Unia Europejska może pożyczyć Tunezji 900 mln euro na wsparcie jej gospodarki - powiedział dziennikarzom w Brukseli urzędnik UE. Rozmowy w tej sprawie mają odbyć się w trzecim kwartale i będą uzależnione od porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).
Gospodarka Tunezji przeżywa kryzys i cierpi z powodu niedoboru podstawowych towarów. Powodem jest wysokie zadłużenie. Jak podkreśla Reuters, większość długu ma charakter wewnętrzny, ale jeszcze w tym roku należy spłacić kredyty zagraniczne, a agencje ratingowe ostrzegają, że Tunezja może stać się niewypłacalna.
„Pomoc makro jest wciąż na stole, ale (Tunezja) musi spełniać warunki MFW” – powiedział urzędnik UE. „Tunezja twierdzi, że może nie potrzebować porozumienia z MFW, więc zobaczymy w trzecim kwartale”
— dodał.
W zamian za wsparcie finansowe tunezyjski rząd podjąłby działania mające na celu powstrzymanie nielegalnego przekraczania granicy przez Morze Śródziemne - wynika z porozumienia osiągniętego w niedzielę przez Unię Europejską i Tunezję.
O porozumieniu poinformował w niedzielne popołudnie rzecznik ustępującego premiera Holandii Marka Ruttego. Szef rządu Niderlandów przebywał w Tunezji wspólnie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premier Włoch Giorgią Meloni.
Podpisany między Tunezją a UE pakt zawiera „porozumienia dotyczące zakłócenia biznesu przemytników i handlarzy ludźmi, wzmocnienia kontroli granicznej oraz poprawy (w kwestii) rejestracji i powrotu (osób odsyłanych z Europy-PAP). Wszystkie niezbędne środki dla wzmocnienia wysiłków na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji” – napisał na Twitterze premier Holandii.
Porozumienie jest bezpośrednim efektem wcześniejszych rozmów europejskich polityków z władzami w Tunisie. Miesiąc temu, po spotkaniu z prezydentem Tunezji Kaisem Saiedem, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zadeklarowała natychmiastowe uruchomienie pomocy finansowej na walkę z przemytem ludzi oraz wsparcie tunezyjskiej gospodarki.
Obiecano wówczas 900 mln euro na reformy gospodarcze, w tym 150 mln euro na zmiany, których wprowadzenia domaga się Międzynarodowy Fundusz Walutowy. „Tunezja potrzebuje pomocy finansowej, ponieważ jej gospodarka znajduje się w opłakanym stanie” – przypomina w niedzielę belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”.
Porozumienia wówczas nie osiągnięto, jednak służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały mediom komunikat, w którym wskazano, iż „Unia Europejska i Tunezja uzgodniły, że będą wspólnie pracować nad kompleksowym pakietem partnerskim”.
Tunezja od lat jest ważnym punktem wyjścia dla nielegalnych migrantów do krajów Unii Europejskiej. W ostatnich miesiącach przemytnicy ludzi masowo wykorzystują tzw. trasę tunezyjską, co jest szczególnie bolesne dla Włoch, ponieważ wyspy tego kraju znajdują się zaledwie 70 km od tunezyjskiego wybrzeża.
PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/654984-unia-europejska-moze-pozyczyc-tunezji-900-mln-euro
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.