Samobójcza śmierć 12 lipca telewizyjnego celebryty 27-letniego Ryujiego Higi, znanego pod pseudonimem artystycznym Ryuchell, rzuciła nowy cień na ideologię gender. Wydarzenie to odbiło się echem także w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pozostający w związku małżeńskim z inną znaną artystką Tetsuko Okuhira, z którą miał syna, Ryuchell zdecydował się w zeszłym roku na zmianę płci z mężczyzny na kobietę. Towarzyszyły temu rozwód a zarazem założenie „nowego rodzaju rodziny” w stylu LGBT. Według tokijskiego dziennika „The Japan Times” artysta odebrał sobie życie, „choć na razie nie są znane powody tego kroku, które próbuje ustalić policja”.
Odrzucenie rozdziału między płciami
Urodzony na Okinawie w 1995 Ryuji Higa – Ryuchell po ukończeniu szkoły średniej przybył do Tokio i rozwinął tu swój talent projektanta mody. Zaczął tworzyć nowy typ modnych ostatnio ubrań, tzw. „genderless-kei”, które – według BBC News – „łączą w sobie cechy i techniki męskie i żeńskie, nadając im wygląd androgeniczny [męskopodobny]”. Występując często w różnych programach telewizyjnych jako „inspirująca osobowość” Ryuchell tłumaczył, że „wyznawcy tego stylu odrzucają tradycyjne zasady rozdziału między płciami i chcą tworzyć ‘nowe standardy piękna’”.
W 2016 artysta poślubił modelkę Tetsuko Okuhira, znaną bardziej pod pseudonimem Peco. Oboje zaczęli występować razem w widowiskach telewizyjnych, lansując nowy styl mody. W 2018 przyszedł na świat ich syn. W 2022 Yuchell ogłosił, że zmienia płeć. Następnie para postanowiła się rozwieść, ale po to, aby założyć „nowy rodzaj rodziny” i że już jako para LGBT będzie razem wychowywać swojego syna.
Celebryta został znaleziony martwy dzień po tym, jak jego była żona opublikowała zdjęcie ich syna świętującego piąte urodziny.
Zaangażowanie w działalność ruchu LGBT
Artysta zaczął coraz bardziej angażować się w działalność ruchu LGBT w Japonii. Przewodniczył m.in. tutejszej Paradzie Równości LGBT – tzw. Tokyo Rainbow Pride. Według BBC jest to jedno z najważniejszych wydarzeń tego ruchu w Azji.
Decyzja o zmianie płci a następnie samobójstwo telewizyjnego celebryty wywołały liczne komentarze i reakcje w japońskich środkach przekazu, przywołanych przez BBC 13 bm. Niektórzy internauci skrytykowali „sytuację, w której nie ma ojca w rodzinie z powodu zmiany płci”. Wielu innych wyraziło szok i smutek z powodu samobójstwa, które określili jako „zabójstwo z powodu gender (character assassination)”, zaznaczając przy tym, że „można było tego uniknąć”.
CZYTAJ TAKŻE:
wkt/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/654971-samobojstwo-gwiazdy-lgbt-w-japonii-cien-na-ideologie-gender