Trwa 509. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Poniedziałek, 17 lipca 2023 r.
22:26. Zełenski: Zaproponowałem Turcji i ONZ kontynuację inicjatywy zbożowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek o skierowaniu do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa propozycji kontynuowania inicjatywy zbożowej albo jej analogicznej wersji w trójstronnym formacie.
Nikt nie ma prawa do niszczenia bezpieczeństwa żywnościowego żadnego narodu. Jeśli grupa osób gdzieś na Kremlu uważa, że rzekomo ma prawo do decydowania, czy będzie jedzenie na stołach w różnych krajach (…), to świat może pokazać, że nikt nie ma zezwolenia na szantaż
— oświadczył Zełenski na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.
Jak zaznaczył, Rosja już pierwszego dnia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie zniszczyła swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim. Atakowała także porty i terminale zbożowe. Skutek tych działań to destabilizacja rynków żywnościowych i chaos w krajach, które zależą od importu żywności - dodał.
Ukraińska żywność to bazowe bezpieczeństwo dla 400 mln ludzi
— podkreślił.
20:12. Reznikow: Kolejne spotkanie formatu Ramstein we wtorek
Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, czyli tzw. formatu Ramstein, odbędzie się we wtorek - poinformował w poniedziałek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Przypomnę, że w sprawie każdego rodzaju zagranicznego uzbrojenia, które od dawna jest na froncie, na początku słyszałem „nie, tego nie będzie, to niemożliwe”. W rzeczywistości jest to możliwe, ale w swoim czasie i pod warunkiem naszego uporu. 18 lipca będziemy kontynuować pracę nad niemożliwym na kolejnym spotkaniu w formacie Ramstein
— napisał minister na portalu Liga.net.
Grupa kontaktowa ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zwana grupą Ramstein, została zawiązana 26 kwietnia 2022 roku w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. Jest to międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Kijowa.
18:50. Doradca prezydenta proponuje utworzenie patroli pilnujących korytarzy zbożowych
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, zaproponował utworzenie wojskowych patroli, które miałyby pilnować korytarzy zbożowych, co - według niego - umożliwiłoby kontynuację eksportu żywności z Ukrainy. Napisał na Twitterze, że trwa „seans publicznego poniżania się i błagania o przychylność” agresora, który złamał porozumienie.
Zamiast tego, jak wskazał, należałoby podjąć odpowiednie działania prawne, „zagwarantować wojskowe patrolowanie korytarzy zbożowych wzdłuż uznanych na arenie międzynarodowej granic i zwrócić Rosji uwagę, że utrudnianie ruchu statków w ramach prawa międzynarodowego jest niedopuszczalne”. Czy znajdą się chętni do utworzenia potencjalnego patrolu, to inna kwestia - dodał.
17:30. Ewakuacja dzieci z części obwodu charkowskiego
Z powodu codziennych rosyjskich ostrzałów władze zarządziły przymusową ewakuację dzieci z części obwodu charkowskiego przy granicy z Rosją - poinformował szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. Ewakuacją zostanie objętych 194 dzieci z dziewięciu miejscowości w hromadzie (gminie) wołczańskiej.
„Te miejscowości są codziennie ostrzeliwane. Dzisiaj rano ostrzelano miasto Wołczańsk, ranna została jedna osoba. Ostrzały prowadzone są nie tylko z (systemów) S-300, lecz ze wszystkich rodzajów uzbrojenia”
— podkreślił Sybiehubow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Gubernator przekazał, że wstępnie ustalono, iż dzieci będą przewiezione do Charkowa. Następnie możliwe jest ich rozlokowanie w innych obwodach kraju, np. rówieńskim i połtawskim.
17:00. Propagandystka grozi odwetem za eksplozję na moście Krymskim
„Jeśli to prawda, że atak na most Krymski został przeprowadzony z pomocą brytyjskich służb specjalnych, czy to czyni Tower Bridge uzasadnionym celem? Moim zdaniem tak” - napisała w mediach społecznościowych rosyjska propagandystka Margarita Simonjan.
Jej wpis opublikował Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.
16:45. Zełenski: Trzeba robić wszystko, by nadal eksportować zboże przez Morze Czarne
Trzeba robić wszystko, nawet bez Rosji, by wykorzystywać czarnomorski korytarz do dostaw zboża - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że Kijów czeka na odpowiedź w tej sprawie ze strony ONZ i Turcji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Zełenski: Trzeba robić wszystko, by nadal eksportować zboże przez Morze Czarne. Nawet bez Rosji. Nie boimy się!
16:30. Kułeba: Jeden zniszczony rosyjski most to mniej zabitych Ukraińców
Prawda jest taka, że jeden zniszczony rosyjski most oznacza mniej straconych ukraińskich istnień - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiego programu CBS Mornings minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, odnosząc się do uszkodzenia rosyjskiego mostu prowadzącego na okupowany Krym.
Kułeba podkreślił, że Rosja wykorzystywała ten most do zaopatrywania swoich sił okupacyjnych na terenach południowej Ukrainy. Szef ukraińskiego MSZ przekazał, że o incydencie dowiedział się z mediów i „nie ma oficjalnych informacji” na ten temat.
Według źródeł portalu Ukrainska Prawda nocny atak na Most Krymski był operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskiej marynarki wojennej.
16:20. Borrell: Rosja wykorzystuje głód ludzi jako broń
Rosja wykorzystuje głód jako broń - powiedział Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując decyzję Kremla o wycofaniu się z umowy o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.
„Przykro mi to mówić, ale dzisiaj Rosja odmówiła przedłużenia tej umowy. Jest to coś bardzo poważnego, co spowoduje wiele problemów dla wielu ludzi na całym świecie. My ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprzez nasze korytarze solidarnościowe udostępnić ukraińskie zboże ludziom, którzy je jedzą” - powiedział Borrell.
15:20. Rosyjski samolot szturmowy Su-25 spadł do Morza Azowskiego
Do Morza Azowskiego, w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, spadł rosyjski samolot szturmowy Su-25 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
Lokalne władze, cytowane przez agencję, przekazały, że pilot katapultował się. Władze Kraju Krasnodarskiego podały, że został uratowany z wody, natomiast serwis Mash napisał, że pilot zmarł po tym, jak został ewakuowany na brzeg. Według serwisu Baza Su-25 najprawdopodobniej wykonywał lot szkoleniowy. Wstępna przyczyna wypadku to awaria silnika.
15:00. Dwóch zabitych, 10 rannych w ostrzale centrum miasta Białopole
Dwie osoby zginęły, a co najmniej 10 zostało rannych w rosyjskim ostrzale centrum Białopola - poinformował Jurij Zarko, mer tego miasta w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy.
Władze obwodu sumskiego podały, że rosyjskie wojska ostrzelały z artylerii centrum miasta ok. godz. 12.30 (11.30 w Polsce). Doszło do trzech eksplozji. Zniszczony został lokal administracji. Miejscowe służby ratunkowe przekazały, że wśród rannych jest pięciu ich pracowników.
13:25. Rosjanie atakują w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim
Wojska rosyjskie prowadzą aktywne działania szturmowe na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy; siły ukraińskie utrzymują jednak zajmowane pozycje - poinformował szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
„Na kierunku Kupiańska trwają walki. Wróg prowadzi aktywne działania szturmowe. To już nie są małe grupy dywersyjno-zwiadowcze, a rzeczywiście działania szturmowe. Jednak nasi żołnierze pozostają na swoich pozycjach i prowadzą działania w celu zniszczenia wroga”
— powiedział Syniehubow. Urzędnik, cytowany przez agencję Ukrinform, potwierdził tym samym słowa wiceminister obrony Hanny Malar na temat sytuacji na kierunku Kupiańska. Celem działań Rosjan na tym odcinku frontu jest m.in. zajęcie niewielkiej części sąsiedniego obwodu ługańskiego, która nie znalazła się pod okupacją.
12:20. Papieski wysłannik ds. Ukrainy z misją w Waszyngtonie
Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy włoski kardynał Matteo Zuppi złoży od dziś do środy wizytę w Waszyngtonie - ogłosił Watykan. W wydanym komunikacie poinformowano, że „wizyta odbywa się w kontekście misji mającej na celu krzewienie pokoju na Ukrainie”.
Stolica Apostolska podkreśliła, że w trakcie wizyty przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch w USA dojdzie do wymiany poglądów na temat „tragicznej aktualnej sytuacji”. Chodzi też, jak dodano, o „wsparcie inicjatyw humanitarnych, by złagodzić cierpienia osób najbardziej dotkniętych i najsłabszych, szczególnie dzieci”.
11:30. Kreml oznajmił, że umowa zbożowa przestała obowiązywać
Jak przekazała agencja Interfax-Ukraina, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Moskwa powróci do realizacji umowy, gdy spełnione zostaną warunki dotyczące Rosji. MSZ w Moskwie oznajmiło, że Rosja poinformowała Turcję, Ukrainę i ONZ, że jest przeciwna przedłużeniu umowy zbożowej - informuje Reuters.
Umowa zbożowa, gwarantująca bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Porozumienie to było już kilkakrotnie przedłużane. Po ostatnim takim przedłużeniu terminem wygaśnięcia umowy była data 17 lipca. Rosja groziła, że nie przedłuży umowy, ponieważ kilka jej żądań dotyczących eksportu zboża i nawozów nie zostało spełnionych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kreml wycofał się z umowy zbożowej! Szefowa KE: „To cyniczny ruch”. Z kolei Erdogan zamierza rozmawiać w tej sprawie z Putinem
11:10. Rzecznik SBU: Incydent na moście na Krym wyjaśnimy po naszym zwycięstwie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poda szczegóły na temat incydentu na rosyjskim moście na okupowany Krym dopiero po zwycięstwie Ukrainy w wojnie - oświadczył rzecznik SBU Artem Dechtiarenko dodając, że most „nie wytrzymał obciążenia wojną”.
„Ze względu na liczne zapytania mediów na temat kolejnego incydentu na moście na Krym informujemy, że wszystkie szczegóły dotyczące organizacji wybuchu SBU na pewno ujawni po naszym zwycięstwie” - oświadczył rzecznik. „Na razie z zainteresowaniem obserwujemy, jak jeden z symboli reżimu putinowskiego po raz kolejny nie wytrzymał obciążenia wojną” - dodał.
10:00. Kto stoi za wybuchem na Moście Krymskim?
Incydent na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym był operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Marynarki Wojennej Ukrainy - twierdzą źródła portalu ukraińskiego publicznego nadawcy Suspilne. Oficjalnie Marynarka Wojenna Ukrainy zapewniła, że nie ma takich danych.
O związku sił specjalnych Ukrainy z incydentem powiedziały portalowi Suspilne źródła w organach bezpieczeństwa państwa.
09:00. ISW: Rośnie niesubordynacja wśród rosyjskich dowódców
Pojawia się coraz więcej doniesień o zwolnieniach i aresztowaniach rosyjskich dowódców, którzy kierują najbardziej skutecznymi oddziałami walczącymi przeciwko Ukrainie; prawdopodobnie wiąże się to z niesubordynacją wobec kierownictwa rosyjskiego resortu obrony - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.
W ostatnim czasie odwołano dowodzącego 58. armią generała Iwana Popowa i dowódcę 106. dywizji powietrznodesantowej generała Władimira Sieliwiorstowa - wylicza ISW. Dodaje, że według źródeł rosyjskich zdymisjonowano również dowódcę 7. dywizji wojsk powietrznodesantowych generała Aleksandra Korniewa i 90. dywizji pancernej generała Ramila Ibatułlina oraz kilku innych wyższych oficerów.
Według pogłosek, rosyjskie ministerstwo obrony ma się również przygotowywać do zwolnienia dowódcy wojsk powietrznodesantowych (WDW) generała Michaiła Tieplinskiego.
08:30. Ukraiński wiceminister obrony: wyzwoliliśmy w ciągu tygodnia 7 km kwadratowych pod Bachmutem i 11 km na południu
Armia ukraińska w ciągu tygodnia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji blisko 7 km kwadratowych terytorium na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim oraz prawie 11 km kwadratowych na kierunkach Melitopola i Berdiańska na południu Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Ogółem podczas natarcia na kierunku Bachmutu wyzwolono ponad 30 km kwadratowych terytorium - dodała Malar w komunikacie przekazanym przez oficjalny kanał Military Media Center.
Na południu w ciągu minionego tygodnia siły ukraińskie odniosły pewne sukcesy i „wyzwolono prawie 11 km kwadratowych terytorium” - dodała Malar. Podkreśliła, że natarcie na kierunku Melitopola i Berdiańska - miast w obwodzie zaporoskim - jest kontynuowane.
07:56. Rzecznik ukraińskiego wywiadu: Rosjanie będą mieć problemy z logistyką z powodu incydentu na moście
Rosjanie będą mieć problemy z logistyką z powodu incydentu na rosyjskim moście prowadzącym na okupowany Krym - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Zaznaczył, że wywiad nie komentuje przyczyn incydentu.
Dowództwo rosyjskie „wykorzystuje półwysep jako wielki węzeł logistyczny w celu przerzucania sił i środków w głąb terytorium Ukrainy. Oczywiście, jakiekolwiek problemy logistyczne będą dodatkową trudnością dla okupantów, tworzącą potencjalne korzyści dla ukraińskich sił obrony” - powiedział rzecznik.
W wypowiedzi dla portalu Suspilne Jusow zastrzegł, że wywiad ukraiński nie komentuje przyczyn incydentu. Dodał następnie:
można jedynie przytoczyć słowa szefa HUR Kyryło Budanowa, iż most na Krym jest tam konstrukcją zbędną.
07:05. Słychać eksplozje na Moście Krymskim
Agencja RBC-Ukraine podała, że w poniedziałek nad ranem było słychać eksplozje na Moście Krymskim łączącym okupowany Krym z Rosją.
Jak pisze Reuters, szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow poinformował na kanale Telegram, że ruch na moście został wstrzymany z powodu „nagłej sytuacji”. Nie podał jednak żadnych szczegółów.
Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Krym z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie to jest wykorzystywane przez Moskwę do transportu żołnierzy i sprzętu na Krym, a następnie na Ukrainę
00:00. Ukraińskie siły na południu posunęły się o ponad kilometr w kierunku Berdiańska
Ukraińskie siły posunęły się o ponad kilometr w kierunku Berdiańska, poinformował w niedzielę Wałerij Szerszeń, rzecznik sił obrony na kierunku taurydzkim na południu Ukrainy. Dodał, że siły Kijowa „prowadzą rozpoznanie terenu z powietrza, rozminowują obszar i angażują wroga w ataki ogniowe i wdrażają środki”.
Siły rosyjskie stawiają silny opór, ale ukraińskie jednostki szturmowe konsolidują swoje pozycje na osiągniętych granicach
— przekazał prasie rzecznik.
Sytuacja w kierunku Melitopola pozostaje niezmieniona
— dodał.
W Berdiańsku w ostatnim czasie celem ostrzału ukraińskiego był hotel, gdzie mieścił się rosyjski punkt dowodzenia. Uderzenie spowodowało wielkie straty wśród wojskowych - zginął m.in. rosyjski generał Oleg Cokow, dowodzący jednym z kluczowych odcinków frontu w obwodzie zaporoskim.
Znajdujące się w obwodzie zaporoskim Melitopol i Berdiańsk znajdują się od początku inwazji pod rosyjską okupacją. We wrześniu ubiegłego roku Rosja przeprowadziła pozorowane referendum w sprawie „aneksji” obwodu zaporoskiego wraz z obwodami donieckim, ługańskim i chersońskim.
red./PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/654883-relacja-509-dzien-wojny-na-ukrainie-atak-na-most-krymski