego zbrojny bunt” wagnerowców w czerwcu
— podkreśla ISW.
07:36. Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim
Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
Tej nocy został przeprowadzony prawie czterogodzinny atak dronami Shahed-136 na infrastrukturę portową Dunaju. Trzy drony zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej
— oznajmił Nazarow na Telegramie
W wyniku ostrzału zniszczony został hangar ze zbożem i uszkodzone zbiorniki do przechowywania innych towarów. W jednym z pomieszczeń produkcyjnych wybuchł pożar, który został już ugaszony.
07:05. Szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 rozpocznie się w sierpniu
Szkolenie ukraińskich pilotów, którzy będą pilotować amerykańskie myśliwce F-16, rozpocznie się w sierpniu i potrwa co najmniej pół roku - poinformował w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z CNN.
Zdaniem Reznikowa Ukraina musi stworzyć odpowiednią infrastrukturę dla tych samolotów. Według jego optymistycznej prognozy, ukraińscy piloci będą mogli latać na F-16 już wiosną przyszłego roku.
Reznikow podkreślił, że gdyby Ukraina miała teraz te myśliwce, z pewnością pomogłyby one w poczynieniu większych postępów podczas kontrofensywy.
00:00. Prezydent Zełenski: Rosja zbliża się do własnego demontażu z historii
Mimo wszelkich prób złamania Ukrainy jest przed nią przyszłość, bo chroni kulturę, a Rosja zbliża się tylko do jednego: własnego demontażu z historii – oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do ataku sił rosyjskich na Odessę z ostatniej nocy.
Najważniejsze, że mimo wszelkich prób złamania naszego państwa i naszych ludzi wiemy na pewno, że my, Ukraina, mamy przed sobą przyszłość, bo chronimy kulturę i człowieczeństwo. A Rosja poprzez swój terror zbliża się tylko do jednego: własnego demontażu z historii
— oznajmił Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Prezydent podkreślił, że w wyniku rosyjskiego ataku na Odessę w nocy z soboty na niedzielę uszkodzonych zostało prawie 50 budynków, z których 25 to zabytki architektury.
Zaznaczył też, że w Sobór Przemienienia Pańskiego, który – wedle jego opinii – jest jednym z najcenniejszych na Ukrainie, trafiła rosyjska rakieta Ch-22.
W 1936 roku rozgrabili go i zniszczyli bolszewicy. Już w niepodległej Ukrainie sobór został odnowiony, a teraz terroryści znów usiłują go zniszczyć
— powiedział Zełenski.
Zapewnił przy tym, że świątynia zostanie odbudowana.
Dodał, że wśród budynków, które ucierpiały w ataku, jest także konsulat Gruzji, już drugi - po konsulacie Chin - uszkodzony w tym mieście.
Zełenski poinformował, że w ostatnim ataku na Odessę zginęła jedna osoba, a 20 zostało rannych, w tym czworo dzieci w wieku 11-17 lat.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/655731-relacja-516-dzien-wojny-na-ukrainie