Trwa 505. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Czwartek, 13 lipca 2023 r.
23:17. Pentagon: Nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w walkach
Nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w walkach na Ukrainie - powiedział w czwartek dziennikarzom rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder. Resort poinformował też, że przekazana amerykańska amunicja kasetowa jest już na Ukrainie.
W tym momencie nie widzimy, by siły Grupy Wagnera uczestniczyły w jakiejkolwiek znaczącej roli we wsparciu działań wojennych na Ukrainie
— powiedział Ryder.
Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami gen. Douglas Sims z Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformował też, że na Ukrainę dotarła już ofiarowana przez USA amunicja kasetowa DPICM.
22:30. Były mer Melitopola: Ok. 200 rosyjskich żołnierzy zginęło w ataku na Tokmak
Iwan Fedorow, były mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, przebywający obecnie na terenach kontrolowanych przez rząd w Kijowie, poinformował w czwartek na kanale Telegram, że podczas niedawnego ataku na również okupowane miasto Tokmak została trafiona rosyjska baza. Miał zginąć w niej komendant oraz do 200 rosyjskich żołnierzy.
Jak twierdzi brytyjski portal telewizji Sky News, o ile nie można zweryfikować tych doniesień, to informacje o serii eksplozji pojawiły się również ze strony funkcjonariuszy okupacyjnych.
Siły ukraińskie regularnie atakują Tokmak, ponieważ jest to ważny węzeł rosyjskiej obrony.
21:13. Rosja planuje budowę 25 nowych kolonii karnych na terenach okupowanych
Rosja więzi tysiące cywilów ukraińskich na swym terytorium i na terenach okupowanych i chce tę liczbę jeszcze zwiększyć: planuje bowiem budowę 25 nowych kolonii karnych na okupowanych ziemiach Ukrainy - informuje w czwartek agencja Associated Press.
AP dotarła do dokumentu, zgodnie z którym rząd rosyjski planuje powstanie 25 nowych kolonii karnych i sześciu innego rodzaju ośrodków penitencjarnych na okupowanym terytorium Ukrainy. Mają one powstać do 2026 roku. Ponadto w maju br., jak przypomina agencja, Władimir Putin podpisał dekret, który przewiduje wysyłanie ludzi z terenów objętych stanem wojennym - czyli z ziem okupowanych - do miejsc, gdzie nie ma stanu wojennego. W praktyce umożliwia to deportację w głąb Rosji tych Ukraińców, którzy sprzeciwiają się okupacji. AP udokumentowała już wiele takich przypadków.
Agencja opisuje, że Ukraińcy w niewoli rosyjskiej są zmuszani np. do kopania okopów na linii frontu czy grobów zbiorowych - dla tych więźniów, którzy nie przeżyli. Za odmowę mogą być zastrzeleni na miejscu. Wielu więźniów jest pozbawionych praw w świetle przepisów rosyjskich.
18:40. Bułgaria przekazuje Ukrainie 100 wozów opancerzonych
Bułgaria przekaże w najbliższym czasie Ukrainie 100 wozów opancerzonych. Jest to kolejny pakiet pomocy, o którym zadecydowały władze kraju po zmianie rządu w czerwcu b.r.
Propozycję przekazania nieużywanych wozów, znajdujących się w magazynach resortu spraw wewnętrznych, złożyły rządzące partie Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria oraz GERB, a poparła ją partia tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS).
Poseł GERB Daniel Mitow, dawny minister spraw zagranicznych, poinformował, że wniosek o przekazanie Ukrainie wozów opancerzonych złożono po ubiegłotygodniowej wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Sofii. Według Mitowa wozy, które nigdy nie były używane i znajdują się w magazynach MSW, po przekazaniu Ukrainie zostaną zastąpione przez pojazdy amerykańskie.
Dotychczas Bułgaria nie przekazywała Ukrainie opancerzonych wozów; dostarczała głównie amunicję.
17:36. Portal wojskowy: na smartfonach Ukraińców przebywających w Rosji instalowane jest oprogramowanie szpiegujące
Rosyjskie służby specjalne potajemnie instalują oprogramowanie szpiegujące na smartfonach obywateli Ukrainy, którzy przekraczają granicę z Rosją; program ten umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem, a także dostęp do lokalizacji i plików użytkownika - ostrzegł w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Przypadki instalacji tego oprogramowania odnotowano również na smartfonach naszych obywateli, którzy wjechali do Rosji z krajów Unii Europejskiej - dodano w komunikacie rządowego serwisu.
W rosyjskiej niewoli prawdopodobnie przebywa ponad 25 tys. cywilów z Ukrainy. Jeśli nie zostanie wypracowany międzynarodowy mechanizm na rzecz uwolnienia tych osób, powroty naszych obywateli do ojczyzny mogą trwać nawet kilkadziesiąt lat. Dotychczas udało nam się sprowadzić do kraju 2576 osób więzionych w Rosji, lecz tylko 144 spośród nich to cywile - oznajmił 7 lipca ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Według naszych danych, około 86-88 proc. Ukraińców, którzy przeszli przez rosyjskie areszty, doznało tam tortur - informował wówczas przedstawiciel władz w Kijowie
17:00. Reznikow: państwa Zachodu przekażą nam uzbrojenie warte w sumie ponad 1,5 mld euro
Rezultatem zakończonego w środę szczytu NATO w Wilnie są decyzje państw Sojuszu i krajów partnerskich o przekazaniu nam uzbrojenia wartego ponad 1,5 mld euro; otrzymamy m.in. kolejne czołgi Leopard i pociski manewrujące SCALP, a nasi piloci będą szkolić się w obsłudze samolotów F-16 - oznajmił w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Spotkania w stolicy Litwy okazały się bardzo produktywne. Możemy poinformować o pakietach pomocy militarnej zaoferowanych nam przez co najmniej siedem państw. Podjęto też inne decyzje, o których nie będziemy mówić publicznie - napisał polityk na Twitterze
Reznikow wymienił rodzaje broni zaoferowane Ukrainie przez poszczególne kraje:
— Niemcy (pakiet pomocy o wartości 700 mln euro obejmujący m.in. 25 czołgów Leopard 1A5, 40 wozów bojowych Marder, dwie wyrzutnie obrony powietrznej Patriot, 20 tys. pocisków artyleryjskich i 5 tys. sztuk amunicji dymnej);
— Australię (30 transporterów opancerzonych Bushmaster);
— Norwegię (1 tys. dronów zwiadowczych Black Hornet i elementy systemów rakietowych NASAMS; ponadto rząd w Oslo podjął decyzję o zwiększeniu funduszu na pomoc wojskową dla Ukrainy z 240 do 930 mln dolarów);
— Wielką Brytanię (m.in. ponad 70 wozów bojowych i tysiące sztuk amunicji czołgowej);
— Francję (pociski manewrujące SCALP i dodatkowy sprzęt inżynieryjny do rozminowywania);
— Holandię (porozumienie ws. rozpoczęcia w sierpniu szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16, wzmacnianie zdolności Kijowa w zakresie sił artylerii i obrony powietrznej);
— Kanadę (410 mln dolarów na nowe fundusze i projekty wspierające Ukrainę oraz wzmacniające bezpieczeństwo transatlantyckie, pojazdy opancerzone dla ukraińskiej armii).
15:58. „WSJ”: Zatrzymano co najmniej 13 oficerów w sprawie buntu Prigożyna
Co najmniej 13 wysokich rangą oficerów zostało zatrzymanych, zaś 15 zawieszonych w ramach czystki po buncie Jewgienija Prigożyna - doniósł w czwartek „Wall Street Journal”, powołując się na swoje źródła. Wciąż przetrzymywani są szef sił powietrznych gen. Siergiej Surowikin oraz były wiceszef MON gen. Michaił Mizincew.
W tych zatrzymaniach chodzi o to, by wyczyścić szeregi tych, którym nie można więcej ufać
— powiedziało dziennikowi jedno ze źródeł wtajemniczonych w sprawę.
15:36. Dyrektor Białoruskiego Czerwonego Krzyża z symbolem „Z” na ramieniu
Jak wynika z nagrania, które pojawiło się w sieci, w Mariupolu przebywał szef białoruskiego Czerwonego Krzyża. Mężczyzna miał na sobie symbol „Z”.
Dyrektora generalnego białoruskiego Czerwonego Krzyża nagrano w Mariupolu… z symbolem Z na ramieniu. Na pierwszy rzut oka wizyta wyglądała jak zwyczajna pomoc humanitarna. Uwagę mediów przykuł jednak strój, w którym Dzmitryj Szaucou udzielił wywiadu propagandowemu Sputnikowi. Z literą Z na ramieniu opowiadał o „pomocy ukraińskim dzieciom”, które „odpoczywały w tamtym roku” na Białorusi i o tym, jak ważne jest, by dzieci nie cierpiały przez ambicje dorosłych. Sputink nagranie już usunął, ale w internecie nic nie ginie
14:42. Ukraiński generał: otrzymaliśmy już amunicję kasetową przekazaną nam przez USA
Nasza armia otrzymała już amunicję kasetową przekazaną przez USA, ale jeszcze nie użyliśmy tej broni na polu bitwy - powiadomił w czwartek w rozmowie z amerykańską stacją CNN generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania wojsk Tauryda.
Amunicja kasetowa może radykalnie zmienić sytuację (na froncie). Wróg rozumie, że dzięki temu uzbrojeniu osiągniemy przewagę, dlatego (Rosjanie) zrezygnują z (walki) o tereny, na których da się użyć tych pocisków. (…) Jest to bardzo potężna broń. Kierownictwo wyższego szczebla podejmie decyzję na temat miejsc jej zastosowania
— oznajmił Tarnawski.
Generał potwierdził wcześniejsze zapewnienia władz w Kijowie, że ukraińska armia nie użyje broni kasetowej na terenach okupowanych przez agresora, jeśli w wyniku tych działań mogliby ucierpieć cywile.
14:10. PE zatwierdził plany dostarczenia większej ilości amunicji dla Ukrainy
W czwartek Parlament Europejski przyjął plany zwiększenia produkcji amunicji i pocisków rakietowych w UE, aby zaradzić obecnym niedoborom. Dzięki decyzji większe ilości amunicji mają być przeznaczone dla Ukrainy.
Poprzez wprowadzenie ukierunkowanych środków, w tym 500 mln euro finansowania, plan ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi produktów obronnych, w szczególności amunicji artyleryjskiej, pocisków i ich komponentów. Ma to na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę.
13:34. Szef MSZ Ukrainy: otrzymamy F-16 zgodnie z harmonogramem, bez względu na gadanie Ławrowa
Amerykańskie samoloty F-16 trafią na Ukrainę zgodnie z harmonogramem, bez względu na gadanie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa - zapewnił w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Polityk odniósł się w ten sposób do gróźb Kremla, że przekazanie myśliwców Kijowowi zostanie uznane przez Moskwę za „zagrożenie w sferze nuklearnej”.
Jedynym zagrożeniem dla Rosji jest ukraiński żołnierz. Właśnie tego Putin i spółka powinni obawiać się najbardziej. (…) Rosja (będzie musiała) to przełknąć (fakt przekazania Kijowowi samolotów F-16 - PAP)
— dodał Kułeba w komentarzu opublikowanym na Twitterze.
12:46. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa: kraje NATO powinny ujawnić nam majątki naszych skorumpowanych elit
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow oświadczył w czwartek, że kraje NATO powinny udostępnić władzom w Kijowie dane o rachunkach bankowych i aktywach, ukrywanych na Zachodzie przez skorumpowanych przedstawicieli ukraińskich elit.
Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform, mówił o osobach, które określił jako „korupcjoniści”; nie wymienił żadnych nazwisk.
11:48. „Wyprowadzka” Grupy Wagnera
Jak przekonują rosyjskie media, najemnicy z Grupy Wagnera zaczęli opuszczać swoje obozy polowe.
11:45. Ukraińcy zhakowali rosyjską telewizję
Ukraińscy hakerzy po raz kolejny zhakowali rosyjską telewizję i wyemitowali klip Sił Zbrojnych Ukrainy i „Jezioro łabędzie”. Na ekranie rosyjskich odbiorników pojawił się także napis: „Nadszedł czas rozliczenia”.
11:40. Spięcie na linii Londyn-Kijów. Brytyjskie MON: Nie jesteśmy Amazonem
Ukraina powinna pamiętać, że kraje przekazujące jej broń, oddają ją z własnych zapasów i dobrze byłoby, by widziały wdzięczność, a nie tylko kolejne żądania - zauważył podczas odbywającego się w Wilnie szczytu NATO brytyjski minister obrony Ben Wallace. Jak dodał, „nie jesteśmy Amazonem”.
apytany, czy uważa, że brak określenia podczas szczytu konkretnych ram czasowych przyjęcia Ukrainy do NATO, może osłabić morale wojsk tego kraju, Wallace odparł, że nie sądzi, by tak się stało, po czym zwrócił uwagę, iż Ukraina zawsze prosi o więcej, nawet po otrzymaniu kolejnej partii uzbrojenia.
Dodał, że czasami słyszy się „narzekania” ze strony amerykańskich kongresmanów i senatorów na temat wsparcia dla Ukrainy, że „daliśmy 83 miliardy dolarów lub cokolwiek takiego, i wiesz, nie jesteśmy Amazonem”.
Skoro NATO to nie Amazon, to my też nie jesteśmy Netfliksem
— napisała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.
Odniosła się w ten sposób do wypowiedzi brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a, który stwierdził: „nie jesteśmy Amazonem”, komentując ukraińskie żądania przekazywania broni.
10:59. Szef obwodu charkowskiego: od początku wojny zginęło 2 tys. cywilów, są kolejne masowe groby
W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło od początku rosyjskiej inwazji 2038 osób cywilnych, w tym 77 dzieci i bilans ofiar rośnie; władze ukraińskie mają dane o masowych miejscach pochówku ina terenach okupowanych - powiedział szef regionu Ołeh Syniehubow.
Rannych zostało prawie 3 tysiące, w tym 240 dzieci
— powiedział Syniehubow w wywiadzie dla agencji Ukrinform, opublikowanym w czwartek. Podkreślił następnie, że pod okupacją rosyjską wciąż pozostaje 29 miejscowości w rejonie (powiecie) kupiańskim i teren na północy obwodu.
Nie możemy tam się zbliżyć; ostrzały są zbyt gęste
— dodał. Właśnie tam - jak tłumaczył - znajdują się, według informacji posiadanych przez władze, masowe miejsca pochówku cywilów i żołnierzy.
Na pewno nie są one tak wielkie, jak w Iziumie, ale jednak są. Mamy przybliżone dane o miejscach ich rozmieszczenia na północy (obwodu)
— powiedział Syniehubow.
Urzędnik oszacował liczbę zniszczonych miejscowości w obwodzie charkowskim na około 80. Wsie w rejonach bliżej obwodu donieckiego faktycznie przestały istnieć - dodał. Skala zaminowania i warunki są takie, że nawet w miejscowości Cyrkuny, objętej rządowym planem odbudowy, prace są bardzo utrudnione. Syniehubow ocenił, że należałoby szkolić około 2 tysięcy saperów rocznie, a nawet zwiększać tę liczbę do 10 tysięcy.
09:18. Sztab Generalny: nasze oddziały odnoszą sukcesy na południu, wróg stawia silny opór
Oddziały ukraińskie nacierające na kierunku Melitopola i Berdiańska, na południu kraju, odniosły sukcesy w rejonie kilku miejscowości; wojska rosyjskie stawiają silny opór i rzucają do walki rezerwy - oświadczył w czwartek rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andrij Kowalow.
Na kierunkach Nowodanyliwka-Szyroka Bałka, Mała Tokmaczka-Nowopokrowka obrońcy ukraińscy odnieśli sukcesy i umacniają się na osiągniętych rubieżach
— cytuje słowa rzecznika oficjalny kanał Military Media Center.
Kowalow podkreślił, że Rosjanie stawiają „mocny opór, przerzucają swoje oddziały i wojska i aktywnie wykorzystują rezerwy”.
Jak dodał rzecznik, „częściowy sukces” oddziały ukraińskie odniosły także na kierunku okupowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu. Ukraińcy kontynuują natarcie na południe i północ od tego miasta położonego w obwodzie donieckim.
09:15. Dwie osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach obwodu chersońskiego
Dwie osoby zginęły ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy; celem ataków były dzielnice mieszkalne - poinformował w czwartek szef władz regionu Ołeksandr Prokudin w komunikacie na Telegramie.
Wojskowi rosyjscy ostrzelali dzielnice mieszkalne w miejscowościach w obwodzie chersońskim. W wyniku agresji rosyjskiej zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne
— napisał Prokudin.
Jak dodał, Rosjanie zaatakowali w ciągu minionej doby Chersoń łącznie 33 pociskami.
07:40 ISW: Rosja nadal deportuje dzieci ukraińskie
Rosyjskie władze okupacyjne wciąż deportują dzieci ukraińskie do Rosji bądź wywożą je w głąb terenów okupowanych; w szczególności około 700 dzieci wywieziono do Kabardo-Bałkarii na Kaukazie Północnym - poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Analitycy powołują się na informacje kanału w serwisie Telegram związanego z okupacyjną administracją obwodu chersońskiego. Informacja na Telegramie głosi, że 700 dzieci w wieku od sześciu do 16 lat pojechało „by odpocząć i wzmocnić zdrowie” do Kabardo-Bałkarii.
W innym przypadku mowa jest o około 200 dzieciach z Donbasu: jeden z prokremlowskich blogerów wojennych wezwał 11 lipca do zbiórki funduszy na przewiezienie tych dzieci z Donbasu na Krym, gdzie - jak twierdzi - pojadą na obóz letni.
Ponadto doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował o doniesieniach telewizji rosyjskiej Opłot TV, że władze okupacyjne przejęły opiekę nad 444 sierotami w tym mieście. Opłot TV to stacja telewizyjna działająca w tzw. Donieckiej Republice Ludowej - terenach od 2014 roku kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.
07:32 Ukraińskie wojsko: ostatniej nocy zestrzeliliśmy 20 dronów i dwa pociski manewrujące
W nocy ze środy na czwartek siły rosyjskie wypuściły na cele w Ukrainie 20 irańskich dronów Shahed i odpaliły dwa pociski manewrujące Kalibr; nasza obrona powietrzna zniszczyła wszystkie te obiekty - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Ihnat dodał, że Rosjanie wystrzelili też z okolic miasta Dżankoj na okupowanym Krymie rakietę balistyczną Iskander, którą również udało się unieszkodliwić.
Wojska rosyjskie odpaliły pociski Kalibr z akwenu Morza Czarnego, natomiast drony Shahed były wypuszczane z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji oraz z sąsiadującego z Ukrainą na wschodzie obwodu kurskiego.
Siły Powietrzne Ukrainy podały na swoim kanale w Telegramie, że w odparciu ataków brały udział jednostki artylerii przeciwlotniczej, myśliwce, mobilne grupy strzeleckie Sił Powietrznych i obrona przeciwlotnicza innych oddziałów ukraińskich sił zbrojnych.
05:53. Co najmniej jedna ofiara śmiertelna nocnych ataków na Kijów
Ataki z powietrza na Kijów w nocy ze środy na czwartek spowodowały co najmniej jedną ofiarę śmiertelną i czterech rannych - poinformowały w czwartek nad ranem władze. Wybuchy słychać było w kilku dzielnicach miasta. Była to kolejna noc z rzędu rosyjskich ataków.
Jak poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko służby ratunkowe interweniowały w dzielnicach Sołomianskij, Szewczenkiwskij, Podilskij i Darnitskij.
W dzielnicy Podilskij strażacy walcząc z pożarem domu mieszkalnego, znaleźli zwłoki osoby
— napisał Kliczko na Telegramie.
01:50. Obrona powietrzna Kijowa otworzyła ogień do atakujących rosyjskich dronów
Jak poinformowały władze obrona powietrzna Kijowa w nocy ze środy na czwartek otworzyła ogień do atakujących rosyjskich dronów. Służby ratunkowe szukają ewentualnych zniszczeń w rejonie Kijowa i trzech innych obwodów
Administracja wojskowa Kijowa poinformowała, że spadające szczątki dronów uderzyły w dzielnicę Sołomianskij w centrum miasta. Co najmniej dwie osoby zostały ranne
Trwa ustalanie czy były inne ofiary i skali ewentualnych zniszczeń.
00:10. Zełenski: Rozwaliśmy wątpliwości
Podczas tych dwóch dni szczytu [w Wilnie] rozwialiśmy wszelkie wątpliwości i niejasności, czy Ukraina będzie w NATO. Będzie! Po raz pierwszy nie tylko wszyscy członkowie Sojuszu się z tym zgadzają, ale również znaczna większość w Sojuszu energicznie podchodzi do tego. Nigdy wcześniej słowa „Jesteście równi wśród równych” skierowane w stronę Ukrainy przez innych członków NATO nie brzmiały naprawdę znacząco. Teraz wszyscy rozumieją: to fakt - poziomy wśród równych sobie. I na pewno potwierdzimy ten fakt naszym zwycięstwem i przystąpieniem do NATO
— powiedział podczas powrotu do Kijowa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kiedyś władcy Rosji bardzo chcieli mieć własną barierę przed drzwiami NATO. Zostawiliśmy tę rosyjską ambicję na marginesie europejskiej historii - za płotem naszej jedności w Europie i w świecie
— podkreślił ukraiński przywódca.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy są teraz w Wilnie i pracują na rzecz jedności!
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/654417-relacja-505-dzien-wojny-wagnerowcy-opuszczaja-obozy